Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    694
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Ti rabotive ili ne gi razbirash ili ne sakash da gi razberesh. Koi se tie shaka jada ne mi e jasno. Rusija vojuva so NATO koe koristi shaka jada kako topovsko meso.
Ti rabotive ili ne gi razbirash ili ne sakash da gi razberesh. Koi se tie shaka jada ne mi e jasno. Rusija vojuva so NATO koe koristi shaka jada kako topovsko meso.
Ако војуваат со цело НАТО кој к.р глумат лудило?Место да пуштат поголем број на војници и техника тие прават вежби на далечниот исток.Премногу ги подценаа Украинците.Не е ова Грузија па за два дена ќе им дојдат до главнот град.Нема ништо поопасно од тоа да го подцениш својот непријател.Сеа се кажуваат некои прикаски за тактичко повлекување.Какво е тоа тактичко повлекување кога Изјум го освојуваа 1 месец за да го изгубат за 24 часа?
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Ако војуваат со цело НАТО кој к.р глумат лудило?Место да пуштат поголем број на војници и техника тие прават вежби на далечниот исток.Премногу ги подценаа Украинците.Не е ова Грузија па за два дена ќе им дојдат до главнот град.Нема ништо поопасно од тоа да го подцениш својот непријател.Сеа се кажуваат некои прикаски за тактичко повлекување.Какво е тоа тктичко повлекување кога Изјум го освојуваа 1 месец за да го изгубат за 24 часа?
Verojatno mislat deka nema potreba da pushtat pogolem broj na vojska. Mislat deka se si odi po planot. Se iscrpuvaat voenite zalihi na EU i NATO a EU se misli kako ke ja pomine zimava bez energensi.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Verojatno mislat deka nema potreba da pushtat pogolem broj na vojska. Mislat deka se si odi po planot. Se iscrpuvaat voenite zalihi na EU i NATO a se misli kako da ja pomine zimava bez enargensi.
Се исцрпуваат воените залихи и на Русите.ЕУ и НАТО не губат жива сила за разлика од русите.Си ги имаат тие Укрите.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Еве зошто Русија не смее да дозволи да ја изгуби војната. Има геноцид во Доњецк да направат нацистиве...
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Се исцрпуваат воените залихи и на Русите.ЕУ и НАТО не губат жива сила за разлика од русите.Си ги имаат тие Укрите.
Velat deka Rusija koristi 10 do 15 procenti od ona shto go imaat
A EU i NATO go izgubija ostatokot na svetot.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Денеска и некое село во Курска Област им гранатирале укрите! Значи не е само Белгород, па и тоа граничниот премин!
Има и мртов човек во тоа селото кај Белгород!

Може и требаат вакви шамари за да се свестат малце…
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.584
Поени од реакции
82.254
Беше Киевски фронт, Харкивски фронт, сега е Белгородски фронт.
Кој што подразбира под фронт. IMO, треба повеќе ангажман од двете страни за тоа да го наречам фронт.
Но, оди натаму работата. Не дека не.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Velat deka Rusija koristi 10 do 15 procenti od ona shto go imaat
A EU i NATO go izgubija ostatokot na svetot.
Друже ова се приказни за мали деца. Русија има 1.000.000 активен персонал, од нив ако ги одземеш војниците кои се на служење во моментот ќе добиеш интересна бројка. Во украина се ангажирани некаде 300к и тоа рачунај им е кремот на армијата. Затоа е пресмешен муабетов на некои тука дека се трошат залихите на нато, тоа е како да речеш им ги трошиме куршумите со тоа што гинат наши, ако се стегнеме еден ден ќе снемаат куршуми.
Засега во Украина русите користат се што имаат, приказните имаат свемирски срања ама не ги покажуваат се муабети за пред кооперација. Секоја армија која влегува во војна ги користи сите средства со кои располага до максимум, ако постои армија кој губи а не ги користи капацитетите до фул тогаш тоа е армија на идиоти. Русија веќе има загубено значителен дел како од својот персонал така и од својата опрема, и тоа нема да се надокнади лесно и никоја армија неможе да надокнади таква работа лесно. Самото збирање робијаши од по затвори и муабетот поарно тие одколку вашите синови покажува колку е часот за тој што знае да види.
Муабетот за зимата и економијата и слични глупости ми се најголема смешка, влегоа во војна, го јадат немиен и сега ќе видите економијата. Па ако беше за така што влегуваш во војна што се бламираш само гасот и нафтата да ги исклучеше истиот ефект.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
902
Поени од реакции
3.556
Ова е битниот момент, Русите воената операција ќе ја спроведат до крај.


Russia Sanctions Aren’t Working - US Officials

American officials admitted to CNN on Friday that US-led sanctions haven’t crashed Russia’s economy. Despite Russia’s record energy revenue and the strength of its currency, the officials insist that the effects of the sanctions are yet to be felt.

Russia became the world’s most sanctioned country within two weeks of the Ukraine special operation, yet after successive rounds of penalties, energy embargoes and excommunication from the SWIFT banking system, Moscow is reaping record profits from its fossil fuel exports.

The ruble is also as strong against the dollar as it was in 2019, and Russia’s inflation rate has fallen.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Во Чешка имаш протести против санкции на Русија... нема врска едно со друго, официјална политика е едно, чуствата на поединецот е друго, јас можам да разберам Пољаци да нејќат Руси имаат милион војни у кои углавно го јаделе, но ти ова што го зборуваш малку претеруваш, има поединци со различни мислења, а глобално мнение се создава преку мас медиумите и разно разни други сумњиви организации од фондации до невладини организации кои 30 години во источно европските земји ги имаат окупирано медиумите, универзитетите, „екпертите“ и пак не успеваат да направат социјален инжинеринг кој им е по волја, рецимо пример ти е Бугарија каде народот има симпатии према Русија, додека официјална политика е антируска, да не зборуваме кај нас каде моментално владее цензура на проруски медиуми, образованието е подесено тотално кон западот и западните вредности, а политички експекрти на кило околу штетноста на руското влијание и пак народот е проруски, Маѓарска исто, Србија да не зборуваме.
Дали им се бендисуваат санкциите и последиците од истите е друга тема, никој не сака скапа нафта скап леб. Јас ти зборувам како гледаат сите тие народи на Русите. Факт е дека има и луѓе што ги поддржуваат русите али тие се малцинство, а често се и руси како во случајот на балтичките земји :icon_lol:
Тоа со мас медиумите не ми држи вода бидеќи овие народи не ги мирисаа русите уште од пред 200 години а тогаш немаше интернет. Советите крваво задушија неколку востанија во европа со причина, да не зборувам за револуцијата кога војуваа скоро со сите тие луѓе по еднаш а некои и ги геноцидираа малкуцка, или пред всв преварата што им ја направи сталин на балтичките земји - за нив секогаш русите ќе бидат окупатор како сакате вртете. За бугарите неам коментар тие се и така идиоти од секогаш и нормално ми е да бидат со русите ...
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.533
Поени од реакции
12.387
Идиоту цивили утепаа бе алоооо. Недолжни цивили.
Руси.

Му жежи некому да ескалира.
Незнам шо чека Зеленио и не влезе на Руско тло, нагоре да им продре, пусто е све таму нема ни трупи ни бутур.
А и швабиве брука, ништо не им лиферуваат на Учкиве.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.555
Поени од реакции
3.661
Вака изгледа воена база на орките по директен оган с HIMARS

O.jpg

O1.jpg

O2.jpg

O3.jpg
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.768
Поени од реакции
9.888
Еј интересно,ова Клошаренко нема да го каже на прес,клошарана фашистичка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom