Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.373
Поени од реакции
18.263
Поим за демократија ти е моментално форумот на кајгана,секоја чест на момциве...овде може да пишува секаква будалетина,лудак(вклучувајќи ме и мене)..карактерно загрозени личности,и некои што тепаат дневница во лежерен положај...:coffee:
И јас сакам да изразам благодарност до администрацијава на форумот, посебно за време на пандемијата, затоа што беше ретко место каде што можеше да се кажи поинакво мислење од комплетното лудило што владееше.

Е сега јебига го збудалуваме серверов, одвреме навреме, па го нема по некоја недела :D
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
Зошто да нападне ако е одбранбен сојуз ?
Нападите беа извршени од неколку членки на НАТО, а авионите полетуваа од Италија, која исто е членка на НАТО. Е сега ако сакаш да си играш семантика, може, ама суштината е таа НАТО ја нападна Југославија, ја бомбардираше 78 дена, многу пострашно од колку што сега Русија ја бомбардија Украина, и на крајот и одзеде дел од територијата, со што направи историски преседан.

Затоа наративот за НАТО како одбранбен сојуз е смешен.
Мотивот позади нападот беше да спречи етничко чистење. Јас не би кажал дека тоа е против вредностите на одбранбен сојуз.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.195
Поени од реакции
26.880
Мотивот позади нападот беше да спречи етничко чистење. Јас не би кажал дека тоа е против вредностите на одбранбен сојуз.
Па што се случуваше во Донецк и Луганск дали знаеш?

И на крајот на краиштата кој му даде мандат на НАТО како одбранбен сојуз да врши воени интервенции во други држави. И од каде ти е информацијата за етничко чистење? За време на двеопол годишната интервенција на Српската војска на Косово имаше загинато околу 2000 луѓе на двете страни, само во НАТО бомбардирањето за неколку месеци имаше загинато над 6000 луѓе од кои повеќето цивили.

Повеќе на чистење ми изгледа интервенцијата на НАТО одколку на Србите....

Згора на тоа после интервенцијата на НАТО Србското население во Косово е намалено за неколку пати.... Дали ова не е етничко чистење ?
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Мотивот позади нападот беше да спречи етничко чистење. Јас не би кажал дека тоа е против вредностите на одбранбен сојуз.
ОК, јасно ми е. Ти си скаран со логиката. Одбранбен сојуз кој напаѓа не со цел да се одбрани.

Аристотел и Сократ не ти се рамни.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
Па што се случуваше во Донецк и Луганск дали знаеш?
Дали уште се случува тоа? Дали откако НАТО го спречи чистењето продолжи понатаму да ја окупира Србија?
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Дали уште се случува тоа? Дали откако НАТО го спречи чистењето продолжи понатаму да ја окупира Србија?
Па да, дел од територијата на Србија и понатаму е окупиран. Имаш слушнато за Косово?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
имаш некој релативно избалансиран живот, во случај на конфликт ке немаш ништо и тоа малку што го имаш ке го немаш веројатноста е голема дека ке бидеме бегалци
пак ти велам, ќе видиме кој што подразбира под конфликт
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.100
Поени од реакции
1.683
Многу си ограничен у памет извини.Економија ти зборам ја,пријателство нема ни меѓу први комшии а не меѓу нации.Не че се лапаат па љубов,чист интерес.А Русите ќе соработуваат со Монголија,Таџикистан,Северна Кореја и Кина како што гледам.Овој идиотов ќе ги врати у време на Елцин многу бргу.А штета, со тој огромен потенцијал во ресурси.
добро е што ти си open minded xDDDDD
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
ОК, јасно ми е. Ти си скаран со логиката. Одбранбен сојуз кој напаѓа не со цел да се одбрани.
Има повеќе нешта што можат да се бранат, не само држави од други држави. За мене доволно е тоа дека НАТО нема никогаш непровоцирано да нападнат држава со цел да ја окупираат нејзината територија, спротивно од Русија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.195
Поени од реакции
26.880
Дали уште се случува тоа? Дали откако НАТО го спречи чистењето продолжи понатаму да ја окупира Србија?
Да, продолжи, сеуште ја имаат најголемата воена база во регионот.

Туку кажи ми зошто после окупацијата на НАТО се исчистени десетици иљади Срби во Косово, нели НАТО беа против етничко чистење таму ?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.373
Поени од реакции
18.263
Генетика бе глуп, немаате плава коса и очи ...

Ердоган до ЕУ: Ќе ја ставите ли Турција на вашата агенда кога некој и нас ќе нѐ нападне?
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган синоќа ја повика ЕУ да ја покаже „истата чувствителност“ за апликацијата на Турција за пристапување во блокот што ја покажа за кандидатурата за членство на Киев, критикувајќи ги земјите-членки дека не се „искрени“.

 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Има повеќе нешта што можат да се бранат, не само држави од други држави. За мене доволно е тоа дека НАТО нема никогаш непровоцирано да нападнат држава со цел да ја окупираат нејзината територија, спротивно од Русија.
Можно е да си ти најглупиот човек кој пишува на темава. А кога ќе видиш каква е конкуренцијата, треба да се загрижиш.
 
Последно уредено:

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
Да, продолжи, сеуште ја имаат најголемата воена база во регионот.
Тоа нема врска со окупација. Србија се и членка на НАТО сега. Дали Путин сака да постави воена база во Украина и мирно да си замине?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.195
Поени од реакции
26.880
Генетика бе глуп, немаате плава коса и очи ...

Ердоган до ЕУ: Ќе ја ставите ли Турција на вашата агенда кога некој и нас ќе нѐ нападне?
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган синоќа ја повика ЕУ да ја покаже „истата чувствителност“ за апликацијата на Турција за пристапување во блокот што ја покажа за кандидатурата за членство на Киев, критикувајќи ги земјите-членки дека не се „искрени“.

Ја би Русија да помогне ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom