Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.862
Поени од реакции
9.042
Никој не западот нема да си ја ризикува својата благосостојба за Украина.
За нивната благосостојба ризикуваат, Сибир и милионите квадратни метри земја. Со раскинување на сите договори на кои се работеше 50 год. а се однесуваа на ограничувања у поглед на нуклеарно оружје веќе сме со една нога у гроб. Единствен тука што пази на деескалација е Путин ебаве тоа децата у памет.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.101
Поени од реакции
17.967
Vo pravo si, dvajca bez trojca se, ete 5 dusi preku sila.
ete, ja vikam 5 miliona se. I kolku sea da preseceme?
Автоматски споено мислење:

За нивната благосостојба ризикуваат, Сибир и милионите квадратни метри земја. Со раскинување на сите договори на кои се работеше 50 год. а се однесуваа на ограничувања у поглед на нуклеарно оружје веќе сме со една нога у гроб. Единствен тука што пази на деескалација е Путин ебаве тоа децата у памет.
epa vidi, i pred tie dogovori se bile so edna noga u grob, pa ete zivi zdravi.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.452
Поени од реакции
22.401
ete, ja vikam 5 miliona se. I kolku sea da preseceme?
Zavisi sto ti znacat tie 5 milioni ili 5 dusi. Po muabetot ocigledno nisto. Za tebe e cista statistika, za nekoj koj razbira nesto bi gi menval tie 5 dusi za tie 5 milioni bez oko da mu trepni.
I sega kako da presecime za da ti izlezi matematikata, posto stvarno niti imam namera niti zelba da se ubeduvam.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.112
Поени од реакции
12.817
Само MAD бајо мој :pos:
МAD и когнитивна дисонанца,тоа се тие термини кои само најголемите воени стратези и умови знаат кога и како да ги употребат :pos:

Абе мала е болницана Бардовци,а и реално кур никој не го боли што болна раја има пристап до нет и лупа што и дојде на ум...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.890
Поени од реакции
26.513
Cisto informativno NATO zemjite pokraj takanarecenoto staro zelezo koe pred da stani takvo bese game changer spored vas , ima ostaveno samo eden gospod znae kolku voeno iskusni, obuceni i iskaleni platenici dokazani vo vojna koi zlato vredat. Bukvalno zlato vredat.
Toj kadar ne izleguva od voena skola, cunkim to so pisi knigata ne ragja nivata.
Генерално и “старото железо” го викаат за да разводнуваат. Ако се бредли и леопарди старо железо, треба да кажат кое е новото железо и колку го има …
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.452
Поени од реакции
22.401
Генерално и “старото железо” го викаат за да разводнуваат. Ако се бредли и леопарди старо железо, треба да кажат кое е новото железо и колку го има …
Ne razvodnuvaat tie nisto, tie stvarno veruvaat, barem povekjeto, vo rabotite sto gi pisuvaat. I ne im zameruvam iskreno. Malce duri i im zaviduvam. Ponekogas neznaenjeto e blagoslov.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.660
Поени од реакции
82.481
Да да секако дека сонуваат. Преку 60 илјади руси ги оставија коските во Украина додека натовците оставија старо железо. Влажен сон што стана реалност..
Повеќе од 100.000 мртви имаат и двете страни. Но, војната не велиме дека ја добил тој кој имал повеќе или помалку жртви, туку тој кој ги остварил целите на војната.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.261
Поени од реакции
4.863
Повеќе од 100.000 мртви имаат и двете страни. Но, војната не велиме дека ја добил тој кој имал повеќе или помалку жртви, туку тој кој ги остварил целите на војната.
Точно, а Русија од остварувањето на целите е далеку.
Ниту од стратешка, ниту од политичка, ниту од воена перспектива не успеаја да остварат нешто. Досега.
Обезбедувањето на коридорот до Кавказ, како потенцијален влез на странски војски - неуспех.
Политичка смена во Киев - неуспех.
Разоружување на Киев - неуспех. Ова третово не само што е неуспех, туку и баш напротив, Киев е вооружен до заби.

Да, војната можеби е далеку од готова (а можеби и не), ама досега нема никаков напредок, ниту некој показател дека ќе има напредок кон било која од тие цели.

Сега некој ќе рече дека можеби тоа не се целите. Можеби и не се. Ако има некој подобри познавања, нека сподели.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.591
Поени од реакции
36.538
Cisto informativno NATO zemjite pokraj takanarecenoto staro zelezo koe pred da stani takvo bese game changer spored vas , ima ostaveno samo eden gospod znae kolku voeno iskusni, obuceni i iskaleni platenici dokazani vo vojna koi zlato vredat. Bukvalno zlato vredat.
Toj kadar ne izleguva od voena skola, cunkim to so pisi knigata ne ragja nivata.
Сигурно има и такви, но какви и да се тешко е да се споредат со загубите на Руските елитни единици кои се во голема мера документирани. Спецназ и десантната војска имаат претрпено огромни загуби, специјалци, мајори, полковници, генерали. Се е тоа документирано со меморијални плочи, погреби, запленети обележја.
Автоматски споено мислење:

Повеќе од 100.000 мртви имаат и двете страни. Но, војната не велиме дека ја добил тој кој имал повеќе или помалку жртви, туку тој кој ги остварил целите на војната.
Американските цели се да ја десеткуваат руската војска на долг рок и да им ја намалат способноста во иднина да можат да водат конвенционална војна од големи размери. Да им создадат уште една непријателска земја на нивните граници и да ја елиминираат Русија од европската геополитичка сцена.
Автоматски споено мислење:

Ќе го јадат курот, историјата се повторува. До Москва стигале и пак го јаделе неколку пати. Иста приказна е и сега...исти сојузи, истаа идеологија и на крај иста судбина ќе биде. Проблем за нас како држава е што сме на погрешната страна на историјата. Тоа е тоа што треба да не загрижува.
Абе сеа “Ќе го јадат курот, историјата се повторува”. Уште на клетви и фатви да се надеваме.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.452
Поени од реакции
22.401
Сигурно има и такви, но какви и да се тешко е да се споредат со загубите на Руските елитни единици кои се во голема мера документирани. Спецназ и десантната војска имаат претрпено огромни загуби, специјалци, мајори, полковници, генерали. Се е тоа документирано со меморијални плочи, погреби, запленети обележја.
Tocno taka, no tragedijata e sto si vo pravo a pojma nemas zosto si vo pravo :(
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.904
Поени од реакции
22.114
Situation west of Donetsk city: Russian Army continue advancing at the western outskirts of Marinka reaching the first houses of Heorhiivka, where Ukrainian Army retreated towards the first defensive positions within the town.

photo_2023-12-26_18-41-09.jpg

Situation north of Bakhmut: Russian Army recaptured the cemetery in the area of Popivske.

photo_2023-12-26_18-42-24.jpg
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.864
Поени од реакции
7.095
Сигурно има и такви, но какви и да се тешко е да се споредат со загубите на Руските елитни единици кои се во голема мера документирани. Спецназ и десантната војска имаат претрпено огромни загуби, специјалци, мајори, полковници, генерали. Се е тоа документирано со меморијални плочи, погреби, запленети обележја.
Автоматски споено мислење:



Американските цели се да ја десеткуваат руската војска на долг рок и да им ја намалат способноста во иднина да можат да водат конвенционална војна од големи размери. Да им создадат уште една непријателска земја на нивните граници и да ја елиминираат Русија од европската геополитичка сцена.
Автоматски споено мислење:



Абе сеа “Ќе го јадат курот, историјата се повторува”. Уште на клетви и фатви да се надеваме.
Па баш ISW неодамна извади статија дека руската армија е појака од било кога и дека се зголемила до 1 500 000 војници. :LOL:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.101
Поени од реакции
17.967
Zavisi sto ti znacat tie 5 milioni ili 5 dusi. Po muabetot ocigledno nisto. Za tebe e cista statistika, za nekoj koj razbira nesto bi gi menval tie 5 dusi za tie 5 milioni bez oko da mu trepni.
I sega kako da presecime za da ti izlezi matematikata, posto stvarno niti imam namera niti zelba da se ubeduvam.
?
kako da preseceme deka lupas glupost i vadis brojki niz gz. Ete nieden ako ne zaginal, so ti bese poentata togas?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom