Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Дали некој има споредувано податоци за одредена компанија помеѓу Yahoo Finance и FMP (Financial Modeling Prep) и која е поверодостојна?

На FMP имаат многу почисто API за автоматизација, а планирам да направам scraper со кој ќе ги повлечам сите податоци за последни 5 години во табеларен приказ, групирани по компанија.
Сакам да направам и пресметки на сите соодноси потребни за евалуацијата во прв чекор (Current Assets/Current Liabilities, Cash Ratio, Quick Ratio...(плус истите соодноси и за 5 години наназад доколку има податоци)), се со цел да ги елиминирам компаниите кои не вреди воопшто да се разгледуваат.

Ако ги има некаде веќе пресметани и собрани на едно место во табеларен приказ давајте линк да не се малтретирам :D
Незнам бесплатен сајт за тоа.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Незнам бесплатен сајт за тоа.
И за пари не е страшно, еден месец во годината ми треба целосен пристап. Старите податоци ќе ги собере еднаш во годината, а тековната цена во живо ќе ја собирам од Yahoo finance.
 
Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
Чек, независно на сумата секогаш е 1 долар?
1-2$ max bez razlika na iznos.
Mene za pogolema suma mi zema 1.73 EUR. Taka da ne mora da znaci deka e podobro da prefrlis USD od start (duri I ako planiras da koristis usd). So ogled na toa sto nasite banki I menuvacnici imaat pogolemi marzi za menuvanje vo drugi valuti (sto ne se eur) podobro e da prefrlis eur a posle ke si gi smenis vo sto sakas (usd, GBP, aud, cad,..) za minimalna provizija.
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
И за пари не е страшно, еден месец во годината ми треба целосен пристап. Старите податоци ќе ги собере еднаш во годината, а тековната цена во живо ќе ја собирам од Yahoo finance.
Sekoja platforma ima uvodna ramka koja e besplatna i nadgradena professional varijanta. Se pretplatuvas obicno na godisno nivo i ne mozes da vleguvas i izleguvas koga sakas.

Inaku malce si kontradiktoren, vamu za par $ talkas po menuvacnici za nekakva si razlika vo provizija, od druga strana vleguvas vo analizi koi gi pravat investitori so 6-7 cifren obem.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Sekoja platforma ima uvodna ramka koja e besplatna i nadgradena professional varijanta. Se pretplatuvas obicno na godisno nivo i ne mozes da vleguvas i izleguvas koga sakas.

Inaku malce si kontradiktoren, vamu za par $ talkas po menuvacnici za nekakva si razlika vo provizija, od druga strana vleguvas vo analizi koi gi pravat investitori so 6-7 cifren obem.
Друга е поентата на ова со анализите, а тоа е автоматизација на се што треба да е направи како техничка анализа (со исклучок на графикот во прв момент).

Немам премиум акаунт на seek alpha да видам дали може да правам филтрирање по овие параметри, и од сите можни акции да исфилтрирам само 20тина компании кои би ги гледал во детали. Ако го нудат тоа како сервис би било супер, немам потреба да се малтретирам. Не сум некој што ќе тргува на дневна основа (ниту имам време и желба за тоа), туку 1-2 пати во годината или помалку. Тоа што ќе го купам сакам да го држам на подолг период, што значи и да треба да се претплатам тоа е 1-2 месеци во годината.

Идејата ми е да го сведам делот со анализирање и одбирање на акција од технички аспект на минимум, т.е да остане само: гледање на графикот и споредување на support/resistance (ова немам идеја како би одело во код), и детали кои не се поврзани со техничката анализа (вести за таа компанија, што се случува во таа област во моментот и сл).
 
Член од
26 јуни 2018
Мислења
7
Поени од реакции
2
Vo sporedba so ilirika ili so nekoi od bankite sto nudat trguvanje so hartii vo stranstvo se daleku popovolni. Na primer mene nikogas mi nema zemeno poveke od 1.9$ sto e zivo dzabe. Kolku tocno e provizijata zavisi od tipot na akauntot I kolicinata I tipot na hartiite so koi trguvas (akcii, opcii, futures,..). https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=commission
Планирав само акции и ETFs, за деривативи е рано. А префрлањето на пари на ИБ како иде? Планирав од следна недела да влегувам па затоа прашувам, чекам петок само да видам извештај за инфлација.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
109
Поени од реакции
32
Vo sporedba so ilirika ili so nekoi od bankite sto nudat trguvanje so hartii vo stranstvo se daleku popovolni. Na primer mene nikogas mi nema zemeno poveke od 1.9$ sto e zivo dzabe. Kolku tocno e provizijata zavisi od tipot na akauntot I kolicinata I tipot na hartiite so koi trguvas (akcii, opcii, futures,..). https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=commission
Дали има опција на Interactive brokers да ставаш месечно по 2000 ден да речеме и да ги чуваш подолг период пред да ги продадеш, 10-20 години?
Дали stocks спаѓаат во хартии од вредност?
Во што ми предлагаш да инвестирам? Дали акции дали обврзници.
Искрено ништо не знам
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Дали има опција на Interactive brokers да ставаш месечно по 2000 ден да речеме и да ги чуваш подолг период пред да ги продадеш, 10-20 години?
Дали stocks спаѓаат во хартии од вредност?
Во што ми предлагаш да инвестирам? Дали акции дали обврзници.
Искрено ништо не знам
Ne ti se isplati da stavas po 2000 den mesecno. Sekoja uplata e do devizna doznaka koja cini okolu 2-3.000 mkd. Soberi u tek na edna godina 2-3k eur i pusti gi na IB odednas.

Da stocks se hartii od vrednost, na IB ke mozes da investiras vo bilo koja kompanija koja sakas, od celiot svet, sekako najpoznati se amerikanskite - FB, Google ( Aplhabet ), Apple, Microsoft, Coca Cola, McDonalds itn. na IB vo search pocni da ja pisuvas kompanijata vo koja planiras da investiras i ke ti izleze, klik na nea pa na stocks i posle toa mozes da kupuvas po cena koja ti ke si ja odredis.

GL :)
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Ако сакате вејлу со издржана идна вредност без дивиденда како што сте сељачки научени тогаш доаѓаме до Lucid. IPO старо неколку месеци со турбулентна волатилност шо сеа е у слободен пад а немаат уше едно возило испорачано. Им стигна честитка од SEC дека кривотвореле излагање дека имаат 34к возила продуцирано а всушност се до 150 -200 ком у најава (ЈБГ Америка ). Чекајте кон крај на година акцијата да падне под 40 па и 30$ па да продаваме 2026та на 160, 170$
п.с не читајте јахуу валуцаии, немаат врска со живот јас не ви давам дисклејмер на ова:rolleyes:
 
Последно уредено:
Член од
9 септември 2020
Мислења
137
Поени од реакции
99
Планирав само акции и ETFs, за деривативи е рано. А префрлањето на пари на ИБ како иде? Планирав од следна недела да влегувам па затоа прашувам, чекам петок само да видам извештај за инфлација.
Generiras dokument za wire transfer I account confirmation letter. Treba da imas dovolno sredstva na smetka (devizi) za depozitot, swift trosoci, provizijata od tvojata banka I provizijata od stranskata banka. Voopsto ne e komplicirano duri mozes se da zavrsis I so elektronsko bankarstvo.
Автоматски споено мислење:

Nvidia kako vi cini na ovaa cena ?
Sansata za vlez tuka bese pred splitot. Mislam deka na ovaa cena nema mnogu prostor za rast
Katastrofalna procenka od moja strana... Se nadevam deka ne me poslusa...
 
Последно уредено:
Член од
21 јануари 2018
Мислења
109
Поени од реакции
32
Ne ti se isplati da stavas po 2000 den mesecno. Sekoja uplata e do devizna doznaka koja cini okolu 2-3.000 mkd. Soberi u tek na edna godina 2-3k eur i pusti gi na IB odednas.

Da stocks se hartii od vrednost, na IB ke mozes da investiras vo bilo koja kompanija koja sakas, od celiot svet, sekako najpoznati se amerikanskite - FB, Google ( Aplhabet ), Apple, Microsoft, Coca Cola, McDonalds itn. na IB vo search pocni da ja pisuvas kompanijata vo koja planiras da investiras i ke ti izleze, klik na nea pa na stocks i posle toa mozes da kupuvas po cena koja ti ke si ja odredis.

GL :)
Чекај 2000-3000 е провизијата за ставање пари?
Па јас не планирам да ставам илјади евра. Значи и еднаш годишно да е ќе ставам 24.000 ден 400 еу. Ми се исплаќа ли во тој случај?
Знаеш колкави се провизиите за повлекување на пари односно кига би ги продала акциите?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Чекај 2000-3000 е провизијата за ставање пари?
Па јас не планирам да ставам илјади евра. Значи и еднаш годишно да е ќе ставам 24.000 ден 400 еу. Ми се исплаќа ли во тој случај?
Знаеш колкави се провизиите за повлекување на пари односно кига би ги продала акциите?
Iskreno ne ti se isplati za pomali sumi, eventualno kolku da se ucis ili ako potrefis nekoj mega rastecki akcii. 20 evra minimum vlezna, 20 evra izlezna provizija na 400 evra ti se 10 procenti. Use po nekoj dolar za konverzija i kupuvanje na akcii, ti odi use nekoj procent tuka.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Чекај 2000-3000 е провизијата за ставање пари?
Па јас не планирам да ставам илјади евра. Значи и еднаш годишно да е ќе ставам 24.000 ден 400 еу. Ми се исплаќа ли во тој случај?
Знаеш колкави се провизиите за повлекување на пари односно кига би ги продала акциите?
nikako ne ti se isplati na tie iznosi, i vo MK da kupuvas ti treba okolu 2-3.000 eur po transakcija za da ti se isplati, bidejki i kaj nas ima minimum provizii.

spored mene, 2-3k eur soberi pa togas prefrli na IB ( kaj nas ne ni pomisluvaj da trguvas na MSE, krs e. )

ne e za stavanje pari nego za transfer - devizna doznaka od tvojata banka vo MK vo bankata na IB da deponiras sredstva. A posle proviziite se 1-2 USD, 10 pati poniski od na MSE.

za vadenje mislam deka nema provizija ili ima nesto sitno ( edna mesecno besplatno ), a posle tvojata banka moze da ti zeme za neodlezanost na sredstva ( ako sakas odma vo valuta da gi podignes, 1% valjda, a ako gi konvertiras vo denari vo bankata i da podignes denari, nema provizija )
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Mozhe so pomali sumi da se rasprasas vo ilirika, mislam oni imaa mesecno plakjanje vo nivniot fond.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom