Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
24 август 2017
Мислења
390
Поени од реакции
912
Јас не негирам дека референдумот де јуре пропадна.
Референдумот беше секако консултирачки, нема врска шо пропадна, си беше ратифициран у собрание.

Меѓутоа ти укажувам на таа реторика како народот одлучил дека е ПРОТИВ договорот од Преспа дека е тотално промашена, бидејќи бројките ако ги гледаш, повеќе од јасно е дека без пропаганда за бојкот на најголемата опозициска партија, референдумот ем ќе поминеше, а договорот секако ќе се случеше, бидејќи немаше смисла да се ебаваме со тој проблем уште. 9 години.
Alooo Nenade Jovanovicuu, odi legni kasno ti e, mozokot veke burndown ti e, dosta se blamiras, a I ovie moderatorive na forumov ko soborci da ti se nekako upm
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.654
Поени од реакции
3.565
Викаш дека трошење пари за трансформација на планинско село од 4000 жители е добар проект?

Во што би го трансформирал, во космодром ли? :D
Мислиш селото кое е македонската историја? Средување на споменикот, ски центар, хотели?
Па парите од еден споменик би го воскреснале Крушево.

Муабетот е дека сите викаат нели Груевски работел ама кој проект беше 100 проценти добро изведен и имаше долгорочни бенефити? 100те иљади компјутери во школите кои се вклучија три пати? Казните за хигиена а државата пак е депонија? 3 нови возови а пругите и станиците се хорор? Скопје 2014 со гипс картонот?

Така е бре, Груевски е крив, а овие ко да се на власт 7 месеци, а не 7 години.
Oвие се друга тема, ја само си фантазирам како ќе беше ако добро го искористевме тој период кога грујо беше крал, а додека светот на пример стана дигитален, ние вработивме 100к луѓе да дремат по државни канцеларии. Толку пропуштени прилики..

Не сум тука да се карам, слободно продолжете си со навредите ако така си ги лечите фрустрациите.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
Мислиш селото кое е македонската историја? Средување на споменикот, ски центар, хотели?
Па парите од еден споменик би го воскреснале Крушево.

Муабетот е дека сите викаат нели Груевски работел ама кој проект беше 100 проценти добро изведен и имаше долгорочни бенефити? 100те иљади компјутери во школите кои се вклучија три пати? Казните за хигиена а државата пак е депонија? 3 нови возови а пругите и станиците се хорор? Скопје 2014 со гипс картонот?
Крушево е дел од македонската историја, не е македонската историја. И затоа што е дел од нејзе, има статус на општина и град. Иако според никој објективен критериум не е ниту едното, ниту другото.

Комплексот Илинден се оддржува редовно и е во солидна состојба. Што би значело средување?
Ски центарот е реновиран во 2012та. Ако збориме за изградба на модерен голем ски центар, Крушево сигурно не е локација за тоа. Шапка, Маврово, па и Кожув се подобар избор по секој критериум.
Хотели? Државата да гради хотели? За кого?

Груевски не може да биде муабет веќе. Тој е бивш политичар. Неговите проекти и неговата работа веќе ќе ги суди историјата, кога ќе бидат доволно далеку од аспект на историска дистанца, за да ни твоите, ни моите емоции на темата да не влијаат врз судот. Постои една професија, за која Груевски е актуелна тема во нивната секојдневна работа, ама тоа не е дел од темава.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Јас не негирам дека референдумот де јуре пропадна.
Референдумот беше секако консултирачки, нема врска шо пропадна, си беше ратифициран у собрание.

Меѓутоа ти укажувам на таа реторика како народот одлучил дека е ПРОТИВ договорот од Преспа дека е тотално промашена, бидејќи бројките ако ги гледаш, повеќе од јасно е дека без пропаганда за бојкот на најголемата опозициска партија, референдумот ем ќе поминеше, а договорот секако ќе се случеше, бидејќи немаше смисла да се ебаваме со тој проблем уште. 9 години.
И после мене ми зборуваш дека јас сум правел бош муабети.

Буквално немаш никакви индикации дека народот сакаше да го прифати преспанскиот договор.

И моја претпоставка, кампањата за бојкот немаше никаква врска со партијата "што го украде зборчето вмро", ако имаше врска тогаш, таа партија немаше ни да го прифати собранието конституирано без записник во 2017.

Се фаќаш за тоа дека "референдумот е консултативен".

Уставот не препознава консултативен референдум, и нема начин како со законски акти да си додаваш различни категории на референдуми.

Во нормален устав, она што е наменето д асе прецизира со закон гонпишува како "this and this is specified by law".

Во македонскиот устав немаме таков wording.

Во македонкиот устав само има накратко опишано кога се донесува одлуката од референдум.

Консултативен референдум е тешка легалистичка глупост.

И не само тоа, јас видов и друг закон од законскиот акт кој директно го преклопува еден член од уставот.

Тоа во суштина е противуставно.
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
476
Поени од реакции
502
И после мене ми зборуваш дека јас сум правел бош муабети.

Буквално немаш никакви индикации дека народот сакаше да го прифати преспанскиот договор.

И моја претпоставка, кампањата за бојкот немаше никаква врска со партијата "што го украде зборчето вмро", ако имаше врска тогаш, таа партија немаше ни да го прифати собранието конституирано без записник во 2017.

Се фаќаш за тоа дека "референдумот е консултативен".

Уставот не препознава консултативен референдум, и нема начин како со законски акти да си додаваш различни категории на референдуми.

Во нормален устав, она што е наменето д асе прецизира со закон гонпишува како "this and this is specified by law".

Во македонскиот устав немаме таков wording.

Во македонкиот устав само има накратко опишано кога се донесува одлуката од референдум.

Консултативен референдум е тешка легалистичка глупост.

И не само тоа, јас видов и друг закон од законскиот акт кој директно го преклопува еден член од уставот.

Тоа во суштина е противуставно.
Ох.
Со тебе иам пробано сто пати да дискутирам на прашањето али очигледно е губење време бидејќи ти од толку голем пристрас, неможеш никако рационално да ги склопиш работите, па принуден си да негираш реалност за жал.

И после мене ми зборуваш дека јас сум правел бош муабети.

Буквално немаш никакви индикации дека народот сакаше да го прифати преспанскиот договор.
ХХахахах, епа еве глеаш како праеш бош муабети :LOL: .

Како немало индикации дека народот сакаше да го прифати преспанскиот ако 600000 луѓе од тој народ гласале ЗА на референдумот :D ?

Не ти оди математиката со бројките што ти ја објаснив претходно, очигледно.

Дека дпмне немало никаква врска со кампањата за бојкот, мало морген.


Консултирачки референдум постои, дали според тебе е легалистичка глупост или само имаш данинг кругер, тоа е твој проблем. Што се однесува до референдумот, си беше се легално распишан, со почитување на законот за референдум.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.069
Поени од реакции
8.635
И додека нашите малоумни функционери избегнуваат да кажат Македонија, Македонци и македонско, погледнете што се учи во Бугарија. Погледнете го учебникот Мојата Б'лгарија за седми клас и ќе видите како се присвојуваат и Тракијците и туркиските Бугари, и влашко-куманската династија Асен, и куманската династија Шишман, дури и Волшка Бугарија е претставена како втора голема б'лгарска држава. Сето само Бугари.
 
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.840
Поени од реакции
6.981
Screenshot_20230802-111248_Chrome.jpg

,,Тој додаде дека оваа Влада постапила по аманетот на илинденците и асномците, како што рече, седнати на иста маса заедно со другите европски земји и светски сили". :pos:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.574
Поени од реакции
3.949
Груевски да беше толку патриот, Крушево ќе го напраеше Швајцарија. Ама не, потрошивме 10 години во време кога светот се трансформираше и цветаше со исфрустриран човек и купишта неквалитетни проекти.
Убедливо најлошиот период за водење на влада му се погоди на Груевски, со најголемата светска економска криза во последни 80 години која буквално му го десеткуваше бројот на странски инвестиции од преку милијарда годишно во периодот 2006-2008 на нешто над 100-тина милиони евра во следните години. Кој свет цветаше и се трансформираше во годините по таа криза?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.069
Поени од реакции
8.635
Како и @SharpShooter, aвторите не разликуваат етноним од политоним, па така им се привидуваат етнички Бугари од Јадранско Море до Волга, мислејќи си дека Македонци, Власи, Гагаузи, Кумани, Татари, Чуваши, туркиските древни Бугари и сите останати од Дунавска Бугарија, Волшка Бугарија и Стара Голема Бугарија, се етнически б'лгари, во денешна смисла.

1690969576962.png

1690969653526.png
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Ох.
Со тебе иам пробано сто пати да дискутирам на прашањето али очигледно е губење време бидејќи ти од толку голем пристрас, неможеш никако рационално да ги склопиш работите, па принуден си да негираш реалност за жал.



ХХахахах, епа еве глеаш како праеш бош муабети :LOL: .

Како немало индикации дека народот сакаше да го прифати преспанскиот ако 600000 луѓе од тој народ гласале ЗА на референдумот :D ?

Не ти оди математиката со бројките што ти ја објаснив претходно, очигледно.

Дека дпмне немало никаква врска со кампањата за бојкот, мало морген.


Консултирачки референдум постои, дали според тебе е легалистичка глупост или само имаш данинг кругер, тоа е твој проблем. Што се однесува до референдумот, си беше се легално распишан, со почитување на законот за референдум.
Како може да кажеш дека на пропаднат референдум народот одлучил дека сака да го прифати преспанскиот договор?

Јасен ти е концептот на цензус?

Јасен ти е концептот на пропаднат референдум?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.336
Поени од реакции
81.597
Груевски не може да биде муабет веќе. Тој е бивш политичар. Неговите проекти и неговата работа веќе ќе ги суди историјата, кога ќе бидат доволно далеку од аспект на историска дистанца, за да ни твоите, ни моите емоции на темата да не влијаат врз судот. Постои една професија, за која Груевски е актуелна тема во нивната секојдневна работа, ама тоа не е дел од темава.
Не се надевај дека историјата ќе биде блага спрема Груевски и неговите дела.

Пристрасот е егзагерација
пристасот е чувство на определување
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.771
Поени од реакции
8.389
Убедливо најлошиот период за водење на влада му се погоди на Груевски, со најголемата светска економска криза во последни 80 години која буквално му го десеткуваше бројот на странски инвестиции од преку милијарда годишно во периодот 2006-2008 на нешто над 100-тина милиони евра во следните години. Кој свет цветаше и се трансформираше во годините по таа криза?
Нивниот свет цветаше кога Груевски им ги пунеше гзовите на сите комуњари од култура и администрација со пари за да не ги викаат веќе небањати. Затоа и сега последниве 4 години почна лошо да им се гледа, го нема веќе Грујо, ги нема веќе странските невладини, и се што имаа сега ДУИ им го зема а они како клошари мораат да трчаат по луѓе со осмо и да им викаат "Да господине". Не дека они се нешто по-образовани или по квалитетен кадар, чисто имаат големо его.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom