Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.322
Театар е и напишано е пред него што има внатре.
Таму се криеле многу денови пред 13 март, дури по толку денови криење го напишале тоа, пред тоа русите сигурно не знаеле дека има ДЕЦА и затоа не го рокале, чекале до 13 да им напишат и на 16 го рокнале, се вршеле евакуации и останале многу малку, онаа сателитската слика на истиот ден пред да го рокнат нема никакви возила пред него,
претходните денови имало цистерни со вода, храна и сл. театарот имал на англиски bomb shelters кој по напуштањето на цивилите се користел или ќе се користел од воени лица, на снимките што ги имаме по ексползијата никаде нема загинати лица,
да беа 1000 и кусур цивили ќе имаше еден куп како ќе се влечат по ексползијата, требаше да има еден куп загинати лица, во денешно време кога сите имаат телефони ќе имавме такви снимки, проценките се од 12 загинати до 600, дали ти е јасно колкава разлика е тоа.

Многу е важно дека театарот се користел или можел да се користи за воени цели и во него можеби и немало цивили во моментов на рокањето, во Белгород незнам на плоштадот што би имало да се погоди со кластер муниција, можеби спомениците биле радарски антени, од толку магацини во толкав град што би можеле да се користат за воени цели они на плоштадот пукаа, и русите можеле да го рокнат театарот кога бил преполн со народ ама не го направиле тоа.

Украинците се тие што ги кријат воените возила во станбени згради, во трговски центри, патриот системите во густо населени области, тоа е стил на украинците, во Донецк кој е на линијата на фронтот нема такви сцени, еве сега кога се води битката кај Авдивка би бил идеално место да ја скријат артилеријата до некоја зграда, ама до сега нема ниту една снимка.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Ти ванчо пак на тројка си пуштен. Намали со дрогичката не е на арно. Ти најде да зборуваш за логика и реалност, Бог да чува!
Шо викаш изгледа ова на воена цел?
Прегледај го приврзокот 402559
Колку жртви имало таму бе Клинтон?
Зошто го покажуваш ова? Зарем е можно дека не знаеш дека „нападот“ чудесно поминал без жртви? Во тој театарот во Мариупол во кој повеќето цивили внатре биле руски... Кој го нападнал? Русите? Сигурен си? Пошто Зеленски и Азовци така ти кажаа? Украинците и Азов имаат снимки од се и сешто... Каде се снимките од тој наводен настан? Класичен недоквакано наивен обид за фолс флаг пред очи на десетици илјади цивили, а тие цивилите внатре во театарот животот веројатно му го должат само на фактот што 2-3 дена пред настанот целата работа е излезена во јавност. Ама ти тоа не го знаеш, пошто како и секогаш си акутно не(дез)информиран.

Со што споредуваш вакви глупости во кои нема ни жртви? Со вчерашното убивање цивили со касетни бомби? Демек еве оправдание, еве доказ дека и Русите го прават „истото“?

Ајде риалити чек, не за тебе - ти не заслужуваш ништо, туку за другите што ја следат темава:
- Русија напаѓа исклучиво воени цели
- напаѓа навечер, кога во Украина има полициски час и никој цивил не смее да биде надвор.
- 160+ напади имаше завчера, со десетици несакани жртви
- Украина вчера нападна еднаш, исто со десетици жртви и стотици повредени меѓу кои и десетици деца... само од тој еден напад има толку жртви
- Украина не нападна ниедна воена цел, нападна пазар, ја нападна новогодишната елка, ги гаѓаа најпрометните улици со најпрометните продавници
- налошото? Украинците нападаа дење, во најголемата гужва во ден пред Нова Година, кога има најголеми гужви затоа што луѓето брзат да купат новогодишни подароци за најблиските... разбирливо е дека многу очекувано е тоа што голем дел од нив биле деца (сва среќа што ниедно нема загинато, иако има тешко повредени деца)

Не те разбирам што сакаш да направиш со постов. Сам се закопуваш. Реално треба да се извиниш што онака се истрча да се ситиш на убиства на цивили можеби и без да знаеш дека се работи баш за намерно убиство со умисла, на цивили. Но еј ако ти препочиташ да се дозакопуваш во таа дупка, повели - ти посакувам успех во тоа. И одjeби со тоа „дрогичка могичка“, тешко дека ќе ти упали да испровоцираш со такви инфантилни навреди.
Автоматски споено мислење:

Еве шо било таа зграда.
https://en.wikipedia.org/wiki/Mariupol_theatre_airstrike
Интересното е што бројот на загинати е од 12 до 600 кој ги утврдил АП по неколку месеци, а на 16 март градот е под украинска контрола
......
Тоа во Мариупол се дешава на денот кога Зеленски бара почнување на Трета Светска Војна воведување на no-fly зона над Украина (што се разбира е одбиено).
Понатаму секој со функционален мозок нека размислува дали има јасни и недвојбени примери кога РФ директно и со умисла убиваат цивили, и дали тоа би го направиле на денот кога се одлучува за no-fly зона над Украина.

Во однос на пребараните наслови од тебе: Проблемот со се што си пребарал - е во фактот дека тоа сите се од западни извори... Од истиот тој запад кој води ладна и топла војна против Русија.
Еве самите РФ што изјавуваат:
MOSCOW, March 16. /TASS/. Militants of the Azov nationalist battalion blew up the Mariupol theater building, which they rigged with explosives earlier, Russian Defense Ministry announced Wednesday.
The Defense Ministry debunked Kiev’s accusations of an airstrike on the theater building, where civilians could have been held hostage.
"During daylight on March 16, Russian aviation carried out no missions involving strikes on ground targets within Mariupol limits. According to the verified information, militants of the Azov nationalist battalion carried out another bloody provocation by blowing up the rigged theater building," the Ministry of Defense said.


Фактите:
- Мариупол бил под украинска контрола
- нема снимка од наводниот напад на театарот во Мариупол
- нема жртви во наводниот настан во Мариупол
- има изјави од стотици сведоци дека биле држени како жив штит од СС наци одредот Азов, и дека Азов го уништиле театарот и за сва среќа без да ги убијат цивилите (пошто неколку дена претходно е испадната иформацијата дека се спрема фолс флаг со театарот

Факти за Белгород:
- за нападот во Белгород има повеќе снимки со геолокации
- за нападот во Белгород има изјави од стотици сведоци
- снимки и фотографии каде се гледа шрапнел од касетни бомби


Добра анализа овде:



Was bombing of Mariupol theater staged by Ukrainian Azov extremists to trigger NATO intervention?




Testimony by evacuated Mariupol residents and warnings of a false flag attack undermine the Ukrainian government’s claims about a Russian bombing of a local theater sheltering civilians.

Western media have reported that Russia’s military deliberately attacked the Donetsk Academic Regional Drama theater in Mariupol, Ukraine, claiming that it was filled with civilians and marked with signs reading “children” on its grounds.
The supposed bombing took place just as Ukrainian President Volodymyr Zelensky appealed to US Congress for a no fly zone, fueling the chorus for direct military confrontation with Russia and apparently inspiring President Joseph Biden to brand Vladimir Putin, the Russian president, as a “war criminal.”
A closer look reveals that local residents in Mariupol had warned three days before the March 16 incident that the theater would be the site of a false flag attack launched by the openly neo-Nazi Azov Battalion, which controlled the building and the territory around it.

Civilians that escaped the city through humanitarian corridors have testified that they were held by Azov as human shields in area, and that Azov fighters detonated parts of the theater as they retreated. Despite claims of a massive Russian airstrike that reduced the building to ashes, all civilians appear to have escaped with their lives.
Video of the attack on the theater remains unavailable at the time of publication; only photographs of the damaged structure can be viewed. The Russian Ministry of Defense has denied conducting an airstrike on the theater, asserting that the site had no military value and that no sorties were flown in the area on March 16.
While the Russian military operation in Ukraine has triggered a humanitarian crisis in Mariupol, it is clear that Russia gained nothing by targeting the theater, and virtually guaranteed itself another public relations blow by targeting a building filled with civilians – including ethnic Russians.

Azov, on the other hand, stood to benefit from a dramatic and grisly attack blamed on Russia. In full retreat all around Mariupol and facing the possibility of brutal treatment at the hands of a Russian military hellbent on “de-Nazification,” its fighters’ only hope seemed to lie in triggering direct NATO intervention.
The same sense of desperation informed Zelensky’s carefully scripted address to Congress, in which he invoked Martin Luther King Jr.’s “I Have A Dream” speech and played a heavily produced video depicting civilian suffering to make the case for a no fly zone.

By instigating Western public outrage over grisly Russian war crimes, Ukraine’s government is clearly aiming to generate enough pressure to overcome the Biden administration’s reluctance to directly confront Russia’s military.
Автоматски споено мислење:

Тешка болест тупинаријава :icon_lol:
Тешка иронија е кога објаснуваш за „болести“ додека вака отворено се ситиш и се церекаш на цивилни жртви.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.660
Поени од реакции
82.465
Ти ванчо пак на тројка си пуштен. Намали со дрогичката не е на арно. Ти најде да зборуваш за логика и реалност, Бог да чува!
Шо викаш изгледа ова на воена цел?
Прегледај го приврзокот 402559
ти ко од вчера да си, така ми личи

како мали Џокица замишља рат

На гзот напиши деца, кога ќе им се веднеш на УЧК и нема да те ебат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.857
Поени од реакции
41.048
кога неговите ќе направат злосторство, автоматски пали буча, театарот, голодомор.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.322
Во однос на пребараните наслови од тебе: Проблемот со се што си пребарал - е во фактот дека тоа сите се од западни извори... Од истиот тој запад кој води ладна и топла војна против Русија.
Еве самите РФ што изјавуваат:
Гугл тоа ми го даде и од самото тоа се гледа дека е лага кога ќе ги поврзиш работите, а не па да земеш и руско да читаш, за овој театар не се сеќавам многу а имам добро памтење за глупости, дали сум бил зафатен тогаш па како дошло така и прошло, којзнае ама ете сум заборавил.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.591
Поени од реакции
36.538
На страна што Киев никогаш нема да дозволи такви референдуми, ирелевантно е кој ги организира/л. Патем за разлика од Крим и останатите области, Косово не ни имаше референдум.
Па не знам колку е ирелевантно кој ги организира. Тие територии додека не се отцепат се под суверена власт на матичната држава, Украина во овој случај. Ако окупаторот организира референдум, мислам дека резултатот е прилично извесен.

Крим е анектиран од Русија како и дел од другите региони. Такви референдуми во Европа последен пат правеле Германија кога ја анектирала Судетската област и аншлусот на Австрија.

Смешно е некој да се повикува на ООН конвенции за Белгород додека Русија анектира украинска територија во исто време.
Автоматски споено мислење:

Ни Австрија немала референдум 1938г. Дошол сликарот и им направил “аншлус”!
Тие меЏународни договори и правила не важат за големите сили! Пуфки продавање!
Ете забрефраниве за украина северџани на форумов, горди членови на нато, мислат меЏународната стои зад нив!
Тоа што уствари е црнец со анкл Сем капа не им мења многу, оти се учени да примаат без да се свртат “назад”!
Имала референдум. За разлика тука Русија прво окупира па праи референдум. Овие барем прво истерале референдум пред да им влезат. Русиве по бетер.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Гугл тоа ми го даде и од самото тоа се гледа дека е лага кога ќе ги поврзиш работите, а не па да земеш и руско да читаш, за овој театар не се сеќавам многу а имам добро памтење за глупости, дали сум бил зафатен тогаш па како дошло така и прошло, којзнае ама ете сум заборавил.
Во брзање да се направи паметен - се направи глуп. Воопшто нема жртви во фолс флагот со театарот во Мариупол. А споредува со вчера во Белгород каде дејуре со касетни муниции, со умисла убиваа луѓе на плоштад пред елка, каде се дојдени со деца, на пазар, улиците со најпрометните продавници, и баш на ден пред нова година кога се купуваат подароци.
Можеше Буча да спореди, ама па тоа детално го изџвакавме како фолс флаг.

За повеќето линкови ќе мора да бидеш логиран на твитер, за да ги отвориш:











Days before Mariupol theater incident, chilling warnings of a false flag “provocation”
On March 12, a chilling message appeared on the Telegram channel of Dmitriy Steshen, a correspondent reporting from Mariupol for the Russian newspaper Komsomolskaya Pravda.

According to Steshen, local residents told him an alleged Russian bombing of the Turkish-built Kanuni Sultan Suleyman mosque in Mariupol that day was a false flag intended to “drag Turkey into the war,” and warned that a false flag attack on the Mariupol Drama Theater was imminent.

The Telegram message read as follows:

“Look at what our readers from Mariupol sent us. If the information can be verified, it needs to be highlighted [for the media]:

‘Zelensky prepares two [false flag] provocations in Mariupol!!! One of the [false flag] provocation is against the citizens of Turkey, who hid in the mosque built by Akhmetov, and this provocation has already begun by the Ukrainian artillery gunners shelling the grounds of the mosque, from their positions at [Zinsteva] Balka in Nizhniaya [Lower] Kirvoka. Zelensky was unable to drag the EU, USA and UK into the war against the Russian Federation. Now, Zelensky is trying to drag Turkey into the war, pinning his hopes on the explosive emotional character and the love the faithful feel for their sacred shrines.

The second [false flag] provocation Zelensky is preparing for use by Western media, after unsuccessful provocation with the [Mariupol] maternity hospital, Ukrainian soldiers, together with the administration of the Drama Theater, gathered women, children, and the elderly from Mariupol in the Drama Theater building, so as to – given a good opportunity – detonate the building and then scream around the world that this was by the Russian Federation air force and that there should be an immediate ‘no fly zone’ over Ukraine.'”


Steshin’s message recounting the warnings from Mariupol residents has been seen by over 480,000 Telegram users. It is below and can also be viewed here.



On March 12, Western outlets like the Associated Press repeated Ukrainian government claims that the Turkish mosque in Mariupol had been shelled by Russia with 80 civilians inside, including children.

However, Turkish state media revealed that the Ukrainian government had misled Western reporters. The Kanuni Sultan Suleyman Mosque was not only fully intact, it had never been hit by Russian fire.

“Our mosque remained undamaged,” Ismail Hacioglu, head of the mosque’s association, told Turkey’s Andalou Agency on March 12.

Still filled with civilians, the Mariupol theater was next on somebody’s target list.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.591
Поени од реакции
36.538
Најсмешно ми е тука кога ве читам како смислувате изговори за работи за кои не постојат изговори туку се демонстрација на сила и моќ :D

Сако треба да кажете, “ми скока курето кога Русија демонстрира моќ и освојува територии!”

Нема потреба да смислувате изговори за да се правдате пред не знам кој :D
Автоматски споено мислење:

Викаш побетер и од америте на Косово?!?
Косово на Америте им е еден од помалите гревови. Колку имаат истепано на други места, проблемот со Косово е џуџе во споредба со други срања што ги имаат правено.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Косово на Америте им е еден од помалите гревови. Колку имаат истепано на други места, проблемот со Косово е џуџе во споредба со други срања што ги имаат правено.
Делумно е така. На други места тепаа, па си одеа…
Или оставаа нивни диктатор да ја продолжи работата.
На Косово буквално од ништо направија нешто! Измислија држава од НУЛА! Буквално етничко чистење и давање цела територија на изволте на шиповите. Може во големата слика на Светот, Косово да е само точка по број на жртви… ама затоа е гомно што најмногу смрди! Корне низ цел свет.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.322
Најсмешно ми е тука кога ве читам како смислувате изговори за работи за кои не постојат изговори туку се демонстрација на сила и моќ :D

Сако треба да кажете, “ми скока курето кога Русија демонстрира моќ и освојува територии!”

Нема потреба да смислувате изговори за да се правдате пред не знам кој :D
Автоматски споено мислење:



Косово на Америте им е еден од помалите гревови. Колку имаат истепано на други места, проблемот со Косово е џуџе во споредба со други срања што ги имаат правено.
Ја ептен се радувам што американците губат влијание насекаде по светот, ете и Кина не ја сакам многу, ама ќе ги подржувам само за да паднат америте иако знам дека после ќе ни бидат поголем проблем и од американците, ама битно е да се одмаздиме за онаа што ни го прават, па сеедно е дали таа одмазда ќе ја направат русите или кинезите.

Ако се прашував јас до сега немаше ништо да остане од Украина, па макар умреле и сите, тоа многу ме нервира што е доста млака, рокни таму цел град и после свиркај си, на санкциите ли ќе ти воведат санкции.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.899
Поени од реакции
22.107
Па не знам колку е ирелевантно кој ги организира. Тие територии додека не се отцепат се под суверена власт на матичната држава, Украина во овој случај. Ако окупаторот организира референдум, мислам дека резултатот е прилично извесен.
Народот во новите територии си гласаше на фер и демократски референдум и изгласа дека сака да се припои кон РФ, беа повикани набљудувачи но Западот и Украина решија да бојкотираат. Можеби доколку присуствувале ќе забележеле некои пропусти па би ги оспореле резултатите некако, вака се си е регуларно и во согласност со интернашнал лоу. Нели сите сме еднакви пред законот без разлика дали станува збор за Албанец од Призрен или Русин од Јалта, зошто да важи законот за Африм а да не важи за Алексеј?

Знам, бизарно е, но пак ќе кажам - Американците требаше да мислат на време кога ја отвораа Пандорината кутија.

Патем кажи ми најискрено, дали навистина се сомневаш дека Крим и Донбас нема да гласаат за анексија?

Крим е анектиран од Русија како и дел од другите региони. Такви референдуми во Европа последен пат правеле Германија кога ја анектирала Судетската област и аншлусот на Австрија.
Работава искочи Американците бетер од Нацистите, барем од легалистички аспект. :eek:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.591
Поени од реакции
36.538
Народот во новите територии си гласаше на фер и демократски референдум и изгласа дека сака да се припои кон РФ, беа повикани набљудувачи но Западот и Украина решија да бојкотираат. Можеби доколку присуствувале ќе забележеле некои пропусти па би ги оспореле резултатите некако, вака се си е регуларно и во согласност со интернашнал лоу. Нели сите сме еднакви пред законот без разлика дали станува збор за Албанец од Призрен или Русин од Јалта, зошто да важи законот за Африм а да не важи за Алексеј?

Знам, бизарно е, но пак ќе кажам - Американците требаше да мислат на време кога ја отвораа Пандорината кутија.

Патем кажи ми најискрено, дали навистина се сомневаш дека Крим и Донбас нема да гласаат за анексија?
За Крим мислам дека би сакале со Русија, за Донбас и другите региони се сомневам. Еден муабет е да си про-руски настроен, сосема друг муабет е да си ставен да бираш да ја напуштиш постоечката држава и да станеш дел од од друга држава, колку и да ти е пријателска.
Автоматски споено мислење:

Работава искочи Американците бетер од Нацистите, барем од легалистички аспект. :eek:
Која територија ја анектирале САД во скоро време како што Русија анектиеаше четири региони од Украина?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.660
Поени од реакции
82.465
Косово на Америте им е еден од помалите гревови. Колку имаат истепано на други места, проблемот со Косово е џуџе во споредба со други срања што ги имаат правено.
Тоа е затоа што веројатно не сфаќаш како фунционира геополитика и меѓународно право.
Очигледно не ти е јасен преседанот кој го издвојува Косово од другите случаи претходно и кој ќе придонесе сега да имаме други примери на отцепување територија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom