Recent Content by dmil

 1. D

  Каде да наjдам? [Food Edition]

  Обично кај што продаваат скари/ќумур ги продаваат и овие. Во алфи имам видено, ги продаваат по 5 во пакет.
 2. D

  Водич за полесно разбирање на автомобилски огласи

  Има уникатен број на шасија
 3. D

  Lycamobile Македонија

  Која е процедурата за купување на СИМ картица од лика? Гледам на страната има опција да се порача СИМ за 0 денари (оригинално + 100 денари за толку кредит, ама можеш да го исклучиш). Дали може физички да се купи? Исто какво искуство имате со користење на телефонот за СМС верификација? (за тоа и...
 4. D

  Дали може хакер да ти навлезе во податоци на компјутер или телефон?

  Да те запознаам со rubber hose crypto-analysis
 5. D

  Забрана на пластични кеси, од 1 декември биоразградливи кеси по цена од 15 денари

  А што ќе прават малите бизниси/дуќанчиња? Пример кога и да одам во бурекџилница бурекот ми го ставаат во (неразградлива) ќеса.
 6. D

  Билјард клубови

  Затворија уште на почеток на пандемијава, од тогаш ги немам видено да се отворени. Иначе се сложувам со тебе, многу полабава беше атмосферата во Хазард.
 7. D

  Искачување на Водно

  https://skimacedonia.mk/%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%BD%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D0%BE%D0%BF%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D1%82-%D0%BA%D0%BE%D1%98-%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BD%D0%B5%D0%BB-%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D1%98/ Машала, поодамна било ова. Јас таму бев пред 3-4 недели таму беше и...
 8. D

  Дежурна Ординација! #2

  Здраво на сите, на последното одење на очна контрола докторот ми кажа дека имам блепаритис, но уште не целосно развиен. Ми препорача маст за очи и некои влажни марамици. 8 дена ги следев препораките (толку ми кажа), но не осетив некоја разлика, а и сеуште трепките ми се како претходно. Гледам на...
 9. D

  Контактни леќи

  Самото носење на леќи претставува ризик, кога ги носиш леќите и за време на спиење преставува екстра ризик. Имаш неколку леќи што се одобрени за спиење, јас ги имам користено диспобио (по ново coopervision biofinity) и сум немал проблем, но најубаво ќе ти биде со очниот да зборуваш зошто можно е...
 10. D

  Искачување на Водно

  Пробав да барам, се изгубив. Има израмнето големо парче земја меѓу последните куќи пред мостот на кој завршува новата велосипедска патека за надоле. Баш од таму бев последен пат и имаше некои туристи пред мене. Пробаа да сликаат и им искочи некој човек што им рече дека тоа е приватен имот и не...
 11. D

  Искачување на Водно

  Гледам нешто ќе се гради на почетокот на Словенска Патека (последниот ред на куќите). Знае некој што ќе биде и како воопшто добиле дозвола за тоа?
 12. D

  Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

  Гледам 3 уплатници треба да се платат за семестар (рата, икса и административни трошоци). Нели пред година дена сите се радуваа како ИКСАта се укина на финки? Пак ја воведоа или мислам на нешто друго?
 13. D

  Општи вело муабети, прашања, совети

  Шимано? 1633410889 Јок, Магура МТ2. Гледам на ибеј има 2 штрафа за 15 долари. Ми кажаа дека во Дебар Маало имало продавница за делови. Таму ако немало никаде нема.
 14. D

  Општи вело муабети, прашања, совети

  Успеав да ја "изедам" главата на штрафовите што ги држат кочниците за рамката (попаметниот попушта, јбг). Точкарот успеа да ги извади, но ми рече дека ќе морам да земам нови штрафови зошто им нема чаре на овие. Да не знае некој кај можам да барам такви ситници во Скопје?
 15. D

  IOT/Паметен дом

  Не мора да си милионер, само да имаш слободно време. Начекав неколку канали на јутуб (Andreas Spiess, DrZzs, The Hook Up) што имаат туторијали за ефтини хоумбру уреди (деловите порачани од алиекспрес). Кај мене 2/3 уреди се така направени (прекинувач за светло во соба, електрична брава за влезна...
На врв Bottom