Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.617
Поени од реакции
82.344
S
Aiii ova kao onoj klipot Makedonoidi, Negroidi i Mongoloidi... Site drugi mulati hahahah
Негроиди, кавказоиди и монголоиди. Тоа се научни термини за трите основни раси.
Медицинската состојба го добила името по расата, но јавниот наратив денес повеќе го препознава изразот (монголоид) само во контекст на медицинската состојба, што е погрешно.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.087
Поени од реакции
17.954
Олигарсите со фамилиите, плус морето сиромаштија. Тие две целини го сочинуваат руското општетсво и двете се поспремни за нуклеарна војна, отколку сите граѓански слоеви на западното општество.
Западните граѓани би направиле буквално се, за да не дојде до таква војна.
Автоматски споено мислење:


Не се.
Бели се тие кои се бели. Ја сум бел.

Инаку и Грузијците и Индијците и Арапите се бела раса илити кавказоиди, збор кој ти не го познаваш па користиш странски.
Јас имав 9-ка по антропологија. Такво нешто сакаше да чуеш? Епа ете ти.
Работата со таквото размислување е што е потребна една будала да му го прифати блефот, и бум. А задњи години, видовме и поише од една будала на чело на моќна држава.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.555
Поени од реакции
36.516
Мислам дека русите немаат толку загуби на персонал колку на опрема. Тоа кршовите од советско време се гледа дека не биле одржувани како што треба па затоа има еден куп видеа од напуштени возила покрај патот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.617
Поени од реакции
82.344
Работата со таквото размислување е што е потребна една будала да му го прифати блефот, и бум. А задњи години, видовме и поише од една будала на чело на моќна држава.
Абе многу е просто:
Ја ќе ја освојам Украина. Ако ми посметате воено, ќе има нуклеарна војна.

И? Западот што ќе праи?
Санкции само и вооружување на Украина. Толку. Понатаму - Бајден убаво објасни какви се опциите.
Ако се одолжи војната Русија може евентуално да ги зголеми своите црвени линии и да оди кон оневозможување на било каква помош. И тоа некако да го вклучи во заканите.
Едно од преднуклеарните прашања е - колку е Русија all-in и колку континуирано може да ја издржи оваа состојба (овие трошоци) што (с)е на сцена овие неколку дена. Логистички испланирано ли им е заглавување и континуирана војна во Украина, или пак планирале тоа да биде многу брзу, па ако се изјалови брзината да се повлечат некако, да се договорат.
Не знам. Ќе видиме.
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.480
Поени од реакции
3.216
Заебано е тоа кога ќе ве понесе емоцијата а при тоа сте наоружани со уклучено хај левел рацио и нема нема и ќе се сопнете од некоја фејковача(што би рекол некој член) ја за разлика од други полека идам као желка и имам време да избегнам гранка,камен,дупка или вир некој кој ми надоаѓа со 25 метра брзина на час/км.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.417
Поени од реакции
2.043
Се надевам дека Путинофилите тука конечно ќе сфатат дека Русија е губитничка држава, а не „светската суперсила“ што ја тера руската пропаганда.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.302
Поени од реакции
17.101
Putin ja vergla istata prikazna uste od Minhen 2007. godina, i koj go prati, znae deka traektorijata na ruskoto deluvanje ni za milimetar ne otstapuva od toa sto uste togas go kaza i povtoruva ovie 15 godini. Sirija, Ukraina, pak Sirija, pak Ukraina, i jas licno ne sakav da veruvam deka vakov poteg ke napravi, odnosno otide na all in. E sea, Zapadnjacive sto glumat demek ne znaat sto se desava, kao iznenadeni, neka igraat do kraj koga go prinudija na ovie cekori. Igrata ke bide Evropa - Rusija, Amerika im odgovara sve ova, nuklearna vojna sigurno nema da ima, no sto ostanuva so konvencionalnata zakana, sto e so Balkanot koj ne uspeaa Amerikancite da go zatvorat kako prasanje i koj vo segasni uslovi preststavuva bure barut koe lesno moze da rokne vo Bosna pa duri i na Kosovo. Nejkam da koristam vakvi izrazi posto e klise, ali rabotava e ja nadraznija meckata i sega kao u kafez ke ja vratat, mislam tesko taa rabota.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.617
Поени од реакции
82.344
Putin ja vergla istata prikazna uste od Minhen 2007. godina, i koj go prati, znae deka traektorijata na ruskoto deluvanje ni za milimetar ne otstapuva od toa sto uste togas go kaza i povtoruva ovie 15 godini. Sirija, Ukraina, pak Sirija, pak Ukraina, i jas licno ne sakav da veruvam deka vakov poteg ke napravi, odnosno otide na all in. E sea, Zapadnjacive sto glumat demek ne znaat sto se desava, kao iznenadeni, neka igraat do kraj koga go prinudija na ovie cekori. Igrata ke bide Evropa - Rusija, Amerika im odgovara sve ova, nuklearna vojna sigurno nema da ima, no sto ostanuva so konvencionalnata zakana, sto e so Balkanot koj ne uspeaa Amerikancite da go zatvorat kako prasanje i koj vo segasni uslovi preststavuva bure barut koe lesno moze da rokne vo Bosna pa duri i na Kosovo. Nejkam da koristam vakvi izrazi posto e klise, ali rabotava e ja nadraznija meckata i sega kao u kafez ke ja vratat, mislam tesko taa rabota.
Можда на Русија и одговара да ја отвори Украина пред да се затвори Балканот.
Автоматски споено мислење:

Се надевам дека Путинофилите тука конечно ќе сфатат дека Русија е губитничка држава, а не „светската суперсила“ што ја тера руската пропаганда.
Во светот на Русија, Америка и Кина поимот губитничка држава е невозможен практично.
Автоматски споено мислење:

Заебано е тоа кога ќе ве понесе емоцијата а при тоа сте наоружани со уклучено хај левел рацио и нема нема и ќе се сопнете од некоја фејковача(што би рекол некој член) ја за разлика од други полека идам као желка и имам време да избегнам гранка,камен,дупка или вир некој кој ми надоаѓа со 25 метра брзина на час/км.
Како никогаш до сега треба внимателно сите вести да се следат. На двете страни има фејковачи.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Putin ja vergla istata prikazna uste od Minhen 2007. godina, i koj go prati, znae deka traektorijata na ruskoto deluvanje ni za milimetar ne otstapuva od toa sto uste togas go kaza i povtoruva ovie 15 godini. Sirija, Ukraina, pak Sirija, pak Ukraina, i jas licno ne sakav da veruvam deka vakov poteg ke napravi, odnosno otide na all in. E sea, Zapadnjacive sto glumat demek ne znaat sto se desava, kao iznenadeni, neka igraat do kraj koga go prinudija na ovie cekori. Igrata ke bide Evropa - Rusija, Amerika im odgovara sve ova, nuklearna vojna sigurno nema da ima, no sto ostanuva so konvencionalnata zakana, sto e so Balkanot koj ne uspeaa Amerikancite da go zatvorat kako prasanje i koj vo segasni uslovi preststavuva bure barut koe lesno moze da rokne vo Bosna pa duri i na Kosovo. Nejkam da koristam vakvi izrazi posto e klise, ali rabotava e ja nadraznija meckata i sega kao u kafez ke ja vratat, mislam tesko taa rabota.
Istorijata ke se povtori.. Prvon vo Bosna, pa Kosovo, pa Makedonija.. bas toj redosled, a vo najloso scenarijo na trite mesta vo isto vreme..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom