Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    678
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.709
Поени од реакции
21.691
Готвачот регрутира топовско месо...
Пригожин, познат по прекарот „готвачот на Путин“,регрутира криминалци за Вагнер од руските затвори...

Би било јако ако Навални волонтира.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.071
Поени од реакции
30.827
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.483
Поени од реакции
2.545
Приметливо е дека односот кон свиркачите од кинеската и руската држава ги гледаш негативно, барем во компарација со тој на САД. Мислам буквално тоа го кажуваш. Епа тоа го посочував - кога ти предложив да прочиташ за „арканцид“ (меѓудругото), можеби малку ќе го смениш мислењето. Баш во нишо не се „похумани“, но секако имаат најдобра пропаганда.


Од моментот дека ги критикуваш Русија и Кина, но не и САД? :)
Океј си ги интерпретираш работите како сакаш, а и по се изгледа и воопшто не ме читаш што пишувам за САД, а и ми го избегна битниот момент на check колку си објективен или колку пробуваш да бидеш објективен кон Русија и Кина, како што си со САД.

На истиот цитат каде што си пишал јадев гомна за САД и кај сакаш врти ќе го видиш истото.
Да констатираме, или не читаш што пишувам, или си ги интерпретираш работите по твое. Ќе пресечам тука со повреме, пошто мислам ако продолжиш со ова темпо ќе треба да преминам на сарказам и на лупетање на глупости. Поздрав (y)
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Интересна мисла ми дојде.

Војнава беше блеф на Путин, на кој што Западот не падна.

Знаете финта, прави се силен кога си слаб.
Јас од почеток викам дека Володја со 2ка и со 7ка all in им појде ама првпат западов му направи call и сеа пет пари баба давала на оро да се фати 10 да се пушти
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.289
Поени од реакции
18.115
Шешељ за руска сиротиња
Аха, секако. Абе ова е залижано типче што ниту еден патриот националист во Русија нема да сака да го фрли мрсулот на него, не пак да го почитува.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.071
Поени од реакции
30.827
Океј си ги интерпретираш работите како сакаш, а и по се изгледа и воопшто не ме читаш што пишувам за САД, а и ми го избегна битниот момент на check колку си објективен или колку пробуваш да бидеш објективен кон Русија и Кина, како што си со САД.

На истиот цитат каде што си пишал јадев гомна за САД и кај сакаш врти ќе го видиш истото.
Да констатираме, или не читаш што пишувам, или си ги интерпретираш работите по твое. Ќе пресечам тука со повреме, пошто мислам ако продолжиш со ова темпо ќе треба да преминам на сарказам и на лупетање на глупости. Поздрав (y)
Но јас воопшто не реков дека сум објективен кон Русија и Кина. Отворено навивам за нив кога одат против САД. :)

Но тоа не значи дека не можам објективно да прифатам валидни аргументи - само никако да разберам кои се твоите? Што точно ти е тезата? САД не само што директно вмешани туку директно ја режираа и започнаа увертирата во војнава. Но кога ќе се укаже на САД и нивниот exceptionalism (читај двојни аршини) ти тоа го нарекуваш “whataboutism“, повеќе пати. Чест пристап е во дискусииве нормите што се применуваат врз други држави, да не се применуваат и врз САД. Јас за тоа реагирам.

Ама ако толку беше од муабетов, тогаш - поздрав!
Автоматски споено мислење:

Чекај да им дожежи на Америте и да изгубат контрола над населението таму, да немаат организирани протести од типот на БЛМ и остали бљувотини, туку онака да се под ризик на граѓанска војна, ќе ја видиш истата суровост.

До тогаш ќе гледаме оваква привидна "слобода" каде хипици и инфлуенсери ќе направат песнички за како им е лоша владата, без никакви последици и промени.
Суровоста ја гледаме одамна, кога се работи за вистински свиркачи. Асанж го јаде мрак за истражувачко новинарство, ама многу незгодни работи објави. Сноуден им избега, само пошто на време го направи тоа. Итн, итн, да не ги набројуваме поситните како Сет Рич, Манинг, и другите. САД не се ништо подобри од Русија и Кина, веројатно дури и полоши се пошто имаат поголем дофат (контрола врз вазалите низ светот, па грабнуваат странски државјани малтене од каде сакаат).
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.289
Поени од реакции
18.115
Кинжалов зарибал во лет и паднал на руска територија. Еве вака летаат русите авиони, испраќаат ракети од руска територија.

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.071
Поени од реакции
30.827
Кинжалов зарибал во лет и паднал на руска територија. Еве вака летаат русите авиони, испраќаат ракети од руска територија.

Ни јавуваш вест за малфункција на еден проектил?
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.143
Поени од реакции
21.782
Кинжалов зарибал во лет и паднал на руска територија. Еве вака летаат русите авиони, испраќаат ракети од руска територија.

Mu se izgasnale elektronskite lambi. Koj im e kriv ko neznaat edno integralno kolo da sklopat.
Najubo ko germancite vo WWII, navrti gi kaj sto treba, navi go brojcanikot i pali.
Ne bea nesto precizni ali za London brkaja rabota.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
буквално 90% од атлатнистите тука се шипурки и бугари кои исто така имаат 0 придонес. :icon_lol:
Тоа во твоето дневниче може е така

Шипурки и бугари кои работат, плаќаат даноци и продонеси и инвестираат во државава се поим за патриоти во споредба со кајгана форумаш иселеник во австралија, англија и тие другите диктаторски држави како што вика овој девилко

И девилко и он у англија мислам кажа фека е , греота за човекот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom