Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    673
Член од
6 февруари 2022
Мислења
855
Поени од реакции
3.442
Moscow Alleges Kiev Targeted Lugansk Kids With TB Plot

Investigations into US-funded bioweapon labs in Ukraine have reportedly revealed a plot to infect children in the LPR with a highly virulent strain of tuberculosis - Russia’s Radioactive, Chemical and Biological Protection Forces chief has alleged.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.237
Поени од реакции
35.871
Воените стратези на темава изгледа не ги следат најновите случувања на фронтот кај Северодоњецк и Лисичанск а тоа е дека Русите претрпеа огромни загуби во последните два три дена во опрема, возила и персонал обидувајќи се да ја преминат реката. За какво пробивање и опколување бе зборувате?
Плус додади дека Русите се повлекуваат од кај Харков под налетот на украинската армија која опасно се доближува и ја загрозува главната рута на снабдување на руските единици на потегот Белгород - Изиум.

Плус Путкин апси и отпушта воени челници поради огромни загуби и неостварени цели на фронтот:

Секој со троцифрен АјКју ќе увиди дека руските пенетрирања и заземање на територија завршија и дека моментумот е сега на украинска страна која лека полека ќе си ја повраќа територијата.
Очигледно е дека Путкин нема излезна стратегија и заглави во гомна. Така безизлезно изгубен ќе се потпре на својата суета и его и веројатно војната ќе потрае подолго но за негова жал тоа е веќе изгубена војна.
Arestovych, a veteran of military intelligence and one of President Zelensky's inner circle, claimed late Wednesday that Gerasimov - the chief of staff of the Russian army - has been suspended as Putin looks for senior commanders to blame over his blundering invasion of Ukraine.


Не си озбилен :pos:
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.414
Поени од реакции
20.179
Автоматски споено мислење:

Патем не знам колку пратите, Израелците убија новинарка додека ги млатеа Палестинците зошто така им текнало, денес влегоа да ги тепаат додека ја погребуваа. Нешто некој да зуцне за демократија, права, осуди, санкции? Не а?

 
Последно уредено:
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Arestovych, a veteran of military intelligence and one of President Zelensky's inner circle, claimed late Wednesday that Gerasimov - the chief of staff of the Russian army - has been suspended as Putin looks for senior commanders to blame over his blundering invasion of Ukraine.


Не си озбилен :pos:
Истиот тој Арестович излезе со тврдења дека украински ракети го погодиле и потониле главниот руски воен брод во Црното Море додека Русите изјавија првоначално оти поради пожар Москва била влечена кон Севастопол на поправки.

На крај излезе дека е дваесетина метри под површината на морето потопена од украински ракети.

Нај на крај, главен командант на воените сили да не присуствува на главниот руски маскенбал, т.н парада во чест на победата над нацистичка Германија сигурно значи само едно а тоа е дека е навистина суспендиран. За овој адмиралот на црноморската флота Осипов од поодамна се знаеше дека е во апс по потопот на Москва :toe:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.009
Абе од тие пари обичните граѓани трошка нема да видеа. Не за џабе беше таа револуција против корупцијата и олигархијата.
Автоматски споено мислење:


Леле баш ти одговара тоа, нели? Да не мораш да се расправаш со луѓето што ги даваат рационалните мислења на темава.
Абе woman,свесен ли си ти дека си прв член на форумов што теткине у најглуп пост те постираа?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Абе woman,свесен ли си ти дека си прв член на форумов што теткине у најглуп пост те постираа?
Не знаеш колку поста би тагирал јас на таа тема од путинацистите тука, ама не сакам да ја спамирам. ;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.351
Поени од реакции
79.182
Не знаеш колку поста би тагирал јас на таа тема од путинацистите тука, ама не сакам да ја спамирам. ;)
Те мрзат дека си геј. Иначе ти многу рационално истапуваш и право збориш, али неќат да ти признаат зашто сите овде се хомофоби.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.652
Поени од реакции
28.009
Те мрзат дека си геј. Иначе ти многу рационално истапуваш и право збориш, али неќат да ти признаат зашто сите овде се хомофоби.
Ти гледаш ли дека он е до толку утепан што не разбира што му пишуваме? Јас му пишав дека е единствен,уникатен што теткине си дозволиле за глуп пост да го цитираат а он ми реплицира дека имало многу Путинисти што он можел да ги постира
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
армија која победува
додека русиве почнаа по цели баталјони да пуштаат по река(no pun intended), на форумов гледам дека уште русофилскиот азовстал се држи здраво :icon_lol:
https://twitter.com/CanadianUkrain1/status/1524856885693890561?ref_src=twsrc^tfw|twcamp^tweetembed|twterm^1524880300949528583|twgr^|twcon^s3_&ref_url=https://defencehub.live/threads/ukraine-russia-war.3279/page-632
зашо така стрелков гледаш работава оди како подмачкана :icon_lol:
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2018
Мислења
90
Поени од реакции
183
According to information from the field, preparations for the offensive on the DONBAS GROUP VSU will last at least another 30-45 days. It is estimated that so much is still needed for the complete encirclement of the most elite units of the VSU and Nazi battalions. "After that, it is speculated that there will be a lightning strike on the most fortified positions of the opponents, similar to the first two hours since the beginning of the special operation when several hundred projectiles were fired, and then the remaining groups will be cleaned." Until then, the priority remains the evacuation of civilians and the conquest of the best possible starting points for the next phase of the operation.

The war can drag on significantly, - Head of the Ministry of Defense of Ukraine Reznikov. “We have extremely difficult weeks ahead of us. How many there will be - no one can say for sure.

---------------------------------------------------------------------

Значи и трета фаза како да ќе има. На украинциве најпаметно ќе им биде да се повлечат и да држат линија надвор од ЛНР, ДНР и Керсонска и максимално да се фокусираат на одбрана на Запорожје, Николаев и Одеса. Со оглед на динамиката околу островот, личи како русите да ја меркаат Одеса за трета фаза. Нормално, нема да го направат тоа ВСУ, бидејќи добиваат чудни команди да држат безизлезни позиции во Донбас за демек да ја премислат РФ и да се откаже.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom