Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    684
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.530
Поени од реакции
40.499
Има Украина за давање не е проблем за нив само да се отарасат од кретените руски. А со НАТО војска уште не војува, али џабе ти објаснуем кога те убедил Апасиев дека е така.
Локи, Роботне го освоивте, сега Крим е на ред. Ова со нападиве е само доказ дека освојувањето е возможно доколку доволно се фантазира.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.194
Поени од реакции
12.782
Има Украина за давање не е проблем за нив само да се отарасат од кретените руски. А со НАТО војска уште не војува, али џабе ти објаснуем кога те убедил Апасиев дека е така.
По видеата што кружат како регрутираат сосила не би рекол. На никој не му се умира за амерички интереси, ама како што викаш мораат.
Посакувам таквите како тебе што го поддржувате геноцидот да ги викнат да се 'борат' за интересите на 'Северна Македонија' во иднина.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.562
Поени од реакции
5.828
Има Украина за давање не е проблем за нив само да се отарасат од кретените руски.
Ako mentol kako tebe znae voopsto sto znaci ova za roditel sto izgubil sin, ili dete sto "dal" tatko...
Ebavi kretenite glupi...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Сакаш да ти направам симулација каде со тенгало уривам Ф-16ка? Кажи нема проблем..

Премногу се силите со циркони, кинжали, сатани итн, како ги величате како да другиве со копја, лак и стрела одат во војна...Мислам дека од што сте пристрасни, го имате изгубено малку осетот за реалноста, ама тоа е што е...
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.068
Поени од реакции
8.634
Има Украина за давање не е проблем за нив само да се отарасат од кретените руски. А со НАТО војска уште не војува, али џабе ти објаснуем кога те убедил Апасиев дека е така.
За тоа време:

1694881868959.png

Ролс-Ројс, Мајбах, Мерцедес: од почетокот на војната, народните пратеници го ажурираа возниот парк за речиси 3 милиони долари.

Меѓутоа, автомобилите биле издадени на роднини или фирми поврзани со народни пратеници.

Народните пратеници го ажурираа возниот парк со елитни автомобили / bihus.info

1694882079491.png


 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.529
Поени од реакции
31.440
Викаш, големината е фактор да не може се скрие бродот? :D
Добро бе гениј... Kaко САД ќе нападнат со носачи авиони а овие да не бидат ЈEБEНO ВИДЛИВИ за противниците? КАКО? Духот на Киев нешто ќе помогне, за невидливост?

Москва ја потопија кога дојде во домет. На Крим кај пристаништето во Севастпол ја сатурираа руската ПВО со доволен број на проектили - притоа целите беа во домет на спомнатите проектили... Епа како сакаш носачите на авиони на САД, или останатите капитални пловила, да влијаат во евентална војна/судир - без да дојдат блиску до целта - што значи во домет на авијацијата и општо во домет на на останатите платформите за проектили??

Фак, не си толку глуп.
Или...? :unsure:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.208
Поени од реакции
21.937
Malce nadvor e od umot, da ne recam plitko razmisluvanje e toa da niti Ruskata Federacija ili SSSR na vremeto ili sega NR Kina da nemaat soodvetna kontramerka za nosacite na avioni na SAD. Toa najverojatno im bilo top prioritet uste od 1945, kako da se neutraliziraat kako zakana, taka da ne si pravite bajram so umot.
I ne e tolkav problem da se potopi nosac na avioni ili bilo koj brod koga sme kaj toa. Problemot e da ne dojdi do toa, oti ako dosla rabotata dottamu togas prenamenvanjeto na nosacite vo podmornici e najmal problem.
Edna Argentina so edna raka polufunkcionalni francuski raketi vozduh voda im potopi na Britancite voen brod i toa pred 40 godini taka da batalete tie muabeti. Vsusnost im potopi 6 no samo 2 so tie francuskite proektili Exocet ili kako se vikaja.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Јас не знам зошто земјите како САД, Кина, Русија итн. вложуваат во флоти милијарди евра, ангажираат научници, фабрики опремуваат и што уште не, кога тие биле толку лесно потопливи. Тие да ти биле интергалактички глупи и заостанати со времето..Стварно да се чуди човек..Зарем толку се ненормални да фрлат куп пари за нешто што ракета од 1950 година ракета може да ги потопи бе...Зарем на тие земји не му има текнато да направат профил на кајгана форум, и да прочитаат што пишуваат нашите форумски експерти и мастермајндови, и да не произведуваат повеќе бродови? Јас стварно не ми е јасно тоа..Ајде спремајте писма до Пентагон, Кремљ, Пекинг итн. пишете му нека не вложуваат во бродови толку, зошто е неисплатливо....
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.443
Поени од реакции
36.370
Америчките носачи не пловат сами туку се организирани во Carrier Strike Groups кај што еден носач е групиран со барем еден крузер неколку разарачи, подморници и други помошни бродови. Побарајте и видете со какви интересни играчки се опремени Arleigh Burke destroyer и Ticonderoga крузерот што го носи aegis combat системот. Овие две класи имаат за главна цел да го штитат носачи со авиони, а дополнително на тоа носат голем арсенал на крстосувачки ракети.

Вакви combat groups имаат поголема огнена моќ и носат авијација поголема од армии на земји со средна големина, а САД има јебено вакви десет групи. Овие strike groups можат независно во кое било ќоше од светот да водат војна против која било земја. Тука лежи вистинската проекција на моќ што ја има САД.

Морнарицата е приоритет број еден, два и три на секоја земја што има намера да станува сериозен играч на светската сцена.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.984
Поени од реакции
35.961
Јас не знам зошто земјите како САД, Кина, Русија итн. вложуваат во флоти милијарди евра, ангажираат научници, фабрики опремуваат и што уште не, кога тие биле толку лесно потопливи. Тие да ти биле интергалактички глупи и заостанати со времето..Стварно да се чуди човек..Зарем толку се ненормални да фрлат куп пари за нешто што ракета од 1950 година ракета може да ги потопи бе...Зарем на тие земји не му има текнато да направат профил на кајгана форум, и да прочитаат што пишуваат нашите форумски експерти и мастермајндови, и да не произведуваат повеќе бродови? Јас стварно не ми е јасно тоа..Ајде спремајте писма до Пентагон, Кремљ, Пекинг итн. пишете му нека не вложуваат во бродови толку, зошто е неисплатливо....
И на тенкови се вложуваат пари, ама истите може да ги рокнеш со едно дронче од 20к евра, или со ракетен фрлач.

Нема неуништлива опрема, најбитно е да не дојде ред некој да и се проба.

Ако дојде до директен судир на овие 2 играчи пола од таа опрема на носачите и авионите нема ни да функционира, сателитите и комуникациите први ќе одат курбан, чим се толку битни во војната ќе ги напаѓаат со се можно, не е нешто што може да го скриеш со маскирна мрежа, флота е.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.208
Поени од реакции
21.937
Јас не знам зошто земјите како САД, Кина, Русија итн. вложуваат во флоти милијарди евра, ангажираат научници, фабрики опремуваат и што уште не, кога тие биле толку лесно потопливи. Тие да ти биле интергалактички глупи и заостанати со времето..Стварно да се чуди човек..Зарем толку се ненормални да фрлат куп пари за нешто што ракета од 1950 година ракета може да ги потопи бе...Зарем на тие земји не му има текнато да направат профил на кајгана форум, и да прочитаат што пишуваат нашите форумски експерти и мастермајндови, и да не произведуваат повеќе бродови? Јас стварно не ми е јасно тоа..Ајде спремајте писма до Пентагон, Кремљ, Пекинг итн. пишете му нека не вложуваат во бродови толку, зошто е неисплатливо....
Ok, nepotopivi se (y)
Автоматски споено мислење:

Америчките носачи не пловат сами туку се организирани во Carrier Strike Groups кај што еден носач е групиран со барем еден крузер неколку разарачи, подморници и други помошни бродови. Побарајте и видете со какви интересни играчки се опремени Arleigh Burke destroyer и Ticonderoga крузерот што го носи aegis combat системот. Овие две класи имаат за главна цел да го штитат носачи со авиони, а дополнително на тоа носат голем арсенал на крстосувачки ракети.

Вакви combat groups имаат поголема огнена моќ и носат авијација поголема од армии на земји со средна големина, а САД има јебено вакви десет групи. Овие strike groups можат независно во кое било ќоше од светот да водат војна против која било земја. Тука лежи вистинската проекција на моќ што ја има САД.

Морнарицата е приоритет број еден, два и три на секоја земја што има намера да станува сериозен играч на светската сцена.
Nie pa mislevme taka si plovat sam po sam :cautious:
Автоматски споено мислење:

И на тенкови се вложуваат пари, ама истите може да ги рокнеш со едно дронче од 20к евра, или со ракетен фрлач.

Нема неуништлива опрема, најбитно е да не дојде ред некој да и се проба.

Ако дојде до директен судир на овие 2 играчи пола од таа опрема на носачите и авионите нема ни да функционира, сателитите и комуникациите први ќе одат курбан, чим се толку битни во војната ќе ги напаѓаат со се можно, не е нешто што може да го скриеш со маскирна мрежа, флота е.
Interesno filmce vo sekoj slucaj, malce staro ali sega mi bese pointeresen od togas, ako go nemate gledano, potrosite nekoj sat :).
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.335
Поени од реакции
81.593
Видовте колкави се у Прага протестите против НАТО и учеството во војната во Украина?


Не може нормално размислувачки човек да биде на страната на НАТО во случајов. Особено тука, каде што од таа страна доста неправди попивме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom