Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.661
Поени од реакции
12.608
На оваа парада не видов ниту хеликоптери, ниту авиони... а на сите претходни паради ги имаше и тоа во голем број !
Дефект им се. Имат снемано од кинеските чипои.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.733
Поени од реакции
36.698
Макроб и фрлил мраз ладен туш на Украина колку што читам.
 
Член од
23 јуни 2015
Мислења
200
Поени од реакции
362
During the fighting in Ukraine killed 55-year-old volunteer from the Netherlands Ron Vogelar. This is the first citizen of this country who died in the Russian-Ukrainian war.

This was reported by the Dutch De Telegraaf with reference to the relatives of the deceased and his brother.

According to the publication, Vogelar died on May 4 during the fighting near Kharkiv from enemy artillery fire. The Ministry of foreign Affairs of the Netherlands said that did not receive information about the death of the Dutchman from Ukraine.

"He never regretted his decision. He was happy and felt he was in the right place. His commander said, "He died a hero," Vogelara's daughter said.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.291
During the fighting in Ukraine killed 55-year-old volunteer from the Netherlands Ron Vogelar. This is the first citizen of this country who died in the Russian-Ukrainian war.

This was reported by the Dutch De Telegraaf with reference to the relatives of the deceased and his brother.

According to the publication, Vogelar died on May 4 during the fighting near Kharkiv from enemy artillery fire. The Ministry of foreign Affairs of the Netherlands said that did not receive information about the death of the Dutchman from Ukraine.

"He never regretted his decision. He was happy and felt he was in the right place. His commander said, "He died a hero," Vogelara's daughter said.
Умрел на страната на сатаната....јебеш такви херои.
 
Член од
9 август 2012
Мислења
285
Поени од реакции
1.309
Руското МО издаде извештај за фамозниот напад на островот на змиите од страна на украинците, еве како гласi извештајот:

- На 7 мај, по директна наредба на В.Зеленски, украинскиот Генералштаб со директно учество на советници од САД и Велика Британија планираше голема акција за заземање на островот на змиите.

- Во рок од 2 дена, режимот во Киев направи неколку очајнички обиди да изведе воздушен и морски напад на островот на змиите.

- Украинската провокација е спречена. Непријателот претрпе огромни загуби.
За време на периодот на одбивање на нападите, во областа на островот во воздух беа соборени 4 украински авиони, од кои 3 Су-24 и еден Су-27, 3 хеликоптери Ми-8 со војници и еден хеликоптер Ми-24. Во рок од 2 дена, 29 украински беспилотни летала беа соборени во воздух, вклучувајќи 8 нападни „Бајрактар ТБ-2“. Во исто време, попладнево беа соборени 4 беспилотни летала Бајрактар.

- Исто така, при обид за слетување ноќта на 8 мај, беа уништени 3 оклопни украински јуришни чамци од проектот 58181 Centaur.

- Само при слетувањето и обидите за консолидација на островот, повеќе од 50 украински саботери беа уништени на море и на брегот. На брегот на Островот на змиите останаа 24 тела на загинати украински војници.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.297
Поени од реакции
1.802
Зеленски ги поздравува украинците за денот на победата над фашизмот со снимка на укра од ВСУ со симболика "Мртва глава" на СС дивизии од ВСВ
После ја смениле тргнале сликата од нивниот сајт.
Не бе нема нацисти на украина, тоа се шалат....;)


По некаков план на САД укрите прават десант на остров Змејни, тотален дебакал
Ноќта на 8 мај биле уништени три катери 58181 «Кентавр» заедно со екипажот.
Во морето ликвидирани 50 диверзанти, плус на островот 24 трупа.
Освен това, уништени четири авиони, меѓу кој три Су-24 и еден Су-27, три хеликоптери Ми-8 и еден Ми-24.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
955
Поени од реакции
3.707
Интересно како рубљата се врати со повисока вредност од пред воената операција и после санкциите од библиски размери, и како тоа Русија оствари профит во првиот квартал колку лани за пола година, дали западот ги има најглупите политичари на власт ever или господин господин Владимир Владимирович по којзнае кој пат ги изработи како бавча, ob"yasnite pozhaluysta?:D
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.611
Поени од реакции
4.704
Интересно како рубљата се врати со повисока вредност од пред воената операција и после санкциите од библиски размери, и како тоа Русија оствари профит во првиот квартал колку лани за пола година, дали западот ги има најглупите политичари на власт ever или господин господин Владимир Владимирович по којзнае кој пат ги изработи како бавча, ob"yasnite pozhaluysta?:D
Откако на Запад почнаа да се мењаат политичари на секои наредни избори, откако почнаа да доаѓаат на власт апсолутни анонимуси, непознати надвор од нивните потесни семејства и откако „отиде„ генерацијата политичари кои подолго време беа на власт и зад себе имаа резултати, не очекувај паметни западни политичари.

Путин за нив е ненадминлив и преспособен.
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.361
Поени од реакции
6.956
А сега кој го контролира Змијскиот остров, русите или украинците? И зошто е толку битен во моментов па украинците поробуваат да го вратат под нивна контрола? Некако ми делува дека ќе бидат лесна мета војниците нивни и да го повратат.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.733
Поени од реакции
36.698
Чекај сеа. Му даваа прашалник за ЕУ да пополнува, го тапшаа по рамо дека они се браникот на Европа, збореа таму за брза лента за Украина да се приклучела во ЕУ. И сега Макрон испраќа порака дека Украина е децении далеку од зачленување во ЕУ и им нуди членство во некоја измислена организација како предворје за ЕУ. Нас ова пренесување жедни преку вода не кошташе „само“ името, Украинците ги кошта распадната држава, изгубени територии, илјадници млади Украинци загинати и милиони раселени.

Треба да земат сега со тие Џавелините и Стингерите да почнат да стрелаат по институциите во Брисел и по другите европски градови. Тоа артилериските гранати што им ги трупаат за да се убиваат со Русите, треба по метроата да им ги детонираат.

Ова е само доказ колку аматерски и дебилни политичари има Украина од 2014 година навака.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.026
Треба да земат сега со тие Џавелините и Стингерите да почнат да стрелаат по институциите во Брисел и по другите европски градови. Тоа артилериските гранати што им ги трупаат за да се убиваат со Русите, треба по метроата да им ги детонираат.
Ќе биде и тоа... Чекај уште си мислат дека ја победуваат војнава благодарение на тенековци, дардановци и роденовци.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.598
Поени од реакции
48.436
На Шолц му се допадна идејата за европски клуб на земји надвор од ЕУ

– Велика Британија одлучи да ја напушти нашата Европска Унија, но може да има место во оваа политичка заедница, изјави Макрон.
Овој ќе да е најплеснат од сите . Велика Британија, Украина и локомитивата на екипава- Северен Фиром. :icon_lol:
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
955
Поени од реакции
3.707
Откако на Запад почнаа да се мењааат политичари на секои наредни избори, откако почнаа да доаѓаат на власт апсолутни анонимуси, непознати надвор од нивните потесни семејства и откако „отиде„ генерацијата политичари кои подолго време беа на власт и зад себе имаа резултати, не очекувај паметни западни политичари.

Путин за нив е ненадминлив и преспособен.
Значи Меркел да ти била Јосип Броз Тито за куроглавиов што го имаат сега.
А поубаво си одеше она на бакнирака кај Путин, а овој па ќе ја пречека со екибана она радосна насмеана, ќе ги барат тие времиња германците :D
Автоматски споено мислење:

На Шолц му се допадна идејата за европски клуб на земји надвор од ЕУ



Овој ќе да е најплеснат од сите . Велика Британија, Украина и локомитивата на екипава- Северен Фиром. :icon_lol:
Врти врти пак северџаните го лапнаа немиен :pos:
 
Член од
17 декември 2012
Мислења
267
Поени од реакции
180
Пољаците кои беа окупирани од Хитлерова Германија, а потоа при крајот на војната ослободени од армијата на СССР денеска ги маваат/тепаат Русите со црвена боја и ги нарекуваат фашисти, во знак на благодарност оти нивните дедовци го истерале Хитлер од нивната татковина... :tapp:
Браос за Пољаците, че ги биде !
https://maktel.mk/svet/video-ruskiot-ambasador-vo-polska-polean-so-czrvena-boja-na-czeremonija-za-denot-na-pobedata/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom