Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Според мене тие офанзиви на север им се за да се разводни пушот на Украинците, да не им дозволат да ги концентрираат силите на едно место и да чуваат резерви и на тој потег.
Може и тоа да е тактиката, да не дојде до преголем напад од Запорожје.
Искрено мене повеќе конфликтов ми нема смисла... Денацификација, дерусизација итн итн луѓе гинат како муви и битките се повеќе се артилериски и рововски до исцрпување.
Украинциве се покажаа доста жилави, а Русиве баш килави.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.225
Поени од реакции
15.279
Што изјава дал и како мислиш фатил криља?
Го нема од оваа изјава наваму.....но е Август, време на одмори, па шпекулациите си го прават своето

"Naši predsednički izbori nisu zapravo demokratija, to je skupa birokratija", rekao je Peskov za "Njujork tajms" u članku objavljenom 6. avgusta.,,
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.588
Поени од реакции
48.368
Сите села во Донецк ги научивме...
Благодарение на телеграм каналиве, бележам и солиден напредок во руско-украинскиот јазик, за да кога, и доколку, би не нагазила утре руската чизма, да сум ешалон до два испод Миленко и екипата од Родина.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.239
Поени од реакции
26.094
Благодарение на телеграм каналиве, бележам и солиден напредок во руско-украинскиот јазик, за да кога, и доколку, би не нагазила утре руската чизма, да сум ешалон до два испод Миленко и екипата од Родина.
Мирка ќе биде биде врховен владетел во тој случај. Миленко со тие од Родина ќе тераат безбедност. Ако таргетираш нешто, мислам дека има место во енергетика, таму не се добро покриени.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.203
Поени од реакции
41.580
ја пробав да го разбирам, но јазиков нивен има комплетно различна граматика од нашиов.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.507
Благодарение на телеграм каналиве, бележам и солиден напредок во руско-украинскиот јазик, за да кога, и доколку, би не нагазила утре руската чизма, да сум ешалон до два испод Миленко и екипата од Родина.
Немој да те прочита некој украинец, па да завршиш на Миротворец :D
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
2.011
Поени од реакции
5.271
Не сте у тек, скарани се меѓусебе цела екипа. Ни руска чизма не ги обединува.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.239
Поени од реакции
26.094
Не сте у тек, скарани се меѓусебе цела екипа. Ни руска чизма не ги обединува.
Затоа различни сектори ќе покриваат. Левица ќе биде правда и сендвичари. За кога ќе иде Путин на посета да има луѓе.

Јас се надевам дека ќе се пробие Курајбер во енергетика, па да ми дадат нешто комесар на Гаспром во Обединета Македонија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.256
Поени од реакции
26.989
Мирка ќе биде биде врховен владетел во тој случај. Миленко со тие од Родина ќе тераат безбедност. Ако таргетираш нешто, мислам дека има место во енергетика, таму не се добро покриени.
Џабе се филмаш, пак ДУИ ќе е на власт, само што бистата на Клинтон ќе се замени со биста на Путин. А Роден ќе биде преставник на новата егзархија.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.225
Поени од реакции
15.279
Што изјава дал и како мислиш фатил криља?
Ако на Песков му дале криља, изгледа на Пригожин му ги скинале криљата....тие од приватниот авион. Можно е да е погинат, или евентуално да се наоѓа во вториот авион кој одма слетал во Москва
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.028
Поени од реакции
22.374
Situation on Zaporizhia front: Recent video footage shows Ukrainian flag placed in the roof of the town council of Robotyne, which was retaken today by the 47th Mechanized brigade. The battle has been one of the longest and toughest battles of the Ukrainian counteroffensive, which lasted 71 days.

photo_2023-08-24_00-46-06.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom