Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674
Член од
6 февруари 2022
Мислења
859
Поени од реакции
3.466
Тие што требаше да јадат корења можеле да го спасат светот од Food Crisis

Russian Exports Can Solve Global Food Crisis – UN

Food products and fertilizers from Russia, Ukraine and Belarus must be allowed on the world markets if the global community wants to stem an unfolding food crisis, UN Secretary-General António Guterres said at a ministerial meeting on global food security.

“Let’s be clear, there is no more effective solution to the food crisis without the reintegration of Ukrainian food production, as well as food and fertilizer produced by Russia and Belarus, into world markets,” he stressed.

According to Guterres, instead of being the sole reason behind the current food crisis, Russia’s military operation has added to the problems that were already affecting the situation, namely climate change and the Covid-19 pandemic. Russia, Ukraine and Belarus, he stressed, are leaders in the production of fertilizers and food products, which should not be overlooked.
 
W

wicked_1

Гостин
Tие што ѝ наредија на нашава марионетска и криминална влада да постави судии и обвинители кои водеа процеси за случаите погоре што ми ги пиша, се истите тие што сакаат да ни продадат приказни дека се чувари на некаков белосветски морал и како божем тие се залагале за планетарна правда. Како не ги препознаваш?
И на што мислење си, нашето правосудство нема никаков кредибилитет, треба да се ослободат обвинетите од гонење?

Тоа што го збориш е меч со две острици, не можеш селективно да си го применуваш кај ти одговара.
 
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Толку беше од Азовски баталјон или држат и други позиции?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.262
Поени од реакции
36.143
Толку беше од Азовски баталјон или држат и други позиции?
Ги има и на други места ама тука им е седиштето и во Азовстал е/беше раководството. Прокопенко како командант на Азов полкот, Калина како негов заменик и тој што им е chief of staff не знам како му беше името.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.881
Поени од реакции
39.344
Билетски беше главниот на Азов пред овие волина и калина, он не беше во Мариопул. Така да азов не е умрено ваљда скроз.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.338
Цел век назад ги вратија. Кај и да е и со свеќи ќе почнат да осветлуваат по дома.

FTOKheTXwAYN4Ib.jpeg

Stephanie Kirchner’s journey to work has got longer but, she says, cheaper: she has left her SUV at home and switched to real horse power.

Stud farm owner and horse trainer Kirchner, 33, says she decided “it can’t go on like this” after fuel prices jumped following the Russian invasion of Ukraine. “Since I also suspected hay harvesting and everything else will become much, much more expensive, we said, ‘we have to save a little money,’” she says.

So she has switched to traveling the roughly 6 kilometers (3 1/2 miles) from her home in western Germany by horse-drawn carriage. That turns a one-way trip from 10-15 minutes to as much as an hour.

But Kirchner calculates that, given how much fuel her Toyota SUV consumes, she saves about 250 euros ($264) per month if she can use horse power every day.

Her carriage, drawn by two horses, is popular with children and some others. But “of course humanity is hectic and then some people are annoyed if they can’t get past me fast enough,” Kircher says.

She acknowledges that her answer to rising fuel prices isn’t for everyone.

“I can’t put a horse in a parking garage,” she says. “I think a lot more horse riders would do it if opportunities were created for the horses.”
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.123
Поени од реакции
11.510



И одиме. Слава Украиниииии! Абе сите што се праат дупачи ебачи. гангстери и русофоби во Украина ќе го јадат.
Мене лично Арестович сакам да го видам кај што ќе слави клавир во некој гулаг. За Зелински нека тера вака братот како што тргнал. Ем ги цица економски Запдниве земји, ем е на пат да ја збогува Украина со Донбас засекогаш, со индиции југоисточна Украина да влезе во состав на РФ.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.289



И одиме. Слава Украиниииии! Абе сите што се праат дупачи ебачи. гангстери и русофоби во Украина ќе го јадат.
Мене лично Арестович сакам да го видам кај што ќе слави клавир во некој гулаг. За Зелински нека тера вака братот како што тргнал. Ем ги цица економски Запдниве земји, ем е на пат да ја збогува Украина со Донбас засекогаш, со индиции југоисточна Украина да влезе во состав на РФ.
1653072990063.png
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.456
Поени од реакции
79.556
Вака ти резонираш? Со whatabout муабети цело време?

На муабетов може некој да те праша до кај се русите со репарации за Украина, Грузија, Казахстан, Сирија, Чеченија? Или Германија да си ги бара назад парите за репарации од холокаустот оти Америка Русија и Кина не платиле.

Некоја будала утре ако истепа невини луѓе со автомат, може да се брани со твојата whatabout правна логика пред суд? Ќе најде некој пример негде сигурно.
Никогаш до сега при ниедна интервенција на САД никој не го доведе светот до економска пропаст, ради санкции кон САД. Никад не ги баниравме САД од ништо, при ниедна нивна интервенција.

Нема потреба светот да страда ради санкции кон Русија и кај оваа интервенција.

Многу е едноставно и лесно разбирливо за сите.


ама уатабаутизам....
Не. Не ти е тоа никаков рационален одговор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom