Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
Денес бев во Софија,преведени изводите и заверени на нотар (по 10е од извод) и 10е за молбата,во комплет со 8те стари бугарски документи предадени лично од мене во министерството а што добив и потврда за предадени документи.Според псредникот и преведувачот документите кои ги поднесов се издржани и тие во голема мера се сигурни дека ќе бидат уважени.Сето ова ме чинеше 50е за преводите,молбата и заверките,25е превоз Делчево-Софија-Делчево,со сопствено возило бев до Делчево.
 
Член од
18 август 2021
Мислења
20
Поени од реакции
14
Денес бев во Софија,преведени изводите и заверени на нотар (по 10е од извод) и 10е за молбата,во комплет со 8те стари бугарски документи предадени лично од мене во министерството а што добив и потврда за предадени документи.Според псредникот и преведувачот документите кои ги поднесов се издржани и тие во голема мера се сигурни дека ќе бидат уважени.Сето ова ме чинеше 50е за преводите,молбата и заверките,25е превоз Делчево-Софија-Делчево,со сопствено возило бев до Делчево.
Дали на преведените документи тинтребаше легализација во Бг Амбасада?
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
Дали на преведените документи тинтребаше легализација во Бг Амбасада?
Само изводите се преведуваа и на нотар се заверува,друго мислам не им се правеше,од кај преведувачот се однесоа кај нотариус мислам е на бугарски.Дополнителните документи беа на бугарски јазик и истите се наведоа во молбата и целата папка ја оставив на шалтер бр.3 во министерството,каде ме идентификуваа со пасош и ми дадоа потврда за предадени документи.
 
Член од
4 јуни 2021
Мислења
7
Поени од реакции
4
Mene me butnaa na dopolnitelna
  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 08.04.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 08.02.2022 г. .
@Bibo ima li nekoe chare?
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Mene me butnaa na dopolnitelna
  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 08.04.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 08.02.2022 г. .
@Bibo ima li nekoe chare?
Со кои документи беше?
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Од кога си на финална?

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
17 февруари 2022
Мислења
11
Поени од реакции
18
NEZNAM I JAS SO POSREDNIK MOJ RAZZGOVARAV SO ZO IZVODI SUM I OD BRAT DOKUMENTI I POTVRDI OD KLUB BGS NA FINALNA SUM 1 GODINA DZABE VIKA VEKE NE PRIZNAVAT PO NOVIOT ZAKON SAMO STAR DOKUMENT ILI OD RODITEL DRUGO SE E DZABE NEZNAM SO DA KAZAM
 
Член од
31 јануари 2005
Мислења
145
Поени од реакции
22
Dzabe si go trosime vremeto, namesto da se fokusirame sekoj so svojte moznosti da si bara druga alternativa ne za BG pasos tuka za ona sto planiraa da go koristat pasosot.
Nie sto sme od finalna pa na dopolnitelna samo so izvodi od dedo/pra-dedo, potvrda od klub, DABC proishod definitivno e kraj NEMA da ne pustat polozitelno I ukaz. Sto pobrzo se pomirime toa podobro, nikakvi tuzbi, dopisi I reakcii nema da pominat - neli gledate custvuvate deka nakaj OTKAZ e turkaat rabotata, ne e negativizam ova tuka cista reala.
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
51
Поени од реакции
109
Dzabe si go trosime vremeto, namesto da se fokusirame sekoj so svojte moznosti da si bara druga alternativa ne za BG pasos tuka za ona sto planiraa da go koristat pasosot.
Nie sto sme od finalna pa na dopolnitelna samo so izvodi od dedo/pra-dedo, potvrda od klub, DABC proishod definitivno e kraj NEMA da ne pustat polozitelno I ukaz. Sto pobrzo se pomirime toa podobro, nikakvi tuzbi, dopisi I reakcii nema da pominat - neli gledate custvuvate deka nakaj OTKAZ e turkaat rabotata, ne e negativizam ova tuka cista reala.
Za zal potpolno si vo pravo i se slagam so sve so napisa...realnosta e taa...koj zede zede nie so cekame na finalnda po godina i kusur ke ne potilosat i oko nema da mu trepni..zivot ide dalje so e to e...

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Може ли преку брат да се направи интервју?
НЕ.
Може да извадиш документ за "Родствени врзалки" во општина и истиот да го ставиш во документација, но мора да се врзиш до предокот по истата линија по која одеше братот/сестрата (или по друга) и да најдеш стар документ во архивот во Софија за предокот.

Засега е така, друга алтернатива е да чекаш да им помине лошото (да сменат правила) па да даваш документи без ова погоре.

Мене секогаш ми бараат фотокопие од полномошното кога сум поднесувал дополнителни

Изпратено от мојат SM-A715F с помоштта на Tapatalk
Нормално, пошто те знаат дека си посредник, а и да не си за секој кој предав док во туѓо им мора потврда односно полномошно.

Zdravo na site,imav zakazano intervju 2013 godina no poradi zdravstveni pricini ne otidov i taka ostana do den denes.sega gledam deka baraat poteklo od baba-dedo imav izvod na rodeni od baba mi kade pisuva deka e bugarka no poradi selenje dokumentot za ziva glava ne mozam da go najdam,e sega dali ima sansi nekade da se izvadi istiot ili nekoja druga opcija ili da se nadevam samo da go najdam ubav den!
Ако е мкд извод за кур ти е, мада убаво е да го најдеш.
Ако е бг од егзархиј токму таков ти треба, доколку немаш трк во архивот во Софија. Има неколку страни поназад напишано како да пребараш на онлајн странат од архивот за селото каде е роден предокот.

Здраво !
Сакам да прашам дали од државна агенција Архиви може да побарам светителство од баба ми која е родена во Белене и таму учела 4-5 години , проверив училиштето сеуште постои.
Незнам дали во Архиви имаат такви информации или само за војници.

Статусот ми се смена во финална пред неколку дена.
На 21.10.2021год интервју
21.12.2021год ми излезе бројчето
10.03.2022год финална
Преку баба поддавам но ако побараат дополнителни си викам да ако можам и сведителство да најдам ќе биде добро ☺
Можеш. Барај на нивната страна во кој Опис и каде точно се наоѓа селото на предокот, пиши им маил и ќе ти побараат.

Здраво.Имам поднесено за бугарски пасош во Амбасадата во Скопје.Указот ми е готов од пред една година, ако не и повеќе, чекам да ми го пратат во Амбасадата во Скопје(што е премногу време).Во Амбасада ми рекоа јави се во Министерство за правосудие во Софија и кажи им да ти го пратат.Таму никој не крева,цел ден вртам.Како да постапам,имал ли некој ваков проблем?Фала
Патот под нозе и Софија. Таму н врата ќе кажеш дека месец ден ане можеш никко да ги добиеш на тел па дојде лично да си го подигнеш указот.
Ќе те стават во ред ќе почекаш ама ќе го земеш.
Носи и др документи, овери ги таму и после трк во општина за поддавање на док за ЕГН.
За подигање указ и за поднесување н ЕГН барај стари постови на темата од членот Алтаир - СУВО ЗЛАТО е напишаното.

Дали на преведените документи тинтребаше легализација во Бг Амбасада?
МЕшаш баби и жаби.
Преведени док на бг се легализираат во амбасада во МКД, а кога некој веќе е во Софија тогаш ги преведува и легализира на едно место - обично кај агенциите за таа намена кои буквално ги има на секое ќоше.

Mene me butnaa na dopolnitelna
  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи В срок до 08.04.2022 г. следва да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице Ваш в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход. Документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка с него. При непредставјане на документите в срок, преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 08.02.2022 г. .
@Bibo ima li nekoe chare?
ДАЛИ прв пат си на дополнителна?
Можно е минатиот пат ако те ставиле да не ти предал док посредникот или ако си втор пат ти бараат стар документ.
Автоматски споено мислење:

Dzabe si go trosime vremeto, namesto da se fokusirame sekoj so svojte moznosti da si bara druga alternativa ne za BG pasos tuka za ona sto planiraa da go koristat pasosot.
Nie sto sme od finalna pa na dopolnitelna samo so izvodi od dedo/pra-dedo, potvrda od klub, DABC proishod definitivno e kraj NEMA da ne pustat polozitelno I ukaz. Sto pobrzo se pomirime toa podobro, nikakvi tuzbi, dopisi I reakcii nema da pominat - neli gledate custvuvate deka nakaj OTKAZ e turkaat rabotata, ne e negativizam ova tuka cista reala.
Точно е ова!
Засега нема изгледи дека ќе мрдне работава, политика е во прашање и за жал има мн преписки со нерешен статус.
Дотогаш, баш си во право, учење јазик, сертифицирање дипломи, барање чаре со мкд пасошот за тие што имале намера да вадат БГ за да ја дувнат низ ЕУ.

Во последно време им мн дезинформации од бг посредници во тоа групата на фб дека НЕ требало стар документ, дека сите ќе добиеле пасош дрн дрн дрн бидејќи и нив им секна бизнисот.
Две нешта како совет од мој страна:

1. ЛИЧНО да си барате стар документ во архив, пошто порано имаше разни афери каде посредници фалсификуваа воени книшки и слично.
2. Не верувајте никому, особено ако е посредник, особено ако ви кажува дека "има човек" кој че ви заврши работа или ќе добиете пасош за ДВЕ години - тоа е прв индикатор дека имате работа со преварант.
 
Последно уредено:
Член од
7 февруари 2022
Мислења
17
Поени од реакции
9
дали има декрети , дали некој има информации
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Здраво на сите.
Имав малку повеќе време вчера, па направив апдејт до денес на преписките по конзулски пат.
Има Указ 23/2022, не знам дали е од вчера или од минатата недела, вечерта проверував, па го пишав Указ 23/2022 од14.03.2022...и така не е важно од кога. Преписки вклучени во овој указ се оние што се со дата на положително од 25.11.2021.

Овие преписки се во 23:

Указ N: 23/2022
Дата на указ: 14.02.2022
Објавен на 14.03.2022


15200/2019 Белград-С'рбија
15201/2019 Белград-С'рбија
15202/2019 Белград-С'рбија
15203/2019 Белград-С'рбија
15204/2019 Белград-С'рбија
15205/2019 Белград-С'рбија
15207/2019 Белград-С'рбија
15211/2019 Белград-С'рбија
15377/2019 Истанбул-Турција
15446/2019 Бурса-Турција
15456/2019 Бурса-Турција
15457/2019 Бурса-Турција
15460/2019 Бурса-Турција
15461/2019 Бурса-Турција
15462/2019 Бурса-Турција
15499/2019 Истанбул-Турција
15528/2019 Битолја-Македонија
15532/2019 Битолја-Македонија
15533/2019 Битолја-Македонија
15536/2019 Битолја-Македонија
15537/2019 Битолја-Македонија
15538/2019 Битолја-Македонија
15540/2019 Истанбул-Турција
15545/2019 Истанбул-Турција
15548/2019 Истанбул-Турција
15550/2019 Истанбул-Турција
15551/2019 Истанбул-Турција
15554/2019 Истанбул-Турција
15555/2019 Истанбул-Турција
15556/2019 Истанбул-Турција
15557/2019 Истанбул-Турција
15558/2019 Истанбул-Турција
15560/2019 Истанбул-Турција
15562/2019 Истанбул-Турција
15564/2019 Истанбул-Турција
15565/2019 Истанбул-Турција
15567/2019 Истанбул-Турција
15568/2019 Истанбул-Турција

Преписките со сите укази до 23/2022 што се објавени во 2022 се одбележани со портокалова боја.

Има и неколку промени, т.е. малку од финална во положително или отказ, помеѓу преписки 9000/2019 и 16000/2019, скоро сите се од оние на кои им е побаран дополнителен документ што им фали, кој му треба што, како и од кога нека бара по преписките, си стојат датите која од кога е била на допуна и кога им се промените и сл.

Промени од образувана во финална/дополнителна има кај преписки од 2021 и 2022.
Има и нови преписки од 2022, внесени се и тие.

Друго што се случува во Бугарија у врска со бугарско граѓанство, заглавени на финална, што документи барат, како се мине граница и др., да ви кажам појма немам, зедов пасош и не следам ништо моментално, па извинете тие што ми пишувате, не можам да ви одговорам. Барајте по форумот, прашувајте, споделувајте инфо или барајте по бугарските веб страни.

Да најдам време , ќе пуштам овие денови линкови од повеќе веб страни што се потребни у врска со бг државјанство (пред 1-2 месеца го напишав ова истото, ама ништо:D) и на Бибо ќе му пуштам (кај и да е) туторијал за следење на преписки, па како модератор на темава, тој нека најде некој што ќе го прави тоа што јас го правев. Штета е да пропадне сето ова едноставно така, кога успеавме со неколку предходни членови од темата да створиме таков список на преписки со можност редовно да се ажурира (од некој), со што со голема точност се следи како се движат промените во сите статуси. Сите шо се у оваа каша ќе им се најде. Ќе глеам да пуштам у скоро, да можете секојдневно да следите. До тогаш, кога имам време ќе ви пуштам апдејтче.:busi::smirce:

И ќе допунам у предходните мои постови (кога ќе најдам време:facepalm:) како оди од зиманје ЕГН од општина, сликање, подигање на бг докменти (пасс и л.к.)...видов уште некои слики у мобилен што не сум ги прикачил, па ќе направам едно мини туторијалченце кај и да е... да си размрдам прстите малку по кејбордо разбираш :D

Поздрав до сите стари, нови и ептен нови членови, Ве читам чат-пат и фалете ми одвреме на време (некој пат повеќе, да си признаам) .
Убав ден на сите, до следниот пат.....
Чао:pijani:

Бујрум листа со преписки....
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Izvodot e bugarski barav nanazad 20tina strani ne najdov kako da proveram online ako ne ti e tesko ostavi link tnx
Нема линк, моја грешка, ама слика како изгледа.
Постот е пред две страни само, отвори страна на бг архив и најди го тоа што е н сликава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom