Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.178
Поени од реакции
81.257
Многу интересен човек си штета што не знаеш што си одбрал :) А делуваше многу сигурен...
Ајде еве ќе ја играме твојата игра пошто очигледно сето мудреци сте овде, што е она во кое сме сега споредено со што? Глад, војна, геноцид, немање мекдоналдс, гледање цел ден аниме? Кажи ни го ужасниов крај, или другава варијанта еве па да знаеме дали ова сега е пропаст или тоа би било ?
Ја спијам на таван и имам вошки, праам и други работи кои нема да ти се допаднат, не е ова тема за мене, нити збориме за мене.


Мислам дека сепак имаш доволен капацитет да ме разбереш и не ти треба дообјаснување.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
Што проблематизираш ти тука?

- Не сме срање, сега?
- Не сме Бугари - албански слуги, со изгубено име, знаме, националност?
- Не ги следиме доследно напатствијата и Кале не е апсолутен господар? Не е земјава буквално според нивниот план?


или не можеш когнитивно да ги поврзеш овие ствари?
Како да ти кажам, од една страна така паушално/лаички си во право, од друга страна не разбираш кур од колено ...

Ако беше се така едноставно, како во патетиките на @Joe Dalton за што е право, а што криво, во светот ќе царуваше љубов, мир и комунизам/анархизам ...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.178
Поени од реакции
81.257
Како да ти кажам, од една страна така паушално/лаички си во право, од друга страна не разбираш кур од колено ...

Ако беше се така едноставно, како во патетиките на @Joe Dalton за што е право, а што криво, во светот ќе царуваше љубов, мир и комунизам/анархизам ...
У право сум, ама не сум, не било тоа така просто...

ОКеј, појасни, онака со свои зборови, што не е точно од тоа што го пишав!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.369
Не те одбегнав намерно, немам време а доста ме имаа цитирано истовремено и не можам на сите да вратам содржински. Работава, земи си бројче и чекај на ред :D

Во геополитиката позициите се градат со години, децении. Војнава во Украина имаше увертира и серија на настани гледано хронолошки наназад, ова не се случи преку ноќ.
Истото важи и за нас. Уствари од нас се бараше само да си седиме мирни и да пратиме ситуација. Едноставно чекаш да ти се наредат коцките за да делуваш. Ама ние се правиме поголеми папи и од папата, типични амеби и фалусопушачи. Протеруваме дипломати неиспровоцирани, маваме санкции спротивно на сопствениот интерес, испраќаме тенкови дури и кога никој не го бара тоа од нас и ова го правиме во континуитет од нашата независност до денес. Единствена среќа во несреќа и што никој не не есапи за сериозно, не не рачунаат за држава па ваљда и не ни замеруваат, ние и без тоа сме казнети доволно што оваа територија ја делиме самите со себе, а посебно со браќата.

Ние сами ништо не можеме да направиме, не ни треба да правиме. Она што сега можеме да го направиме е да гледаме да ја истуркаме зимата. Толку. Нема среден прст покажување на никој, нема страни менување, економски модели и што ти јас знам. Исходот на војната и промените кои што ќе следат сами ќе дојдат кај нас, сакале ние или не. Кина со тек на време самата ќе дојде кај нас. Ние сме чмарот на Европа и секој што сака да пенетрира внатре мора да помине низ нас. И историски гледано е така. Ако Русија изгуби тој процес единствено ќе се пролонгира, но до падот на западната хегемонија е само прашање на време. Какви промени ќе настанат, никој не може да знае, факт е дека нас како држава и народ очајно ни се потребни промени, затоа што како што реков и претходно, за нас статус кво ситуација значи губење на државата, национално бришење, поделба и куп други сценарија приготвени од калето.

Нас ни треба гаранција за спроведување ред и поредок во државава, економска соработка и сувереност за внатрешните одлуки. Ние од нашите западни партнери, од набројаното, ништо не добивме.
Не ти е точна констатацијата. Ние ништо не направивме, ниту се направивме поголеми папи од папата. Кај нас почна операција за насилен внес на земјава во НАТО во 2015 година. Дури имавме и еден гаден безбедносен проблем успат. Калето го истера сценариото со помош на домашните редовни квислинзи ака самопогласената интелектуала и редовната публика чие олицетворение се дебилите Пиратик и Шеки тука на форумов. Тие се големо малцинство меѓутоа со социјален инжинеринг и сесрдна помош на Албанците на сметка на нивниот комфорт, ете сме во ситуација во која сме.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
За се си ова у право, го иам истото и напишано на почеток на темата. Сепак нема потреба да се игнорира реалноста. Игорче не е никаков шарен, одамна е на форумот.
Во војнава нема никаква сламка за нас. Русија не може да си помогне себе си а не па нас. Премногу сме длабоко во западна зона на влијание. Барајте друга сламка, ако има негде воопшто.
За падот на западната хегемонија ќе им оставиме на правнуците да мислат што да праат изглеа. Војнава само ти покажа дека таа е далеку од готова.
Не одам јас директ со ад хоминем, не го ни прозвав директно како шарен, не идам јас овде во својство на лустратор, само констатирам дека има такви кои што се доживуваат како апологети на некои политики блиски до оние на власта, изигруваат ни риба ни девојка, глумат некаква објективност а целата оваа ситуација во Украина ја пренесуваат во домашниот политички дискурс за да лечат фрустрации и комплекси. Не зборувам конкретно само за форумов, општо зборувам.

Русија нема сигурно нам намерно да ни помогне. Затоа и велам, очај е во прашање кај нас, седи, чекај и трај е работава.

Патем не ни знаев дека @Staufer бил Игорче.


Ако беше се така едноставно, како во патетиките на @Joe Dalton за што е право, а што криво, во светот ќе царуваше љубов, мир и комунизам/анархизам ...
Еве пример за тенекијата нема дилема дека е куртон, пример за она од погоре што го пишав. Еден конзистентен став нема произлезено од него.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.369
Еве пример за тенекијата нема дилема дека е куртон, пример за она од погоре што го пишав. Еден конзистентен став нема произлезено од него.
Баш сакав да пишам, цврстината на ставовите му се ко 15 годишна пубертетлика. Иначе добар е Тенеке, нема лоша душа, само погрешни ставови.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
У право сум, ама не сум, не било тоа така просто...

ОКеј, појасни, онака со свои зборови, што не е точно од тоа што го пишав!
Конкретно треба да се навикнат одреден број на луѓе на тоа каква е државава спрема тоа какви се нивните очекувања за држава.

Најчест проблем кај луѓето е тоа што гледаат некоја појака држава како Германија или пак уште полошо САД и прават споредби со нас.

Ние не можи и не треба да правиме споредби ниту со Словенија, иако веќе со број на муслиманско население ја стигнува Македонија.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.872
Твојата перцепција таму во Германија или каде и да си и мојата овде се разидуваат по многу основи. Секој кој што настојува да се одржи актуелното статус кво во државава, амерички протекторат со албанска управа и марионетска квислиншка власт, за мене е шарен, северџан, бугарофил, шиптарољубец и се по ред. Ако си ја има некој мувата на капата, негов проблем. Вие таму гледате на работите низ призма на одржување на некакова си економска сигурност и комодитет. Ние овде тоа никогаш не сме го имале за да го изгубиме. Ќарот за нас е опстанок како народ и држава. Давеникот се фаќа и за сламка, а доколку таа сламка на спасот се вика Русија, Кина и било кој друг фактор кој што би го ослабнал НАТО (САД) влијанието во регионов, тогаш би се фатиле за таа сламка.
Аирот од ЕУ, НАТО за нас значеше триесет годишна агонија, национално обезличување, грабеж, демографска катастрофа, понижувачки договори и апартхејд.

И не, не сум русофил, ниту фан на Русија, што само по себе треба доволно да говори за нивото на очај, штом во Русија сме виделе спасител, значи ситуацијата во државава е навистина јад и чемер. Чисто се раководиме од логиката „непријателот на мојот непријател е мој пријател“. А досега мислев дека на сите им е јасно кој е нашиот непријател и креаторот на оваа дистописка творба.
Не сум сигурен дека мене ми реплицираш ама пошто ме цитира ваљда да.

За првиот дел околу мултиполарноста не пиша ништо па да преминеме не понебитното, шарените и нивната поддршка за Украина. И да е така тоа не значи дека по дифолт си шарен ако симпатизираш со Украина. И онака како Македонец и дел од словенскиот свет мислам дека сите би сакале да нема пролевање крв таму. Од тоа произлегува дека тој што напаѓа треба да прекине, посебно сега кога и едните и другите трошат животи и техника без значителни придобивки.

Ти правиш грешка со тоа што мешаш неколку работи за да си даваш морална подлога за ставот или страната која ја зазеди дури до степен дека си немал избор освен да си на страната на Русија.

Значи ако САД ја ебе Македонија 30 години тоа не значи дека поради тоа морам да сум на Руска страна и против Украинам кога тие две работи не се поврзани. А тоа што сум Германија или не не менува ништо ни може да ти биде некој аргумент кога и ја сум Македонец и шарените не ги сметам за луѓе. И лесно е сета вина да му се препише некому друг место искрено да се признае дека и самите имаме како нација темелни грешки направено.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.178
Поени од реакции
81.257
Конкретно треба да се навикнат одреден број на луѓе на тоа каква е државава спрема тоа какви се нивните очекувања за држава.
ох, одреден број луѓе треба да се навикнат да им плаќаат струја на Албанците?
или да се навикнат да им убиваат деца за Велигден, без да добијат правда?
да се навикнат да бидат Бугари?

на што да се навикнат?
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Ја спијам на таван и имам вошки, праам и други работи кои нема да ти се допаднат, не е ова тема за мене, нити збориме за мене.

Мислам дека сепак имаш доволен капацитет да ме разбереш и не ти треба дообјаснување.
да да јасно ми е скроз :)

Иначе еве пак летнаа неколку месеци лето ова она и време е пак да отвориме да провериме мапиве до кај е работава. Ова горе ако е точно од горилас(или пола ако е точно) тогаш овие се страшно поразителни бројки и уште една поткрепа дека ова е тежок руски дебакл. Овде сметајте најверојатно не влегуваат кутрите души од донецка и луганска армија и орките од чеченија. Мапана да ти е страв да ја отвориш уште армијава над армиите на линија бахмут истите села истите градови. Деновиве малце и офанзива кревање руси на колци ама ај во тоа да не навлегувам и така сте жива депресија да не треба некој руски пулен под терапија да го ставаме. Да речеме тактички се повлекуваат

руссиан бот фарм ин 3 .. 2... 1
Screenshot_26.jpg
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.089
Поени од реакции
4.272
Се правите ненормални или стварно сте ненормални.Ај за оној сељакот австралиски јасни ми е,пасе овци таму и држи предавања за светскиот поредок,ама ти бар малце усул имај.

https://mk.voanews.com/a/6713008.html
Еве, ти си нормален и што велиТ твојата нормалност, каква е врската на „као„ убиените 1000 деца (јас би рекол дека не се 1000, туку дека се 1 000 000 Украински деца..) со фашизмот од Руската власт?...

Значи, кои се атрибутите од фашизмот со кои се одликува денешната Руска власт?

Толку ли е тешко прашањево, покрај сите историски искуства кои ги имаме од фашизмот и со нацизмот од претходниот век и кои се препознатливи со неверојатна леснотија?...

П.С.

Еве малку помош:

 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
ох, одреден број луѓе треба да се навикнат да им плаќаат струја на Албанците?
или да се навикнат да им убиваат деца за Велигден, без да добијат правда?
да се навикнат да бидат Бугари?

на што да се навикнат?
Нема потреба да бидиме бугари, треба да го отфрлиме предлогот и се надевам со малку среќа ќе биде и тоа.

Косово мора да ги испорача убијците да му се суди.

Арачиново е политички проблем, ама и тие ќе си плаќаат како што си плаќаат во Липковскиот регион, како и на многу други места кај што живеаат Албанци.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.178
Поени од реакции
81.257
Нема потреба да бидиме бугари, треба да го отфрлиме предлогот и се надевам со малку среќа ќе биде и тоа.

Косово мора да ги испорача убијците да му се суди.

Арачиново е политички проблем, ама и тие ќе си плаќаат како што си плаќаат во Липковскиот регион, како и на многу други места кај што живеаат Албанци.
Како е ова рационално расудување, ако прифаќаш дека САД ја води државата како што сака, буквално?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom