Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    684
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.534
Поени од реакции
40.505
Како мислиш цело НАТО? Значи во моментов НАТО нема ниту едно парче воена опрема, така? Се што имаше испрати во Украина?

Од прилика така би изгледал овој твој заклучок.
па све што можеа да пратат пратија, сега ако продужат, ќе мора од своите резерви да вадат за да праќаат. Тоа е неисплатливо пошто украинската војска не ја бива, ги исчурија сите леопарди, еве сега и челенџери. Да не зборам за бредлињата на кои им направија егзодус.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.977
Поени од реакции
17.812
па све што можеа да пратат пратија, сега ако продужат, ќе мора од своите резерви да вадат за да праќаат. Тоа е неисплатливо пошто украинската војска не ја бива, ги исчурија сите леопарди, еве сега и челенџери. Да не зборам за бредлињата на кои им направија егзодус.
Znaci, gotova e rabotata
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
820
Поени од реакции
1.289
па све што можеа да пратат пратија, сега ако продужат, ќе мора од своите резерви да вадат за да праќаат. Тоа е неисплатливо пошто украинската војска не ја бива, ги исчурија сите леопарди, еве сега и челенџери. Да не зборам за бредлињата на кои им направија егзодус.
Значи уште еднаш ајде...

Во моментов НАТО нема ниту едно парче оружје пошто Русијa војува со цело НАТО, нели?
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.071
Поени од реакции
3.607
Како мислиш цело НАТО? Значи во моментов НАТО нема ниту едно парче воена опрема, така? Се што имаше испрати во Украина?

Од прилика така би изгледал овој твој заклучок.
сите Нато држави имаат испратено воена помош на Украина, а најмоќните имаат испратено и огромни пари (милијарди).. Ај потсетиме Славјанка прасето колку опрема од наши залихи прати во Украина?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.534
Поени од реакции
40.505
Znaci, gotova e rabotata
па не знам искрено уште колку парчиња техника имаат. Можно е да ги трошат последните резерви. Освен ако не им дадат хитно нови бредлиња и други возила фронтот ќе иде у обратен правец.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
820
Поени од реакции
1.289
сите Нато држави имаат испратено воена помош на Украина, а најмоќните имаат испратено и огромни пари (милијарди).. Ај потсетиме Славјанка прасето колку опрема од наши залихи прати во Украина?
Читаш воопшто што те прашав?

па све што можеа да пратат пратија, сега ако продужат, ќе мора од своите резерви да вадат за да праќаат.

па не знам искрено уште колку парчиња техника имаат
И сега? Имаат или немаат? :pos:
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.071
Поени од реакции
3.607
Читаш воопшто што те прашав?






И сега? Имаат или немаат? :pos:
Имаат нормално.. Али тоа не значи дека не испраќаат и дека до сега ниедно парче воена опрема не испратиле.. Сума сумарум, Нато имаат испратено голема воена и парична помош во Украина...
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
764
Поени од реакции
936
razlikata znaesh koja e so USA? koga usa gi napravi site tie vojni, sirenjeto vo market ne ni beshe 500 den kilo, kashkavalot ne ni beshe 500 den kilo...
se e ebano duplo poskapo...
Znaci spored tebe ubavo bese dodeka USA pravese vojni, si kupuval zarzavat eftin i te bolelo k... Sega Russia otkoga se umesha sve ti poskape... Znaci Putin ti e kriv i trebalo da pokjuti? Toa sakas da kazes ili?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.199
Поени од реакции
12.785
Значи уште еднаш ајде...

Во моментов НАТО нема ниту едно парче оружје пошто Русијa војува со цело НАТО, нели?
Во моментот ние немаме ништо, не разоружаа комплетно...

Пратени се сите:

тенкови
град ракетните лансери
артилерија
борбени хеликоптери
оклопни траспортери,
сухои авионите(не ги користевме)

огромни количини муниција и резервни делови за сета опрема .

Од нато добивме само неколку џипови :)
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
820
Поени од реакции
1.289
Во моментот ние немаме ништо...

Пратени се сите:

тенкови
град ракетните лансери
артилерија
борбени хеликоптери
оклопни траспортери,
сухои авионите(не ги користевме)

огромни количини муниција и резервни делови за сета опрема .

Од нато добивме само неколку џипови :)
Дали ние сме цело НАТО? Не, навистина човек да се чуди треба на кој левел ви е дискусијата.

Прашањето беше дали во моментов НАТО нема ниту едно парче оружје? Еве, прочитај и сам што си напишал.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
764
Поени од реакции
936
Во моментот ние немаме ништо, не разоружаа комплетно...

Пратени се сите:

тенкови
град ракетните лансери
артилерија
борбени хеликоптери
оклопни траспортери,
сухои авионите(не ги користевме)

огромни количини муниција и резервни делови за сета опрема .

Од нато добивме само неколку џипови :)
So ke nie oprema nam, neli Kosovo Army moze da vlaga i da pomaga tuka :)
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.753
Поени од реакции
8.823
Znaci, gotova e rabotata
Над 400000 изгинати украинци, преку милион повредени....не е готова ама нема долго да тераат.
Проблемот не се они, се повеќе имаме мислења од експерти у оваа област дека работава ќе ескалира....не дека немам предупредено лично уште пред година и кусур на каде се движиме. Гледај го ова.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.199
Поени од реакции
12.785
Дали ние сме цело НАТО? Не, навистина човек да се чуди треба на кој левел ви е дискусијата.

Прашањето беше дали во моментов НАТО нема ниту едно парче оружје? Еве, прочитај и сам што си напишал.
Ние сме нели дел од нато, кај нас само пушки останаа ваљда...

За останатите држави од поранешен источен не знам, но штом дојде до момент западна техника да се праќа на украина ваљда и тие не се нешто во форма....

Германија и Италија мислам дека имаат лимитиран број на опрема ради втора светска војна....
 
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.419
Znaci spored tebe ubavo bese dodeka USA pravese vojni, si kupuval zarzavat eftin i te bolelo k... Sega Russia otkoga se umesha sve ti poskape... Znaci Putin ti e kriv i trebalo da pokjuti? Toa sakas da kazes ili?
ne, tuku koga USA vojuvashe i praveshe tragedii niz cel svet, Rusija NE JA PREKINA SORABOTKATA I NE IM VOVEDE SANKCII na tie amerikanski gomna i ne stradashe cela evropa kako shto strada sega, t.e. strada obichniot narod... tie gnasi koi nosat odluki maka nemaat, milionite tuka se, ovcite tuka se nema zima za niv...
A sega oti im propagja imperijata, resheni se cel svet da go povlechat so niv...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom