Recent Content by Babaorajli

 1. Babaorajli

  Турција

  Анталискиот залив има поголема влага а и морето на тој дел од медитеранот е многу топло. А за неиздржливо топло, освен ако има човек здравствени проблеми или не поднесува жештина, како секаде ако фати топлотен бран. Егејскиот, западниот брег на ТР е со нешто пониски температури на морето и...
 2. Babaorajli

  Влез во Грција со новите услови од мај 2021

  Оди во Митрев клиник да ти издадат на англиски, или да ти заверат со печат на тоа што го имаш па превод 250 ден. Инфо од една тур.агенција.
 3. Babaorajli

  Турција

  Ќе се осврнам малку на апартманското сместување во ТР и предностите на сопствениот превоз. Апартманите се доста ефтини. На Airbnb, се наоѓа за 20-30 еур(и поефтино има) сместување дневно за 4 лица во станови во Анталија, Алања, Сиде како и во Мармарис и околината, за таму гледав. Тоа за...
 4. Babaorajli

  Влез во Грција со новите услови од мај 2021

  Јас поминав со позитивен ПЦР тест, во приватна клиника се тестирав тогаш и стои и на англиски дека стрико е позитив...а ги исполнува критериумите 2-9 месеци "важност".
 5. Babaorajli

  Влез во Грција со новите услови од мај 2021

  Да, сепак со тест ќе мора. Јас имам позитивен ПЦР тест, нешто над 2 месеца и со него ќе врвам. Зезнато ми е што е Меџитлија затворена, до Солун е 3 и пол сати преку Гевгелија од БТ инаку е за 1 сат побрзо во правец...
 6. Babaorajli

  Влез во Грција со новите услови од мај 2021

  Мислам подобро да се носи тестот, да го имаш во тебе на хартија. Јас треба исто да одам за десетина дена, имам прележано ковид па да видам како ќе оди со документот. Имам решение, потврда од кај матичниот се вади одма ама вели дека треба да биде од релевантна институција, на англиски. Тоа ме...
 7. Babaorajli

  Влез во Грција со новите услови од мај 2021

  Темата е за информации и искуства на тие што биле/ќе одат, не е за колку ги сакаме и неќиме Грците, не е стриктно за сончање, скијање и шопинг туку за кој како поминал на граница во периодов што следи, будејќи сега ја пуштија границата и има услови за влез во специфичен период од годината, па со...
 8. Babaorajli

  Влез во Грција со новите услови од мај 2021

  Ја отворив темата за споделување искуства околу влезот во Грција со новите услови - Потврда за вакцинација, ПЦР тест, Потврда за прележан ковид/потврда за присутни антитела и новиот електронски систем за внес на податоци travel.gov.gr, па бујрум искуства и мислења.
 9. Babaorajli

  Коронавирус (COVID-19)

  Јас прележав со релативно лесни симптоми, а најблизок член на семејството, родител, ја изгуби битката и поминавме низ пекол со него. Видов и осетив на своја кожа колку е подмолен вирусот и како ситуацијата буквално во пар сати оди кон иреверзибилна. Инаку покојниот беше вакциниран, Спутник...
 10. Babaorajli

  Добитници на лотарија за САД

  Здраво дечки, Син ми доби мејл дека влегува во понатамошна селекција, дека е randomly selected for further processing. Следува пополнување и праќање DS 260 формуларот и потоа пропратните документи во „Јабанџи департментот“ во кентаки по e-mail. Отприлика ми е јасно, единствено прашувам за нечие...
 11. Babaorajli

  Најбрз пат до Црна Гора?

  Од Битола - Струга на Ќафасан, преку Елбасан, Тирана накај Скадар. После бирај, сакаш накај Улцињ преку Муриќан/Сукобин преминот или нагоре од Скадар накај Подгорица преку Хани и хотит/Божај премин(понеоптоварен во принцип).
 12. Babaorajli

  Алачати

  Najdov bukvalno najeftiniot aparthotel na booking i izleze super.
 13. Babaorajli

  Алачати

  Kratko info od Alacati i Cesme od lice mesto: mestava se prekrasni, sredeni doterani cakum pakum, plazite se pesocni fantasticni vodata topla i cista. Ovde letuva i vikenduva povisokiot sloj od turcite demek elitata od Stambol i Izmir najmnogu. 95% gosti se Turci. Apsolutno se osekjas bezbedno...
 14. Babaorajli

  Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

  Од Синатра, преку Скорпионс, стигнати сме до Cradle of Filth. Марте за Стевко, Коле Бикчето за Гога...Ураа! Барем да најдеа (за жал сеуште)груевци некој војвода ко за нив а не Гога да ја мислат дека ќе ја посадат в саксија ко Хорхито.
 15. Babaorajli

  Кушадаси

  Од ланско искуство од кажување од пријатели кои беа Кушадаси и се презадоволни(беа во апартмански смештај преку букинг) е дека цените по кафичи и меани се поскапени од пред некоја година(ова знам дека повеќе на алкохолот се однесува сигурно оти баба Ердоган удри по акцизите таму). По маркети...
На врв Bottom