Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    678
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.289
Поени од реакции
18.117
Мислам затоа русите се спремаа со дрвени клупи по паркинзи, ќе има огромен налет од овие дронови према Москва, тешко на Путин.
Тешко дека Украинците ќе гаѓаат цивилни цели. Но, Русија е позната по такви фалс флаг операции. Путин направи неколку терористички напади во Русија пред војната во Чеченија во која загинаа цивили за да добие поголема поддршка од народот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
Тешко дека Украинците ќе гаѓаат цивилни цели. Но, Русија е позната по такви фалс флаг операции. Путин направи неколку терористички напади во Русија пред војната во Чеченија во која загинаа цивили за да добие поголема поддршка од народот.
Да, Исто така Русија создаде десетици нацистички батаљони во Украина попут Ајдар и Азов, за да ја оправда интервенцијата. Исто така и државниот удар во 2014 беше Руско масло, за да се создадат услови за агресија. Геноцидот врз Руското говорно население во Украина е се под диктат на Русите. Дури и НАТО апликацијата на Украина е Руско масло, како иначе без тоа ќе беше нападната Украина.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.920
Поени од реакции
17.744

Се припремаат полека за на лето. Очекувам до Крим па и во Русија да влезат. Сета механизација ќе оди на Украина, каква Полска какви бакрачи.
Не верувам да го чепкаат Крим. Доволно е да ги избацат од останатите региони. После тоа воено понижување ќе има внатрешни немири и тука може да видат некоја шанса за Крим.

Инаку воено враќање ќе биде ептен брутално и ризкува нуклеарен одговор.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.857
Поени од реакции
6.003
Не верувам да го чепкаат Крим. Доволно е да ги избацат од останатите региони. После тоа воено понижување ќе има внатрешни немири и тука може да видат некоја шанса за Крим.

Инаку воено враќање ќе биде ептен брутално и ризкува нуклеарен одговор.
Тешко да ги исфрлат и од останатите региони. Премногу се потрошија и имаат огромен број на човечки загуби. Се спомнува бројка од 400к кои се аут од војната. Тоа е катастрофа. Нема да издржат ниту зимово на овие линии.
Ќе дојде до повлекување од Донбас, а после сигурно ќе седнат да договараат нешто.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Не верувам да го чепкаат Крим. Доволно е да ги избацат од останатите региони. После тоа воено понижување ќе има внатрешни немири и тука може да видат некоја шанса за Крим.

Инаку воено враќање ќе биде ептен брутално и ризкува нуклеарен одговор.
=нуклеарен армагедон
Затоа Русија нема да биде избркана од регионите.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.920
Поени од реакции
17.744
Тешко да ги исфрлат и од останатите региони. Премногу се потрошија и имаат огромен број на човечки загуби. Се спомнува бројка од 400к кои се аут од војната. Тоа е катастрофа. Нема да издржат ниту зимово на овие линии.
Ќе дојде до повлекување од Донбас, а после сигурно ќе седнат да договараат нешто.
Ја не глеам некакви знаци на заситеност кај Украинците. Добиваат нова техника, имаат и луѓе со желба за борба. Воено ја имаат иницијативата.
Не глеам зашто баш сега би седнале да преговараат а не преговараа кога Русите им стигнаа до Киев или ги дробеа кај Севернодонецк.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.857
Поени од реакции
6.003
Ја не глеам некакви знаци на заситеност кај Украинците. Добиваат нова техника, имаат и луѓе со желба за борба. Воено ја имаат иницијативата.
Не глеам зашто баш сега би седнале да преговараат а не преговараа кога Русите им стигнаа до Киев или ги дробеа кај Севернодонецк.
Не сега. Ќе преговараат кога ќе се повлечат од Донбас. Што мислиш, уште колку долго ќе ја држат линијата кај Бахмут? Кланица е таму.
Џабе тие жртви ги даваат и ги фрлаат во оган регрутираните. Немаат бесконечно луѓе како што мислат, а ниту опрема.
Русите добија засилување што од регрутирани, што од Херсон, а и сега 300к нови ќе дојдат. Нема шанси да ја заддржат линијата таму.
Ти да имаш скоро пола милион луѓе аут е премногу.

Плус, русите на готовс чекаат горе, имаат 15к војска стационирана во Белорусија. Ако претходно на цело оперативно ПВО, одбранбени линии, телекомуникации и транспорт им се прошетаа до предградието на Киев, замисли сега што можат да направат кога ќе биде десеткувана УА доле на Донбас и им треба појачување од Киев.

Единствено уште Пољаци да влезат, ама тоа е мач со две острици.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.783
3 редовни и 5 бустери.
Mislam deka otprvin bese taka bas prokovid nastroen no posle ja uvide golemata slika i stana najaktiven pobornik protiv vakciniranheto i kovid merkite. Ali ete mi promakna dali se vakcinira ili ne.
Inaku nema veze, cisto me interesirase dali od sekogas bil tendjere ili toa od vakcinite mu e kako nus pojava. Ne deka i pred toa bese nekoj kapacitet ali sega pocna i malce da me zagrizuva :unsure: .
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.098
Поени од реакции
3.294
Mislam deka otprvin bese taka bas prokovid nastroen no posle ja uvide golemata slika i stana najaktiven pobornik protiv vakciniranheto i kovid merkite. Ali ete mi promakna dali se vakcinira ili ne.
Inaku nema veze, cisto me interesirase dali od sekogas bil tendjere ili toa od vakcinite mu e kako nus pojava. Ne deka i pred toa bese nekoj kapacitet ali sega pocna i malce da me zagrizuva :unsure: .
Одсекогаш си беше таков, верува во се што ќе прочита, само проблем му беше што секогаш чита од погрешните вести.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.920
Поени од реакции
17.744
Не сега. Ќе преговараат кога ќе се повлечат од Донбас. Што мислиш, уште колку долго ќе ја држат линијата кај Бахмут? Кланица е таму.
Џабе тие жртви ги даваат и ги фрлаат во оган регрутираните. Немаат бесконечно луѓе како што мислат, а ниту опрема.
Русите добија засилување што од регрутирани, што од Херсон, а и сега 300к нови ќе дојдат. Нема шанси да ја заддржат линијата таму.
Ти да имаш скоро пола милион луѓе аут е премногу.

Плус, русите на готовс чекаат горе, имаат 15к војска стационирана во Белорусија. Ако претходно на цело оперативно ПВО, одбранбени линии, телекомуникации и транспорт им се прошетаа до предградието на Киев, замисли сега што можат да направат кога ќе биде десеткувана УА доле на Донбас и им треба појачување од Киев.

Единствено уште Пољаци да влезат, ама тоа е мач со две острици.
Русија освојува максимум 2 ниви дневно. Како мислиш ќе ги избркаат од донбас кога 1 година не можат фабриката за гипс во Бахмут да ја освојат? Притоа го изгубија најголемиот освоен град и богзнае колку официјално државна територија за еден месец.
Не знам што поише треба да се деси за да стане јасно дека спас нема. Нема никаков гејм чејнџер во раката на Путин. Ни мобилизираните, ни републиканците ниту овие 100 000 загинати.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.720
Поени од реакции
4.253
Не сега. Ќе преговараат кога ќе се повлечат од Донбас. Што мислиш, уште колку долго ќе ја држат линијата кај Бахмут? Кланица е таму.
Џабе тие жртви ги даваат и ги фрлаат во оган регрутираните. Немаат бесконечно луѓе како што мислат, а ниту опрема.
Русите добија засилување што од регрутирани, што од Херсон, а и сега 300к нови ќе дојдат. Нема шанси да ја заддржат линијата таму.
Ти да имаш скоро пола милион луѓе аут е премногу.

Плус, русите на готовс чекаат горе, имаат 15к војска стационирана во Белорусија. Ако претходно на цело оперативно ПВО, одбранбени линии, телекомуникации и транспорт им се прошетаа до предградието на Киев, замисли сега што можат да направат кога ќе биде десеткувана УА доле на Донбас и им треба појачување од Киев.

Единствено уште Пољаци да влезат, ама тоа е мач со две острици.
Абе веќе. Колку што им снемува ракети на русиве толку им снемува војска на украинците.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.283
Поени од реакции
11.840
Ја не глеам некакви знаци на заситеност кај Украинците. Добиваат нова техника, имаат и луѓе со желба за борба. Воено ја имаат иницијативата.
Не глеам зашто баш сега би седнале да преговараат а не преговараа кога Русите им стигнаа до Киев или ги дробеа кај Севернодонецк.
Ќе те исправам. Моментално Русиве ги дробат во Бахмут исто како во Северодонецк.
Иницијативата, па не би кажал дека имаат некоја иницијатива во моментов.
Мислам дека се калемат за голема офанзива на Лето.
Барем од мој лаички поглед.
Автоматски споено мислење:

Mislam deka otprvin bese taka bas prokovid nastroen no posle ja uvide golemata slika i stana najaktiven pobornik protiv vakciniranheto i kovid merkite. Ali ete mi promakna dali se vakcinira ili ne.
Inaku nema veze, cisto me interesirase dali od sekogas bil tendjere ili toa od vakcinite mu e kako nus pojava. Ne deka i pred toa bese nekoj kapacitet ali sega pocna i malce da me zagrizuva :unsure: .
Викаше на времето дека само со Спутник ќе се вакцинирал :icon_lol:
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
358
Поени од реакции
441
Victim blaming? Така ли и во WW2 да не ги насамарил некој Русите и Украинците да гинат во војна што нема да ја добијат? За на крај да мора да ја добијат, и ја добија, затоа што се работело за нивен опстанок.

И до каде им е "дворот" на Русија? Донбас? Цела Украина? Полска? Португалија?
Не мислиш дека баш заради тоа државите имаат граници? За точно да се знае до каде е нивниот "двор"? o_O
Кога еднаш ќе се случи преседан, сите можат да се повикуваат на него. Ова е според Англосаксонското право и не е Руска измислица.

Во Косово се случи преседанот и русите се повикуваат на него. До каде што живеат Руси, а официјално до границите на регионите кои што ги призна Москва.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.857
Поени од реакции
6.003
Русија освојува максимум 2 ниви дневно. Како мислиш ќе ги избркаат од донбас кога 1 година не можат фабриката за гипс во Бахмут да ја освојат? Притоа го изгубија најголемиот освоен град и богзнае колку официјално државна територија за еден месец.
Не знам што поише треба да се деси за да стане јасно дека спас нема. Нема никаков гејм чејнџер во раката на Путин. Ни мобилизираните, ни републиканците ниту овие 100 000 загинати.
Нема врска што моментално не освојуваат земја, кога го дробат противникот цело време. Кај Бахмут веќе не се знае секој ден колку војници се во аут. Што мислиш, до кога ќе може така да издржи Украина? До колку жртви? После ќе се сруши цела одбрана како кула од карти, и не ќе можат ни во Краматорск да држат линија.

Руски жртви секако има, ама се далеку, далеку пониски од тие на украинската страна. До сега се што освоија УА, го освоија со многу поголема бројност, и тоа со пирови победи и со повлекување на русите. Што ќе се случи кога таа бројчана предност ќе се стопи? 7 круга мобилизација направија, и ќоро и сакато пратија на фронт, и жени почнаа да регрутираат. Од кaј ќе најдат уште луѓе?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.314
Поени од реакции
40.109
Многумина не сфаќаат дека секоја мала победа за украина е демографска катастрофа, тој народ никогаш нема да можат да го заменат. Настрана материјалните жртви но човечките се најголеми. Така да што побрзо почнат да преговаараат попаметно би им било и да не ги замајува тик ток пикачу денс женска како е кул на фронтот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom