Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
Нешто кое меѓународната задница требаше да го направи. САД требало барем 20 пати да биде под санкции, да не одиме понатаму, една смрдена Сауди Арабија изврши две инвазии по последниве години па нема никакви санкции.
Но и тоа не значи дека агресор треба да помине без санкции.
Јас никако не викам дека Русија требала да нападне, или имала право да нападне.
Ја само барам некој да ми објасни зашто е ова толкав преседан!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.195
Поени од реакции
26.875
Нешто кое меѓународната задница требаше да го направи. САД требало барем 20 пати да биде под санкции, да не одиме понатаму, една смрдена Сауди Арабија изврши две инвазии по последниве години па нема никакви санкции.
Но и тоа не значи дека агресор треба да помине без санкции.
Е како незначи, кога ете значи во претходните случаи.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.100
Поени од реакции
1.683
Ова е како воопшто да не читаш што пишуваш. Тогаш почна да покажува агресија бидејќи сфати дека е последната шанса за тоа пред да влезат во НАТО. Зошто на Русија и смета толку многу одбранбен воен сојуз ако немала никогаш план да ги нападне тие земји во иднина?
затоа што и покрај сите договори од минатото кои што се постигнади меѓу сад и русија и измеѓу нато и русија за не штирење на нато на исток спрема русија, нато активно се шири и прекршува огромен дел од договорените работи
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.840
Поени од реакции
6.332

Ако има вистина во мапата која ја прикажува Лукашенко тогаш освен Молдавија тоа ќе значи судар и со Романија а Романија е во НАТО. Не знам која потреба ја имаат русите од Транснистрија, која е поентата?
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.339
Поени од реакции
5.567
Не викам не, ама тоаш би било уште бетер, за десетина години ќе се заборави од каде дошле и ќе биде муабетот да не ја гледаме историјата, нема да ни даде јадење.
Нивното присуство би преминало од неофицијално во официјално присутни во МК.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.840
Поени од реакции
6.332
Е како незначи, кога ете значи во претходните случаи.
Тоа што некој настан поминал без санкции не значи дека сите настани треба да поминуваат без санкции. Како што рековме две зла не чинат добро.
Русија и Кина како членки на СБ на ООН требаше да побараат санкции 2003. Зошто тоа не го направија?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.195
Поени од реакции
26.875

Ако има вистина во мапата која ја прикажува Лукашенко тогаш освен Молдавија тоа ќе значи судар и со Романија а Романија е во НАТО. Не знам која потреба ја имаат русите од Транснистрија, која е поентата?
Дали мислиш дека мапа со воени планови би излегла во јавност? Многу малку веројатно според мене. Поголема веројатност е Косово одколку Молдавија.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.100
Поени од реакции
1.683
Абе зависи кој што подразбира под изразот - Путин ќе го активира западен Балкан. Може на крајот да изгубиме 150 кила кои ги добивме.
како тоа би се извело?

инаку па за очеквуање е да го активира балканот, особено република српска и самата Србија(среќа е што сега имаат избори србиве за месец дена, денес ги распиша прецедникот па неможат одма да прават глупости) кај и да е ке побара независност доколку ги следите балканските случувања
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров телефонски разговараше со лидерот на Република Српска – Милорад Додик. Една од темите била спроведување на договорот што во декември го постигнале со Владимир Путин. Веста ја потврди руската амбасада во Сараево. Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Јосеф Борел веќе предупреди дека Русија би можела да преземе активности за дестабилизација на Босна и Херцеговина и на Западен Балкан.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.195
Поени од реакции
26.875
Тоа што некој настан поминал без санкции не значи дека сите настани треба да поминуваат без санкции. Како што рековме две зла не чинат добро.
Русија и Кина како членки на СБ на ООН требаше да побараат санкции 2003. Зошто тоа не го направија?
Да беа санкционирани претходните интервенции на САД, вклучително и вмешаноста во Украина, до ова денеска немаше ни да дојде.

Иначе Има резолуции, не е дека нема, само слично како и Русија и Кина и Америка има право на Вето. Па така и сегашните санкции не се од ОН туку се индивидуални, под притисок на САД.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.840
Поени од реакции
6.332
Некој спомена дека амери на Украјина и давале застарено оружје, не би рекол, пример Џавелин ако не се лажам е едини ПТ лансер со можност за fire & forget и е најнов ПТ лансер во арсеналот на САД.
Стингер со УВ наведување е исто прилично сериозно оружје особено за борба против хеликоптери кои како што гледаме масовно се употребуваат од страна на русите за десанти и подршка на копнени единици.
Шведските АТ-4...мех, мање више.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Rusite glupi???

Tocno, no vo situacija koga e Rusija primorana da bira megju toa da bide ponizena i porazena kje go prefrli terenot da igra nuklearno kade sto e nadmokjna i defanzivno i ofanzivno. Rusija ima duri hipersonicni raketi od koi SAD ne mozat da se odbranat so sakale bi pravele, plus i brojcano se nadmocni. Stitot na Rusija moze da neutralizira ogromen broj od napadite. TOa ne znaci deka nema da pretrpi nikakvi steti, no vo edna takva situacija na kraj kje izleze kako pobednik i pokraj pretrpeni ogromni steti. Ako treba da go biraat Rusite megju toa i poraz i ponizuvanje sigurno bi go odbrale toa.
Мислев за глупите украинци.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
Ако е глобално, нека почне и овде, јеби га. Што курац и така сме срање.
Знам, жртви, сиромаштија, потешкотии во секојдневниот живот, ама па доста е више албанско куропушење.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.636
Поени од реакции
12.562
Море еј до сантим се прецизни.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
затоа што и покрај сите договори од минатото кои што се постигнади меѓу сад и русија и измеѓу нато и русија за не штирење на нато на исток спрема русија, нато активно се шири и прекршува огромен дел од договорените работи
Ти викам нема поента Русија да не сака НАТО да се шири освен ако не сака да ги нападне соседите во иднина. Самото тоа што сакала ваков договор да се склучи им покажало на сите што планираат за во иднина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom