Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
So da dodadam, vakva situacija ko ova imase eden kup pri raketnite napadi na Rusija. Presretnata raketa, kolateralna steta. Imas izjava od Mod na Rusija deka e presretnata raketa.
Ало, дузина ракети сите со касетна муниција, сите во цивилни цели. Ниеден удар во воен објект, туку улици и пазари (Сареаво шемата)... Со што споредуваш, со „Presretnata raketa, kolateralna steta“?

Како Израелците сте, и тие што навиваат за нив... Уствари па истите сте, тие што навивате за ционистите тие навивате и за Украинците. Тим ју-ес-еи.
Тим двојни аршини.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.096
Поени од реакции
17.962
Ало, дузина ракети сите со касетна муниција, сите во цивилни цели... Со што споредуваш, со „Presretnata raketa, kolateralna steta“?
Како Израелците сте, и тие што навиваат за нив... Уствари па истите сте што навивате за ционистите, и за Украинците. Тим ју-ес-еи.
Ima izjava od ruskoto mod, vajda se porelevantni od tebe. Kako i da e, svesno se u vojna i posledicite sto toa gi nosi. Isto vazi i za Ukraincite. Nema potreba od zalopojki.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.864
Поени од реакции
7.090
Ima izjava od ruskoto mod, vajda se porelevantni od tebe. Kako i da e, svesno se u vojna i posledicite sto toa gi nosi. Isto vazi i za Ukraincite. Nema potreba od zalopojki.
Не смее касетна муниција да се користи во градовите, впрочем самите Украинци ветија дека нема да ја користат (не издржа срцето јуначко и сепак за првпат ја употребија во Донецк).
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Nema potreba od zalopojki.
Од ситење не разбираш дека само зијан си прават. Во Русија добиваат подршка тие што се на власт (што значи тек сега обоена револуција нема шанси), а Русите добиваат „одврзани раце“ да гаѓаат полу-легални цели - како места каде теоретски може да има платеници.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.261
Поени од реакции
4.863
Дефитивно се слуша касетна муниција.
Не.
Касетна муниција, (cluster bomb) е прилично лоша работа во населено место.
Ќе изгледаше многу, многу лошо ако била таква муниција.
Од видеата се гледаат само обични експлозии. И тоа релативно мали експлозии.
Cluster bomb предизвикуваат серија помали експлозии на многу поширок простор. Целата улица ќе беше уништена со сериозни оштетувања по меките цели (автомобили, луѓе итн).
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Не смее касетна муниција да се користи во градовите, впрочем самите Украинци ветија дека нема да ја користат (не издржа срцето јуначко и сепак за првпат ја употребија во Донецк).
Одамна го гаѓаат Доњетск со касетни муниции. ушто со години пред војнава.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.864
Поени од реакции
7.090
Од ситење не разбираш дека само зијан си прават. Во Русија добиваат подршка тие што се на власт (што значи тек сега обоена револуција нема шанси), а Русите добиваат „одврзани раце“ да гаѓаат полу-легални цели - како места каде теоретски може да има платеници.
Веќе погодија хотел во Харков со платеници.

IMG_20231230_194452_800.jpg
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.096
Поени од реакции
17.962
Од ситење не разбираш дека само зијан си прават. Во Русија добиваат подршка тие што се на власт (што значи тек сега обоена револуција нема шанси), а Русите добиваат „одврзани раце“ да гаѓаат полу-легални цели - како места каде теоретски може да има платеници.
Pa toa e nivno, i mene ne mi deluva deka imaat golemo fajde od ova. Ama imase bezbroj vakvi situacii od drugata strana, sigurno nema da gi zalam sea so meckata zaigrala i kaj niv.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.864
Поени од реакции
7.090
Не.
Касетна муниција, (cluster bomb) е прилично лоша работа во населено место.
Ќе изгледаше многу, многу лошо ако била таква муниција.
Од видеата се гледаат само обични експлозии. И тоа релативно мали експлозии.
Cluster bomb предизвикуваат серија помали експлозии на многу поширок простор. Целата улица ќе беше уништена со сериозни оштетувања по меките цели (автомобили, луѓе итн).
Архангел Спецназ соопшти дека специфична линија на места со најмногу цивили погодиле. Зарем може едно скапано ПВО случајно да ги нареди ракетите да паднат баш на таа линија?
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Од ситење не разбираш дека само зијан си прават. Во Русија добиваат подршка тие што се на власт (што значи тек сега обоена револуција нема шанси), а Русите добиваат „одврзани раце“ да гаѓаат полу-легални цели - како места каде теоретски може да има платеници.
Како сега да немаа подршка па ова ќе смени нешто во подршката што ја има власта. Скоро било кое видео со вакви прашања ја подржуваат војната. Одврзани раце имаат одамна, гледавме бомбардирања на хотели, железнички станици кај што загинаа цивили(или колатерална штета како што велевте) од страна на русите.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.096
Поени од реакции
17.962
Не смее касетна муниција да се користи во градовите, впрочем самите Украинци ветија дека нема да ја користат (не издржа срцето јуначко и сепак за првпат ја употребија во Донецк).
Koj rekol deka ne smee? Neli vi kazale deka vo vojna nema pravila. A rusija ako i smeta da i gi mavaat gradovite, vajda treba da prezeme neso.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.096
Поени од реакции
17.962
Архангел Спецназ соопшти дека специфична линија на места со најмногу цивили погодиле. Зарем може едно скапано ПВО случајно да ги нареди ракетите да паднат баш на таа линија?
Znaci ne mozgaj do tolku, ima izjava od ruskoto Mod deka e presretnata raketa.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.864
Поени од реакции
7.090

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
....imase bezbroj vakvi situacii od drugata strana, sigurno nema da gi zalam sea so meckata zaigrala i kaj niv.
Каде можеш да посочиш „безброј“ ситуации во кои Русите со умисла гаѓале цивили и цивилни цели?
Не мора безброј, ете неколку такви ситуации посочи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom