Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
16 мај 2010
Мислења
6.246
Поени од реакции
5.489
во војните има многу задкулисни игри што ние не ги гледаме, а ни пак војниците ги гледаат. Затоа Пригожин се осеќаше изневерено и предадено, исто и многу украинци. Војската не знае ништо, само обавува наредби. И да си реално доброволец за некој да ти ја крои судбината во некакоја канцеларија, не вреди.
Ќе ја однесеме темата у оф-топик, ама не можам а да не се сложам у ова. Кај нас македонците мислам дека ова многу ни ѕвони у глава од 2001 наваму, затоа што видовме дека политиката е ку.ва и денес ќе гинеш а утре они ќе си вртат бизниси, Соравија, Телеком, фешти, коктели. Истото ќе бидне и таму.

Од оваа гледна точка не знам што е најисплатливо за Украина, денес ако прекине војната, они се у минус поголем него и Југославија што била од кредити. Југославија барем имаше индустрија, ама си ја ебавме самите. Они се у минус и плус инфраструктура сјебана. У 22ри век дали ќе искочат од гомната е прашање, овој век сигурно нема.

Русија си го бара своето, мислам дека и они знаат дека демилитаризација на Украина нема да се случи освен самите ако не го постигнат тоа. Ако го постигнат самите мировен договор нема ни да им треба уствари. Рестото си се легитимни барања со оглед на тоа дека више ја држат таа територија.

Пак ќе речам, најисплатливо за сите страни беше воопшто да не се пука, и не требаше да влетаат ама Long gone е таа идеја, сеа останува next best thing. Што е тоа искрено не би знаел у оваа ситуација.

Мора да се даде credit where credit is due, добра работа завршиле со утврдувањата им ја стопираа контраофанзивата и сеа они се на потег дали ќе туркаат пак напред, од стратешки гледна точка мислам дека им е боље од позиција на моќ да боксуваат на маса сега, ама не би ме изненадиле ако испробаат пробиви негде да се собере уште територија.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.603
Поени од реакции
3.728
Денеска повторно...
Moscow military night-vision goggle factory hit by massive explosion....

МО.jpg



МО1.jpg


 
Член од
9 август 2012
Мислења
285
Поени од реакции
1.309
Ги гледам украинските канали, полни се со снимки од експлозијата во Москва, од десет различни агли, куп снимки, па си велам ако нека видат што е демократија а не како кај нив медиумски мрак, кутрите не смеат ништо да објават. А што се однесува до радоста од експлозијата ме потсеќаат на србите кога на америте им срушија еден авион, па тоа труби, па тоа ора, а ваму...
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.946
Поени од реакции
9.209
Ги гледам украинските канали, полни се со снимки од експлозијата во Москва, од десет различни агли, куп снимки, па си велам ако нека видат што е демократија а не како кај нив медиумски мрак, кутрите не смеат ништо да објават. А што се однесува до радоста од експлозијата ме потсеќаат на србите кога на америте им срушија еден авион, па тоа труби, па тоа ора, а ваму...
Србите им срушија повеќе авиони, преку 20 на НАТО кога сме веќе таму, а србите капитулираа затоа што не сакаа да бидат Афганистан. Иначе НАТО немаше никаква шанса копнено да влезе без големи загуби. Таа трета фаза беше превара...целта им беше инфраструктура, хидроцентрали, и терор постојан со бомбардирање.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.028
Поени од реакции
22.374
Situation south of Bakhmut: Russian Army launched a counterattack and forced Ukrainian Army to retreat from a significant part of the western shore of the channel which relieved the presure over the town of Kurdyumivka. Meanwhile the situation in Andriivka and Klishchiivka continue to be difficult for Russian forces as Ukrainian reinforcements are arriving to the area.

photo_2023-08-09_15-03-49.jpg

Situation on Zaporizhia front: Ukrainian Army launched new attack and retook control over part of the previous positions lost some days ago northwest of Verbove.

photo_2023-08-09_17-12-00.jpg

Situation southwest of Donetsk: Ukrainian Army launched a powerful attack to Urozhaine. Despite it, the attack was repelled but Russian Army was forced to abandon the northern part of the town after the intensity of the attacks. Sporadic clashes continue in the area.

photo_2023-08-09_17-14-47.jpg

Situation north of Soledar: Russian Army retook some positions south of the town of Rozdolivka.

photo_2023-08-09_17-16-23.jpg
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.028
Поени од реакции
22.374
The strategy of draining Ukrainian resources on the northeastern front by Russian forces has been discussed previously. However, it is also necessary to talk about the same strategy being pursued by Russian forces with respect to Russian resources on the Kherson front. Since the beginning of August the Ukrainian army has increased its control over the islands at the mouth of the Dnieper. The breach of the Kakhovka dam has substantially favored the Ukrainians, who have increased attacks on Russian positions on the southern bank. These attacks are not aimed at initiating the recapture of the Kherson oblast but at temporarily capturing positions and checking Russian defenses in order to force the arrival of reinforcements from the Zaporizhia area and thus enable Ukrainian forces to advance through the said oblast towards Melitopol.

For the moment, it does not seem to have a great impact on the famous summer counteroffensive, as hardly any important achievements have been made. This shows that success in this war will depend on the ability of the sides to manage and replenish their resources by taking advantage of an imbalance to tip the balance to their side. This moment has not yet arrived.

photo_2023-08-09_17-55-04.jpg

Situation south of Bakhmut: New advances were made by Ukrainian Army north of the town of Klishchiivka.

photo_2023-08-09_20-17-53.jpg

Situation on northeastern front: Recent video footage published by Russian MOD (and later by TASS) shows Russian Army shelling Ukrainian troops in a positions which was theoretically taken at the end of July. The area was subjected to fast changes between both sides, but also it's very possible that Russian troops used Molchanovo train station as the launching point for skirmishes and later returned to this position. On the other hand there are reports that Russians reached the town of Syn'kivka, the last area before the outskirts of Kupiansk, but this wasn't confirmed so far.

photo_2023-08-09_20-25-48.jpg
 
Последно уредено:
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.246
Поени од реакции
5.489
Zarem od tenk tolkava golema eksplozija?
Наведено е дека користеле HE 125mm гранта не би ме изненадило, ако евентуално имале и некоја кутија со муниција со нив тоа може да е дополнително, не знам само што правеле цела екипа на едно купче, уште па не изгледа ни дека е утврдена позицијата, ваљда се спремале за некоја ноќна операција ама и тоа све се договара пред да искочиш на терен.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.028
Поени од реакции
22.374
Situation on northeastern front: the Russian Army made new advances south of Lyman Pershyi reaching the town of Syn'kivka where clashes with the Ukrainian Army are taking place. Moreover, Russian Army also made some advances around the towns of Kyslivka and Kotlyarivka as a result of the positional battles.

The Russian advances, despite not being significant yet, are taking place in an axis in which Ukrainian Army has a lack of human resources and are not enough to stop it. As a result of it, the Head of Kupiansk military district announced the beginning of evacuation procedures in a large area if the combat continues to aproach the Oskil river.

1000009761.jpg
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.723
Поени од реакции
36.693
Ги гледам украинските канали, полни се со снимки од експлозијата во Москва, од десет различни агли, куп снимки, па си велам ако нека видат што е демократија а не како кај нив медиумски мрак, кутрите не смеат ништо да објават. А што се однесува до радоста од експлозијата ме потсеќаат на србите кога на америте им срушија еден авион, па тоа труби, па тоа ора, а ваму...
Ова испадна рушење авион на секои три дена.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.028
Поени од реакции
22.374
Situation north of Bakhmut: Russian Army retook control over a series of positions northeast of Berhovske Reservoir increasing the buffer zone south of Berkhivka.

photo_2023-08-10_16-59-10.jpg
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Situation on northeastern front: the Russian Army made new advances south of Lyman Pershyi reaching the town of Syn'kivka where clashes with the Ukrainian Army are taking place. Moreover, Russian Army also made some advances around the towns of Kyslivka and Kotlyarivka as a result of the positional battles.

The Russian advances, despite not being significant yet, are taking place in an axis in which Ukrainian Army has a lack of human resources and are not enough to stop it. As a result of it, the Head of Kupiansk military district announced the beginning of evacuation procedures in a large area if the combat continues to aproach the Oskil river.

Прегледај го приврзокот 387121
Испаѓа дека за џабе изгинале десетици илјади војници во таа фамозна контраофанзива во Харков кога од толку јак артилериски оган, Украинците не можат ни ранетите да ги евакуираат. Јас искрено предвидувам овде повлекувања на Украинците до Оскил и Купјанск, а градот верувам дека ќе го бранат јако како Бахмут.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom