Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
6 февруари 2022
Мислења
935
Поени од реакции
3.654
United my ass

EU to Drop Proposed Ban on Bloc Vessels Transporting Russian Oil to Third Countries - Bloomberg

The European Union is set to weaken its sanction package on Russian oil after a weekend of talks - permitting bloc tankers to move Moscow’s oil to other buyers.

Greece - among the world’s largest shipowners - is believed to be one of the member states that pushed for the provision to be removed. However, the EU will retain its plan to prohibit insuring those shipments, according to documents seen by Bloomberg

EU countries are still debating its sixth package of sanctions on Mosocw this week, with diplomats trying to overcome objections from Hungary to a proposed ban on Russian oil.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.355
Поени од реакции
6.938
Па нормално дека на руската воена парада и воопшто во руските воени сили нема да видиш ниту еден црнец бидејќи тие и не се дел од руската популација (океј освен оние чат-пат студентарија или туристи по руските поголеми градови) како што на пр. се сигнификантен дел од популацијата во Америка, па и во некои западно-европски земји и нормално истите се застапени во тамошните им армии. Во модерната америчка армија на пр. и ретко е да видиш војник-белец, сите војници им се или црнци(т.е.афро-американци) или па од оние латиносите кои исто така имаат специфичен лик и не се белци !
Дриже се шалев само. На ваков начин размислува и коментира просечен освестен американец. Во стил на мојот коментар. Имаш тон видеа каде се бунат и не им е јасно зошто во некоја европска репрезентација биле само белци, како може Монтенегро да се вика државата и дека тоа е можда исмеваее на црнците, канселирања и повици за канселирања на имиња и зборови од други јазици, ред друго срања во боја.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.726
Поени од реакции
82.641
Ти се проба да браниш тероризам зад референдум муабетот со Крим спрема Косово. Сега само се гледа дека не ти држел вода муабетот, напротив дури и ја подржуваш таа пракса.

По оваа логика, во иднина не треба да ги напаѓаш дуи и нивната политика, евентуална илирида и слични проекти. Ти и друштвото цврсто стоите и давате подршка на таква политика кија се заснова на тероризам.

Ќе испадне смешно и иронично сега да ги заебавате Дарди и пуно.
Ако на темава кажуваш дека јас нешто сакам, правам, тврдам, подржувам, стави цитат каде што се гледа тоа. Земи, цитирај и кажи - овде браниш тероризам, овде си недоследен и тн.

Инаку, јас не сум тема, а се чини како и самиот да немаш баш дефинирано, за што точно сакаш да ме обвиниш.
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
На оваа парада не видов ниту хеликоптери, ниту авиони... а на сите претходни паради ги имаше и тоа во голем број !
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.425
Поени од реакции
22.012
Сега на брзина погледнав. Путин и оружјата ги скокнав, не ме интересираат нити па се разбирам. Од тоа што го видов се згрозив, имав нагони на повраќање. Ни еден војник немаше црнец, не еден претставник на ЛГБТ+. Ни една транџа во сукња со брада. Ни едно знаме Black Lives Matter, ни едно виножито. Треба тоа нехумано племе во Русија да се сотре.
Mi olesni. Posebno sto si zapoznaen so site malcinstva, etnicki, verski ili polovi. Ne mozam da komentiram za toa, ne e moj fah.
Автоматски споено мислење:

Aj be sto se sekiras, rezervnata tema mu e tuka.
Maslooo maslooo evtinooo. Navali narode, samo kaj starosedelecot Igorce.....
Автоматски споено мислење:


Abe napishav jas pred nekoe vreme, batevo raboti od doma, kamion shesto ton.....
Druze, uste ne kaza kolku godini si Germanija. Najverovatno si dojden taze pred ili posle raspadot na Jugoslavija.
Автоматски споено мислење:

Поблиску или подалеку од НАТО е сега Украина, од предходно?
Oruzjeto vekje e tamo.
Автоматски споено мислење:

На оваа парада не видов ниту хеликоптери, ниту авиони... а на сите претходни паради ги имаше и тоа во голем број !
Vremeto ne cinese. Malce sonce, malce oblaci, malce vetre. Nekoj bi rekol normalno vreme ama ne dovolno dobro za Z nad Moskva.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.726
Поени од реакции
82.641
Oruzjeto vekje e tamo.
Дали Украина е поблиску до членство во НАТО сега или пред нападот?

Не прашувам дали има сега или пред нападот повеќе НАТО оружје во Украина. Но, ако мислиш дека штом има сега повеќе оружје, тогаш гарант поблиску е до зачленување, одма да ти кажам дека тоа не иде така. Можам и да елаборирам зошто.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.425
Поени од реакции
22.012
Дали Украина е поблиску до членство во НАТО сега или пред нападот?

Не прашувам дали има сега или пред нападот повеќе НАТО оружје во Украина. Но, ако мислиш дека штом има сега повеќе оружје, тогаш гарант поблиску е до зачленување, одма да ти кажам дека тоа не иде така. Можам и да елаборирам зошто.
Ne znam. Ako e do mene i ne mora da vleze vo NATO. Rusija moze da raboti protiv clenstvoto na Ukraina vo Nato samo nacinot kako sto go pravi sega ne e vo red.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.726
Поени од реакции
82.641
Ne znam. Ako e do mene i ne mora da vleze vo NATO. Rusija moze da raboti protiv clenstvoto na Ukraina vo Nato samo nacinot kako sto go pravi sega ne e vo red.
Како почна војната и НАТО и Украина таа опција ја исклучија.

А, на пример, колку памтам, 2008-ма на самитот, опцијата беше на маса.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.353
Поени од реакции
18.243
Харков денеска. Русите се надвор од артилерски домет на градот. Уште малце и границата ќе си ја котролираат со Русија во тој дел.

Вагнер бара стотина илјади војници на фронтот, не одело вака.

1652113226522.png
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Харков денеска. Русите се надвор од артилерски домет на градот. Уште малце и границата ќе си ја котролираат со Русија во тој дел.

Вагнер бара стотина илјади војници на фронтот, не одело вака.

Прегледај го приврзокот 331820
Руските сили последниве недели го напуштаат регионот околу градот Харков и воглавном се позиционираат и движат надолу према Донбас... Да, порано, претходно Харков (судејќи по мапиве од нетов) беше скоро од сите страни опколен од Руските сили...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.955
Поени од реакции
26.628
Харков денеска. Русите се надвор од артилерски домет на градот. Уште малце и границата ќе си ја котролираат со Русија во тој дел.

Вагнер бара стотина илјади војници на фронтот, не одело вака.

Прегледај го приврзокот 331820
Да си ебеш векот ко директно со Вагнер да си поврзан, информации од прва рака… или ракав беше, не ми текиња.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.726
Поени од реакции
82.641
Руските сили последниве недели го напуштаат регионот околу градот Харков и воглавном се позиционираат и движат надолу према Донбас... Да, порано Харков (судејќи по мапиве од нетов) беше скоро од сите страни опколен од Руските сили...
Русите уште пред месец-два почнаа околу Харков да ставаат мински полиња, што значи немале намера да влегуваат у Харков, уште од старт.
Нападот врз Харков или Киев е скоро исто - огромен град со многу згради. Скроз неисплатливо и глупаво.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Русите уште пред месец-два почнаа околу Харков да ставаат мински полиња, што значи немале намера да влегуваат у Харков, уште од старт.
Нападот врз Харков или Киев е скоро исто - огромен град со многу згради. Скроз неисплатливо и глупаво.
Па, да, мислам дека Харков е втор по големина град во Украина, а најголем град во цела источна Украина, наводно бил населен со мнозинско руско говоречко население, ама нешто тие граѓани не ги пречекаа баш руските војници со цвеќиња, туку напротив со пушки и бомби... ебате љубовта... ебате... Да бидеме реални, грото од Украинците си се борат за својата држава, инаку во спротива до сега и Харков и свети Харков и повеќето други поголеми Украински градови ќе беа под Руска контрола !
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.726
Поени од реакции
82.641

Децениските пресметки помеѓу Вселенската патријаршија и РПЦ, за превласт во православниот свет, најдоа одраз во војнава.
Ми се чини, дека ова е шанса, за ВП, преку вакви потези да се обиде да и контрира на РПЦ, која, според сите, е вистинскиот владетел во православниот свет. Има повеќе влијание, моќ и пари помеѓу православните.

Немаше ВП ова да го направи да не беше војнава.
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2018
Мислења
765
Поени од реакции
937
На оваа парада не видов ниту хеликоптери, ниту авиони... а на сите претходни паради ги имаше и тоа во голем број !
Bravo mnogu dobro zapazeno!
Sigurno pola im gi padnale!
Sto e fintava so izvicnicive!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom