Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
^^ Ве заебава Бафра да се дефокусирате од темата/важното. Има теми за тоа.
Автоматски споено мислење:

Значи од демилитаризација на Украина се префрливме на нова централна воена цел ,,да не нѐ плескаат на домашна територија”.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.697
Поени од реакции
5.739
Abe da ti ebam toa glupaviot Bugarski Tatar!
Kako uspevaat da te ebavaat na zdrav pamet toa e Neverojatno.

Konju eden otvori ja Slikata so Windows Text ili Word a Ne so Windows Pain ili Windows Program za sliki i ce vidish detali od slikatata!!!!!

Vnatre Pishuva photoshop:DateCreated="2015-02-17T19:11:15
Odi goni se i prosvetuvaj se.

1000000000000 Pati ti e kazhano ne bidi Glup, ama Djabe tebe v Glava nishto ne mozhi da ti se zadrzhi dupena ti e!

Unbenannt.jpg
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Ама немаат носачи... Немаат! Немаат носачи, разбираш??!?
Автоматски споено мислење:

Сериозно, дури и САД како дефакто Пакс Американа не се спремни ниту имаат конципирана воена структура и логистика за водење на масовна копнена војна надвор од нивната држава. Армијата на САД во концепт е експедициона сила. Таму каде може да завршат работа брзо, идат, eбaт, бегаат (оставаат марионети на власт).

Кога САД во нивната историја имаат водено масовна војна против силен противник, ако гледаме надвор од ВСВ кога копнено во Европа се вклучија кога исходот од војната практично беше заклучена работа? Денес уште помалку можат да водат масовна војна надвор од САД, едноставно немаат логистика за тоа а противниците им се поспремни од било кога за асиметрично војување против нив.
Никој денес нема логистика за масовна копнена ивазија против озбилен спремен противник, ама па и никој друг (освен САД) отворено не претендира да биде империја и хегемон. Они инсистираат да бидат хегемон, па нив ги анализираме. Но ни они не би можеле да водат масовна војна во - на пример - Азија или Африка. Во Европа можеби, но не премногу источно.

Ова се разбира во голема мера е само мисловна вежба, заради нуклеарното оружје и MAD, но сепак е нешто што вреди да се спомне. Посебно кога се истакнуваат слабостите на други држави.

Да, РФ немаат носачи на авиони. Ама можат да ги потопат сите носачи на САД во еден ист ден (MAD на страна)... И за што служат тие носачи на авиони? За да се држат под контрола државите како РФ и Кина? Се разбира дека не, тие служат за да ги држат под контрола сите други што не можат да се бранат.
САД немаат логистика??

Дечко дваесет години беа симултано во Ирак и Авганистан со стотици илјади војници, со Мекдоналци, базени, сауни, кина, концерти, чуда врагови.

Двете земји се на другата страна од глобусот од Северна Америка.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.440
Поени од реакции
3.353
Abe da ti ebam toa glupaviot Bugarski Tatar!
Kako uspevaat da te ebavaat na zdrav pamet toa e Neverojatno.

Konju eden otvori ja Slikata so Windows Text ili Word a Ne so Windows Pain ili Windows Program za sliki i ce vidish detali od slikatata!!!!!

Vnatre Pishuva photoshop:DateCreated="2015-02-17T19:11:15
Odi goni se i prosvetuvaj se.

1000000000000 Pati ti e kazhano ne bidi Glup, ama Djabe tebe v Glava nishto ne mozhi da ti se zadrzhi dupena ti e!
000..gif
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
79.001
Путлерjугенд, нова генерациja , веке ментално повредени и со изперени мозоци.
Повеќе е смешно отколку трагично...
Прегледај го приврзокот 365421

Прегледај го приврзокот 365422

Прегледај го приврзокот 365423
следечи пут се надевам ќе ве остаат под турско
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
79.001
Ти текнуе несреќине од Унија на жени кога искочија со виледи да ја рибаат “триумфална” да му удоволат на Гру? Епа истово само на неверојатно поголем левел. Тоа е таа мртва матрица да му се учини на господарот.
благе везе нема едно со друго
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Кореја?
Виетнам?
Ирак?

Во овие војни САД ангажираат стотици илјади војници, распоредуваат илјадници оклопни возила на терен, во 2та случаи водат повеќе годишен конфликт каде идат во судир со сили силно поддржани од тогашен СССР и Кина.
Во Ирак со месеци префрлаа оружје и луѓе, за да се случи најголемата тенковска битка после Втора СВ.
Како не се копнена сила?

Немаат логистика??? :ROFLMAO:
Десет носачи на авиони, секој со по 90+ авиони, по 2 воени бази во секоја втора земја, милиони војници во странство. Сериозно?
САД од ВСВ, држат армија да можат да водат 2 големи војни паралелно.

Кина обиколена со Американски воени бази.
Иран, обиколен со Американски воени бази.
Европа, преполна со Американски воени бази.

За една недела може да ја пакуваат цела Германска армија и да ја префрлат каде сакаат на планетава.
Тие десет се само суперносачите, со стапувањето во служба на Ф-35 секој десантен носач од Васп и Америка класа а тоа се околу 12 брода носат по 20 Ф-35 со V/STOL полетување и слетување така да реалниот број на носачи е околу 20-22 т.е. повеќе отколку сите остали земји од светот заедно!
Роџак работеше во америчка база во Ирак и ми кажуваше за логистика, од врвки за чизми до кока кола и минерална вода директ од САД, од игла до локомотива цел систем им бил доведен до неверојатно ниво.

Иран има Томкети, није шала :angel:
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.911
Ти текнуе несреќине од Унија на жени кога искочија со виледи да ја рибаат “триумфална” да му удоволат на Гру? Епа истово само на неверојатно поголем левел. Тоа е таа мртва матрица да му се учини на господарот.
Ти текнува на оваа?

Сите вие сте исти случаи. Дебилизам на најјако пуштено.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
79.001
па вие уште сте под турско ве .......upppss албанско ... ама се таа ..
Русите ве ослободија од Турците.
Многумина Бугари ова го знаат, но не и оние кои се тука на форумов на државна работа.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.277
Поени од реакции
2.156
Ти текнува на оваа?

Сите вие сте исти случаи. Дебилизам на најјако пуштено.
Како не ми текнува исто говно ко нејзините “противници”. Иста пичка ги раѓа и сдс и вмро, ова левица мевица се само варијации од првите две. Али тој е народот, нема бегање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom