Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677
Член од
24 март 2010
Мислења
15.205
Поени од реакции
25.939
Taka e iako ne bi reko ldeka se ocekuvanja tuku zelbi. Malku naivno od nekoi drzavi mozebi ama ne veruvam deka SAD se naivni vo slucajov. Taka da ne znam sto e tesko da se kaze. Rusija ja napadna Ukraina i drugite koi se barem verbalno na stranata na Ukraina ja sankcioniraat taa drzava. Samo muebatite deka nevini Rusi stradale od tie sankcii vo najmala aka se naivni. Koga Ukrainci masovno begaat, se vo opasnost da bidat ubieni i spiat vo metro-stanici, fer e i samite Rusi od cija zemja pocna napadot da osetat barem na dzebot.
Единствени невини Руси што страдаат се Русите што живеат во Украина, и најверојатно страдаат од овие “одбрамбениве батаљони“. Санкциите се нормална работа во оваа ситуација. Исто како што беше нормално Русија да покаже дека не може да и се мотаат во двор, без разлика на цената.

Ова е една од најразумните војни што се случиле во нашиот животен век. Стварно не ја сфаќам драмата.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.544
Поени од реакции
1.785
Навивање за било која страна во ситуацијава е дебилна.
Ти по коментаров ситуацијава ја гледаш по случувањата од последниве неколку дена. Не знам дали не си запоснаен или намерно ко некои други членови тука изоставаш повеќе од 8 години конфликт и војна во Украина. Ова што се случи е само кулминација на тоа што толку време се собираше. Русија и Украина потпишаа договор во Минск. Договорот и после толку години не е спроведен, а Украина не покажа ни тронка совест тоа да го направи до сега, ако добро се сеќавам дури и Зеленски одби да го спроведе, секако советувани од нивниот партнер САД. Во овие 8 години, ураинците имаат толку многу ужасни злосторства правено врз руското население, не војска или еве бунтовниците у Домбас, туку врз цивнилно руско насенение. Во Одеса се палеа живи луѓе, преку 50 луѓе изгореа живи запалени или угушени, преку 100 повредени од украински наци протестанти со молотови коктели. Се убиваа жени, стари луѓе. Ги имаш видеата од Одеса на Јутуб, буквално се гледаат лицата на тие што фрлаат молотови, на видоеото се глеаат луѓе како скокаат од повисоките спратови и умираат не сакајќи да горат живи. Никој нема одговарано за тоа. Запознаен си со Азов Батаљон? Тоа ти е дел од официјалната воена гарда на Украина, отворено и јавно декларирани ко нео нацисти (во 21-ви век, во Европа имаш држава со официјална нео наци војска, со став дека Украина треба да се исчисти од руси, евреи, романци, пољаци), тоа јавно го истакнуваат. Тој батаљон оперира во јужна и источна Украина. Толку многу воени злосторства имаат направено над цивилното руско население, како и на заробените бунтовници. Тој батаљон е задолжен за чистење на територијата од руско население и укранци кои зборуваат руски дури. Нивните палета на иживување е голема. Имаш од најразлична тортура, силување, колење, користење цивили и заробеници ко жив штит, киднапирања, до распнување на крст. Прогуглај, нема потреба да гледаш руски извори, гледај ги западните. Украинскиот Хелскиншки комитет, знаеме кој ги финансира, има една студија (само за еден период 2014-15 г. не до денес) направено за злосторствата. Во неа имаат наведено и колку од случаите се процесуирани. Се наведува дека украинскот обвинителство и државата не преземаат скоро ништо. Некаде 2% од злосторствата се спроведени и пред суд. Да те потсетам, не се работи за терористичка или паравоена организација, се работи за официјална војска на Украина. Истите овие сега, не му дозволуваат на украинското цивлино нааселение да се евакуира, за да може да ги користи како жив штит. Се позиционираат со своите оклопни возина во населени места, блиску до школи, згради за да ги користат ко жив штит. Имаш војска која се бута во станбени згради каде има луѓе за да ги користи цивилите ко жив штит. Користење на цивлино население, по меѓународни закони е забрането и се смета за воено злосторство. Го имаш Киев за пример каде вооружени ретарди се бркаат и убиваат меѓу себе, пукаат на сопствената војска. Кога цивил ќе го вооружиш престанува да биде цивил. Истите овие ќе се кријат меѓу цивли и ќе ги користат ко жив штит. Покрај заканата Украина да влезе во НАТО, Русија само на основ одбрана на сопственото малцинство во Украина можеше да влезе предходниве години. Секоја земја има право да го брани и се грижи за сопственото малцинство во соседна земја. Секој кој замижува на злосторствата и војната која тера 8 години веќе и ја окривува само Русија за ситуацијава, а притоа игнорирајки ги константните злосторства и тортура што ја трпат русите во Украина е обичен пропагандист, лицемер, ништо поразличен од овие што се ситат и сакаат русите да ја срамнат Украина со земја и слично.
Овие работи не ми се од руски медиуми или извори. Намерно не ги ни читав нивните зошто секако би биле пристрасни. Овие работи се од западни медиуми и извори ги имаш на гугл еден куп.
Како и да е, војна е најлоша опција и во неа нема добар и лош, туку само лоши.
И јас тоа се прашувам, дури и чудно е, зошто нема организација за извлекување на цивилите од Киев и воопшто од нападнатите зони?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
21.794
Единствени невини Руси што страдаат се Русите што живеат во Украина, и најверојатно страдаат од овие “одбрамбениве батаљони“. Санкциите се нормална работа во оваа ситуација. Исто како што беше нормално Русија да покаже дека не може да и се мотаат во двор, без разлика на цената.

Ова е една од најразумните војни што се случиле во нашиот животен век. Стварно не ја сфаќам драмата.
Od tolku razum vikas Rusija ke gi postigne celite i opravdani ke bidat negativnite posledici koi ke izlezat od ova?
 
M

Macedon1um

Гостин
Кои се тие нео-нацисти од Азов, мислиш на Азовско море или? Ако можеш објасни накратко за што се работи, неколку пати беа споменати на темава, веројатно некоја паравојска?
Факт е дека Украјина беше марионетска земја на Русија од независноста до 2014 со никакви резултати за обичниот Украинец.

1.jpg
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Od tolku razum vikas Rusija ke gi postigne celite i opravdani ke bidat negativnite posledici koi ke izlezat od ova?
Од кај ги знаеш последиците што ќе излезат од ова? И дали ќе бидат па нешто помалку негативни по западниот свет?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.137
Поени од реакции
21.775
Taka e. Sekoj sto ne e so ist stav kako tebe ili vas vo slucajov, e podlegnat na propaganda. Slaba samokriticnost i reflektiranost. Tuku interesno mesto da pises nesto za toa sto pisav pisuvas nesto za mene. Isto karakteristika za nekoi clenovi ovde.
Pa bas za toa i pisav, kako izgleda perenje na mozok od zapadni slobodni mediumi na eden covek koj zivee na zapad, vo slucajot ti.
Znaes sto e razlikata pomegju mene i tebe ili ajde da ne bidi licno, pomegju nas i vas. Nie sme uceni nekoj da proba da ne zaebi, da ne izmanipulira, da ni podmetni, posebno vladini pretstavnici i zatoa se zemame so rezerva, barame drugi izvori, treti, petti. Vie od druga strana ne posto ste uceni na drugo, veruvate vo sistemot ili taka nesto, pa nisto ne zemate so rezerva tuku kako fakt.
I ne zboram za ovaa tema konkretno, ima edna druga tema, mnogu podobra od ovaa kade se toa e mnogu mnogu pojasno izrazeno.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.205
Поени од реакции
25.939
Od tolku razum vikas Rusija ke gi postigne celite i opravdani ke bidat negativnite posledici koi ke izlezat od ova?
Секако. Руските интереси се многу побитни од желбата на ќерка му на Абрамович да шета низ Лондон.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.445
Поени од реакции
5.947
Не е можно да не си запознат.Имаш толку многу познавања за зверствата шо ги направиле за време на WW2 нацистите и јапонската армија.И воедно ги осудуваш.Не е можно да си информиран за настаните во 21 век,не заебавај.
Па не знам бе човек, затоа и прашувам. Не сум запознат со сите детали на овој судир, WW2 е сосема друга работа поради временската дистанца и големиот број на детални извори, заедно со лични сведоштва на учесници во НОБ.
Ок ако не сакаш да постираш, гледам сега нешто по нет ми дава некои симболи кои се употребувале од некакви си колаборанти во WW2, значи сепак е башибозук некаков, ќе видам после подетално кои се и што се тие Азов.
За овој судир сум релативно малку запознат, најмногу последниве пар месеци откако Русија започна да трупа војска на граница, ми беше ептен нејасно со која цел ќе ја напаѓаат Украјина откако тоа не го сторија во многу поповолни околности во 2014 па и 2015.
 
D

Deleted member 53418

Гостин

Не ми се верува динге динге во живо. 0:59.
Ова дебелава има купено кошула од Гуливер кај што има облека до 10ха.
Методи е страшен професионалец, еден од првите македонски војници за специјални операции кои беа во Ирак/Авганистан. Беа нарекувани војници од сонцето, страшни приказни има ликов. Книга има напишано ,вреди да се прочита.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Brigadata Azov kako i organizacijata Desen Sektor se isto sranje, niven target se Rusi, Evrei, Muslimani, Komunisti, lica od drugi rasi i.t.n. i.t.n.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
21.794
Од кај ги знаеш последиците што ќе излезат од ова? И дали ќе бидат па нешто помалку негативни по западниот свет?
Odamna kazav deka od ovaa vojna ke izlezat samo gubitnici. I zapad ke gubi, i Rusija i Ukraina. Ne mozam da predvidam ama vo najmala raka Rusija ke ima golemi ekonomski posledici od ovaa vojna. Aj sto im padna valutata, bankite delumno iskluceni od Swift, investitori preku nokj se povlekuvaat. Zavisnosta od prodavanje prirodni resursi ke bide uste pogolema a Evropa koja sega mnogu zavisi ke raboti na toa da ja namali zavisnosta znaci i tuka pikot e nadminat. Na kraj scenarioto Rusija deka ke stane benzinska stanica na Kina i ne e tolku nerealno.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.567
Поени од реакции
13.898
Според украински извори 70 мртви, значи се неколку пати побројни, азовци изгледа, имаше голема експлозија таму.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Па не знам бе човек, затоа и прашувам. Не сум запознат со сите детали на овој судир, WW2 е сосема друга работа поради временската дистанца и големиот број на детални извори, заедно со лични сведоштва на учесници во НОБ.
Ок ако не сакаш да постираш, гледам сега нешто по нет ми дава некои симболи кои се употребувале од некакви си колаборанти во WW2, значи сепак е башибозук некаков, ќе видам после подетално кои се и што се тие Азов.
За овој судир сум релативно малку запознат, најмногу последниве пар месеци откако Русија започна да трупа војска на граница, ми беше ептен нејасно со која цел ќе ја напаѓаат Украјина откако тоа не го сторија во многу поповолни околности во 2014 па и 2015.
За овие 8 години имаат направени големи злосторства против про-русите.Се почна од настаните во Одеса Мај 2014та.Отвори на You Tube нештата да ти станат појасни.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.445
Поени од реакции
5.947
Значи до крај се праиш наудрен и ќе се фаќаш на терминологија … типична западна пропаганда.
Како е бре незнаење на нешто = западна пропаганда?
Не е факт тоа што Украина се откажа од секое можно офанзивно оружје кое можеше да ја загрози Украјина?
Не можам да ги знам сите детали нит имам време за некои длабочински проучувања. Знаеш како велат, ако не знаеш прашај па ќе дознаеш. Не можам да изигрувам стручњак за нешто за кое немам познавања. Сега гледам по нет за таа паравојска Азов и нивната сомнителна симболика, кога ќе имам време ќе прочитам нешто повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom