Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
17 август 2011
Мислења
10.091
Поени од реакции
17.959
Што гледаме на видеово? Зошто ова не ги биле снимки од украински возила? Дури и да се навистина руски возила, од каде знаеш дека се полни со убиени војници или се претходно напуштени? На крај и се да е така како што пишува во што се сомневам ама ете нека е така за атер на муабетов. Дали се факт успесите на јужниот фронт? Дали исходот би бил истиот без ангажирање на солиден дел од украинските сили на север?

Сето ова се реторички прашања, но ти слободно продолжи да читаш дискусии каде редовно се цензурира спротивно мислење - таков е системот на редит, лајкови/дислајкови се и истовремено и модерирање. Во таков систем овде на оваа дискусија сега ти ќе беше цензуриран... Во случајов си доказ за штетноста на ехокоморите. Не може да имаш реален став за нешто ако се „информираш“ исклучиво на место која ја застапува исклучиво едната страна.
Ова е едини субредит кај што има од двете страни видеа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Ова е едини субредит кај што има од двете страни видеа.
Дап, и истото самомодерирање преку лајкови/дислајкови важи како и на цел редит. На тој сабредит коментарите какви се, и што се случува со тие напишани од „проРУ“ флеговите? Што е со флеговите упште?

Редит за жал е ехокомора кога се работи за геополитички дискусии.
За други теми не се реагира така поларизирано и жестоко на спротивни мислења.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.542
Поени од реакции
12.420
Дап, и истото самомодерирање преку лајкови/дислајкови важи како и на цел редит. На тој сабредит коментарите какви се, и што се случува со тие напишани од „проРУ“ флеговите? Што е со флеговите упште?

Редит за жал е ехокомора кога се работи за геополитички дискусии.
За други теми не се реагира така поларизирано и жестоко на спротивни мислења.
Истиот тој реддит е оној што исфура наратив дека сите треба да се вакцинираат на земјава планета.

Јак пр тераат таму. Објективно мислење нема да прочиташ а не пак нешто повеќе.
Еј субредитот за Русија во карантин им го ставија :pos:


Али затоа ете веродостоен извор на аналитика е.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.091
Поени од реакции
17.959
Дап, и истото самомодерирање преку лајкови/дислајкови важи како и на цел редит. На тој сабредит коментарите какви се, и што се случува со тие напишани од „проРУ“ флеговите? Што е со флеговите упште?

Редит за жал е ехокомора кога се работи за геополитички дискусии.
За други теми не се реагира така поларизирано и жестоко на спротивни мислења.
Тука негде е со вашата ехо комора :D Мора човек да чита и тука и таму за пореален приказ.
Автоматски споено мислење:

Истиот тој реддит е оној што исфура наратив дека сите треба да се вакцинираат на земјава планета.

Јак пр тераат таму. Објективно мислење нема да прочиташ а не пак нешто повеќе.
Еј субредитот за Русија во карантин им го ставија :pos:


Али затоа ете веродостоен извор на аналитика е.
Конкретно овој канал е океј. Уствари што ви објаснувам, глеајте што сакате.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.542
Поени од реакции
12.420
Тука негде е со вашата ехо комора :D Мора човек да чита и тука и таму за пореален приказ.
Автоматски споено мислење:


Конкретно овој канал е океј. Уствари што ви објаснувам, глеајте што сакате.
Па гледаме бе Menethil.
Секој со прашања што одат контра тезата на темите е негативно оценет, или по автоматизам е руски бот на Реддит.

Мене лично после Ковид, реддит ми го измени мислењето кога станува збор за политика и следење на такви теми.

Али да се сложувам секој со свое мислење и расудување.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Тука негде е со вашата ехо комора :D Мора човек да чита и тука и таму за пореален приказ.
Не, во ред е се и сешто да се чита. Но очигледно повеќе ти влијае наративата од ехокоморите отколку што независно носиш став... Ти се гледа по светогледот.
Што се тиче дека и ова било ехокомора, ако беше немаше да може да има различни мислења пошто ќе те закопаа со дислајкови. Затоа на редит најгоре ги читај лајкуваните постови а другите се закопуваат најдолу, па дури и автоматски се цензурираат од ботови (карма системот).
Не го сакам тој трајбалистички систем на „самомодерирање“, не остава простор за дискусија - нешто што автоматски создава ехокомори. Не дека не функционира на технички дискусии, таму почесто е корисен отколку штетен. Но на вакви дискусии? Чиста копија од официјалната наратива на естаблишментот.

Еве види по себе си: Не си способен да се соочиш со фактите дека што и да се случило горе на север од Киев, било клучно за успесите на јужниот фронт. Самото тоа автоматски маневарот на север го прави успешен, дури и да се вистина сите украински шпекулации за руските загуби на север (а не се).

Ама со „едукација“ на реддит... Разбирливи резултати. Garbage in, garbage out. :unsure:
Автоматски споено мислење:

Конкретно овој канал е океј. Уствари што ви објаснувам, глеајте што сакате.
Често користам реддит, ама не оставам да ми формираат (гео)политички ставови. За политички теми, ги избегнувам таму освен понекое видео пошто дискусиите редовно се целосно необјективни. Еден куп видеа се пишуваат како руски/украински актери според потреба на нараторот. На пример видеото со рускиот војник како фрла гранати со кои го гаѓа дрон... На редит го имаше како украински војник. Коментарите дека е руски војник закопани на 10000-тиот пост најдолу. Затоа те прашав од каде знаеш што е она на видеото.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.542
Поени од реакции
12.420
@Menethil


Имаат телеграм канал. Војна против фејкови. Баш твојата вест со 200 погинати Руски трупи кај Мелитопол е опфатена. Па сега кој сака како сака нека ја бистри. Да беа 200 ќе имаше славје со шампањнско на твитер а и тука.



Еве ја веста и за Крим.


Жално е каква пропаганда ви се продава.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.887
Поени од реакции
22.082
На Редит неретко сум имал луѓе да ми се нафрлаат зошто се декларирав како Македонец или имав "конзервативни" статови, нафрлања во смисла на догпајлинг, довнвоутс, исмевање, ругање, пцуење а сето тоа толелирано од модератори. Отворен расизам имаше особено кон Руси и Турци уште пред 5 години, тоа е барем моето искуство од р/Европа, р/аскјуропиан, р/ворднуњвс, р/геополитикс итн. По војнава можам да замислам колку се отидени во крајност со расизмот.

Интересно, најрасисти и фашисти беа Европјаните додека останатите ко Американци, Азијати и Африканци беа хит ор мис, но почесто кул типови.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.091
Поени од реакции
17.959
@Menethil


Имаат телеграм канал. Војна против фејкови. Баш твојата вест со 200 погинати Руски трупи кај Мелитопол е опфатена. Па сега кој сака како сака нека ја бистри. Да беа 200 ќе имаше славје со шампањнско на твитер а и тука.



Еве ја веста и за Крим.


Жално е каква пропаганда ви се продава.
Види или ова е пропаганда или моето. На крај ситуацијата на терен ќе покаже кој ја изел пропагандата. Да не се шокирате ко во Керсон. Теравте шали кај се химарсите, кај е офанзивата и на крај бегање гз преку глава.

Инаку на редит факт е дека се тера проукраинска пропаганда, меѓутоа корисно е да бидиш од двете страни мислење. За дане мислиш дека било замка тоа кај киев :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.817
Поени од реакции
40.998
Види или ова е пропаганда или моето. На крај ситуацијата на терен ќе покаже кој ја изел пропагандата. Да не се шокирате ко во Керсон. Теравте шали кај се химарсите, кај е офанзивата и на крај бегање гз преку глава.

Инаку на редит факт е дека се тера проукраинска пропаганда, меѓутоа корисно е да бидиш од двете страни мислење. За дане мислиш дека било замка тоа кај киев :D
вие ја лапате пропагандата како никој друг, башка што сте неписмени за геополитика и историја.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.542
Поени од реакции
12.420
Види или ова е пропаганда или моето. На крај ситуацијата на терен ќе покаже кој ја изел пропагандата. Да не се шокирате ко во Керсон. Теравте шали кај се химарсите, кај е офанзивата и на крај бегање гз преку глава.

Инаку на редит факт е дека се тера проукраинска пропаганда, меѓутоа корисно е да бидиш од двете страни мислење. За дане мислиш дека било замка тоа кај киев :D
Па види. Да имаше 200 убиени ќе имаше раскол кај Русиве. Ехее и масовно ќе беа вечните почивалишта во Русија снимани и објавувани тука. Знаеме тоа како оди. Ама сега за сега само од Украинска страна имамае такви кадри. Од безброј гробови во Ливов, Дњепетровск и тако даље.

Туку што е сега со Херсон? Дојдоа Учките се посликаа и пепел.
Киев си беше екскурзија. Џабе ќе ја објаснуваме пак.
Нула логика од сите дејствија на терен.

Туку не ја спинувај.
Овој канал до сега секоја украинска пропаганда ја разработуваше до детаљ.Зборам за вести. Со аналитика не се бават.
Е сега вам на реддит ви ги сервираат вестиве како реалност. А вие како пифтијата дедо ми ја сркате со ракија :icon_mrgr:
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.887
Поени од реакции
22.082
During the last week the Russian Army lost momentum in Ugledar front & withdrew from most of the captured positions until Mykilske-Volodymyrivka-Solodke line.



During the last five days the Russian Army & DPR forces made slow advances at Pervomais'ke axis & reached the southern edge of the second lake.



During the last 48 hours Russian Army & DPR forces advanced west of Bakhmut & took control over Syniat factory & Sparkling wines plant. In addition troops began entering in the forest area, where clashes with Ukrainian Army are taking place.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.654
Поени од реакции
82.439
џабе ја земале фабрикава, шумата ако не ја земат северно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom