Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    685

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.383
Поени од реакции
21.914
Сеирџиите се Американците и ЕУ бирократите кои наместо да им ја објаснат реалната состојба на Украинциве и да ги натерат да прифатат некои од барањата на Русите - они ги силеа и им ветуваа некаква си помош. И сега нормално ќе трпи народот со намален животен стандард, нема да трпат овие политичари од ЕУ
Ти пушташе овде слики од берзите како се покачи цената? Е сега тие што купиле канистери (позз до другарот Гагс) изгледа беа попаметни.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.450
Поени од реакции
4.288
Војната е скапа работа, мора од некаде да се финансира.
Штосот е што целава ситуација е инстигирана од амерканциве да направи европа на нивна канцеросана цицка да цица навта и гас, по поголема цена.
Уживајте да давате пари на саудиска арабија да дава на исис и секој гнасен сој муџахедини.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ако отидеш во темата геополитика тамј пишуваат за бугарската панк сцена. Кога ќе го видиш видеото ќе сватиш дека е ова некоја остроумна шега која е усвари навредлива за нас.

Јебига не се они криви што се таму родени.
Шегава како Бранко Тричко да ја има измислено, треба пердув да чуваш до себе за да се насмееш.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.130
Поени од реакции
15.085
На сајтот за пратење на берзите за нафта, пишува дека цената малку паднала поради тоа што америте веќе почнале послабо да возат коли.... :pos:
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.450
Поени од реакции
4.288
На сајтот за пратење на берзите за нафта, пишува дека цената малку паднала поради тоа што америте веќе почнале послабо да возат коли.... :pos:
Ти чекај да видиш колку ќе рипнат цените на акумалторските алати и компензатоските и фотоволтаичните батерии заради електричнте коли и онаа шведскана кучка.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Навидум без директна врска но сепак дава надеж дека агонијата и нема да биде долга туку дека се ќе биде готово во наредните 2-3 години.

Американската империја се самоуништува. Но, никој не мислеше дека тоа ќе се случи толку брзо

Трговската размена помеѓу Русија и Кина за последните 2 месеци порасна за речиси 40%, разбира се нема тргување во долари ами во национална валута.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.450
Поени од реакции
4.288
Член од
6 февруари 2022
Мислења
902
Поени од реакции
3.555
⚡ Rejection of Russian oil will lead to catastrophic consequences for the world market, will cause a surge in prices up to $300 per barrel or more – Alexander Novak, Deputy PM Russia
 
M

Macedon1um

Гостин
Ти пушташе овде слики од берзите како се покачи цената? Е сега тие што купиле канистери (позз до другарот Гагс) изгледа беа попаметни.
Јас пуштав од цената на гасот на берзите не од нафтата, а она масовно купување во канистри ми е смешно. Еве и да речеме си купил 1000л колку ќе заштедиш реално ? Дури 10.000 што е смешна сума и сигурно нема да ти направи голема разлика во квалитетот на животот
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
883
Поени од реакции
951
Ќе дојдат сега да не убедат дека ова е добро за Русија.

Зголемување на каматна стапка, забрана за повлекување на рубли од сметка, плаќања исклучиво со рубли, пуштање во оптек странски валути се некои од мерките што ги презедоа, а тука кајганџиите не убедуваат дека девалвацијата е позитивно за Русија.

Не сум компентен, меѓутоа... Што знам?!
Во Македонија е забранета странска валута. Неможеш да платиш во продавница со странска валута. Максимум на банкомат во Македонија е 5-60000 да повлечеш. Возиш кола 10000е, а зимаш социјална помош, и крива ти е државата за се.
Во Шведска ретко кој вади кеш пари. Се оди преку картичка. Во вц неможеш да отидеш ако немаш картичка.
Криза е во цела Европа, мене повеќе ме интересира Германија како ќе помине, него ли Русија.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.383
Поени од реакции
21.914
Во Македонија е забранета странска валута. Неможеш да платиш во продавница со странска валута. Максимум на банкомат во Македонија е 5-60000 да повлечеш. Возиш кола 10000е, а зимаш социјална помош, и крива ти е државата за се.
Во Шведска ретко кој вади кеш пари. Се оди преку картичка. Во вц неможеш да отидеш ако немаш картичка.
Криза е во цела Европа, мене повеќе ме интересира Германија како ќе помине, него ли Русија.
Оскапе малце ама се живее.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Јас пуштав од цената на гасот на берзите не од нафтата, а она масовно купување во канистри ми е смешно. Еве и да речеме си купил 1000л колку ќе заштедиш реално ? Дури 10.000 што е смешна сума и сигурно нема да ти направи голема разлика во квалитетот на животот
Во нормална држава на улица се оди а не на бензинска со канистри.
 
M

Macedon1um

Гостин
Криза е во цела Европа, мене повеќе ме интересира Германија како ќе помине, него ли Русија.
Подобро ќе поминат отколку другиве, пр само од препродавање гас прават пари
"They turned this (Yamal) route into reverse from Germany to Poland... Why? Because we supply gas to Germany under long-term contracts and the price is three to four, (even) six to seven times cheaper than on spot. Just reselling 1 billion cubic metres (bcm) one can earn $1 billion."

Во нормална држава на улица се оди а не на бензинска со канистри.
43% од цената на бензинот се давачки кон државата. овие на власт ја кренаа тогаш акцизата оти цената била ниска а сега не им текнува да ја намалат акцизата..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom