Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    678
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.713
Поени од реакции
21.706
се дозна што им рокнале у Тернопол? На другово место муницијата, но и ваму имаше доста огномет но ништо информации немаше.
Наводно хуманитарна помош за настраданите.

 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.671
Поени од реакции
11.896
Има појачана радијација, претппставуват дека муницијата со осиромашен ураниум отишла.

Иначе мора да постирам, страшно ниво на разурнување во Маринка.

Е па требало сериозно да го земат во предвид таквиот ризик фактор одлучиле да и` испратат таква муниција на нео-нацистичката хунта во Киев.

Туку, нели ја уапсија Донбас момата во САД, или тоа беше само првоаприлско миење очи ?

Наводно хуманитарна помош за настраданите.

Значи храна, лекови и ѓубриво, слично и како во Бејрут во 2020 година.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
Јамајка друже озбилно сеа, зашто мислиш го нападнаа со воздушен десант Хостомел? Што е твоето резонирање за тој напад со елитна војска на аеродром на 20 км од центарот на Киев?

Десет пати ги постирав сликите од Илушин авионите натоварени со ВДВ единици. За што биле тие, што е твоето толкување?
А што си мислиш ти, да спуштаат Илушини ли го освоија? Знаеш ли каков таргет е Илушин? Знаеш ли колкав маневар му треба за да слета. Не им требаа на Украинците С300, со стрели, со букови сите до еден ќе ги уништат. Слетување на Илушин полн со војска и опрема на сама линија на фронт? Само малоумен тоа би го направил. Очигледно немаш претстава што значи Илушин над непријателско небо, кога непријателот има ПВО меѓу најдобрите во Европа.

И следно прашање, колку восјка треба за да се освои Киев? Колку Илушини треба да слетаат? Колку време му треба еден Илушин да слета? Ако претоставиме дека Украинците се хендикепирани у главата па нема да ги пробат да ги урнат, слетување на Илушини за да истоварат доволно војска да се направи сериозна опсада на Киев би била операција што би траела со недели. А сето тоа се одвива малтене на граница со Русија. Киев е 100 Километри од граница, потегот од Чернобил до граница го контролира Русија.

Што и да било целта на освојувањето на Хостмел, 100% не било за да прават воздушен десант врз Киев. Тоа е нон сенс.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.783
Па прво треба да постават јасни црвени линии. Тоа и тоа е црвена линија за нас и од тука натака ваши бази се наши цели и армагедон. Клучно е тоа што Русија треба проблемот со Украина да го третира како што САД го третираше проблемот со Куба и така да се однесува. Треба асиметрично да дејствуваат и ако може да има пожари кај Руски бази низ Русија, може да има и пожари кај нато бази низ Полска и Британија. Нека им го донесат конфликтот дома. Лавров, Путин и компанија цело време сто пати повторуваат дека НАТО е непријателска активна страна во конфликот, нека почнат да ја третираат како таква. Што треба да прави Русија според тебе?

Единствено чаре е Русика да го ескалира конфликот во смисла на закана и да ги принуди западњаците на суштински преговори. Ама не знам каква е состојбата во руската политичка елита. Дали структурите таму се спремни за ескалација и каква е поддршката меѓу нив.
Ako gi sledeja crvenite linii togas oddamna trebase da ima sramneti NATO bazi, ali ocigledno ne si gi pocituvaat svoite crveni linii , jasno i javno kazani.
Mozi i zatoa NATO od kur ne gi mava :toe:
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Ako gi sledeja crvenite linii togas oddamna trebase da ima sramneti NATO bazi, ali ocigledno ne si gi pocituvaat svoite crveni linii , jasno i javno kazani.
Ако јас се прашам(а за среќа никој не ме прашува..)
Уште првата минута кога Швајцарија ги замрзна државните резерви на Русија кај неа, требаше да попие неколку нуклеарки!!
Толку едноставно…
Ем не е во ОТАН, ем индиректно ќе ја озрачеа пола ЕУ…
И најбитното, ќе им пратеа порака на останатите!

Преубаа можност испуштија…

После тоа Пољаците и Џерманците ќе размислуваа дали Сенилниот е доволно сенилен да го тргува Мајами Бич за Катовице или Лоџ…

И така… војна нема ни да имаше…
Зеленски и Порошенко со две раце ќе им ги дадеа да ги обесат јавно!
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.724
Поени од реакции
4.257

Ронка види оваа AI исто. Ако решиш некад да се жениш и да се отселиш од детска, оваква да си земеш.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.714
Поени од реакции
8.736
Ako gi sledeja crvenite linii togas oddamna trebase da ima sramneti NATO bazi, ali ocigledno ne si gi pocituvaat svoite crveni linii , jasno i javno kazani.
Mozi i zatoa NATO od kur ne gi mava :toe:
Стварта е што имаат изгубено чекор у однос на стратешко нуклеарно оружје и ABM одбрана. Грешка им беше што уопште пробаа да се договараат за пролиферација на нуклеарно оружје. Додека не се створи баланс ќе го гледаме ова, после тоа или ќе свиткаат опашка јенките или светов ќе се соочи со армагедон. Најверојатно ќе се вратиме негде ситуација од седумдесетите кога се штанцало по една нуклеарна боева глава дневно како за пример.
Она што ја диктира светската политика е оружјето за масовно уништување и одувек било така, само што на моменти русите беа наивни и дозволија да ги насамарат англо-саксонците.
Не верувам дека ќе се случи тоа у блиска иднина. Од друга страна американската доминација опаѓа и иднината и припаѓа на Евро-Азија.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.783
Стварта е што имаат изгубено чекор у однос на стратешко нуклеарно оружје и ABM одбрана. Грешка им беше што уопште пробаа да се договараат за пролиферација на нуклеарно оружје. Додека не се створи баланс ќе го гледаме ова, после тоа или ќе свиткаат опашка јенките или светов ќе се соочи со армагедон. Најверојатно ќе се вратиме негде ситуација од седумдесетите кога се штанцало по една нуклеарна боева глава дневно како за пример.
Она што ја диктира светската политика е оружјето за масовно уништување и одувек било така, само што на моменти русите беа наивни и дозволија да ги насамарат англо-саксонците.
Не верувам дека ќе се случи тоа у блиска иднина. Од друга страна американската доминација опаѓа и иднината и припаѓа на Евро-Азија.
Velis ako pocnat da letaat nuklearki, Rusija ke izgubi, nema dovolno ili sto?
Ovie ke ja izoraat Rusija 10 pati, a Rusija SAD samo 3 pati ?
Ako me prasuvas mene, ne menva to mnogu dali 10 pati ili 3 pati ;) .
Автоматски споено мислење:

Ако јас се прашам(а за среќа никој не ме прашува..)
Уште првата минута кога Швајцарија ги замрзна државните резерви на Русија кај неа, требаше да попие неколку нуклеарки!!
Толку едноставно…
Ем не е во ОТАН, ем индиректно ќе ја озрачеа пола ЕУ…
И најбитното, ќе им пратеа порака на останатите!

Преубаа можност испуштија…

После тоа Пољаците и Џерманците ќе размислуваа дали Сенилниот е доволно сенилен да го тргува Мајами Бич за Катовице или Лоџ…

И така… војна нема ни да имаше…
Зеленски и Порошенко со две раце ќе им ги дадеа да ги обесат јавно!
Hmmm, interesno scenario.
Jas sepak bi igral malce posuptilno .
Kolku da im se prati poraka na tie sto treba da ja sfatat . Na primer na Iran ke im dostavev nuklearno vooruzuvanje so ajde bi rekol soliden dostrel. Onaka na poklon nekolku, neka im se najdat :sneaky:.
 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.714
Поени од реакции
8.736
Velis ako pocnat da letaat nuklearki, Rusija ke izgubi, nema dovolno ili sto?
Ovie ke ja izoraat Rusija 10 pati, a Rusija SAD samo 3 pati ?
Ako me prasuvas mene, ne menva to mnogu dali 10 pati ili 3 pati ;) .
Осумдесетите им станало јасно на сите дека не може да има победник и затоа се договориле да намалат со нуклеарно оружје. Проблемот е што тука се изиграни русите. Додека не се вратиме пак негде ситуација 1985 нема да има мир, или ќе има тотално уништување. Битната игра е околу нуклеарките, ова све друго е мачја кашлица. А не би се задоволиле русите со 10:3, од друга страна не се нафаќаат ни јенките на ризик. И затоа е ова притискање од нивна страна кое е контролирано у секој случај.
Затоа за да ја разбереш целава оваа игра добар извор ти е Скот Ритер, он бил инспектор 90-есетите.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
Hmmm, interesno scenario.
Jas sepak bi igral malce posuptilno .
Kolku da im se prati poraka na tie sto treba da ja sfatat . Na primer na Iran ke im dostavev nuklearno vooruzuvanje so ajde bi rekol soliden dostrel. Onaka na poklon nekolku, neka im se najdat :sneaky:.
Се дешава тоа моментално ми се чини.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Се дешава тоа моментално ми се чини.
Па кога можеле америте да им дадат атомска бомба на енглезите…
Што би не и Русија на Иран!?

@мкд владе уште една суптилност ќе беше да другарот Ким Јонг наеднаш добие ракети со 10000км дострел, и тестираше термонуклеарна бомба.. ;)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Ако јас се прашам(а за среќа никој не ме прашува..)
Уште првата минута кога Швајцарија ги замрзна државните резерви на Русија кај неа, требаше да попие неколку нуклеарки!!
Толку едноставно…
Ем не е во ОТАН, ем индиректно ќе ја озрачеа пола ЕУ…
И најбитното, ќе им пратеа порака на останатите!

Преубаа можност испуштија…

После тоа Пољаците и Џерманците ќе размислуваа дали Сенилниот е доволно сенилен да го тргува Мајами Бич за Катовице или Лоџ…

И така… војна нема ни да имаше…
Зеленски и Порошенко со две раце ќе им ги дадеа да ги обесат јавно!
Ау сине не се боди,бунар со нафта ќе избушиш.


https://www.themoscowtimes.com/2023/05/14/russia-says-two-military-commanders-killed-in-east-ukraine-a81133

Kлошаренко призна дека двајца високи(фашистички) офицери се убиени во Бахмут.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.783
Се дешава тоа моментално ми се чини.
Ne znam, ne pratam bas.
Автоматски споено мислење:

Осумдесетите им станало јасно на сите дека не може да има победник и затоа се договориле да намалат со нуклеарно оружје. Проблемот е што тука се изиграни русите. Додека не се вратиме пак негде ситуација 1985 нема да има мир, или ќе има тотално уништување. Битната игра е околу нуклеарките, ова све друго е мачја кашлица. А не би се задоволиле русите со 10:3, од друга страна не се нафаќаат ни јенките на ризик. И затоа е ова притискање од нивна страна кое е контролирано у секој случај.
Затоа за да ја разбереш целава оваа игра добар извор ти е Скот Ритер, он бил инспектор 90-есетите.
Imaat dovolno i ednite i drugite, povekje od dovolno ako vekje dojdi do toa ;)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.671
Поени од реакции
11.896
Вагнер Ланцети добиле???? Јас немав видено дека користат во минатото.
@Darko I. Суривикин нели го поставија за liason со Вагнер? :)
Интересни моменти:

4:20 - 5:15 - поврзано со спомнатиот генерал
25:25 - 29:20 - поврзано со спомнатиот генерал и со спомнатите музичари
37:47 - 41:44
42:30 - 46:20

12:07 - 12:15 - Мудра мисла :D

Резервен линк: https://www.bitchute.com/video/yvkZTAv0gp01/

 

Kajgana Shop

На врв Bottom