Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
11 март 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Да, како што те прелажал посредникот дека ќе поминеш на интервју така и статусот ќе ти остане се додека не внесеш дополнителен документ а за брзо може и да добиеш повик да дојдеш да си ги собереш документите.
Ве молам поконкретно. Посредникот ме прелажал, статусот не се менува, што јас да направам за да добијам државјанство на Р. Бугарија. Како јас можам да внесам дополнителен документ. Дали има некој искуство со ваков проблем и како да го решам.
Автоматски споено мислење:

Да, како што те прелажал посредникот дека ќе поминеш на интервју така и статусот ќе ти остане се додека не внесеш дополнителен документ а за брзо може и да добиеш повик да дојдеш да си ги собереш документите.
Ве молам поконкретно. Посредникот ме прелажал, статусот не се менува, што јас да направам за да добијам државјанство на Р. Бугарија. Како јас можам да внесам дополнителен документ. Дали има некој искуство со ваков проблем и како да го решам.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
ГЕРБ дури предлага пасошите на новите бугарски државјани да им се даваат на јавна церемонија. :LOL: :LOL: :LOL: :LOL:

 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
ГЕРБ дури предлага пасошите на новите бугарски државјани да им се даваат на јавна церемонија. :LOL: :LOL: :LOL: :LOL:

не е смешно, туку сосема легитимно и практика во секоја држава. Сликање покрај знамето на таа земја каде си станал државјанин... Англичаните, Американците, многу европски држави ја имаат таа практика... и на крај краева кога аплицираш за нивно државјанство сосема е во ред да се направи тоа... незнам што е смешно или поентата беше ајде објави нешто па макар и глупост!


Sent from my iPhone 14 Pro Max using Tapatalk
 

igor00000000

I find your lack of faith disturbing
Член од
17 октомври 2022
Мислења
76
Поени од реакции
67
Ве молам поконкретно. Посредникот ме прелажал, статусот не се менува, што јас да направам за да добијам државјанство на Р. Бугарија. Како јас можам да внесам дополнителен документ. Дали има некој искуство со ваков проблем и како да го решам.
Автоматски споено мислење:


Ве молам поконкретно. Посредникот ме прелажал, статусот не се менува, што јас да направам за да добијам државјанство на Р. Бугарија. Како јас можам да внесам дополнителен документ. Дали има некој искуство со ваков проблем и како да го решам.
на колега му побараа оригинал документи за бугарски корени, доставил и пак го одбија. Посредникот му кажал се додека не се смени владата пасоши тешко. останавме тука да гниеме
 
Член од
13 август 2021
Мислења
76
Поени од реакции
163
Zdravo na site. Ke probam na makedonski da prasam. Na mene nesto mi e cudno: estra aplicira so srpski pasos. Intervju bese vo Sofia na septemvri 2022. Od pre dva dena otprilike e veke na statusot "po prepiskata vi predstoi da bide izvrsen finalen eskperten... ". Na mene mi se cini deka dosta pobrzimo i se smenuvat statusite. Gresim li ili...? Koga mislite deka ke ode na "polozitelno"? Blagodaram
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
на колега му побараа оригинал документи за бугарски корени, доставил и пак го одбија. Посредникот му кажал се додека не се смени владата пасоши тешко. останавме тука да гниеме
toa znaci deka nesto ne bilo vo red so nesto od dokumentite, sekogas postoi pricina.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Ве молам поконкретно. Посредникот ме прелажал, статусот не се менува, што јас да направам за да добијам државјанство на Р. Бугарија. Како јас можам да внесам дополнителен документ. Дали има некој искуство со ваков проблем и како да го решам.
Автоматски споено мислење:


Ве молам поконкретно. Посредникот ме прелажал, статусот не се менува, што јас да направам за да добијам државјанство на Р. Бугарија. Како јас можам да внесам дополнителен документ. Дали има некој искуство со ваков проблем и како да го решам.
Кога ќе обезбедиш таков документ право во амбасада кај што правеше интервју и ќе го внесеш како плус документ.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 

bo1

Член од
27 февруари 2017
Мислења
59
Поени од реакции
142
Аплицирав за државјанство на Р.Бугарија во месец ноември 2021 година и до денес на електронската проверка нема помрднување на процесот освен првата фаза дека се примени документите. Дали може некој да каже што е проблемот.
Каде правевте интервју :Скопје, Битола, Софија . .. од таму имате контакт телефони од институциите, Ќе се јавите, претставите, ќе им дадете податоци и ќе Ви одговорат
( најдобро директно во Софија ако не знаат во конзулатот )
или
Побарајте во електронска форма
преку е-маил.

Поздрав !
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Аплицирав за државјанство на Р.Бугарија во месец ноември 2021 година и до денес на електронската проверка нема помрднување на процесот освен првата фаза дека се примени документите. Дали може некој да каже што е проблемот.
Ти бараат стар документ да однесеш, инаку предметот ќе ти остане замрзнат. Само со изводи претпоставувам си аплицирала 2021. Ако немаш стар док тогаш чекај нова влада да се формира од герб па да тргне работата.
 
Член од
22 декември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
2
Здраво на сите, дали некој знае дали се доволни да се знаат податоци за име и презиме, година на раѓање, година на започнување на воена школа и ранг со кој се има завршено за да се издадат податоци од архива?
 
Член од
17 јануари 2023
Мислења
10
Поени од реакции
16
Здраво на сите, дали некој знае дали се доволни да се знаат податоци за име и презиме, година на раѓање, година на започнување на воена школа и ранг со кој се има завршено за да се издадат податоци од архива?
Кога барав податоци во „ДВИА“ (Воен архив - dvia@archives.government.bg), ми пишаа дека „за да се направи студија за службата на твојот предок во бугарската војска, потребно е да се наведе: неговото име. /име, презиме и семејство/; кога и каде е роден; во која воена единица/полк/ и град и од кого служел.Тоа е неопходно бидејќи архивските документи во Управата се систематизирани по воени формации/полкови/ и без овие податоци не можеме да го извршиме бараното истражување. Во случај да имате бугарски документи, писма или фотографии од периодот на воениот рок во Бугарија, ве молиме испратете копии од нив“.
Го испратив само неговото име / име, презиме и семејство/; кога и каде е роден; и добив потврда по пошта по уплата на такса од 25 ЛЕВ која може да се плати и онлајн (вредност во евра).
Поздрав
Автоматски споено мислење:

Знае ли некој како се добива извод од матична книга на родени и матична книга на умрените од Софија без да се оди таму? Дали има агенција што тоа го прави за пари? Ви благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom