Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Dodadov putovi i vo QQQ i IWM

QQQ Jun17'22 300p za 6.4$
IWM May31'22 184p za 0.7$
IWM ne mi pomina, ama QQQ prodadeno denes na 12$

Vlezeno vo GLD. Ima odlicen setup, dobar support na 172.5 i pravi reversal nagore.

$GLD 10jun22 173c za 1.05
Автоматски споено мислење:

Ps. Pocnav kako @Side Hustler da zvucam so angliskive termini :)
Prodadeno i $GLD 10jun22 173c za 1.74$
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Nisto posebno, se pozicionirala da kjari na bear market rally, se gledase deka pazarot privremeno go dopre dnoto, ne moze vecno da pagja. Sega malku nagore ke tera, sporo za sega ama ke bide, nema da bide za iznenaduvanje da odi i do nivo sto groto ke pomislat deka se vratil bull market.
Moja антитеза на твоите кристал глоуб претпоставки е дека работите не одат така како шо ги ти субјективно глеаш. Вис а вис тајтенинг процес, покачување на каматни стапки и потенцијална рецесија и стагфлација е дека јас велам апсолутно вечно ќе паѓа не само УСА ин џенерал туку цел свет. ,,Вечно'' е за мене коа ќе престанете да шпекате за идни предвидувања за акција која има авериџ volume 50 милиони и ќе праите профили за да ширите трауми од сток инвестинг. Посебно пред CPI репортот за мај месец коа до пред 4 саати пола Вол стрит нокти грицкаше. Дај ми фундаментални причини зошо би ,,терала нагоре '' и коа ?. Еве јас мислам дека ААПЛ ќе паѓа (респонзив сељачки ), 100ka e мојот таргет.
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.305
Поени од реакции
2.365
Сега да ви дојде тука @therealgrim и да ви рече: Што е кафе-куварки?
Кој од вас што и да купил од лани е во минус. А јас со PKB сум во плус 50-60%.
:roker::roker::roker:
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Сега да ви дојде тука @therealgrim и да ви рече: Што е кафе-куварки?
Кој од вас што и да купил од лани е во минус. А јас со PKB сум во плус 50-60%.
:roker::roker::roker:
Добро шо потсети. Број 14* правило е : Не е никој у плус дур не продаде, Пириод*****. Сеа го гледаде тоа ин виво коа за ј*бени 100,200 акции треба да чекаш два месеца.
 
Последно уредено:
Член од
28 мај 2022
Мислења
75
Поени од реакции
135
Moja антитеза на твоите кристал глоуб претпоставки е дека работите не одат така како шо ги ти субјективно глеаш. Вис а вис тајтенинг процес, покачување на каматни стапки и потенцијална рецесија и стагфлација е дека јас велам апсолутно вечно ќе паѓа не само УСА ин џенерал туку цел свет. ,,Вечно'' е за мене коа ќе престанете да шпекате за идни предвидувања за акција која има авериџ volume 50 милиони и ќе праите профили за да ширите трауми од сток инвестинг. Посебно пред CPI репортот за мај месец коа до пред 4 саати пола Вол стрит нокти грицкаше. Дај ми фундаментални причини зошо би ,,терала нагоре '' и коа ?. Еве јас мислам дека ААПЛ ќе паѓа (респонзив сељачки ), 100ka e мојот таргет.
Aj vaka, sekogas koga covek pisuva na forum, namesto da se gleda u oci, ispagja sasavo i drukcie zvuci.
Se slagam so tebe deka pazarot ke ide nadole, nema sansi na vakvi sostojbi ova da e bottom. Soglasni tuka? Super!

Jas samo kazav deka ova e bear market rally, koe lazno ke se protolkuva kako bull market. Ima potencijal da odi povisoko od sto otide ovie denovi, uste mislam deka rally-to ke se sluci i pokraj trite posledni dena crveni. Moze gresam, ne velam ne, ako gresam neka izgoram, samo davam mislenje, ne mora da se soglasis, najmalku pa da "act upon it".
Nemam target za akcii konkretni, neblagodarno e vo bear market da predviduvas do kade ke pagja, pocekaj neka se rascistat nekoi raboti. Glavnoto e cuvaj kapital, ke ima eftino za kupuvanje. Ako mozes u megjuvreme da vozis branovi gore/dolu (a u bear market gi ima mnogu), odnak super za tebe. (y)
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Aj vaka, sekogas koga covek pisuva na forum, namesto da se gleda u oci, ispagja sasavo i drukcie zvuci.
Se slagam so tebe deka pazarot ke ide nadole, nema sansi na vakvi sostojbi ova da e bottom. Soglasni tuka? Super!

Jas samo kazav deka ova e bear market rally, koe lazno ke se protolkuva kako bull market. Ima potencijal da odi povisoko od sto otide ovie denovi, uste mislam deka rally-to ke se sluci i pokraj trite posledni dena crveni. Moze gresam, ne velam ne, ako gresam neka izgoram, samo davam mislenje, ne mora da se soglasis, najmalku pa da "act upon it".
Nemam target za akcii konkretni, neblagodarno e vo bear market da predviduvas do kade ke pagja, pocekaj neka se rascistat nekoi raboti. Glavnoto e cuvaj kapital, ke ima eftino za kupuvanje. Ako mozes u megjuvreme da vozis branovi gore/dolu (a u bear market gi ima mnogu), odnak super za tebe. (y)
Друже јас ,,act upon it'' папата не би го послушал , не па тебе. Инаку, во изминативе 3-4 дијалога (повторно се курчам шо не ми одговарате лично) ми дава дознаење дека си вичен во оваа инвест-проблематика но ти укажувам да бидеш попрецизенен пошо овдека и чесни и сиротињи и мангупи читаат..
Еве ти Бонус од чичо: Пазарот тек ќе оди најдолу, бандажж....
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.457
Поени од реакции
1.883
Сега да ви дојде тука @therealgrim и да ви рече: Што е кафе-куварки?
Кој од вас што и да купил од лани е во минус. А јас со PKB сум во плус 50-60%.
:roker::roker::roker:
На форумов за странски е само фалење кој колку фатил, а статистички гледано, добар дел би требало да загубиле пари пошо со левериџ купувале крипто и високотехнолошки акции, а и општиот индекс доста падна. Изгледа и тука има колку сакаш како оној што продава на најскапо, па купува на дно, па продава на врв, па купува на дно, па продава на врв...
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.305
Поени од реакции
2.365
Ја сум 10 посто у минус :toe: Влегов веројатно во најлош момент.
Најлош момент е ако си влегол во ноември 2021. Додека за технолошките компании падот почна уште од февруари 2021 година.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.929
Поени од реакции
35.802
Ја сум 10 посто у минус :toe: Влегов веројатно во најлош момент.
Збирај кеш во наредниве месеци и кога ќе се стабилизира троа пазарот купувај ги акциите од тие компании (нормално ако им веруваш), ќе ја осредниш цената и ќе се извадиш брзо кога ќе дојде нареден бул.

Јас сум минус околу 4% оверал, немам време да продавам и купувам на секое како дечкиве тука, и изгубив пари на неколку, ама ич не му се секирам оти се што ми е купено ќе продавам којзнае кога (тие пари ми се како заборавени, секако не ми требаат за оперативни трошоци).
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.953
Поени од реакции
17.779
Збирај кеш во наредниве месеци и кога ќе се стабилизира троа пазарот купувај ги акциите од тие компании (нормално ако им веруваш), ќе ја осредниш цената и ќе се извадиш брзо кога ќе дојде нареден бул.

Јас сум минус околу 4% оверал, немам време да продавам и купувам на секое како дечкиве тука, и изгубив пари на неколку, ама ич не му се секирам оти се што ми е купено ќе продавам којзнае кога (тие пари ми се како заборавени, секако не ми требаат за оперативни трошоци).
Пола од парите ми беа во вангард, ама и другите компании се минус која поише која помалце. Али да така планирам да напраам, секако малце пари стаив и не ми се неопходни, колку да се пробам.
Само не сум сигурен дека за месеци ќе се стабилизира за да вложам пак.
Автоматски споено мислење:

Најлош момент е ако си влегол во ноември 2021. Додека за технолошките компании падот почна уште од февруари 2021 година.
Малце порано беше, септември нешто така. Мислам планот ми беше секако за поише години, веројатно ќе се вратат. Али добро е психолошкиот момент да се осети на помала сума :D
 
Член од
10 април 2020
Мислења
26
Поени од реакции
7
Добра погодок направив со две компании, од кои едната е превземена BDSI влезено на 2.6 кај која е имам 100% добивика, и во фаза на превземање ATVI имам влезено на 59, кај LOGI сум влезен на 82 сега е 55. За сега сеуште сум добивка 10% на портфолио. Кога удри првиот бран Корона Мај 2020 на МСЕ бев 140.000 загуба влезен бев во НЛБ на 16.600 и СТБ на 1160 ама чекав и се вратив, грешка беше што не докупив во НЛБ и не влегов во Алкалоид. Но за тоа сега чекам уште поголем пад УСА да влезам на нови позиции.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom