Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Уште една мала отстапка која Република Нашата Земја без размислување ќе ја направи во име на евроатлантските интеграции.
Остави го глупавиот сарказам и не го разводнувај муабетот, туку ако одговараш одговори директно на тоа што го прашав, веќе кога се почувствува дека треба да одговориш на прашањето.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.419
Што утре ако излези некој Грк, и ти речи Македонија нема суверенитет, туку треба да се праша поранешна Југославија т.е. наследникот Србија?

Ама па што се замарам и јас, вам помила ви е Русија така да, шибај....
izlegoja, ni rekoa i drugar ti zaev im dade se
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.490
Остави го глупавиот сарказам и не го разводнувај муабетот, туку ако одговараш одговори директно на тоа што го прашав, веќе кога се почувствува дека треба да одговориш на прашањето.
Не е никаков сарказам туку сурова реалност, во која живееме 30 години.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.771
Поени од реакции
21.844
Остави го глупавиот сарказам и не го разводнувај муабетот, туку ако одговараш одговори директно на тоа што го прашав, веќе кога се почувствува дека треба да одговориш на прашањето.
Најискрен сум. Ќе го прифатиме и ќе прогласиме победа. Потоа ќе дојде ново барање и се така додека не влеземе во ЕУ.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.490
"украинската воена интелигенција"

Ох, А1, требаше со батаци да си продужите да си играте... Знаев дека Шекспир сте го земале да ви пишува за војната.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Што утре ако излези некој Грк, и ти речи Македонија нема суверенитет, туку треба да се праша поранешна Југославија т.е. наследникот Србија?

Ама па што се замарам и јас, вам помила ви е Русија така да, шибај....
Како на пример што излезе пред точно 30 години и не натраа да се викаме бјрм со амин на западот за да не примат во ОН, пошто нели немаме суверенитет со тоа име?

Или како на пример што со подршка на ЕУ не тераат да признаеме дека сме Титова творевина, пошто дефакто сме биле вулгари, само што не сме свесни за тоа?

Или можда ка како пред 28 години, направија атентат на претседателот, за да за 2 дена ни го сменат знамето?

Или како што ни го покажуваа часовникот пред 20 години, дека е 5 до 12 и дека треба Струга и Кичево да го предадеме на Албанците.

Или можда пред 5 години кога при неуспешен референдум оркестрираа смена на име и ја прекршија основната повелба на ОН, за да не внесат во организација која наводно шири демократија?

А притоа да се праиме наудрени за злосторствата што ги вршеле врз нас и албанските и вулгарските администратори во втора светска војна и америчкиот напалм врз Македонските партизани во граѓанската војна во Егејска Македонија. Нафта треба да пиеме.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.131
Поени од реакции
4.304
Опциите се две, капитулација на Украина или повлекување на опричњиците од окупираните подрачја. Не знам дали има трета опција како повлекување линија со позиции од пред 14 месеци или чак 2014, но тоа све е ствар на шпекулација, нема ништо опипливо.
Има и „трета„ (не е од Палчо), а таа е:
- Украина нема да постои, особено не на начин до скоро познат,
- поголемиот дел од Украинската земја (истокот, југот, југо-западот...) ќе биде анектиран и припоен кон Руската Федерација,
- остатокот од Украина ќе го разграбаат нејзините соседи, кои уопште не кријат кои им се намерите.
 
Последно уредено:

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Како на пример што излезе пред точно 30 години и не натраа да се викаме бјрм со амин на западот за да не примат во ОН, пошто нели немаме суверенитет со тоа име?

Или како на пример што со подршка на ЕУ не тераат да признаеме дека сме Титова творевина, пошто дефакто сме биле вулгари, само што не сме свесни за тоа?

Или можда ка како пред 28 години, направија атентат на претседателот, за да за 2 дена ни го сменат знамето?

Или како што ни го покажуваа часовникот пред 20 години, дека е 5 до 12 и дека треба Струга и Кичево да го предадеме на Албанците.

Или можда пред 5 години кога при неуспешен референдум оркестрираа смена на име и ја прекршија основната повелба на ОН, за да не внесат во организација која наводно шири демократија?

А притоа да се праиме наудрени за злосторствата што ги вршеле врз нас и албанските и вулгарските администратори во втора светска војна и америчкиот напалм врз Македонските партизани во граѓанската војна во Егејска Македонија. Нафта треба да пиеме.
Зошто на моето прашање одговарате со прашање? Мене ми е јасно ова што го напиша горе, и не реков никаде дека не се согласувам, ниту пак го оспорувам тоа.

Е сега, ако не се согласувам и со постапките на напредните комунисти од истокот, не значи дека го одобрувам она што го прави западот..

Муабетот се сведува на онаа Македонското..Зошто Трпе вака правиш? Зошто Трајче праеше вака сега и јас ќе правам.. И сега ќе се делиме на два табори, а всушност и Трпе и Трајче се служат со исти тактики и работи секаде каде што ќе стапнат...

izlegoja, ni rekoa i drugar ti zaev im dade se
Што направи ти за да го промениш тоа? Кај беше дента кога го променаа името? Јас протестирав пред Собрание..Протестот го уништи Јанко Бачев..

Јас само поставив прашање со замена на тезите, што и како... Веднаш се впуштивте во дебата ми споредувате со Западот.

Другар ми Заев? Ова смешка е или сарказам? Што и да е, сепак ти е тиња, биди малку покреативен, очобол ќе фатиме....
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.459
Поени од реакции
31.368
Нафта треба да пиеме.
Има многу што ја пијат, ама помлади се па можеби не ја знаат изреката.... Жално е како на сите срања што ни се десија некој им продава вакви приказни, и си ги голтаат како бебе топло млеко.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Зошто на моето прашање одговарате со прашање? Мене ми е јасно ова што го напиша горе, и не реков никаде дека не се согласувам, ниту пак го оспорувам тоа.
Прашањето не беше како склоп на одговорот, туку за да ми се разјасни твоето прашање, дали мислиш на такво мешање во суверенитетот, или на некој поинаков вид, да ми разјасниш.


Е сега, ако не се согласувам и со постапките на напредните комунисти од истокот, не значи дека го одобрувам она што го прави западот..
Не, тоа ти е исто, како во втора светска војна да кажеш, „Е сега, ако не се согласувам и со постапките на напредните комунисти од истокот, не значи дека го одобрувам она што го прави Хитлер..“, како изговор зошто не застануваш против Хитлер.

Муабетот се сведува на онаа Македонското..Зошто Трпе вака правиш? Зошто Трајче праеше вака сега и јас ќе правам.. И сега ќе се делиме на два табори, а всушност и Трпе и Трајче се служат со исти тактики и работи секаде каде што ќе стапнат...
Што има мојот пост врска со Трпе и Трајче? Јас само констатирам што ни се дешаваше овие 32 години „самосталност“. Ниту па има врска делењето. Нема политичко делење, цела наша политичка елита игра како што и свири западот овие 32 години, тоа го покажаа сите тие примери што ти ги посочив. Едната служи за да ги спроведе диктатите, втората за да го канализира незадоволството.... Вистинска западна демократија, со сите нишани.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Прашањето не беше како склоп на одговорот, туку за да ми се разјасни твоето прашање, дали мислиш на такво мешање во суверенитетот, или на некој поинаков вид, да ми разјасниш.
Па кога ќе изјавува јавно амбасадор на држава дека некоја друга држава има сомнителен суверенитет тоа го сметаш дека не е мешање?
Не, тоа ти е исто, како во втора светска војна да кажеш, „Е сега, ако не се согласувам и со постапките на напредните комунисти од истокот, не значи дека го одобрувам она што го прави Хитлер..“, како изговор зошто не застануваш против Хитлер.
Тоа ти е твоја перцепција. Еве јас не се согласувам со политиките на Западот, а сметам дека Источниве да се на местото на Западните ќе бидат уште побрутални, и така да не одбирам меѓу двете зла...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Па кога ќе изјавува јавно амбасадор на држава дека некоја друга држава има сомнителен суверенитет тоа го сметаш дека не е мешање?
Значи ништо подруго од тоа што се дешаваше последниве 30 години под закрила на западот.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.560
Поени од реакции
5.828
Ако е тоа така, тогаш се поставува прашање зошто е проруската настроеност кај постирачите на темава?
Ne znam kolku e tesko da se razbere deka kaj poveketo ne se raboti za "proruska", tuku za "anti americka" nastroenost....
Posto nekoi mnogu dobro gleda I razbira kako americki patronat ni ja sjebuva drzavata...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.490
Муабетот се сведува на онаа Македонското..Зошто Трпе вака правиш? Зошто Трајче праеше вака сега и јас ќе правам.. И сега ќе се делиме на два табори, а всушност и Трпе и Трајче се служат со исти тактики и работи секаде каде што ќе стапнат...
Не. Нема Трпе мрпе, ништо од ова...

Многу е едноставно - ние сме 30 години со евроатланска ориентација и правиме све за неа. Правиме ствари кои никој не ги правел до сега и кои никому не се побарани.

Амнестија на воени злосторници, смена на име, знаме, устав, историја...

30 години сме на западна страна и беспоговорно правиме све, а добиваме ништо. Буквално. У ствари добиваме полошо од пред тоа. Пред тоа Албанците плаќаа данок и струја да речеме.

Доста е.
Знам. Русија и Кина се срање, ама ние немаме име, знаме, држава, идентитет - исклучиво заради евро-атланските интеграции. Нашето ниво на пропаднатост далеку го надминува срањето кое го нудат Русија и Кина. Ние се плашиме од лош здив, притоа седејќи до гуша во гомна.


 

Kajgana Shop

На врв Bottom