Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.095
Поени од реакции
4.283
Тврдењето му беше дека на милионерите не им е гајле за МАД воопшто. Тоа и како им е битно, и на Путлер и на остала дружина. Ако дојде до МАД, ќе треба да се откажат комплетно од својот алчен стил на живот и не се спремни тоа да го направат.
Младиќу, на кој начин алчините луѓе го решаваат проблемот со својата алчност?
Живо ме занима...
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Тоа територија ќе биде земена кога ќе се заврши војната. Дур трае борбата, се е тоа привремено. Историјата е најдобар учител, едно време Јапонците биле на Америчка територија, а Германците пред Москва, меѓутоа чим еднаш го изгубија моментумот...
Да ама ова е Русија. Така и за Крим викаа во 2014 ама си легнаа на брашното. Алооо, Русија е ова. Нема шанси Донбас и Крим да го дадат.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.095
Поени од реакции
4.283


Овие ќе се распаднат од внатре а уште незавршена им е специјалната т.н. операција. :facepalm: Нормално дека тие муслимански кавкаски региони нејќат да се борат за мегаломанијата на фашистите од Кремљ. Нека молат бога да не се дигнат тие племиња таму,отидоа курбан бајрам. И љубимчето на Путин јасно изјави дека Чеченија веќе нема да мобилизира мада он најпаметен излезе прв се повлекува од зарѓаниот руски брод што тоне.
Едвај чекам Русија да се распадне. За секој случај, јави ни ако нешто пропуштиме околу „распаѓањето„...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Да ама ова е Русија. Така и за Крим викаа во 2014 ама си легнаа на брашното. Алооо, Русија е ова. Нема шанси Донбас и Крим да го дадат.
Добро ало, чим е Русија да не се секираме. Ја само го анализирам текот на војната. Генерално во историјата кога некоја страна ќе го изгуби моментумот, тоа е тоа.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.095
Поени од реакции
4.283
Nekolku pati zboruvav za Krim i na sakam da se povtoruvam...Cela ovaa rabota, ushte 2014 i toj puch organiziran od Kolektivniot Zapad beshe so cel NATO da se nasadi na Krim i nishto drugo. Ako toa se slucheshe Rusija ke beshe edna regionalna sila kako na primer UK, Francija i slichni. I veruvajte, ushte utre Zapadot so dve race ke potpishe Rusija da ja zeme pola Ukraina samo da go imaat Krim. Ako padne Krim Ruskata Federacija mozhe komotno da potpishe kapitulacija i da si "kjuti i da si svirka".
Добра забелешка, оти токму од наведената причина, Русија прво го анектира токму Крум, кратејќи ја можноста да стане ОТАН-ска воена база...а другите про-руски региони тековно се предмет на припојување.
 
Член од
3 септември 2022
Мислења
134
Поени од реакции
360
Тоа територија ќе биде земена кога ќе се заврши војната. Дур трае борбата, се е тоа привремено. Историјата е најдобар учител, едно време Јапонците биле на Америчка територија, а Германците пред Москва, меѓутоа чим еднаш го изгубија моментумот...
Koј тоа ќе одземе територија од до заби наоружана нуклерана сила? На кој начин? Ќе им речат, одете си од тука? И баш се Русите некои кои враќаат територија. Од Катарина наваму парче земја немаат дадено никому. Како што еднаш кажа Сталин, луѓе се раѓаат, земја не.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Добро ало, чим е Русија да не се секираме. Ја само го анализирам текот на војната. Генерално во историјата кога некоја страна ќе го изгуби моментумот, тоа е тоа.
Па нормално, 200 000 војници да газат цела нато украинска армија поддржувана од НАТО со санкции, оружја. Допрва ќе ја видите Русија. Ова беше попуштање досега.
 
Член од
3 септември 2022
Мислења
134
Поени од реакции
360
Добро ало, чим е Русија да не се секираме. Ја само го анализирам текот на војната. Генерално во историјата кога некоја страна ќе го изгуби моментумот, тоа е тоа.
Нуклераното оружје ја уби историјата. Живееме, од воен и политички аспект, во постисториско време. Никакви заклучоци од историјата не можат да се аплицираат врз сегашноста.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
И за еден мочан Красни Лиман преку 10 000 изгубија Украинците.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Нуклераното оружје ја уби историјата. Живееме, од воен и политички аспект, во постисториско време. Никакви заклучоци од историјата не можат да се аплицираат врз сегашноста.
Да тоа единственото прашање и за мене и за многу други. Меѓутоа од конвенционален аспект се глеа во кој правец иде работата.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Да тоа единственото прашање и за мене и за многу други. Меѓутоа од конвенционален аспект се глеа во кој правец иде работата.
Се виде да, Русите прегазија се живо и тоа лабаво без тепих бомбардирања, уништија армија градена обучувана и со опрема од НАТО, 30+ земји праќаат оружје логистика интел претив Русија, ја избркаа од Евровизија :icon_lol: ги ставија сите можни санкции познати на човечвото, нит економијата им ја уништија ниту рубљата пропадна ниту воено ги поразија.
Русија освои територии, истите направија референдум и ќе влезат во склоп на РФ.
Крим, Запорожје Доњецк Луганск и Керсон 20+ % од цела Украина.
И се тоа не застанува тука, можно е и останати региони да се приклучат кон РФ.
Ако според тоа за вас се гледа на кај иде работата во конвенционален пораз на Русија тогаш нека продолжат со таквите порази и понатака
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.372
И за еден мочан Красни Лиман преку 10 000 изгубија Украинците.
Уште не е завземен и не верувам дека ќе го завземат како што стојат работите. Но можеби грешам останува да видиме. Но чисто да се види разлика како е кога се брани место, а како е кога само се повлекуваш и го препушташ местото.

@Menethil дали губење моментум важи vice versa? Украинците го изгубија моментумот на блиц кригот. Брзи и експлозивни напади нема веќе неколку недели. Вториот уште на почетокот беше осуетен и им ја урнаа браната. Поентата на таквото војување е узастопни непрекинати такви напади иначе џабе ги дале Украинците жртвите.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.138
Поени од реакции
11.215
Дали е можно Вардарски да мисли сеуште дека Кина го произвела вирусот. Оштета да плаќале :vozbud:
Дали тоа го имаше цитирано некој пред неколку страни :icon_lol:
Ти бате ова ако го мислиш стварно, тогаш незнам што бараш на темава да бистриш геополитики.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom