Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.228
Проблеми во рајот?


 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Група бродови на руската армија го помина Ла Манш и веројатно плови кон Медитеранот .Руските специјални сил се наоѓаат во Гомељ(се сеќавате на бајагината песна)од семејствата можат да се прочитаат пораки дека им рекле 3-9 месеци нема да се вратат дома.
Монструмот Зеленски разговараше со шефот на ЦИА и со Блинкен во последнава недела.Се прават планови да се направи што поголема штета на Украина материјална се разбира,и да се направат што поголеми човечки жртви (со таа цел и се носи забрзано вооружување)за да останат историски поседици врз руско-украинските односи.
Ако Блинкен има малку разум (човечност сигурно нема)утре во раговорите со господин Лавров ќе капитулира за да може да испреговара малку време за следната акција на Русија која ќе следи молневито ако не капитулираат американските окупатори на Украина заедно со домашните предавници.
Аман бе, 9 месеци? Нели молњевито ќе беа вратени Бугарија и Романија, а потоа јуриш дури до Берлин?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
9 месеци се многу?
И Штип е далеку, ако идеш пешки ;)
Аман бе, 9 месеци? Нели молњевито ќе беа вратени Бугарија и Романија, а потоа јуриш дури до Берлин?
Не знам за Романија, ама Бугарија ако загусти мења страна зихер:D
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.172
Поени од реакции
25.778
Ако спремноста им е навистина таква каква што кнезот овде ни рапортира, да.
Не, хипотетичко освојување на држава од 40 милиони луѓе, која има и национална гордост и воена историја (не се пустински Арапи) и ќе биде логистички поддржана од најсилната алијанса, за 9 месеци е импресивен воен успех.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Не, хипотетичко освојување на држава од 40 милиони луѓе, која има и национална гордост и воена историја (не се пустински Арапи) и ќе биде логистички поддржана од најсилната алијанса, за 9 месеци е импресивен воен успех.
За тие 9 месеци јас ги сметам и Бугарија и Романија. Еве, @кнез нека каже точни информации од прва рака до кај планираат да стигнат до септември.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.373
Поени од реакции
29.849
Проблеми во рајот?


Германците се принципиелни, не извезуваат оружје во региони каде се води војна... Лоша организација од САД, можеле на време да ги предвидат потребите и да направат соодветни рокади од други НАТО држави во Украина. На крај сеедно е, не е дека со тие артилериски парчиња Украинците ќе се одбранат. Сѐ ова е само претстава „правиме што можеме“.

Но да, интересно е што Германија постапува... Разумно.
Пошто сето ова е многу неразумно, целата децениска агресија кон Русија, поставувањето ракетни бази во Полска, Романија, балтичките држави, амрикански воени бази. Сето тоа е една голема лудост и brinkmanship кој крајно може да доведе до уништување на цивилизацијата а веројатно и човештвото. Не заради Украина, ама ако работите ескалираат... Едноставно психопатите од САД се обложуваат дека Русија попрво ќе капитулира, отколку да се брани со нуклеарно оружје затоа што тоа ќе значи крај на светот. Лудило.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Жал ми е и мене за Украинците ама јбг, да седеа мирни пред 10 години т.ј да не беа искористени од разно разни НВО и влечени за уши да бутнат легитимно избран режим ( кој секако беше корумпиран), а при тоа да ограничиш уставно загарантирани права на руско малцинство, кое што малцинство се граничи токму со Русија, која е една од двете најголеми воени сили моментално резултатот е повеќе од очекуван, односно руинирана држава, окупиран еден од стратешко најважните делови на Украина и опасност за уште поголема патња на Украинците и Украинската држава.
Поентата ми е, никогаш не ми е било јасно што им се врти во главите на ликови како Порошенко, Зелински, Сакашвили, па и Фидел Кастро да покажуваш зуби и се курчиш на светска сила која е на твојата граница, а треба само да си просечно интелигентен и да го претпоставиш резултатот.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
757
Поени од реакции
359
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.373
Поени од реакции
29.849
Каде престанав да читам (сакав уште кога видов дека авторот е министерот на одбрана на Британија):
Тоа е затоа што најдобриот, жив пример за „човек од слама“ во моментов е тврдењето на Кремљ дека е под закана од НАТО.
Ако градење ракетни бази на неколку минути летање до најголемите руски полулациски центри, не е причина за загриженост туку е strawmen агумент, тогаш авторот не е искрен. Што со оглед на тоа дека е англиски политичар, воопшто не ме зачудува.

Да не го спомнуваме и непотпишувањето на продолжение на договорот за неширење на нуклеарно оружје од страна на САД, како и прекршувањето на договорот за неразвивање/произведување и поставување на нуклеарни проектили со краток домет. Баш такви се поставуваат во спомнатите ракетни бази во Полска, Романија, балтичките држави, а наскоро (се надеваат) и во Украина... За семантиките дека НАТО ги примил државите од Варшавскиот Пакт затоа што тие барале, иако на СССР им било експлицитно ветено дека нема да има проширување, за тоа не вреди ни да се разговара веќе.

Но @alekjov можеби ти можеш да понудиш веродостојни аргументи за тезата на колумната која ја цитираш?
Мислам што веќе авторот така бедно потфрлува во бранењето на сопствената теза.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.861
Поени од реакции
39.264
богами без основа ти е 80% од целата граница на Русија со европејски држави е да биде окупирана од НАТО.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.373
Поени од реакции
29.849
Поентата ми е, никогаш не ми е било јасно што им се врти во главите на ликови како Порошенко, Зелински, Сакашвили, па и Фидел Кастро да покажуваш зуби и се курчиш на светска сила која е на твојата граница, а треба само да си просечно интелигентен и да го претпоставиш резултатот.
Друже сите што набројуваш, освен Кастро и Куба, се марионети донесени на власт од САД. За доброто на сопствените држави не размислуваат.
Инаку Кастро и Куба се друга приказна, таму Америте се противеле на смена на власт пошто таму на власт била мафијата на САД. Корлеоне и другите биле газди на сѐ што вредело во предвоена Куба. По револуцијата не му ни дале шанса на Кастро, многу обиди за атентати преживеал и неколку државни удари, дури и директен напад, копнена инвазија од САД (демек кубански доброволци биле). Прочитај за Заливот на Свињите.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Друже сите што набројуваш, освен Кастро и Куба, се марионети донесени на власт од САД. За доброто на сопствените држави не размислуваат.
Инаку Кастро и Куба се друга приказна, таму Америте се противеле на смена на власт пошто таму на власт била мафијата на САД. Корлеоне и другите биле газди на сѐ што вредело во предвоена Куба. По револуцијата не му ни дале шанса на Кастро, многу обиди за атентати преживеал и неколку државни удари, дури и директен напад, копнена инвазија од САД (демек кубански доброволци биле). Прочитај за Заливот на Свињите.
Се ми е ова јасно, но сепак треба да се има малку во лејката пред да се нафати на таков потег, околу Куба и Кастро доволно знам и потполно ми е јасно пред револуцијата што било и како било, но политиката на Кастро ја врати земјата во среден век, дали била добра или лоша тоа може да дискутираме, дали имал добра намера и тоа може да дискутираме, но резултатот е катастрофален по Куба и Кубанците кога на 100км се курчиш на светска сила... све у свему лоша математика е на крајот на денот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom