Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.437
Еден факт е дека Украина веќе 8 години гранатира Луганск и Доњецк. До сега беше премолчувано од страна на Руските медиуми. Но ете денеска почнаа да известуваат за тоа.
Автоматски споено мислење:

Второ е четивово од Сурков.

Surkov: It Is High Time Russia Reverses the Obscene Treaty of Brest-Litovsk 1918
И еден сликар на времето бараше лебенсраум и поништување на мировни договори.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.209
Поени од реакции
25.946
А, што добија после тоа неговите гласачи?
После тоа прави оверекспанзија во која губи.

Неговите гласачи добија два кубика земја над нив. Ко и сите други во светот. Гласачи се најнебитниот сегмент во геополитика.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.386
Поени од реакции
36.321
После тоа прави оверекспанзија во која губи.

Неговите гласачи добија два кубика земја над нив. Ко и сите други во светот. Гласачи се најнебитниот сегмент во геополитика.
Да застанеше после анексиите на Австрија и териториите со германско население денес веројатно ќе беше повеќе почитуван од Бизмарк. Ама алчен гз три кура јаде :D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.930
Поени од реакции
17.753
Kje gi ispleskal sssr sekako, vaka bar nema da gi kopka so kje bilo ako napadnele prvi.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Види види, пишуваш "Македонец", а во друга тема негираш постоење на македонска нација? Се надевам дека не се работи за шизофренија, состојба од која патат многу четници.
Не вреѓам јас никого на национална основа. Ти си четник и тоа е тоа. Твоите четнички прикаски како тоа четниците биле ослободители на овдешниот народ кој пател од амнезија за својата србијанска суштина, негирањето на етничкото чистење, колонизација и најстрашни ѕверства извршени од страна на сврби врз Македонско население се доволен знак за социопатски тенденции. Констатирање факти не е навреда.
Тука е и негирањето на четничките злочини во 90-те, колку треба човек да е олош за да негира такви ужаси? Како не ти е срам?
Исти сте како качаците кои сите биле во подрум. Вие сте геноциден етнос, едини кои после WW2 на европско тло правеа конц-логори.
За да биде шизото пуштено на најјако, сврби кукаат за Косово а истите тие направија 2 парадржави во Босна и Хрватска со што планираа да направат Велика Сврбија.

Македонија има многу повеќе заедничко со Украјина во оваа ситуација.
Имаме земја која се спрема за инвазија, која во реоните каде малцинството е мнозинство формираа парадржави, имаме негирање на украјинскиот етнос и непризнавање на црква...слични постапки како што прават нашите комшии.

Не знам како те толерираат на македонски форум каде шириш пропаганда дека македонците не постојат туку се срби и бугари, ама тоа не е моја работа.
не сум четник, туку сум поносен четник... бидејќи се потврдува мојата констатација дека си ментално малтретиран од некој рандом Србин па сега паак вртење на муабети од Украина па до некакви си концентрациони логори наалик на Аушвиц а си ги видел на СНН нормално, паа тука ке се тупи за некакви си злосторства, па за некои негирања, само да се разводни темата а уствари тоа што е суштината што ја наведов во првиот пост дека со „сразмерна сила“ ни помогнале Арачиново да го исчистиме за 48 сата, тоа нема везе, како и автобусите... друго за историја за тебе сум професор, ај што си неписмен за историски настани посебно на балканот, туку и логиката и здраво расудување ти е проблем, повеќе пати ти имам кажано треба да вклучиш мозок а не што се ке ти исерат западните медиуми ти тоа да голташ, по таа аналогија гледам и мислењето ти е исто и за Украина, тоа што се деси мајдан со снајпери, со фаашистички структури на тоа ке се прааивме слепи нели, важно Украина имала проблем со Црква ( за која проблематика си големо ништо, нула), имала проблем со злобното Руско маалцинство, а пред тоа 100 години живеле без проблем и сме биле во иста ситуаиција, само колку ти фали здрав разум не споменуваш дека Македонија како држава немаше проблем со малцинството, туку малцинството со Македонската држава, додека во Украиана е обратна ситуација, веднаш кога дојда на власт фашистичките структури ги укинаа сите права што ги имаа русите и се спремаа за нивно ај да акажеме асимилирање, чистење би бил јак збор но и тоа не би ме чудело.

Здрав разум, васпитање и елементарна логика не ми дозволува да сум на страна на фашистичка политика на Украина, која е инструирана токму од западаот... до пред 2014 немаа никаков проблем со злите Руси, Крим беше нивни, Луганск и Доњецк такоѓе, доколку под претпоставка Русите не реагираат ке се деси Украинска олуја како во Хрватска исто така од фашистички структури, или прогромот на Космет 2004 од албански екстремисти, тоа е сценарио кое е видено веќе и за тоа нема никој да поднесе одговорност, али бидејќи како што гледам Русите се спремни да одговорат, како и што беше со Крим мислам дека Доњецк и Луганск ке имаат автономија како што Р.Српска има во Бих.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.386
Поени од реакции
36.321
Автоматски споено мислење:


Многу многу ракети се ова.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.105
Поени од реакции
30.872
Пак р’чкање...
Aко Русија планира да нападне еве касус бели (или фолс флаг):
Американски и руски воени авиони летале опасно еден до друг во три одделни инциденти во текот на викендот над Средоземното Море, вклучително и оној во кој поминале на растојание од 5 метри еден од друг, соопштија претставници на Пентагон. Во инцидентите, кои се случиле во петокот и саботата, учествувале руски ловци „су-35“, што се префрлиле во патеката на летот на извидувачкиот авион на американската морнарица „П-8А“, соопштија официјални лица.
„Тоа е многу опасен и непрофесионален потег“, изјави претставник на американското Министерство за одбрана.
Хмм, да многу непрофесионално и опасно од Русивe што ја ставиле државата веднаш до американски воени бази и НАТО членки. ;)


 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Оружје и опрема беа купувани во кеш од Украјина и тоа беше мање више тапани по свадба, мислам на Су-25 додека Ми-8/17 и Ми-24 колку толку видоа дејство. Т-72 стигнаа прекасно. Нешто се купи и од Хрватска (Оган ПРЛ)
На форумов има многу антизападно и анти-нато настроени а не се прашуваат од каде тие БТР,Хермелин,М-113, Хамви,Дифендери,М-101,Милан,Т-55, Леонидас, ТАВ, Хјуи, теренски возила, радари, комункациска опрема, логистика, санитет, муниција и што све не кое беше масовно употребено контра качаците, све бесплатно, гратис, поклон од Нато! Како е това могуќе?:icon_lol:
Па Нато и ЕУ ја опремија целосно АРМ 1998-2000, буквално од ништо направија респектабилна армија.

Турција уште 1997 предложи да донира комплет ескадрила ударни Ф-5 Тајгер 16+8 авиони, уз обавеза тие да бидат одржавани и ремонтирани во Турција. Предлогот беше одбиен од тогашната власт.
Заборави да ги спомнеш рамковниот и преспанскиот договор.Блескаме.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.764
Поени од реакции
26.331
Член од
26 јануари 2007
Мислења
824
Поени од реакции
833
Исмејувам? Па да живееш во lookalike западна држава, а да ми кажуваш дека во Жунгжанжакжугжу во некоја си недојдија во Кина било поубаво од Њу Јорк е тука не се согласувам ама баш ич.
:facepalm:
Си живеел ли на Менхетен и во дел од Кина за да го напишеш ова или си гледал филмови само?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.046
Поени од реакции
80.923

Одамна немам порадосна вест прочитано.
Им пожелувам на сите муслимани од Балкан, што решиле да помогнат на НАТО во Украина, среќен пат и пријатен престој.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom