Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.023
Шо мислиш дека се случува на воено поле, во првите борбени редови? Поштенски марки и миризливи писма си разменуваат?

Им отиде зад грб, им даде шанса да се предадат, не го положија оружјето - крај на приказната. Нема да чека него да го наполнат со олово.
Реално многу ризичен потег му беше она кога се обиде да ја земе пушката. Другиот или беше во шок од бомбата што експлодира до нив, или како што кажа Јамајка - беше под некоја тешка дрога (широки зеници, млитава фаца), или можеби да не бил ранет. Мислам дека само сакаше да му каже нешто на напаѓачот да го фати пријателски со раце... Ама тука секој нека се стави на местото на напаѓачот, на едниов му викаш да ја пушти пушката дури се обидуваш да му ја земеш и да му ја повлечеш, ама не ја пушта пушката туку ја влече накај него, ти зборува некои глупости. Пола секунд невимание треба за да ја впери пушката кон тебе и да те убие. Истовремено другиот почиња да ти се приближува кон тебе со рацете...

Не знам што друго можеше да направи, освен стрипски/филмски да му пука во раце на тој со пушката. Ама тоа само на филмови, ранет човек во шок којзнае како ќе реагира во моментот.


Ова е права слика на војната. Глупави, непотребни умирања. За тие што ќе преживеат, трауми за цел живот. Еден куп од преживеаните умираат подоцна, само на рати умираат.
Автоматски споено мислење:

Daj ne tresi gluposti.
Mi se zgrozi od Videoto kako licnost be makar shto sum protiv Nato mafijata.

A i prashanje e kolku obicnite ukrainci imast izbor da odat na front ili da sedat doma.
На сите нормални ни се смачи бе другар, ама таквите што навиваат за војната и за вооружување на Украина за нив треба да направат секој ден да мора да гледаат барем по 10 вакви видеа. Се додека не разберат што поддржуваат и за што навиваат.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.567
Поени од реакции
7.122
Реално многу ризичен потег му беше она кога се обиде да ја земе пушката. Другиот или беше во шок од бомбата што експлодира до нив, или како што кажа Јамајка - беше под некоја тешка дрога (широки зеници, млитава фаца), или можеби да не бил ранет. Мислам дека само сакаше да му каже нешто на напаѓачот да го фати пријателски со раце... Ама тука секој нека се стави на местото на напаѓачот, на едниов му викаш да ја пушти пушката дури се обидуваш да му ја земеш и да му ја повлечеш, ама не ја пушта пушката туку ја влече накај него, ти зборува некои глупости. Пола секунд невимание треба за да ја впери пушката кон тебе и да те убие. Истовремено другиот почиња да ти се приближува кон тебе со рацете...

Не знам што друго можеше да направи, освен стрипски/филмски да му пука во раце на тој со пушката. Ама тоа само на филмови, ранет човек во шок којзнае како ќе реагира во моментот.


Ова е права слика на војната. Глупави, непотребни умирања. За тие што ќе преживеат, трауми за цел живот. Еден куп од преживеаните умираат подоцна, само на рати умираат.
Автоматски споено мислење:


На сите нормални ни се смачи бе другар, ама таквите што навиваат за војната и за вооружување на Украина за нив треба да направат секој ден да мора да гледаат барем по 10 вакви видеа. Се додека не разберат што поддржуваат и за што навиваат.
Inako na videovo i dvajcata ukrainci se zashemeteni i ogluveni od Bombata pred toa.
Zatoa onaka "Idiotski" reagiraat i ne mozhat prvite 5 minuti osven svirenje vo Ushite nischto drugo da slushnat.

Sum bil na Front i sum videl kako e vo tie momenti (Droga, Strav, Nervoza .........) i zatoa Rusinot reagira kako shto reagira.
Ama da beshe posvesen ne morashe da gi ubiva.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.890
Поени од реакции
18.605
Пфф у есадето и за многу помалку од вакво нешто џандар има испукано човек кој немал никакво оружје. Очигледно и двајцата беа во шок, тој левиот со крвавото лице ги кошташе живот. Сурова е војната и за едните и за другите, без оглед на тоа што проагандата пробува да го сервира. Преживеан украински војник во Бакхмут



◾Report from the French TV on Bakhmut:

◾There is a constant flow of wounded Ukrainians to the hospitals, in one military hospital alone receive around 100 wounded soldiers a day.

-They just don't give up, they are unstoppable, it's awfull, they are like "Orcs".

- The situation is complicated. We have many losses , a lot of wounded soldiers.

- The toughest fights are going on inside Bakhmut now... the toughest, it's real hell.

Прашањето е дали сево ова им вредеше на Украинците? Без разлика кој е крив, кој прав. Дали вредеа толку изгубени животи и целосно разурната земја? Во моментов во Бакхмут имаат 80.000 - 90.000 војска која ако не биде евакуирана, ќе завршат ко овие двајцата.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.023
 
Последно уредено од модератор:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.639
Поени од реакции
82.407
Украина нека се согласи побргу на некои услови и да прекине ова срање.

Срањава се показател колку само е опасно за државиве у регионов да имаат било какви афилијации и ориентирање кон Русија.

Било какво спогодување во моментов ќе им го легализира тероризмот и Русија ќе има позиција да окупира и други земји на овој начин.

Западот и општо меѓународната заедница направи страшна грешка кога го преќуте Крим и не реагираше, од тоа ваљда имаат нешто научено.
Не.

Ваквите конфликти секогаш се решавале така што послабиот ќе попушти. Либија, Србија и сл.

Земјите треба да бидат неутрални, а не да заземаат страни. Тоа придонесува кон светска нестабилност и економски проблеми.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.886
Поени од реакции
22.080
Three hundred and twenty-third day of combat began with Russian Army and DPR forces storming Dvorichia suburb and Salt Mine 7 west of Soledar city. Meanwhile, Ukrainian Army repelled Russian attack at the outskirts of Sil suburb.



Situation south of Bakhmut city:
Russian Army & DPR took control over the train station north of Klishchiivka and is trying to storm the first buildings of the town from this axis where Ukrainian Army so far repelled all the Russian attempts.


Автоматски споено мислење:

Откако ја разби одбраната во Соледар ВСРФ релативно брзо ги заземаа околните села над Бахмут, не знам што се случи со ВСУ, наеднаш колабираа и како да не очекуваа дека ќе пробијат толку брзо Русите.

 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.322
не знам што се случи со ВСУ, наеднаш колабираа и како да не очекуваа дека ќе пробијат толку брзо Русите.
Така е скоро секаде во било која војна кога некој ќе пробие стратешко место и фронтот се поместува до следното стратешко и одбранливо место.

Слично беше и со Попасна, кога падна „лесно“ ги заземаа Севернодоњецк и Лисчанск, сега во Бахмут и Соледар имало и тунели во рудниците за сол кој го помагале движењето на војската и полесно да се бранат.

Иако уште од летото освојуваа автобуска постројка, сега некаде во декември се виде дека има некоја ангажираност на русите, а во јануари и дека изгледа ќе има решителност да се заземе и така за скоро време новиот фронт ќе биде Славјанск-Краматорск-Дружкивка-Константинивка.

Сега во престојниот период можеме да очекуваме голема офанзива на русите, ако се случи сигурно пак ќе одат на Изум и ќе дојдат повторно од север на Славјанск и ќе пробат да го заземат тој конгломерат, ако не планираат офанзива на Славјанск во брзо време ќе одат веројатно со олабавување на притисокот на Доњецк и можеби ќе се заангажираат за Маринка и Авдивка и целиот тој фронт да го поместат за 20 километри од Доњецк, се зависи каде и кога ја планираат офанзивата, со колку луѓе ќе ја прават и сл.
Автоматски споено мислење:

Ај додека сме тука да напишам и уште нешто што еве го забележав во овој момент и може да се случи (ако почнуваат офанзива).

Во харковската офанзива јас велев дека русите нема да ги дадат Купјанск и Изум, ајде Изум е истурена позиција и веројатно тешко ќе ја бранат, ама Оскил реката со резерварот нагоре до Купјанск е одлична дефанзивна позиција, русите се повлекоа скоро па без борба од целата таа одлична дефанзивна позиција, онаа што не и се даваше е Лиман кој сепак го изгубија, значи да сумираме, русите не се бореа онаму каде што можеа лесно да се бранат ама не и се даваше Лиман кој и немаше некое значење без Изум.

Што ми е поентата, доколку се случи нова офанзива, таа сигурно ќе биде како и онаа првата и ќе оди надолу од Купјанск кон Изум, па можеби русите со однапред предвидени потези не дозволија линијата на фронтот да биде на патот каде би одела офанзивата, не е лесно подоцна да поминуваш утврдени позиции по целата должина а и сигурно ќе имаше добра бројќа на војници,
сега украинците држат добра бројка на војници во реонот на Кремина-Сватове, кој според Тенекијата само што не го беа освоиле Севернодоњецк.

Баш ме интересира дали им е испланиран потегот, ќе видеме кога ќе ја почнат долгоочекуваната офанзива, ако ја почнат.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.886
Поени од реакции
22.080
Situation north of Bakhmut city:
Russian Army and DPR forces advanced south of Krasna Hora and reached the outskirts of Paraskoviivka town, where troops are clashing with Ukrainian Army.

FmTNqL8XoA8wiFq.jpeg
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.023
Се зборува дека тие рудниците за сол се поврзни под земја, и тоа со огромни ходници на повеќе нивоа.
Практично додека не ги исчистат рудниците, Русите ризикуваат напади од грб. Освен тоа тука може да оди и украинската логистика.

Three hundred and twenty-third day of combat began with Russian Army and DPR forces storming Dvorichia suburb and Salt Mine 7 west of Soledar city. Meanwhile, Ukrainian Army repelled Russian attack at the outskirts of Sil suburb.
Конкретно тој рудникот 7 се зборува дека го користат за конекција со опколените делови.
На крај џабе ќе им биде ако освојат доволно територија за да ги контролираат окната/влезовите на сите рудници тука.
Автоматски споено мислење:

Америте и Украинците (и нивните навивачи овде):










 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.886
Поени од реакции
22.080
Russian Army & DPR began the assault to Sil subdistrict west of Soledar & took control over big part of the train station. In addition, troops captured most of fortifications north of Krasna Hora & are trying to enter in the town from this axis.

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.023
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.886
Поени од реакции
22.080
Руската армија и силите на ДНР ја презедоа контролата над поголемиот дел од источниот дел на предградието Сол и направија нов напредок во предградието Дворичија кон гратчето Блаходатне. Патиштата за снабдување на украинската армија до овие предградија западно од градот Соледар сега се во опасност.

 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.886
Поени од реакции
22.080
New video footage shows Ukrainia army attempting to capture the Artwinery factory (48.598878, 38.029171) in Bakhmut city. Russian artillery stopped the attack on this building which is now in the no-mans land area.

FmcZOvwWIAAMniK.jpeg

Situation south of Bakhmut city: Russian Army and DPR forces took control over the southern fortification area close to Klishchiivkа. Ukrainian Army positions in this town are everyday more and more compromised.

FmcZ006X0AIZfKD.jpeg
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
FmeFiiVWQAANFr6.jpeg
"The AFU do not have weapons capable of shooting down this type of missiles.Since the beginning of the war more than 210 missiles of this type have been fired. Not a single one was shot down by air defense means."

Класичен тероризам, уште извлекуваат мртви цивили, до сега бројат официјално 20 мртви меѓу кои и мали деца од урнатините на зградата.

Каква победа за русофилите на форумов, за историја. Разбирам пропагандисти како @The xx , бачето и слични, ама најголем дел тука не ве шетаат до волгоград и петербург на кубасици и сендвичи за да глорифицирате ваков страшен тероризам.

Ќе биде интересно кога ќе се дојде до конечен епилог на војнава и ќе се констатираат воениве злосторства, сигурно ќе се деактивираат профили овдека по брза постапка.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom