Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Она што претпоставувам Клинтон сака да ви го долови е дека конвенционалните воени сили на Русија се paper tiger во споредба со Натовските конвенционални сили. Евидентно од војнава.
Прво, тоа е тешка глупост. Тоа е наративот кој се тера од почетокот на војната, а во реалноста НАТО е буквално посран од размерите на оваа војна, и од количината на муниција која Русија може да ја испука.

Но ајде и нека е така, а не е, како може да се случи конвенционална војна помеѓу Русија и НАТО без таа да се претвори во нуклеарна? Еве ќе влезат НАТО сили во Украина и ќе ги нападнат Русите? Нема 15 минути да поминат, повеќето градови во САД и Европа ќе бидат нападнати со Сармати. Јас навистина не разбирам како лесно си ги замислувате работите.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Само прати го него на форумов и се ти е јасно, се што пишал предвидел прерачунал све за 180 искочило обратно :D
Талент.
Бар стандард ЗаевВоСрцето лајкови му клава.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.425
Поени од реакции
36.364
Ми се свиѓа овој ентузијазам. Во Русија главни руски мегафони фрлаат со дрва и камења поради крахот што им се дешава во Украина, а тука на темава шиба оптимизам и победничка атмосфера.

Алал ви вера стварно. Овие рускиве телеграмџии треба да доаѓаат на темава часови да им држите за оптимизам и верба.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
Ден 72748293849229 од "инвазијата" на лошите "путлеристи", НАТО мажоретките и натаму се кријат позади кутриот украински народ сроден на рускиот.
Светот гледа и не заборава, кој се борел за своето а кој бил обична курва-мажоретка.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.063
Поени од реакции
8.632
This offended not only Jews and Poles, but also the LGBTQ+ community and disabled people who were persecuted by the Nazis - Trudeau

Бар за утеха малку, имало поголеми копита и од нашиве.
Цело време живеел во Канада и гледај што правел:

Following the conclusion of World War II in Europe, Hunka settled in the United Kingdom and joined the Association of Ukrainians in Great Britain.[6] In 1951, he married Margaret Ann Edgerton (1931–2018), and the couple emigrated to Canada three years later, settling in Toronto, where they raised their two sons, Martin and Peter, and became active in the Ukrainian-Canadian community.[7][6] After graduating from a technical college, Hunka worked in the aircraft industry, eventually becoming an inspector for De Havilland.[6]

In Canada, Hunka remained active in SS Galizien veterans circles and contributed to a blog on Internet in 2010 and 2011. In 2011, he compared the Ukrainian diaspora to the Israelites,[1] arguing that both stateless groups were 'exiled by God' from their homeland to return at a later time.[3][non-primary source needed] As of 2022, Hunka lived in North Bay, Ontario, and travelled to Greater Sudbury to protest against that year's Russian invasion of Ukraine.[4] Describing the situation in Ukraine, Hunka told CTV News that the "Destruction is just unbelievable but it will take years and years to rebuild it, ... But Ukrainian [sic] will win and God Bless Ukraine and I pray for it."[4]
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Ми се свиѓа овој ентузијазам. Во Русија главни руски мегафони фрлаат со дрва и камења поради крахот што им се дешава во Украина, а тука на темава шиба оптимизам и победничка атмосфера.

Алал ви вера стварно. Овие рускиве телеграмџии треба да доаѓаат на темава часови да им држите за оптимизам и верба.
Е де смири се, едно време славеше вака и живот за сите и бесплатно здравство во е ЕУ па видовме што дочека :D
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.425
Поени од реакции
36.364
Е де смири се, едно време славеше вака и живот за сите и бесплатно здравство во е ЕУ па видовме што дочека :D
Светска сила што не може својот народ да си го заштити и бегаат како кнински Срби преку Дњепар. Ок е, доволно видовме за руската сила.

Ти на Одеса еакулираше па сега те лажат со колку јако се бранеле :LOL:
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Светска сила што не може својот народ да си го заштити и бегаат како кнински Срби преку Дњепар. Ок е, доволно видовме за руската сила.

Ти на Одеса еакулираше па сега те лажат со колку јако се бранеле :LOL:
Вака така се борат против НАТО ЕУ САД 50+ држави, у всв десетици милиони загинаа па на крај матер у пичка изнаебаа на се до Берлин, сега ова е гола вода за нив, туку ти до кај стигна со животот дојде ли се ослободи ли или уште плаќаш арач на УЧК и ќутиш како пичка?
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Русија гори резерви создавани со децении од чудовиште од држава какво што бил Советскиот Сојуз. Резерви правени за голема војна со Нато кои во голема мера изгореа во Украина.

Видовме дека авијацијата е катастрофа а морнарицата е ужас над ужасите. Се претпоставуваше дека каскаат малку позади Западот ама не дека толку е голема разликата.
Ама од кај знаеш ти Русија што гори и уште колку има да изгори, ти не знаеш кој те владее и на кој плаќаш данок, кур од колено не разликуваш од кај знаеш ти што и како за Русија?
Според се она што видовме во изминативе две годи ни санкции ја погодија Русија ни воено ја поразија
Ти плаќаш повисоки цени на сите производи заради Русија, добро дел иде и за УЧК Али тоа е вкалкулирана такса, за животот за сите :P
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Русија гори резерви создавани со децении од чудовиште од држава какво што бил Советскиот Сојуз. Резерви правени за голема војна со Нато кои во голема мера изгореа во Украина.

Видовме дека авијацијата е катастрофа а морнарицата е ужас над ужасите. Се претпоставуваше дека каскаат малку позади Западот ама не дека толку е голема разликата.
Како знаеш? Мислам од каде знаеш колку имаа, колку испукаа и уште колку имаат? И од каде знаеш во каква состојба им е авијацијата кога скоро воопшто не ја користат? Како си вадите заклучоци, без никаква основа.

Друга работа, не ми кажа како замислувате конвенционална војна помеѓу НАТО и Русија која нема да прерасне во нуклеарна?
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
Знае кур мој знае како што знаеше и за брегзит и за Доналд Трамп и за Белорусија и Зоран Заев и живот за сите :D
А имаше период каде што изгледаше како разумен дискутант, а не обичен НГО пропаганден билборд. Тажно.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.425
Поени од реакции
36.364
Како знаеш? Мислам од каде знаеш колку имаа, колку испукаа и уште колку имаат? И од каде знаеш во каква состојба им е авијацијата кога скоро воопшто не ја користат? Како си вадите заклучоци, без никаква основа.

Друга работа, не ми кажа како замислувате конвенционална војна помеѓу НАТО и Русија која нема да прерасне во нуклеарна?
Ако имаа доволно немаше да седат во ровови и да стискаат заби од украинската офанзива. Ако имаа способна авијација пепел ќе ги направеа украинците. Сигурно немаше со 10 пати поскапи крстосувачки ракети да се занимаваат. Авијацијата не ја користат зашто не можат да ја совладаат украинската против воздушна опрема.

Целата рационализација на теренот што се случува укажува дека веќе немаат толку за трошење. Плус и изјави од официјални лица имаше кај што признаваат недостаток на артилериска муниција.

Ако беа способни немаше да го изгубат Херсон.

За другото прашање, конвенционална војна помеѓу Нато и Русија не може да има, ама Русија уназадува бајаги во однос на модерното војување.
Автоматски споено мислење:

А имаше период каде што изгледаше како разумен дискутант, а не обичен НГО пропаганден билборд. Тажно.
Дечки отворете руски телеграм профили од луѓе што на еден или друг начин се поврзани со армијата. Ете не мора мене, читајте ги нив. Не знам од как го влечете оптимизмов. Русија е во ужасна ситуација во Украина, гледано на стратешко ниво. Тоа што успешно ја спречија оваа офанзива не го менува фактот дека добија страшен противник на своите граници кој секој втор ден напаѓа руски аеродроми со стратешки бомбардери, пристаништа, воени бродови, командни центри.

Пред година и пол овие работи беа незамисливи.
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Ако имаа доволно немаше да седат во ровови и да стискаат заби од украинската офанзива. Ако имаа способна авијација пепел ќе ги направеа украинците. Сигурно немаше со 10 пати поскапи крстосувачки ракети да се занимаваат. Авијацијата не ја користат зашто не можат да ја совладаат украинската против воздушна опрема.

Целата рационализација на теренот што се случува укажува дека веќе немаат толку за трошење. Плус и изјави од официјални лица имаше кај што признаваат недостаток на артилериска муниција.

Ако беа способни немаше да го изгубат Херсон.
Овде нема ниту еден аргумент, ова е буквално ништо. Ти овде ги проектираш своите желби и ставови во врска со Русија и Украина, и правиш cheery picking на податоците. И згора на се, за 5 минути можам да ти извадам потполно различен заклучок базиран на твоите cheery picking информации.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom