Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.349
Поени од реакции
18.230
Кој од кој е моменталнава политичка гарнитура на САД. Овај е новиот Џон Мекејн.


 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.318
Поени од реакции
17.207
Zapadot e retardiran, i Putin go znae toa. Toj ne ni ima partner vo nekoja zapadna figura, iako se trudi Makron mnogu, sepak zaludno. Tek sega sfakame sto znacela Merkel i mudra Germanija vo geopolitikata. Da bese Merkel kancelar nemase do ova da dojde. Problemot e kako ke se zivee vo nov svetski poredok kade sto Zapad go vodat pretezno retardirani liberali. Odi razberi gi nivnite postapki vo situacija koga svetot e vo golema opasnost.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
1.801
И Хитлер пред капитулација ништел инфраструктура, тоа е нормално.
Со нацисти да ич немаш работа, од друга страна ќе те заплашуваат со атомна бомба или пасивна радиоактивна бомба. Screenshot at 2022-03-04 08-41-35.png

Неможе да оставиш нуклеарни материјали на овие:
maxresdefault.jpg
Путин кажа свет без Русија не му треба.
Треба да го победи нацизмот, ако треба и втор Чернобил да има, нека да има ветерот дува и на запад.
Кој е нашиот интерес да предизвикуваме тоа, можеше пред 8 години да нема пуч, или на 25 Зеленски да се принудеше да капитулира. Ако може да се помине без радијација, ако не да биде така. Одлуката е кај господарите на запад.
Во крајна сметка Путин може и превентивно да фрли нешто нуклеарно, во Берлин, Лондон, Скопје, Брисел.
На 100% западот е крив за Украина.
Што пречи пример да се излезе на плоштад и принуди македонската власт да прекине односи со Украина, ембарго, замрзне активи, протера дипломати?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.917
Поени од реакции
22.133
Им се чудам на визионериве и граџанството во Украина, дечките и девојките таму навистина мислеле дека НАТО ќе дојде напомош, иако самите НАТО им викаа во лице дека нема да им пратат војска. Од линкот:
„Ние бараме зона на забранети летови и добиваме одговор дека така ќе почне трета светска војна, но што е алтернативата?“
Алтернативата е:

1. Преговори со Русија уште денес и попуштање на нејзините барања; Крим и Донбас се одамна загубени, спасете дел од Украина кој се уште не е разорен, спречете ги бомбардирањата и егзодусот на вашиот народ, зачувајте каква таква независна Украина.

2. Борете се до крај, макар и да трае тоа еден ден, седмица, месец; ќе има јаки мемиња и постови на Твитер но Украинците ќе продолжат да умираат по улици и да бегаат во странство каде што ќе бидат третирани како луѓе од последен ред, а Украина ќе биде вазалска руина во иднина.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.305
Пепел од заседа.

Многу загуби имаат за толку кратко време.
Ако е некое оправдување дека тие линии на одбрана Украина ги спрема 7 години, дека Украина е топ 5 во Европа по воена моќ, и дека отворено Пентагон соопштува дека real time споделува информации со Украина за рускиве движења, планови и сл.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.713
Поени од реакции
27.687
Во крајна сметка Путин може и превентивно да фрли нешто нуклеарно, во Берлин, Лондон, Скопје, Брисел.
1646379176481.png
Во крајна сметка ама за превенција...
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.439
Што пречи пример да се излезе на плоштад и принуди македонската власт да прекине односи со Украина, ембарго, замрзне активи, протера дипломати?
Рече мистер баче од сред македонското гето во Њу Џерси.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.110
Поени од реакции
17.978
Многу загуби имаат за толку кратко време.
Ако е некое оправдување дека тие линии на одбрана Украина ги спрема 7 години, дека Украина е топ 5 во Европа по воена моќ, и дека отворено Пентагон соопштува дека real time споделува информации со Украина за рускиве движења, планови и сл.
Ne znam so mislea rusive iskreno, koga i na laici ko mene im bese jasno deka ova kje se desava. Gi praat partali vo zasedi, a ovie pa za sekoe gradce se tepaat po nekolku dena.

So vakov obem na zrtvi i oprema prasanje e kolku vreme mozhe da teraat vo ofanziva.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.413
Поени од реакции
21.998
Islamski fundamentalist i terrorist ke spasuva Ukrainci od Nacisti. Uste edna od mnogute cudni konstelacii koja nosi ovaa vojna.
Автоматски споено мислење:

@Dumbledore предлагам да се отвори посебна тема каде ќе се разговара стриктно за конфликтот. Овде се губат постовите како во магла, освен јас, јамајка, не сум ја, рон, the xx и уште ретко некој, никој не става информации од она што се дешава на воен план.
Zosto ti smetaat diskusiite? Plus povekje propagandi ima nego vistini pa ne gledam smisla za posebna tema kade spomnatite ke izvestuvaat zivo od teren,.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
@Dumbledore предлагам да се отвори посебна тема каде ќе се разговара стриктно за конфликтот. Овде се губат постовите како во магла, освен јас, јамајка, не сум ја, рон, the xx и уште ретко некој, никој не става информации од она што се дешава на воен план.
Целта на генералните теми е полесна систематизација, на сметка на прегледноста. Ако отворите посебна тема, ќе треба да ги префрлувам мислењата од оваа тема кон таа, што по 4.000 мислења откако започна војната, а немам ни време, ни волја тоа да го правам.

Инаку, никој не те спречува да отвориш тема. :)
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.917
Поени од реакции
22.133
Не знам која им беше тактикава на Украинциве, којзнае колку војска оставија во Енергодар (па и во Мариопул) наместо веќе кога беа отсечени од Запорожње да ги евакуираа преку Дњепар. Изгледа идат со тактика да бранат секој дел од Украина до последен човек, тоа го објаснува спориот напред на РФ но и тоа што имаат 4 пати повеќе жртви од Русите.

 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.876
Поени од реакции
9.067
Од кога излезе Чернобил серијата ја избегавам да ја гледам од емотивни причини.
Политика не следам толку многу ама чат пат. Точно пред да букни војната во Украина јас се решив да ја пуштам, баш на полноќ, пред да ги гранатираат.
Станвам другиот ден и прво шо слушам на сите страни вести дека Украина е нападната и Чернобил исто така, на светот му се заканува катастрофа, језиво чувство нек си јебе матер.
Чернобил како и другата нуклеарна централа најверојатно ќе бидат погодени ако бидат од американска ракета....немаат интерес русите со свој камен по глава да маваат. Ако им е до нуклеарна катастрофа не се секирај, имаат они доста оружје.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom