Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
1 февруари 2023
Мислења
52
Поени од реакции
47
Mene edna rabota nemie jasno ka bef na intrevju na 14 .12 2020 godina imase ale dusi u konzulato edeno prijatelce go prasuvam kolku vreme gocekase pasosot on mi vika backo jas za edna godina semi ispadna brojceto i drzevjastvoto i za slikaje .Go prasuvam preku covek li bese ili od bitola konzulato nebe vika jas nesum preku covek se si podnesi preku konzulato .Tija so ima sreca cemu ispadne brzo a tija so nemat ce cekat ale vreme :D :D
 
Член од
2 февруари 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите чисто информативно, бројчето ми е 5990/2020 на финална сум не знам од кога интервју 08.2020 Бт во конзулат, документи : изводи од прадедо,дедо,татко па сакам да прашам пошо ич не сум упатен во процедурава а читам дека нема шанси со вакви документи дали да се надевам ?
 
Член од
1 септември 2021
Мислења
40
Поени од реакции
27
Ke bide i pred noemvr, bidejki vo 2020 g rabotea do mart, a posle toa poradi kovid, karantini i zatvoreni granici slabo rabotea.Sto znaci deka 2o2o brzo ke odi
Tocno,posle Mart 2020 otkako se zatvorija granicite, pretezno site intervjua bea prezakazani i praveni vo ambasadite,do letoto retko koj idel Sofija
 
Член од
18 декември 2021
Мислења
8
Поени од реакции
13
Tocno,posle Mart 2020 otkako se zatvorija granicite, pretezno site intervjua bea prezakazani i praveni vo ambasadite,do letoto retko koj idel Sofija
Da , ama i ambasadite ne rabotea vo period na karantinot, a potoa so namalen broj na priemi, poradi preporakite ( distanca, zastitni maski) Jas bev vo Bt 28.02.2020, desetina dena pred kovidot i imase golema guzva. Vo maj koga bev po brojceto , nemase nikoj
 
Член од
18 декември 2021
Мислења
8
Поени од реакции
13
Mene edna rabota nemie jasno ka bef na intrevju na 14 .12 2020 godina imase ale dusi u konzulato edeno prijatelce go prasuvam kolku vreme gocekase pasosot on mi vika backo jas za edna godina semi ispadna brojceto i drzevjastvoto i za slikaje .Go prasuvam preku covek li bese ili od bitola konzulato nebe vika jas nesum preku covek se si podnesi preku konzulato .Tija so ima sreca cemu ispadne brzo a tija so nemat ce cekat ale vreme :D :D
Ne veruvaj vo se sto ke slusnes i sto ke ti kazat. Za edna godina e mission Impossible da se dobie drzavjanstvo. Ima mali varijacii od + - nekolku meseci. Primer azurnosta na sluzbenicite koi gi razgleduvaat dokumentite koi se na proverka, drzavni praznici, godisni odmori....itn. Mozebi gresam neka me koregira nekoj so fakti
 
Член од
8 јануари 2022
Мислења
94
Поени од реакции
175
Da li mozda neko zna kada se ocekuje nova tura ukaza? Da li se ukazi potpisuju jednom ili dvaput godišnje? Ja sam na polozitelno od početka oktobra ali sam intervju imao u Beogradu 16.05.2019
Zdravo ukazi objavuvaat na sekoe tromesecie, krajot na dekemvri imase objaveno ukazi,sega kraj na mart treba novi ukazi da objavat.Jas taka znam od dosegasno iskustvo,nekoj od clenovite neka spodelat mislenja,i jas cekam ukaz.
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
145
Поени од реакции
300
  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите 1,/ удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашија родител-б'лгарски гражданин Светлана Ивановна Кубаенко, в което сте вписан като неин син. При непредставјане на този документ в срок до 07.02.2023 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 07.12.2022 г. Уважаеми г-н Кубаенко, информираме Ви, че с молба от 17.01.2023 г. прилагате доп'лнителни документ, с којто нередовността не е отстранена. В срок до 20.03.2023 г. следва да представите с'што и 2./ свидетелство за с'димост, издадено от компетентните органи в Р Б'лгарија, както и 3./ документ от прокуратурата, че срешту Вас нјама образувано наказателно производство за умишлено прест'пление от обшт характер в Република Б'лгарија. 4./ От изв'ршената на основание чл. 13а, ал. 2, т. 2 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство (Наредба № 1) служебна проверка, относно внасјането на зад'лжителните осигурителни вноски се установи, че Вие сте с прек'снати здравноосигурителни права. При непредставјане на тези документи в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 20.01.2023 г.
Ima promeni od denes- 02.02.23- provereno od 2440-2750
na dopolnitelna - 2440,2452,2455,2461,2463,2466,2468
Do sega vakvo nesto ne sum procitala. Blic proverka na onie so neredovna, dali ima izmeni, kaj 27701/2019 se pojavi
Автоматски споено мислење:

  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите 1,/ удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашија родител-б'лгарски гражданин Светлана Ивановна Кубаенко, в което сте вписан като неин син. При непредставјане на този документ в срок до 07.02.2023 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 07.12.2022 г. Уважаеми г-н Кубаенко, информираме Ви, че с молба от 17.01.2023 г. прилагате доп'лнителни документ, с којто нередовността не е отстранена. В срок до 20.03.2023 г. следва да представите с'што и 2./ свидетелство за с'димост, издадено от компетентните органи в Р Б'лгарија, както и 3./ документ от прокуратурата, че срешту Вас нјама образувано наказателно производство за умишлено прест'пление от обшт характер в Република Б'лгарија. 4./ От изв'ршената на основание чл. 13а, ал. 2, т. 2 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство (Наредба № 1) служебна проверка, относно внасјането на зад'лжителните осигурителни вноски се установи, че Вие сте с прек'снати здравноосигурителни права. При непредставјане на тези документи в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 20.01.2023 г.

Do sega vakvo nesto ne sum procitala. Blic proverka na onie so neredovna, dali ima izmeni, kaj 27701/2019 se pojavi
  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи При изв'ршенија експертен преглед се установи, че не е приложено свидетелство за с'димост, издадено от компетентните органи в САшт, с'гласно изискванијата на чл. 4, ал. 1, т. 3, в'в вр'зка с чл. 6, ал. 2 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство (Наредба № 1). Представенијат документ е необходимо да отговарја на изискванијата на § 2, ал. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Наредба № 1 за превод и заверка на превода по надлежнија ред. Следва да представите копие на актуални документи за самоличност. При непредставјане на тези документ в срок до 13.02.2023 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 13.12.2022 г.
58/2020-
Автоматски споено мислење:

Ima promeni od denes- 02.02.23- provereno od 2440-2750
na dopolnitelna - 2440,2452,2455,2461,2463,2466,2468
966/2020 - ne e uvazena
1102/2020 - razgledana i prekratena
1077,1078,1083,1084,1086,1087,1088,1089,1090,1091,1092,1094,1095,1096,1097/2020 - od finalna vo polozitelno
Автоматски споено мислење:

Dali ima nekoj soznanie kako e na salterite za adresa i pasos, ima li guzvi, so ogled na toa sto ima poprilicno so ukaz?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom