Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.870
Поени од реакции
6.050
Ќе напредуваат пичолите голи додека не станат у домет на артилеријата. Тогаш тешко малце ќе напредуваат.
Лошо е за русите што украинците одат на јуриш со огромен број моторизирани возила, во таков случај артилеријата не врши никаква улога, а бројчано се многу повеќе и во блиска битка со јуриш, русите не можат да ги задржат позициите, мора да се повлекуваат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.627
Поени од реакции
40.663
Кај е артилеријата? Во Ростов на Дон?
кај линијата на фронт, а и нормално сигурно русите прават одбранбена линија моментално.
Автоматски споено мислење:

Лошо е за русите што украинците одат на јуриш со огромен број моторизирани возила, во таков случај артилеријата не врши никаква улога, а бројчано се многу повеќе и во блиска битка со јуриш, русите не можат да ги задржат позициите, мора да се повлекуваат.
се бројчано многу можеби но на све има крај, така и нивните 5 минути ќе завршат. А и со оглед на тоа дека ги горат луѓето и имаат огромни загуби, не верувам да тераат уште долго.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.870
Поени од реакции
6.050
се бројчано многу можеби но на све има крај, така и нивните 5 минути ќе завршат. А и со оглед на тоа дека ги горат луѓето и имаат огромни загуби, не верувам да тераат уште долго.
Ако не реагираат Русите брзо, не знам како мислат да ја повратат таа област повторно.
Ако е точно дека 40 000 трупи нападнале на тој дел, а руски трупи дали и 10 000 има, јасно е зошто не можат ниту позиции да задржат, а не па да тргнат во контра офанзива.
Главните депоа со оружје им беа таму, во Балаклија, Изјум и Лиман, се е тоа запленето.
Мсти, тенкови Т72-ки... Замисли сето тоа ќе оди сега во украински раце.
Ако се фортифицираат повторно во таа област, не знам како ќе успеат после русите повторно да ја освојат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.627
Поени од реакции
40.663
Ако не реагираат Русите брзо, не знам како мислат да ја повратат таа област подобро.
Ако е точно дека 40 000 трупи нападнале на тој дел, а руски трупи дали и 10 000 има, јасно е зошто не можат ниту позиции да задржат, а не па да тргнат во контра офанзива.
Главните депоа со оружје им беа таму, во Балаклија, Изјум и Лиман, се е тоа запленето.
Мсти, тенкови Т72-ки... Замисли сето тоа ќе оди сега во украински раце.
Ако се фортифицираат повторно во таа област, не знам како ќе успеат после русите повторно да ја освојат.
па штом излегле најверојатно не планираат у скоро да ја заземаат. Линијата на фронт е премногу долга, и се гледа дека немаат доволно људство за да ја менаџираат. Така да најверојатно ако може да го задржат Лиман, тука би била новата линија на фронтот. Ако не, ваљда нешто поназад кај Кремнина или Рубижне.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Može e i najdobro ovaa vojna da ja izgubi Rusija i konečno da sfatat site rusofilski rublja patrioti i od Makedonija i od Srbija i voopšto od sekade deka Rusija e edna obična post-sovetska i post-socijalistička lepeška (slično ko nas) so milion vnatrešni problemi i apsolutno nema šansi da se natprevaruva so kolektivniot zapad na nitu edno pole !
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Može e i najdobro ovaa vojna da ja izgubi Rusija i konečno da sfatat site rusofilski rublja patrioti i od Makedonija i od Srbija i voopšto od sekade deka Rusija e edna obična post-sovetska i post-socijalistička lepeška (slično ko nas) so milion vnatrešni problemi i apsolutno nema šansi da se natprevaruva so kolektivniot zapad na nitu edno pole !
Тоа нема да се случи убавецу. Во наш интерес е Русија да победи.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Može e i najdobro ovaa vojna da ja izgubi Rusija i konečno da sfatat site rusofilski rublja patrioti i od Makedonija i od Srbija i voopšto od sekade deka Rusija e edna obična post-sovetska i post-socijalistička lepeška (slično ko nas) so milion vnatrešni problemi i apsolutno nema šansi da se natprevaruva so kolektivniot zapad na nitu edno pole !
Каков буљаш си ти, тоа е чудо едно. Кога победуваше Русија Америка зло ово оно, кога изгуби битка Русија Русофилите бла бла бла.

Потипичен северџан на форумов од тебе не постои. Продадена душа пар ексаланс. Роден и Дардан, во спредба со тебе се пријатели на Македонскиот народ. А ти, самиот факт што некогаш си постоел ќе биде штетен за Македонскиот народ и во иднина. Среќа што твојот расипан ген ќе згасне со тебе.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Тоа нема да се случи убавецу. Во наш интерес е Русија да победи.
Što toa dobivame nie od nekakva si ruska voena pobeda vo Ukraina, ništo ne dobivame t.e. nikoj ne dobiva ništo. Isto kako što nikoj ništo ne dobil niti videl mnogu arno ni od Sovetite posle ww2.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Što toa dobivame nie od nekakva si ruska voena pobeda vo Ukraina, ništo ne dobivame t.e. nikoj ne dobiva ništo. Isto kako što nikoj ništo ne dobil niti videl mnogu arno ni od Sovetite posle ww2.
Разнишување на американската хегемонија насекаде, вклучувајќи и на Балканот. Калето ќе има помалку влијание и моќ да нè команда...
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.870
Поени од реакции
6.050
па штом излегле најверојатно не планираат у скоро да ја заземаат. Линијата на фронт е премногу долга, и се гледа дека немаат доволно људство за да ја менаџираат. Така да најверојатно ако може да го задржат Лиман, тука би била новата линија на фронтот. Ако не, ваљда нешто поназад кај Кремнина или Рубижне.
Не знам што им е планот, ама еве 48 часа нњ можат да се консолидираат.
Вчера се мислеше дека ќе направат одбрана на линија Изјум и Лиман, а денес ги изгубија без војна.

Единствено ако не спремаат некоја офанзива повторно на Киев, пошто огромен број од овие бригади, се всушност од таму. Иако, малку веројатно.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.038
Поени од реакции
17.890
Буквално рикаат за мобилизација генерали и лидери ама од Москва не им чуе...
На која основа бараат мобилизација? Имаат претстава дали руското општество е спремно за тотална војна?
Добија доволно ресурси за ги средат украинците, ама очигледно се години зад западот во модерно војување. Сите параметри укажуваа дека не можат да се носат со нив. Одговорноста за војнава си е кај Путин.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Da se razbereme Rusija ne e nikakva svetska sila, nitu nekoj kojznae kakov faktor na planetava. Toa što ima onolkava teritorija (vo golema mera pustelija nenaselena) i toa što ima boevi glavi koi gi topori po paradi i ima nafta i gas ednostavno ne ja pravi nikakva svetska sila. I mnogu drugi zemji vo svetot poseduvaat isto taka boevi glavi i imaat resursi duri i pogolemi od tie na RF... pa sekako toa ne gi pravi svetski sili !
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.816
Поени од реакции
31.762
Идиот, користи спојлери... И темава е за војна, не за снаф и искасапени тела.
Ај изгуби се таму на општата тема, таму секакви срања се толерираат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom