Recent Content by ceasar

 1. ceasar

  Македонска берза

  Не треба ништо посебно да се копа, не постојат некои скриени богатства. Ќе растат најмногу мпт, грнт, алк, кбм тие и сега се скапи да ама до нова година очекувам најголем релативен раст.
 2. ceasar

  Македонска берза

  Следејќи го Декис мислам декс преферира грчка салата :) Очекувам окта, може усје не верувам жито лукс и повторен влез во стб ама нека си се изјасни сам
 3. ceasar

  Македонска берза

  Ме мрзи да копам но пред доста време со години навака неколку пати имав пишано дека кога ќе влеземе во НАТО мби 10 ќе биде 4к. Денес не влеговме во Нато но официјално ќе влеземе многу скоро ... Месеци се во прашање индексот денес е 3.999,51 што се заокружува без децимали на 4к.
 4. ceasar

  Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

  Фстаците природно сами по себе имаат здрави мононезаситени масни киселини, омега 3 и сл. Можеби со пржење додаваат сол и зејтин (зејтинот би бил најефтин и богат со полинезаситени масни киселини) нешто транс масти заради пржењето, не би биле проблематични за холестерол дури би го намалувале...
 5. ceasar

  Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

  Интересно што прочитавме неколку мислења за холестеролот иако некои беа дури смешни. Умереноста е битна да ако генерализираме. И што е умерено две три јајца на ден? Едно? 5? Или 16? :) Навистина во фитнес светот постои поделба на тоа дали се здрави жолчките или не, баш заради холестеролот...
 6. ceasar

  Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

  12 жолчки јадеш на ден? Сакаш да кажеш дека ако изедеш 12 цели јајца не би имало влијание на нивото на холестерол во крвта мислам на утредента ?
 7. ceasar

  Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

  На долг рок да, но изеди три цели јајца вечерта и сабајле направи крвна слика ќе видиш дека не е баш така. :)
 8. ceasar

  Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

  Дечки има ли некој искуство со благо покачен холестерол, се друго таман, триглецириди ниски, добар сооднос хдл лдл со кето диета и колку заситените масти навистина влијаат на холесетролот. Дали маслинов помас е подобра опција за пржење, печење или е џабе фрлени пари. Месецов јас сум на...
 9. ceasar

  Македонска берза

  Гледам зборите за даночење, има многу недоследности од страна на законодавците. Пример не би требало под ниеден случај како влезна цена да се земе период кога имало даночно ослободување затоа што во тој случај имаме дискриминација, но ова е Македонија (или С. Македонија како сакате) така да се е...
 10. ceasar

  Македонска берза

  Pa da, no ideshe i do 310 minatata nedela verojatno vo narednite nekolku dena nesto ke se spusti do kaj 290 taka da toa e toa.
 11. ceasar

  Македонска берза

  Тоа ми делува преоптимистичко. Според мене е неверојатно да отиде на 50% up и да остане таму. Не викам дека не е можна еуфорија, можна е само тогаш ќе оди многу погоре од 50% веројатно x2 минимум. Со 50% раст многумина ќе сакаат да реинвестираат или да докупуваат така да да се задржи на 50% е...
 12. ceasar

  Македонска берза

  Јок, можеби нешто ситно неколку дена пред нов зелен бран Вуби сметаш дека евентуален датум за почеток на преговори би влијаел значајно врз мби10 и колку отприлика? Јас мислам макс 10 % значи до 4 и 400 отприлика не очекувам повеќе. Сметам дека веќе еу и нато ефектот е вграден во овие цени.
 13. ceasar

  Македонска берза

  Стварно не ми е јасно кој купува стил па уште расте скоро секој ден по 2-3%
 14. ceasar

  Македонска берза

  Што е со алкалоид ? Рекордна цена а едвај месец од пресек... Не дека имаат некоја мрсна дивиденда, ваше мислење ?
 15. ceasar

  Македонска берза

  Тие 12 месеци сметаш дека течат?
На врв Bottom