Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    696
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.886
Поени од реакции
22.081
Го слушав Peter Zeihan и кажа дека Русиве гадно се заебале со резервите на Јуани :D

Набилдале 500 милијарди долари во јуани и сега кога имаат потреба од други девизи и роба, Кинезите му рекле не ни требаат :pos:

Ако е вистина, ова е, не пукање со пиштол, туку со топ 152мм во нога. Се разбира не оди само ногата туку цел леташ во воздух.
Ете го проблемот.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.348
Поени од реакции
18.226
Ете го проблемот.
Ќе видиме дали е проблем. Така тој тврди. Од она што јас го приметувам, Кинезите се тотално ладни кон Русиве во моментов. Така да можи и да е вистина.

Ако е вистина дека Кинезите му бараат долари за се што му продаваат, тогаш Русите
- имаат тоалетна хартија за девизна резерва
- им требаат тони кеш во долари за да набавуваат нешто

И е во склад со фактот што Путин не продава повеќе гас во Рубљи, туку бара европска валута.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Ќе видиме дали е проблем. Така тој тврди. Од она што јас го приметувам, Кинезите се тотално ладни кон Русиве во моментов. Така да можи и да е вистина.

Ако е вистина дека Кинезите му бараат долари за се што му продаваат, тогаш Русите
- имаат тоалетна хартија за девизна резерва
- им требаат тони кеш во долари за да набавуваат нешто

И е во склад со фактот што Путин не продава повеќе гас во Рубљи, туку бара европска валута.
А што мислиш, Кина има трговски дефицит или суфицит со Русија?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.290
Поени од реакции
13.038
Ќе видиме дали е проблем. Така тој тврди. Од она што јас го приметувам, Кинезите се тотално ладни кон Русиве во моментов. Така да можи и да е вистина.

Ако е вистина дека Кинезите му бараат долари за се што му продаваат, тогаш Русите
- имаат тоалетна хартија за девизна резерва
- им требаат тони кеш во долари за да набавуваат нешто

И е во склад со фактот што Путин не продава повеќе гас во Рубљи, туку бара европска валута.
Готови се русите, сега ќе има раскол меѓу кинезите и русите, гледав на гардиан.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.744
Поени од реакции
12.033
Шо е битно ? :pos:
Убаво велиш, и онака појма немаш од економија, а се лепиш како мува на измет на првата кромид статија на која ќе наидеш само бидејќи ти мириса убаво. :pos:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.348
Поени од реакции
18.226
Убаво велиш, и онака појма немаш од економија, а се лепиш како мува на измет на првата кромид статија на која ќе наидеш само бидејќи ти мириса убаво. :pos:
Не стварно што е битно?
Еве објасни ми, не знам дали имаат дефицит или суфицит. Ама објасни што е битно во едниот, а што во другиот во моменталната ситуација за Русија?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.290
Поени од реакции
13.038
Меѓувреме во Сирија

The source said that Iran has been working to deploy the Bavar-373 surface-to-air missile system with the Sayyad 4B solid-fuel missile to Syria. Iranian officials say the system paired with the missile has a range of around 300 kilometers and is capable of shooting down fifth-generation fighter aircraft, such as Israel’s advanced F-35I fighters.


Не знаев дека Иран волку напреднале?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.744
Поени од реакции
12.033
Не стварно што е битно?
Еве објасни ми, не знам дали имаат дефицит или суфицит. Ама објасни што е битно во едниот, а што во другиот во моменталнва ситуација за Русија?
Ааа тоа не, доволно ти олеснуваа, ако навистина сакаш нешто да научиш повели самиот отвори книга по економија и научи нешто.

За жал многу луѓе го земаат Интернетот здраво за готово наместо да размислат малку со главите.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.348
Поени од реакции
18.226
Ааа тоа не, доволно ти олеснуваа, ако навистина сакаш нешто да научиш повели самиот отвори книга по економија и научи нешто.

За жал многу луѓе го земаат Интернетот здраво за готово наместо да размислат малку со главите.
Знаев :pos:

Никогаш си немал врска од ништо, не ни очекував дека ќе кажиш нешто паметно.

Кажи дали научи што е трилион, а што билион и кај се употребува ?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.886
Поени од реакции
22.081
Ќе видиме дали е проблем. Така тој тврди. Од она што јас го приметувам, Кинезите се тотално ладни кон Русиве во моментов. Така да можи и да е вистина.

Ако е вистина дека Кинезите му бараат долари за се што му продаваат, тогаш Русите
- имаат тоалетна хартија за девизна резерва
- им требаат тони кеш во долари за да набавуваат нешто

И е во склад со фактот што Путин не продава повеќе гас во Рубљи, туку бара европска валута.
Јас го сметам Зејхан за шарлатан; еден куп утнати проценки, пребира докази - черипикинг што би рекле преку Атлантикот, има и случаеви каде што зборува погрешни инфромации (знајно или незнајно), многу генерализира, не е запознаен со историјата на државите за кои зборува (барем надвор од Англосферата), премногу е пристрасен и што и да се случи ќе најде начин да сврти како таа ситуација и одговара на САД и никој друг.

Може да е во право тука не велам не, расипан часовник е точен два пати во денот. Но сепак е погрешен дваесет и два пати.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.348
Поени од реакции
18.226
Знаеш само да тролаш и ништо повеќе.
Ах бе абадал еден, последниот пат кога ми опинаше, мораше да те воспитувам што е билијарда, а што трилион и каде во светот се користи. :pos:
Автоматски споено мислење:

Јас го сметам Зејхан за шарлатан; еден куп утнати проценки, пребира докази - черипикинг што би рекле преку Атлантикот, има и случаеви каде што зборува погрешни инфромации (знајно или незнајно), многу генерализира, не е запознаен со историјата на државите за кои зборува (барем надвор од Англосферата), премногу е пристрасен и што и да се случи ќе најде начин да сврти како таа ситуација и одговара на САД и никој друг.

Може да е во право тука не велам не, расипан часовник е точен два пати во денот. Но сепак е погрешен дваесет и два пати.
Види, и мене не ми се бендисува оти се прави аргоантен сезнајко и не ми изгледаат некој работи што ги предвидува дека ќе бидат така.

Но, овде тврди за работи кои се случиле т.е. факти.

Така да ќе видиме кој е во право.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.744
Поени од реакции
12.033
Ах бе абадал еден, последниот пат кога ми опинаше, мораше да те воспитувам што е билијарда, а што трилион и каде во светот се користи. :pos:
Смири си ги хормоните дете, прво треба да научиш да броиш на прсти, имаш уште многу млеко да испиеш додека да стигнеш до милијарда па понатаму.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.461
Ако мислите дека руските извори се погани а западните правоверни, еве ви чичко од правоверните да ви објасни колку украинската “кауза“ е безнадежна:

И обрнете внимание, Тенеќе и цењено друштво(иако знам дека нема да обрнете внимание) како сите позитивни ствари кои Украина ги направила во досегашниот тек на војната се западна помош: противрадарски ракети наспроти Панцир М, СтарЛинк наспроти рускиот систем за комуникации од централната команда, редовна достава на оклопни возила... првите 48 часа од војната, Русите биле прецизни 75% во гаѓањата на украинските статични цели. Сред летото, уништиле 50% од украинскиот оклоп. Пола од украинскиот оклоп требало да биде надоместено од западни извори. Без таа достава меѓутоа, војната досега би била готова. Некому не му одговара крај на војната. 16 илјади Полјаци сега се борат и гинат за Украина. Американци веќе има на тлото на Украина. Кога ви е доста мизантропи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom