Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
13 април 2021
Мислења
3.268
Поени од реакции
10.963
Не смее никој да дозволи сопственото дете да му го малтретира некој
Не смее, ама и тешко е да се мешаш и спротиставуваш посебно ако твоето дете инсистира на својот избор. Зависи од возраста, ама може да биде и контрапродуктивно. Жалам што ќе го кажам ова, ама треба тактички да постапуваш затоа што од преголема заљубеност некои луѓе и не гледаат се како што треба. Затоа мислам дека секогаш ќе биде попаметно да инсистираш на отворени и искрени разговори со твоето дете кога ќе ги забележиш првите знаци на емоционална агресија и токсичност, и да бидеш упорен во тоа. Полека и смирено, со многу трпение и нежност бидејќи на жртвите обично им требаат неколку обиди за напуштање, пред конечно да го напуштат агресорот.
 
Член од
17 април 2023
Мислења
275
Поени од реакции
361
Сега ќе барала алфа - шо пие цело време ракија и шо ко ќе акнел со раката на маса тоа било, крај.
Ова за тебе е алфа или искомплексирана будала?
Алфа ги штити послабите, посебно семејството или девојката.
Автоматски споено мислење:

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.522
Поени од реакции
40.487
Ова за тебе е алфа или искомплексирана будала?
Алфа ги штити послабите, посебно семејството или девојката.
Автоматски споено мислење:

си ги помешала називите, тоа шо збориш е Сигма. Алфа у сржта е насилен тип на човечки специмен кој пред се гледа со насилство да ги реши ситуациите.
 
Последно уредено:

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.473
Поени од реакции
3.207
И останува самохрана мајка со едно или две деца па ќе се улизува на некое мирно неженето муле да ја земе со се децата а кога имала таква можност таквите мулиња и биле досадни,неинтересни па затоа ја привлекувале мангупите насилници.
Порано имав една ,,веза” која фала Богу кратко траеше..Таа беше разведена и имаше дете..,,се заљуби у мене и ме гледаше као икона” очи не тргаше и си викам што да не,ај да пробам да видам можда е тој патот за мене трасиран во вид на судбина..се додека еден ден не ја фатив кај ме вара со еден шипац хехе после нормално ја отерав у курац а и не ми беше нешто тешко пошто влегов у таа веза со резерва..така да се е релативно..она има дете и као у минус е и влага со ,,терет од минатото” а ја слободен и пак ме заеба..
п.с.После слушнав дека се омажила за некој ,,тежок ксметлија” хехе се молам за него секој ден што прибрал дома а не е свесен..
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.607
Ова за тебе е алфа или искомплексирана будала?
Алфа ги штити послабите, посебно семејството или девојката.
Автоматски споено мислење:

Оди бе чупе аман за аман не замарај од сабајле.

Прво не си прочитала шо напишав и за кој напишав дека тоа го изјавува, друго никаде не се имам замешано на темата да кажувам алфа или бета мажјаци се добри за вас туку ви го коментираме мозокот до кај ви е.

САМИТЕ, ти, очајна и други егземплари тука коментирате дека ви ебале мајката (или не) некои си Алфи (да ми е да знам кои само, пошто кој знае што ви се врти во глава), па после за самите да се карате со себе си или со другите членови што е и како е.

Заобиколи ме во дискусиите, те молам.
Ај Очајна е мајка со дете па можи да ја канфузиме по темите за да и дојде памет (без намера да ја вреѓаш туку да и укажиш дека не бива како што замислила - јас на пример затоа сум поостар во коментари со неа), да не влегува од грешка во грешка, ама твоите постови искрено се за прескокнување.

Оди прави што и да правиш и не цитирај колку да извадиш муабет од контекст.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
453
Поени од реакции
1.584
Порано имав една ,,веза” која фала Богу кратко траеше..Таа беше разведена и имаше дете..,,се заљуби у мене и ме гледаше као икона” очи не тргаше и си викам што да не,ај да пробам да видам можда е тој патот за мене трасиран во вид на судбина..се додека еден ден не ја фатив кај ме вара со еден шипац хехе после нормално ја отерав у курац а и не ми беше нешто тешко пошто влегов у таа веза со резерва..така да се е релативно..она има дете и као у минус е и влага со ,,терет од минатото” а ја слободен и пак ме заеба..
п.с.После слушнав дека се омажила за некој ,,тежок ксметлија” хехе се молам за него секој ден што прибрал дома а не е свесен..
Со другово се слажем, сем моментот, во минус е, терет од минатото не знам шо.

Кога ја гледав свадбата на Вилијам и Кејт, памтам ова искоментирав : ,, Секоја самохрана трудова мајка повеќе го заслужува овој гламур од некој што цел живот ќе живее на туѓи даноци. "

Самохраните мајки (оние одговорните, имаше една занесена обесена слична на бившата твоја), се нешто најсилно психички физички, ментално што постои. Да би им се дале поважни функции, би го опраиле комплет цел свет за година дена. Оние баш со големо М што се.

Пред 4 и пол години ми беше цимерка со детенцето. Колку се бореше да најде фирма со дневен престој за деца на вработени, викенди преку една недела работеше во друг крај на градот, па се договаравме која за викенд е дома, таа генералка да прави пошто среќа бар за викенди детето беше кај таткото кој не ни плаќаше алиментација редовно.

Нема никого во градов, сама, на даљинско. Уште и екстра работеше да троши повеќе пари на детето оти татко му го комплексирал со детето од новиот брак, види му купив ова, види му купив она.

Се омажи пред 2 и пол години со нежења, помал од неа, од поконзервативно семејство со манстр ин ло. И он никогаш за неа нема зборено така. Напротив, со ваква жена се живее живот, знам дека нема за глупости да заборави да вреднува што има, не би ја менувал за ниедна 20 годишна. Дури и за детето се зафркаваше, вика моето поголем товар ќе биде, ова родено, пораснато заби, грчеви поминато, не чекам одреден период за интима. :D

Bottom line : Нема правила, животни ситуации различно влијаат кај различни луѓе, во врела вода компирот омекнува, но јајцето не. Малку поотворено треба да се гледа на тие работи.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
453
Поени од реакции
1.584
Od samohrani majki da duvate i da begate. Racunajte deka se leprozni. Isklucok eventiualno ako e vdojca, inaku generalno ne vi treba takvi luksuzi. Batalete toa.
Добро, брат, ти го разбирам муабетот, ама којзнае на колку членови мајките им ги нарече лепрозни.
Малку осет мајку му.
И јас не преферирам партнери со деца, самата имам одбиено еден поради околностите, не само поради детето, ама лепрозни бе.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.194
Поени од реакции
12.782
Добро, брат, ти го разбирам муабетот, ама којзнае на колку членови мајките им ги нарече лепрозни.
Малку осет мајку му.
И јас не преферирам партнери со деца, самата имам одбиено еден поради околностите, не само поради детето, ама лепрозни бе.
Зарем толку многу разведени самохрани мајки има?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.207
Поени од реакции
21.933
Добро, брат, ти го разбирам муабетот, ама којзнае на колку членови мајките им ги нарече лепрозни.
Малку осет мајку му.
И јас не преферирам партнери со деца, самата имам одбиено еден поради околностите, не само поради детето, ама лепрозни бе.
Ne radi decata mada i toa e hendikept golem.
Radi drugo treba da duvaat i da begaat od takvi ko da se leprozni ili ete izmisli nekoj drug posoodveten primer.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.194
Поени од реакции
12.782
Бар за моја генерација може да кажам. Имаше, не дека не.
Моја генерација начколо речиси ич.
Само еден случај имаше, детето живееше со татко му, овој се развел оти женаму била дроља.

Ама тогај во тие времиња беа со застарени сфаќања, сега тоа е нормално...
 
Член од
22 август 2022
Мислења
453
Поени од реакции
1.584
Моја генерација начколо речиси ич.
Само еден случај имаше, детето живееше со татко му, овој се развел оти женаму била дроља.

Ама тогај во тие времиња беа со застарени сфаќања, сега тоа е нормално...
Уште беше табу, паметам наставничките нѐ советуваа, оти свесни беа лесно ќе дознаевме, како да се однесуваме без да ги повредиме, што да не зборуваме и тн.

Ама некако, кога одев на школо почна тој бум, од секаде почнав да слушам по малку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom