Колку примања се потребни во Македонија за да една фамилија има пристоен живот

Член од
24 март 2010
Мислења
15.156
Поени од реакции
25.646
Ај тогаш да ги вклучиме и Мијалков, Орце, Зајко, Гуштеров...... и уште едно 500-1000 разбојници, од зелка чорба сарма ќе се сториме!
Па да не се за вклучување, нема цела држава да им премерува колку имаат и што прават. :toe:
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Тоа е груба пресметка се надевам дека ќе посветам повеќе време на учење.
Немој само да кратиш на времето за секс. Секој ден по саат време, дрмај. Нека пукнат душманите и инцелите.
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
257
Поени од реакции
200
Јас би се вратил во Мк за 1000 евра плата, а за солиден живот на четири члено семејство со решено стамбено прашање мислам дека се потребни минимум 120.000 денари
Потрошувачка кошница 40.000 денари
Сметки и греење 15.000
Возило осигурување сервис лизинг и бензин 25000
Гардероба други трошоци 20.000
И 20.000 кои ќе одат како заштеда и инвестиции.
Се испод тоа е кратење од основни човекови потреби , а изнад оваа граница е луксуз. Жал ми е што 90 проценти од Македонците живеат под овој стандард.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Јас би се вратил во Мк за 1000 евра плата, а за солиден живот на четири члено семејство со решено стамбено прашање мислам дека се потребни минимум 120.000 денари
Потрошувачка кошница 40.000 денари
Сметки и греење 15.000
Возило осигурување сервис лизинг и бензин 25000
Гардероба други трошоци 20.000
И 20.000 кои ќе одат како заштеда и инвестиции.
Се испод тоа е кратење од основни човекови потреби , а изнад оваа граница е луксуз. Жал ми е што 90 проценти од Македонците живеат под овој стандард.
95% и повеќе.
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
45
Поени од реакции
37
De pokazi od kade ti e statistikava za vozrasta na tie po pabovi?

Ja generalno ne sum mnogu po pabovi i restorani. Posleden pat bevme pred 2 nedeli so kolegi i koleski od rabota od 3 popladne do polnok i pominavme niz 4 paba i nekako ne mi izgledase ko site da se ispod 30, sami i drogirani :D
Каснам малку со одговорот :)
Кога ќе почнеш да ги редиш сите локали низ централен Лондон, 365 дена во годината, од јутра до сутра, ќе си прајме муабет.
Предпразнично, на недела дена пред Божиќ, нормално дека е полно.
Кажи во кој дел на Лондон се тие 4 локали што ги посети. Вимблдон? Ковент Гарден?
Што кујна служат, типичен паб или ресторан. Најтклаб или? Влез плативте?

Ете од задутре, на деј оф, фати воз и појди на Сохо и ќе видиш што колку работи и колку луѓе има. Па после пак на воз и така низ вест банк и ќе видиш што работи кој и колку излегува.
Да не работев хоспиталити, да ми кажувате кој колку излегувал и колку трошел на кафани.
Од јануари до март, локали затвораат оти повеќе им се исплати да е затворено отколку отворено. Од Април до декември е сезоната во Лондон, кога доаѓаат стотици илјади туристи и го запоседнуваат Лондон и оставаат милијарди тука.

Ете направи си муабет со возач на црно такси и тие ќе ти разјасни како стојат некои ствари.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Каснам малку со одговорот :)
Кога ќе почнеш да ги редиш сите локали низ централен Лондон, 365 дена во годината, од јутра до сутра, ќе си прајме муабет.
Предпразнично, на недела дена пред Божиќ, нормално дека е полно.
Кажи во кој дел на Лондон се тие 4 локали што ги посети. Вимблдон? Ковент Гарден?
Што кујна служат, типичен паб или ресторан. Најтклаб или? Влез плативте?

Ете од задутре, на д :D еј оф, фати воз и појди на Сохо и ќе видиш што колку работи и колку луѓе има. Па после пак на воз и така низ вест банк и ќе видиш што работи кој и колку излегува.
Да не работев хоспиталити, да ми кажувате кој колку излегувал и колку трошел на кафани.
Од јануари до март, локали затвораат оти повеќе им се исплати да е затворено отколку отворено. Од Април до декември е сезоната во Лондон, кога доаѓаат стотици илјади туристи и го запоседнуваат Лондон и оставаат милијарди тука.

Ете направи си муабет со возач на црно такси и тие ќе ти разјасни како стојат некои ствари.
Pa bas i ne mi dade nekoj odgovor :D.Ja te prasav nesto konkretno bidejki kazuvas nekoj statistiki a ti odma drug muabet mi vrtis. Koga davas nekoa statistika bar daj fakti a ne od muabeti so taksi vozaci :D

Ako rabotis u hospitality avtomatski znaes koj kolku ispagja i kolku trosi? :facepalm: Ova tipicno balkanski mentalitet koa se "znae" se za sekogo a ustvari pojma se nema.
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
45
Поени од реакции
37
Pa bas i ne mi dade nekoj odgovor :D.Ja te prasav nesto konkretno bidejki kazuvas nekoj statistiki a ti odma drug muabet mi vrtis. Koga davas nekoa statistika bar daj fakti a ne od muabeti so taksi vozaci :D

Ako rabotis u hospitality avtomatski znaes koj kolku ispagja i kolku trosi? :facepalm: Ova tipicno balkanski mentalitet koa se "znae" se za sekogo a ustvari pojma se nema.
Па и ти не одговори кај излезе, во кои 4 пабови, која ареа.
Си излегол еднаш, на неколку саати и ме убедуваш тука дека и повозрасни многу излегувале.
Прво си кажуваш дека не излегуваш, а после јас сум била балканка, оти сум работела хоспиталити, демек јас не сум знаела
што се дешава во хоспиталити :rolleyes:
Ако не излегуваш, зошто кометираш дека некој друг не знае?
Смешен си
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
За моја жал, ич не мизерувам.
Има и за кафани, барови, стриптиз барови, одмори по хотели едно 5 пати годишно, инвестиции во иднината, 3 пензиски фонда, черити донации...
И ако може совет за грелка, економична.
Najde li ekonomicna grealka? Poso pocnav da se sekiram deka ke treba da otkazes eden odmor i nekoja donacija radi skapata struja :D

Па и ти не одговори кај излезе, во кои 4 пабови, која ареа.
Си излегол еднаш, на неколку саати и ме убедуваш тука дека и повозрасни многу излегувале.
Прво си кажуваш дека не излегуваш, а после јас сум била балканка, оти сум работела хоспиталити, демек јас не сум знаела
што се дешава во хоспиталити :rolleyes:
Ако не излегуваш, зошто кометираш дека некој друг не знае?
Смешен си
Nema potreba da odgovoram jas koga ti ne odgovaras tuku preogjas na drugi muabeti. Nema vrska balkanka so toa sto rabotis hospitality, tuku so toa sto mislis deka znaes se za sekogo. Ja nikade ne rekov deka ne izleguvam ali pak si naogjas nesto kako sto tebe ti odgovara.
Imas oficijalni statistiki na internet sto pokazuvaat poinakva slika od onaa sto ti ja prikazuvas.

Ne znam kolku vreme si vo Anglija ali me potsekjas na edna tetkica od onie fb grupine za makedonci vo Anglija, koja bila ovdeka 30godini i misli deka znae se, a koga ke ja negiraat so fakti odma kazuva nesto sosem treto. Bukvalno ko nea da ja citam ovdeka.

Inace zabegavme off topik epten, ako sakas da diskuturas otvori tema :D
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Џабе муабетот. Коа ќе се жениш или кога ти се родат деца ни 2 миљони денот не те спасуваат :icon_lol: Секогаш ќе најдат начин да ти го потрошат и последниот цент па макар и Лазар од Мокрино да ти е вујко...
Кој прави муабети од овој тип треба деца да си направи, ќе има други маки :icon_lol:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Џабе муабетот. Коа ќе се жениш или кога ти се родат деца ни 2 миљони денот не те спасуваат :icon_lol: Секогаш ќе најдат начин да ти го потрошат и последниот цент па макар и Лазар од Мокрино да ти е вујко...
Кој прави муабети од овој тип треба деца да си направи, ќе има други маки :icon_lol:
Заклучок, да не се женат и да не прават деца?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Најди државна работа, купи кола и купи стан на кредит и имај деца така треба. (y)
 
Член од
21 јули 2021
Мислења
28
Поени од реакции
54
Најпрво, Среќна Нова Година на сите!
Гледам дека се расправа за тоа што всушност значи средна класа па еве подетално што јас подразбирам под средна класа, во случај на помлад пар со две деца што е некој репер за пресметиките за средна класа.

Стан/куќа минимум 20м2 по особа (3 спални, кујна, трпезарија, дневена и бања) загреани 24/7 на најмалку 20 степени во зимскиот период со ОК покуќнина (Икеа и слични). 20м2 го зборуваат за некој законски минимум по особа во Германија. Така на пример за нашите кои сакаат да повлечат си ја фамилијата, ова во стартот е најголемиот трошок, бидеќи мора да изнајмат поголеми станови. Не можело 4 лица да бидат пријавени во стан од 40м2.

Возило не постаро од 10 години од средна класа на градски возила или компакти. Значи Поло, Голф и слични, никако BMW.

Облека до средна класа. Ова е најтешкиот дел за дефинирање. Во просек ова би било Zara, Mango, Uniqlo, Calvin Klein, Ted Baker до можеби Hugo Boss на распродажба, outlet и сл. Иначе не се бунете, цените по кои ги продаваат овие брендови во МК дури и на распродажба немаат врска со реалноста.

Храна е исто така тешка за дефинирање, посебно што скоро сите јадат исто, но еве да земеме некоја средна цена во Kaufland.

Одмор, вообичаените пакети овде се 7, 10 или14 дена, all-inclusive, најчесто во хотели помеѓу 3-5 ѕвезди и на локации од Турција, Египет, Шпанија, Канарски Острови, Доменикана и сл. Мислам дека на зимовање одат само мал број на луѓе и може да се смета за луксуз.

Нормално, сите останати тековни трошоци подмирени, сметки, осигурурување, дизел и сл.

Иначе за тоа дека првата генерација тешко поминува, не мора да значи. Познавам луѓе кои во 10 години, отвориле фирми и ги решиле сите егзистенцијални проблеми, и кои живеат не само живот на средна класа туку и многу подобар, но ова се мал број на луѓе можеби до 5%. А има и шваби кои едноставно не сакаат да работат за минимална плата или малку повисока, туку многу подобро им е да бидат на социјална помош и воопшто да не се замараат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom