Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Абе што е сега работава со Украина во ЕУ по брза постапка? Од кај искочи оваа работа? Ја незнам дали некој се мајтапи у целава ситуација или што е работава?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.090
Поени од реакции
81.029
По првиот состанок помеѓу кинескиот и украинскиот министер за надворешни (прв од почетокот на војната), Ванг Ји изјавил дека му е жал заради судирот и дека посветува големо внимание на страдањата на цивилите.
Автоматски споено мислење:

Абе што е сега работава со Украина во ЕУ по брза постапка? Од кај искочи оваа работа? Ја незнам дали некој се мајтапи у целава ситуација или што е работава?
и Грузија во ЕУ, а и Косово у НАТО

готово
завршена работа
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.008
Поени од реакции
8.577
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Абе што е сега работава со Украина во ЕУ по брза постапка? Од кај искочи оваа работа? Ја незнам дали некој се мајтапи у целава ситуација или што е работава?
Нобеловецот наш и куртоните треба да објаснат тоа!
 
M

Macedon1um

Гостин

Добро е што навреме ги добиле информациите Нато, инаку за еден месец ќе паднеше цела Украина - вака само пола првиот месец
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.792
Поени од реакции
26.353
Lol nema ni dilema tuka vekje, otvorete po telegram grupite i kje go vidite ruskoto rapsolozenie, a ne ova glupostive po zapadnite mediumi.
Ja prefrlija topkata vrz cel narod, ima da trpat sea pa so saka neka e.
“Цивилизирана” Европа само најискрено го покажа своето лице….
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
и Грузија во ЕУ, а и Косово у НАТО

готово
завршена работа
Кога се сака, све се може. Ја не би ја занемарил работава, овие у сред војна ќе станат Европа, а ти ќе се оправаш со Бугарија, и пак нема да те примат. Кога ќе се реши спорот со Бугарија, да не дојде време и Украина вето да ни мавне за во ЕУ, зошто Славјанка не пратила војска да ги брани?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.457
Поени од реакции
5.965
Не е конфликтот етнички. Тоа е голема заблуда. Украинците са мнозинство во сите области (Крим е посебна работа). Вклучуваjики ги Донецк и Луганск каде истражуваниjата во 2014г. покажуваа 80 и 70% наклоненост кон Русиjа. И ако голем дел од населението е мешано и сами не знаат што са точно. Се секjавам на едно интервjу на Захарченко (лека му прст) бивши лидер на ДНР, каде кажа: "Татко ми е украинец доjден от Русиjа, маjка ми е локална русинка". И праша репортерот "што сум jас по тебе?" От друга страна голем дел етнички руси се чуствуваат украинци во грагjанска смисла. Конфликтот е помегу тие што саккат соjуз со Русиjа, тие jа гледат како наследник на СССР и тие кои са за грагjанска украинска нациjа дел од Европа. Се разбира таа е големата слика има и други етноукраино националисти (нацисти) и етноруски националисти (исто бих рекол нацисти) кои сакат припоjуване на нивните градове и области директно кон Русиjа. Но се пак тие последните две групи не са доминантни.
Не е ова конфликт туку права правцата војна.
Иако во никој случај етносот не игра примарна улога во војната, сепак игра значителна улога.
Русите во сите околни земји каде имаат малцинства = образуваат сепаратистички творевини кои им служат како прокси во нивната надворешна политика. Нешто слично како што правеа четниците со РС и РСК во 90-те, одамна видена и испробана стратегија.

Имам лично искуство бидувајќи во Украјина неколку пати 2017-19 па знам горе долу расположението кон русите кое владееше, можам да замислам како е денес. Сепак илјадници украинци загубија живот во Донбас и илјадници загубија здравје, екстремитети, очи...година по година, колку и да имало проруски ориентирани луѓе, тие стануваат се помалку.

Како што напоменав,после 500+ години бидување под руска власт, значителен ако не и поголем дел од население во Украина (без русите) веќе не гледа потреба да биде под руско влијание бидејќи ги имаат предвид резултатите од тоа влијание. И со право. Русија нема што да понуди, ниту економски, ниту идеолошки, ниту културно ниту цивилизациски.
Можеме да се шегуваме, но факт е дека западните либерални демократии во Европа уживаат најголем економски стандард, што личен што општествен, во познатата историја на човекот. За тоа време во Русија минималец е половина од оној кај нас. И шта речи?
Не ми е јасно зошто Путин започна со реториката на негирање на постоењето на украјинскиот народ. Со тоа само придонесува за поголемо оддалечување на Украјинците од Русија. Измислица на Ленин, пази.
Русите ретко потребуваат поим украјинци, повеќе употребуваат погрдни изрази како Малоруси.

Русите го негираат постоењето на украинци, очигледно сакаат да го избришат поимот Украјинец од мапата. Некој би приметил дека тоа е слично со тоа како четници, татари и гејци се поставуваат кон постоењето на македонската нација.
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
766
Поени од реакции
303
Комплетно идиотска споредба. Ако стварно го кажал тоа, не разбира зошто Украина сака да влезат војници - за да се одбрани од руски напад. За Канада не постои грижа на напад од САД ниту на Мексико од САД.
Не знам што збораш. Изгледа не прочита или не ни го изгледа видеото.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.457
Поени од реакции
5.965
Освен војната, и ова е редно да престане.
Страв ме фати срч коа напраив... 4-5 страни со по 20-ина постови...
Очигледно немаш попаметна работа :)
Во Лвив така ја изговараа па така ми остана во меморија.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.667
Поени од реакции
28.087
Еве го и овој,дипломат пар екселанс,Бечка школа,класичен преставник на западната демократија
 
Член од
31 јануари 2022
Мислења
377
Поени од реакции
995
Исто ко да фрлам сеа јас нуклеарка во Јужна Африка и да тврдам дека сум спречил етничко чистење на Мадагаскар. Дефакто етничко чистење имаше во Руанда. Беше таму нато?
Ќе излезам малце од темата, ама да му ебам мамицата јас на Милошевиќ, наместо да оди со сите сили на Косово и да ја реши ситуацијата одма и за стално, тој сакаше да оди и на Загреб.
Овие треба да го слават, затоа што им го поклони.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.457
Поени од реакции
5.965
Ќе излезам малце од темата, ама да му ебам мамицата јас на Милошевиќ, наместо да оди со сите сили на Косово и да ја реши ситуацијата одма и за стално, тој сакаше да оди и на Загреб.
Овие треба да го слават, затоа што им го поклони.
Попусто ќе беше тоа.
Србијанците катастрофално ја загубија демографската борба со качаците. Не можеш со сила да задржиш некој кој не сака да биде дел од нешто. Најпаметно ќе им беше да ги земат деловите од Косово каде србијанци се мнозинство и да баталат припиздината Косово која изобилува со шкиптари а нема ништо вредно, ресурси, стратешки значај, излез на море, голема река, езеро, едноставно се работи за тамни вилајет.
Е сеа тоа што 1389 на некои им била побитна од 2022 тоа е веќе прашање на стручни лица во области на психијатријата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom