Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.195
Поени од реакции
26.875
Чекај сега, да не одиме во водите на рекла казала. Рече дека бачелор од руски факултет на технички науки се признава како мастерс на запад. Јас мислам дека тоа е лага. Тоа значи дека ако одиш со бачелор од руски универзитет на Оксфорд или Кембриџ можеш да конкурираш за доскторски студии, пошто нели ти признаваат бачелор како мастерс.

Ама ич не ми се верува ова, ептен детски муабет ми е.
Вака може ќе ти е појасно. На елеткро, слично како и кај нас порано, студиите траеа 5 години, 9 семестри и еден семестар за дипломска. Тоа ти е 3+2. Јас баш работев со постдипломци на AI во КУ, им помагав на децата околу матлаб и слични заебанции, пошто претежно со теорија ги клукаат, што е нормално. И на пример децата што доаѓаа од Русија им го рачунаа како втор мастер. И не само тоа по знаење одскокнуваа ти кажав по кој редослед. Така да ти викам од прва рака е ова. А истото ова важело порано за нашите дипломци на електро, машински и градежен.

Едит:
Сега после реформата (читај деградацијата) во школството, не важи тоа :)
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.631
Поени од реакции
30.303
Уште не ми е јасно како Русија е бабарога во светот после се што имаат направено овие од другата страна.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Вака може ќе ти е појасно. На елеткро, слично како и кај нас порано, студиите траеа 5 години, 9 семестри и еден семестар за дипломска. Тоа ти е 3+2. Јас баш работев со постдипломци на AI во КУ, им помагав на децата околу матлаб и слични заебанции, пошто претежно со теорија ги клукаат, што е нормално. И на пример децата што доаѓаа од Русија им го рачунаа како втор мастер. И не само тоа по знаење одскокнуваа ти кажав по кој редослед. Така да ти викам од прва рака е ова. А истото ова важело порано за нашите дипломци на електро, машински и градежен.
Мислам дека тој систем е напуштен, и дека сега многу пократко траат студиите, но не сум сигурен. Општествените науки кај нас сега мислам дека се по 3 години, плус две АКО сакаш за мастерс. Нема врска, да не ја тупиме многу, поважни работи има од ова на темата.
 

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
712
Поени од реакции
469
Да, да сигурно. Не си ги ни отворил линковите па пишуваш сешто. Дали ова е слаб компјутер, според тебе?
Искрено мислев дека се зезаш со овие, ти да си бил сериозен? :icon_lol:
Не гледаш дека сите компоненти се Интел, Енвидиа итн?
Па јас си го склопив мојот компјутер со вакви компоненти и е, да не се фалам, далеку подобар од ова.
Малку надвор од тема ама претеравте со величење на руската 'компир' економија.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.237
Поени од реакции
11.497
Уживам додека ги гледам ваквите циркузи од фашистите, како овај со восочниов Путин.
Тотал без срам и перде се. Се што проповедаат со години, паѓа во вода. Тотално спротивното го прават.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
Феноменални двојни аршини демонстрира Западот. Треба да си когнитивно сакат да не го увидиш тоа. (ако до сега, од кој знае која причина, не си го увидел во третманот на Македонците)

Тоа не значи дека го оправдувам нападот врз Украина.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Мислам дека сите заедно на темава кои ги користите термините фашисти и нацисти, за било која страна, треба да престаните. Ниту едните се фашисти и нацисти, ниту другите. Таква терминологија која е поврзана со некаква идеологија воопшто не помага да се разберат настаните во Украина.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.316
Поени од реакции
13.104
Роскосмос ќе престане да им испорачува ракетни мотори на Американците: „Нека летаат на метли“

 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.477
Поени од реакции
22.085
Неонацизмот го има скоро сегде Европа Америка... И во Русија дури. Кај нас нешто пробуваа. Проблем е ако вршат реално масовни ликвидации како овие што ги читам (досега не сум читал за нив), азовите.
Da. Sepak odbivam nacizam kade i da e. Ispagja malce kako i Hitler ne bese los za sve, gradel avtopati.
Автоматски споено мислење:

Уживам додека ги гледам ваквите циркузи од фашистите, како овај со восочниов Путин.
Тотал без срам и перде се. Се што проповедаат со години, паѓа во вода. Тотално спротивното го прават.
I Hitler go fatija vo vremeto, nikomu nisto.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
Мислам дека сите заедно на темава кои ги користите термините фашисти и нацисти, за било која страна, треба да престаните. Ниту едните се фашисти и нацисти, ниту другите. Таква терминологија која е поврзана со некаква идеологија воопшто не помага да се разберат настаните во Украина.
Ауф, не знам баш.
Бандерашите се доказ дека не си во право.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.195
Поени од реакции
26.875
Малце на терен...

Автоматски споено мислење:

Мислам дека сите заедно на темава кои ги користите термините фашисти и нацисти, за било која страна, треба да престаните. Ниту едните се фашисти и нацисти, ниту другите. Таква терминологија која е поврзана со некаква идеологија воопшто не помага да се разберат настаните во Украина.
Дел од Украинците се буквално Фашисти, Азов, ајдар прави сектор... и тоа не го кријат и се гордеат со тоа..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
УЧК се пријавиле да војуваат во Украина

Прегледај го приврзокот 323734
Ете, има и добри вести у војнава, не се све лоши вести.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.707
Поени од реакции
36.674
Потонал естонски цивилен брод во близина на Одеса. Изгледа украинциве го имаат минирано крајбрежјето.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Сега да сме реални да не беа нацистите, за ракети и млазни авиони, американциве и русиве можеа да сонуваат само. Истото важи и за атомската бомба.
E ajde sega nekoj vo Kina ili Egipet da ne go izmislil trkaloto kade sega ke bea Ford ili VW...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom