Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Tinex e ponuden i prodaden ushte pred godina dena. Dok ljudi spavaju...
Еве ти вест од вечер наредниот ден: https://vecer.mk/ekonomija/tineks-ne-e-prodaden-i-ne-se-prodava/
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Па ја не сум видел ни влав да создадени што од нула да бидам искрен. Чак што више од иста цицка цицаат и тие и тие од памтивек, али едните фатиле една религија другите друга. Иначе исти кур та влав та шипус.

Дијаспората никогаш ама никогаш не била заинтересирана да инвестира во државата, а секогаш како изговор била политичката/судска ситуација. Што и у поголема мера и е така. Али па кој им е крив кога сите пари што ги пуштаат на разно разни пробисвети во држаава им се за протест за знамето името. Ниеднаш некој од нив да се одважи да каже, еве ви пара за митинзи маркетинг пичке матерне, али ќе средите тие и тие работи. Никад значи никад немале желба и воља да инвестираат тука безразлика на приликите.

Истото важи и за домашниве транзициски лопови. Едно што се неспособни да почнат бизнис од нула, второ и со пари незнаат да купат бизнис да го водат. Земи му на Штерјо пасошот ако видиш штембил подалеку од Прешево, Ѓошево и Евзони еве на. Сељачана белосветска овчарска, шипусиве господа станаа за нив. Нека понуди бе некој поише пари у ДУИ па да видиме дали има врска чив си.
Па не е исти кур ама тоа друга тема. Реков дека сакаат шипците готова опремена приватна болница затоа што шипо не е способен тоа да го направи. Барем овие нашите не се. Тоа се знаеше уште пред да почнaт ИРЛ со нивната сторија.

Примерот што го пишав зашто не инвестираат тука не е од рекла казала туку директно од глупиот инвеститор и директно од партиските пацови(патриотите беа на власт тогаш) во еден мал град. Ако треба тебе пари да ти даде некој да средиш тие и тие работи односно да не крадеш тогаш немам коментар.
Желба и воља имаат ма да веќе дигнаа раце и нивни деца сигурно нема да инвестираат, тоа што некои замислуваат дека они ги берат парите на дрво и тука треба само да се лега и тук таму да се поработи е друг проблем.

Супер штом не ти е проблем шиповци со амин и подршка на СДС да преземаат бизниси. Ако не гледаш патерн и не ти смета тогаш уште подобро, еве и кано рече не му сметаат албанци во Скопје туку провинцијалци. Еве денес поранешен министер од албанија изјавува за формирање на трета албанска држава во Македонија и дека ќе се случи.
Најискрено неверувам ама некако работите одат натаму, а и народ си изгласа на избори дека го одобрува ова па кој сум јас петочки сабајле да се бунам :icon_lol:
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.069
Поени од реакции
8.635
Обединета Албанија денес е висок интерес на Атлантскиот сојуз, сакаат, или не сакаат две, или три држави на тој сојуз. Без албанскиот свет во Западниот Балкан, Америка воопшто не може да ги искорне Владимир Путин и Русија. Процесот на тоа искоренување започна со воениот судир Русија-Украина. Албанија е во очекување на растурањето на Русија и Србија.

 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Се очекува и создавањето на третата албанска држава со еден милион Албанци од Македонија.
Најаки ми се шипците со нивните тврдења дека има милион албанци тука. :icon_lol:
Дури и веруваат во ова и секогаш коментираат и објаснуваат за милиона шкиптаре на Мачедоња е Вериут. :icon_lol:
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.321
Обединета Албанија денес е висок интерес на Атлантскиот сојуз, сакаат, или не сакаат две, или три држави на тој сојуз. Без албанскиот свет во Западниот Балкан, Америка воопшто не може да ги искорне Владимир Путин и Русија. Процесот на тоа искоренување започна со воениот судир Русија-Украина. Албанија е во очекување на растурањето на Русија и Србија.

Аирлија работа!...

И сега да видиме кој ќе рече дека „Призренска лига„ е надминат се‘ албански сон!...
Рабојќево барем стануваат ем јавни ем јасни!

Јас сум су безбеден и раат, оти знам дека зоти Агими Јонузи ме брани и од Србија, и од Бугарија, и од Грција, ама зад грб ми мисли на голема Албанија!
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.069
Поени од реакции
8.635
Најаки ми се шипците со нивните тврдења дека има милион албанци тука. :icon_lol:
Дури и веруваат во ова и секогаш коментираат и објаснуваат за милиона шкиптаре на Мачедоња е Вериут. :icon_lol:
Секој шќип барем по трипати го бројат, еднаш во Албанија, еднаш во Косово и еднаш во Македонија.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.321
Секој шќип барем по трипати го бројат, еднаш во Албанија, еднаш во Косово и еднаш во Македонија.
...а четвртото броење се одвива преку „Скајп„, при поднесувањето документи за попис...
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.753
Поени од реакции
4.468
Па не е исти кур ама тоа друга тема. Реков дека сакаат шипците готова опремена приватна болница затоа што шипо не е способен тоа да го направи. Барем овие нашите не се. Тоа се знаеше уште пред да почнaт ИРЛ со нивната сторија.

Примерот што го пишав зашто не инвестираат тука не е од рекла казала туку директно од глупиот инвеститор и директно од партиските пацови(патриотите беа на власт тогаш) во еден мал град. Ако треба тебе пари да ти даде некој да средиш тие и тие работи односно да не крадеш тогаш немам коментар.
Желба и воља имаат ма да веќе дигнаа раце и нивни деца сигурно нема да инвестираат, тоа што некои замислуваат дека они ги берат парите на дрво и тука треба само да се лега и тук таму да се поработи е друг проблем.

Супер штом не ти е проблем шиповци со амин и подршка на СДС да преземаат бизниси. Ако не гледаш патерн и не ти смета тогаш уште подобро, еве и кано рече не му сметаат албанци во Скопје туку провинцијалци. Еве денес поранешен министер од албанија изјавува за формирање на трета албанска држава во Македонија и дека ќе се случи.
Најискрено неверувам ама некако работите одат натаму, а и народ си изгласа на избори дека го одобрува ова па кој сум јас петочки сабајле да се бунам :icon_lol:
Ај вака, зашто никој од дијаспорците миљонери кои се во исто време државјани на тие земји, не пробаат да инвестираат и да ги активираат амбасадите нивни во државава или конзулатите да им ги заштитат инвестициите? Па кога ќе му дојде некој партиски пацов да му бара рушвет да им ја активира цела амбасада да им се качи на грб на сите у влада?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.177
Поени од реакции
4.321

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.481
Поени од реакции
47.488
Ај вака, зашто никој од дијаспорците миљонери кои се во исто време државјани на тие земји, не пробаат да инвестираат и да ги активираат амбасадите нивни во државава или конзулатите да им ги заштитат инвестициите? Па кога ќе му дојде некој партиски пацов да му бара рушвет да им ја активира цела амбасада да им се качи на грб на сите у влада?
Тешко е тоа и многу ебавање има. Полесно е да се инвестира во Тодор Петров, Палчо и оној буцконо од Интегра.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.185
Поени од реакции
85.736
Tinex e ponuden i prodaden ushte pred godina dena. Dok ljudi spavaju...
Не е... али сега со апсењево знаеме дека ќе биде. Убаво е вака што се појавуваш одвреме навреме да изрелеватизираш некоја ствар која не иде по мерка на твоите пулени
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
941
Поени од реакции
621
Не е... али сега со апсењево знаеме дека ќе биде. Убаво е вака што се појавуваш одвреме навреме да изрелеватизираш некоја ствар која не иде по мерка на твоите пулени
Какво апсење?

Sent from my phone using Tapatalk
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.069
Поени од реакции
8.635
Сосема е доволно што самиот себе си се „вреѓаш„, така да туѓите навреди можат да ти дојдат само како потврда и дополнување на самонавредувањето.

Туку, ај да кажеме дека си згрешил при пишувањето па наместо „...имаме...„ нека биде „...имале...„.

Што „...имале...„? Осет за припадност кој Бугарскиот народ и кон Бугарија? Зашто моите претци не исповедаа таква припадност?

Еве, јас не се повикувам на тоа што некој напишал на „Википедија„, туку ти зборувам за моите претци, како реални луѓе, дел од нив лично ги знам (ги знаев...) а за оние кои не ги знам, имам усмено генерациско предание дека немале „благе везе„ со Бугарија, туку дека имале лоши искуства со Бугарските окупациони „административци„.

И сега, пак некого насилно ќе го нарекуваш „Бугар(ин)?...
Hrvatska enciklopedija : @SharpShooter и останати предавници - 1:0

 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Пред и во својот прв мандат, ДПНЕ ветуваше дека ќе спроведе контрола на изведената приватизација во ‘90-тите. Разбира се, кога им стана јасно дека грабежот наречен „приватизација„ е поткрепен со соодветен закон (за приватизација), се откажаа...
Тоа беше лага за прост народ. Со бојкотот на изборите во 1994 ДПНЕ му овозможи на СДС да ја направи оваа приватизација за потоа СДС да му овозможи на ДПНЕ по истиот закон да ги приватизира златните кокошки Македонски Телеком и ОКТА. Типично на ти го - дај ми го а народот бел во очите.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Ај вака, зашто никој од дијаспорците миљонери кои се во исто време државјани на тие земји, не пробаат да инвестираат и да ги активираат амбасадите нивни во државава или конзулатите да им ги заштитат инвестициите? Па кога ќе му дојде некој партиски пацов да му бара рушвет да им ја активира цела амбасада да им се качи на грб на сите у влада?
Многу убо го мислиш, :yid:.
Кога веќе имаш вака напредно размислување и сакаш на амбасадите да им подариш толку моќ зошто ни се влада-претседател-суд и се друго, зошто да арчиме по нив, нека амбасадите сами си водат економија(има веќе 30 години како ја управуваат) нека самите си водат политика(дури 32 години си ја тераат), што велиш не е ли подобар предлог!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom