50 - 50 старателство како дифолт, без алиментација, за спас на светата институција БРАК !

Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.982
Поени од реакции
3.708
Del mnogu izdrzani raboti, del, izvini, teski gluposti...
Problemite nastanuvaat tokmu tamu kade sto I ti gi lociras... Tatkoto mozno e da zivee pod kirija ili so kredit, ama mora pod krivicna odgovornost da I dade 150 evra na majkata. Za koi nema poima kako se trosat?
Vo praksa, od taa negova 30000 plata, minus alimentacija I kredit/kirija, toj edvaj ke vrzuva kraj so kraj mesecot... Toa znaci deka tatkoto mnogu tesko, skoro nikako nema da moze toj licno da im kupi na decata poklon ili da dade dzeparac. Pa ti prasaj se kako decata ke go gledaat vo idnina tatkoto ili so kolku volja ke go posetuvaat. Stavi tuka I deka (mnogu cesto) I majkata ke zbori se najloso za nego pa ke dobies kakva slika deteto ke formira za tatkoto. Dopolni kako slag deka tatkoto ke ima pravo da gi gleda decata sekoja vtora nedela, a so razni izgovori, I poretko... Duri sega ke mozes da ja svatis makata na tatkovcite sto imaat takov problem. A gi ima.. ..

Roditelstvo 50/50 treba da znaci deka 2-ta roditeli podednakvo go gledaat deteto. Nema privilegii. Nema alimentacija. Zasto so zakon treba tatkoto da I gi dade parite na majkata, a majkata so tie pari da mu kupi patiki ili telefon na deteto? Zasto, tatkoto ne znae (so istite pari), toj da mu kupi patiki, jakna, stoidae ili samiot da mu dade dzeparac .. ?
Алиментацијата не ја плаќаш за мајката туку за децата, незнам зошто е тешко тоа да се свати. Ти и ги плаќаш тие пари а таа треба да обезбеди се што е потребно за детето а тоа се што е потребо за детето е многу повеке од издршката која ја даваш. Пример, имаш едно дете и те задолжиле со алиментација 4000 и тие ги даваш на мајката. Мајката треба да води рачун детето да е облечено, нахрането, да има се што му е потребно за на училиште, да му даде секое утро пари за храна, да плати екскурзија, да плати сметки за да детето има удобен дом, тренинзи, курсеви,.... триста работи кои севкупно чинат многу повеке пари од тоа што ти си платил, така да од тие пари што ти си ги платил за неа лично не останува ниту денар, напротив уште многу треба да додаде за да детето има нормален живот. Еве постави ја работата обратно и замисли дека судот тебе ти го доверил детето а мајката ти плаќа алиментација од 4000 месечно? Дали од тие 4000 нешто ке остане за тебе? Тоа се некои 130 денари дневно за детето, а само еден хамбургер чини 150-200 минимум, еден бурек со јогурт 100, пелени чинат повеке дневно....што вредат 130 денари посебно кога детето и ке нарасне па бара пари за излегување, одмори, студирање, курсеви.... По мене, алиментацијата треба да се плаќа но тоа е само една симболика, потребите на детето се многу поголеми и не треба човек да плати алиментација и да рече јас сум чис, си платив и готово. Треба многу повеке, да му се купат и овозможат работи кои мајката сама неможе и тоа никој не го брани да му даде џепарац или нешто купи... тоа е твое дете, како може да речеш немам или не сакам да му дадам. Ако ти е тебе доверено како ке имаш?
Проблемот кај нас е немањето комуникација и омразата која се ствара помеѓу разведените родители, меѓусебната пресметка преку грбот на децата, злоупотребата на децата за освета кон бившиот партнер... Ако има здрава комуникација, во смисла децата да не се насочуваат против родителот, напротив независно од разводот децата да се насочуваат на љубов кон другиот родител, без забрани и ограничување на контактите туку напротив потикнување и охрабрување на тие контакти.... нема да има проблем околу издржување на децата.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.352
Поени од реакции
16.960
Чолизмо на било која тема = циркуски кловн. Јас отворам теми, ти на темите се брукаш.
Отвораш теми оти си искомплексирано суштество.
Сите теми ти се со иста содржина, феминизам, 8 март, старателства и не знам шо.
Да не ти е некој фетиш :cautious:
Дај кажи еве ти на темата кое е твоето мислење за старателството и кој треба да ја плаќа алиментацијата, еве пошто си мн паметен.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.234
Поени од реакции
10.841
Таков случај за "грижливи" татковци имам во блиско опкружување.
Таткото дури беа во брак не беше заинтересиран апсолутно ништо во врска со децата, надуван 24/7, мајката сама по доктори, сама по игротеки, сама по градинки и откако пукна тиквата, магично сега по социјални мрежи се жали како не можи децата да си ги види, а копукот на пола работно време се осигурал за да не плаќа алиментација за децата.
Жените толку долго се бореле за независност, па кога завршуваат со вакви ''мажи'', сами си се криви.
Беспотребно ќе се препукуваме на темава мажи против жени. Нема потреба да се генерализира, барем не на вакви теми затоа што навистина има мноштво добри татковци кои би направиле сè што е во нивна моќ за доброто на своите деца.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.713
Поени од реакции
19.832
Жените толку долго се бореле за независност, па кога завршуваат со вакви ''мажи'', сами си се криви.
Беспотребно ќе се препукуваме на темава мажи против жени. Нема потреба да се генерализира, барем не на вакви теми затоа што навистина има мноштво добри татковци кои би направиле сè што е во нивна моќ за доброто на своите деца.
Кога станува збор за деца се трга кој е жена а кој маж, никој децата не ни ги дал сме ги направиле свесно(се надевам), и доаѓа време кога не штима бракот и ние како родители треба да се одмаздуваме преку деца.. мајката да ги има 5 дена татко 2, или обратно, мора двајца да си згазнат на его и да работат кон доброто за нив, кога пробуваш да повредиш еден од родителите децата чувствуваат па ги повредувам нив, се прави да се бира, зошто? Затоа што ни еден развод не е добар и лесен се она што се протискало ќе излезе на површина и тула пак колатерална штета се на жалост децата. Кога разум би работел немало да има потреба пред се алиментација, ти си родител ако не те боли за детето да има облека, јадење и основни потреби покриени зошто воопшто си во нивниот живот.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.234
Поени од реакции
10.841
Кога станува збор за деца се трга кој е жена а кој маж, никој децата не ни ги дал сме ги направиле свесно(се надевам), и доаѓа време кога не штима бракот и ние како родители треба да се одмаздуваме преку деца.. мајката да ги има 5 дена татко 2, или обратно, мора двајца да си згазнат на его и да работат кон доброто за нив, кога пробуваш да повредиш еден од родителите децата чувствуваат па ги повредувам нив, се прави да се бира, зошто? Затоа што ни еден развод не е добар и лесен се она што се протискало ќе излезе на површина и тула пак колатерална штета се на жалост децата. Кога разум би работел немало да има потреба пред се алиментација, ти си родител ако не те боли за детето да има облека, јадење и основни потреби покриени зошто воопшто си во нивниот живот.
Да Луси, се согласувам. Ама сакам да кажам дека и тука патријархатот замешал прсти, преку наметнување родови улоги и стереотипи. Порано спомнав, ќе спомнам пак, мажите ни сами не се свесни дека не се само жените жртви на патријархатот. Пример мене ме нервира на ваквите теми дискриминацијата во емоционална смисла што исто така се поврзува со родовата улога како последица од патријархалното размислување (мажите/татковците не плачат и немаат емоции за своите деца, и жените/мајките се грижат за своите деца повеќе од татковците). Во нормалните семејства и мајката и таткото заедно треба да учевствуваат во одгледувањето и воспитувањето на детето. Мислам дека нема ништо поболно за еден родител од ограничување на времето што треба да го помине со своето дете.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.352
Поени од реакции
16.960
Кај нас во нашето општество кај шо во најголем дел има патријархално воспитување целата грижа се очекува да е префрлена на мајката, мајка да гледа деца,мајка да менва пелени, мајка да готви а кога ќе дојди работата до развод таткото бара старателство, епа не бива.

И јас сум за подеднакво да се делат и обврските и кога ќе дојди до разделба ако двата родители се во ред двата да имаат подеднакви права врз децата.
Ама кај нас све е на инает фрлено па најчесто разводите се болни и завршуваат со тужби и слични работи, тука највеќе децата страдаат, ги користат за нивните ега и потреби.

Овде неколку членови ми збораат за некои намерно системски права наметнати од западот за жената да добива старателство.
Аха уживај оти многу убо е да изгледаш деца сам, поготово во нашата вукојебина кај шо алиментацијата не ти стига ни за пелени шо се вика зборот а камоли за нешто друго.
Башка шо со самото растење на децата излегуваат нови проблеми, па цел терет да е само на тебе.

Имам другар од Србија, моментално живеат Австралија со татко му.
Родителите се разведија тој кога беше многу мал, мајка му доброволно му го предаде старателството на таткото, зошто како не навлегувам. Луѓето се разделија на толку мирен начин дури и поубо функционираат сега отколку кога беа во брак. Имаат слога човек да му позавиди, за секоја одлука се инволвирани двата.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.459
Кога станува збор за деца се трга кој е жена а кој маж, никој децата не ни ги дал сме ги направиле свесно(се надевам), и доаѓа време кога не штима бракот и ние како родители треба да се одмаздуваме преку деца.. мајката да ги има 5 дена татко 2, или обратно, мора двајца да си згазнат на его и да работат кон доброто за нив, кога пробуваш да повредиш еден од родителите децата чувствуваат па ги повредувам нив, се прави да се бира, зошто? Затоа што ни еден развод не е добар и лесен се она што се протискало ќе излезе на површина и тула пак колатерална штета се на жалост децата. Кога разум би работел немало да има потреба пред се алиментација, ти си родител ако не те боли за детето да има облека, јадење и основни потреби покриени зошто воопшто си во нивниот живот.
Хахаха, како да сѐ зависи од двајцата родители и ништо не се случува надвор од нивна контрола. Прилично наивен поглед. А реалноста е сосема подруга: стапувањето во брак и со тоа вметнувањето на шансата за развод во игра ја воведува арбитражата- судот, адвокатите, судскиот систем, законите и нивното спроведување за чие донесување требало амин од феминистките, правосудството е во власт на феминистките, образовниот систем е феминистичко игралиште, социјалната грижа е феминистички посед- арбитражата на бракот е во рацете/канџите на феминистките.
Како требало да биде Луси? Вие феминистките први на улица да протестирате против алиментација и феминистичкото бракоразводно “право“. Ефтино е тука да везете како “требало да биде“.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.713
Поени од реакции
19.832
Хахаха, како да сѐ зависи од двајцата родители и ништо не се случува надвор од нивна контрола. Прилично наивен поглед. А реалноста е сосема подруга: стапувањето во брак и со тоа вметнувањето на шансата за развод во игра ја воведува арбитражата- судот, адвокатите, судскиот систем, законите и нивното спроведување за чие донесување требало амин од феминистките, правосудството е во власт на феминистките, образовниот систем е феминистичко игралиште, социјалната грижа е феминистички посед- арбитражата на бракот е во рацете/канџите на феминистките.
Како требало да биде Луси? Вие феминистките први на улица да протестирате против алиментација и феминистичкото бракоразводно “право“. Ефтино е тука да везете како “требало да биде“.
Аман научи нов збор, удави со феминистки..
Мене лично алиментација не ми треба, а и не би требало да постои како термин, зошто треба некој судски да те форсира за да му купиш патики на своето дете?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.805
Поени од реакции
35.489
На прсти се бројат за жал, за Македонија збораме инаку, кај шо прв муабет е " абе на толку жени јас кафе да ви варам"
Не ти е ова Австралија :)
Такви кабадаи по Битола, во мојот круг сите живеат одвоени од домашните со години и најмалку се женат за некој да им вари кафе :D
Автоматски споено мислење:

П.С во Австралија баш е поизразено ова, барем тие што јас ги познавам. Мажите со прст не пипаат по дома, доаѓа викенд, „со мејтовите“ на чамец и по риба или на кампување :D
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.459
Аман научи нов збор, удави со феминистки..
Мене лично алиментација не ми треба, а и не би требало да постои како термин, зошто треба некој судски да те форсира за да му купиш патики на своето дете?
Феминацистка. Нема да ти треба ама нема ништо да те спречи кога ќе побараш, цела армија извршители, судии, адвокати и законодавци ти е на располагање. И нема кој да те контролира дали алиментацијата ја трошиш на детето или не.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.713
Поени од реакции
19.832
Феминацистка. Нема да ти треба ама нема ништо да те спречи кога ќе побараш, цела армија извршители, судии, адвокати и законодавци ти е на располагање. И нема кој да те контролира дали алиментацијата ја трошиш на детето или не.
Точно, и џедаите ќе дојдат во одбрана за 50 долари алиментација :icon_lol:
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.540
Поени од реакции
5.766
Se sobrale zeni na koi ustata im e polna "ramnopravnost", "ednakvost" so mazite I sl...
I taka, se dodeka ne dojde tema kade ne im odgovara ednakvost, pa od petni zili dokazuvaat deka treba da bidat poprivileguvani....
Pa ednata ke vadi argument "zatoa sto 5 saati gi sirele nozete", drugata "zatoa sto naucno bilo dokazano deka majkite bile popvrzani so decata I poveke gi sakale", treta skolski ke povtoruvas "deka treba da se ima razbiranje, bla, bla..."

Aloooo?
Temata sto ja otvoril clen sto si ima maka (a voedno I inicijativa na grupa tatkovci sto so godini pokusavaat da najdat zakonski resenie) e ZAEDNICKO STARATELSTVO ...
Znaci, DVAJCATA roditeli da bidat PODEDNAKVO odgovorni... Da nema privelegiran roditel!

Ocigledno ne znaete, ili ne sakate da znaete za teska sudbina, primer, na covekot od Kavadarci sto so meseci, poradi zavrzlami od majkata, ne moze da ostvari kontakt so deteto.. Ili profesorot, (bese spomna prethodno), koj so godini, GODINI, ej, , ne ja videl kerkata... Dzabe lugeto pisuvaat postovi, zakacuvaat snimki so apeli, pisuvaat dopisi do Centar za socijalni raboti (kade slucajno vraboteni se mnozinstvo zeni), organiziraat tribini itn, itn... Da ne sum I'm vo kozata na tie luge. I iskreno se nadevam deka koga/togas ke si go najdat svojot duseven mir

Zatoa, za resavanje na vakvi problemi, za da nema poveke vakvi unisteni sudbini, se bara toa "zaednicko staratelstvo"

A vie I ponatamu sirete gi nozete 5 saati. Ama jebala vas takva "ramnopravnost"...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom