Зошто девојките не ги сакат добрите момчиња?

Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Баш добро се објаснати машките. Тие 90% фини момќиња што се водени од емоциите и во голема мера остануваат изиграни, баш затоа што ги немаат особините на машкост (gay friend). Значи ги кажува само оние кои научиле дека да бидеш дрзок и таков каков што е опишан вродува со плод.

Значи не ги генерализира „ебачите“, ниту пак се става во истиот кош. Едноставно кажува што пали. Што и како е тоа кај девојките кај коишто пали, незнам. Дали пали затоа што баш тие девојки се дефектни или нешто, многу е порелевантно вие да кажете. Но изгледа женскиот дел сака да се генерализира и да ги тера стереотипите правејќи се дека тоа што го кажува сусаро 100% не е вистина.

Желбата на жената да биде доминирана звучи лошо, но од друга страна кога ќе прашаш жена што сака кај мажот, повеќето кажуваат сигурност некаква. Да се осеќа сигурно во неговото присуство... Еве запрашај се и ти дали сакаш сигурност. Што е тоа ако не е сон за доминантен маж.

И на крај убаво си заклучи, понудата и побарувачката се многу зависни меѓусебно. Така да кривицата за ваквата ситуација не е само кај едните.
Автоматски споено мислење:


Види батка, прво вадиш една реченица од контекст. После користиш некакви си мемиња за да пробаш да девалвираш ад хоминем. Значи да следи некој ќе го види Васиљ од али експрес. До такво ниво си спуштен со муабетов.
А, што друго можат да ти одговорам на муабетот „Туку се Африм и Бујар“? Исто ко да дојде сега некоја и да рече сите мажи се ѓубриња или сите жени се курви.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.527
Поени од реакции
26.015
:(Со тешко срце ќе морам да се сложам. НО,,,

Од друга страна, секогаш имаш право на избор.
Но ете, зарем можеш против впечатокот ? Никој не вика дека тоа е исправно и дека така треба. Според логиката на нештата (тоа што во општеството се брои како врлина), жената треба да го избере тој што е фин, добар, паметен, културен. Но за да не испадне дека впечатокот доаѓа само од форумов, има една изрека, добрите круши свињите ги јадат. Тоа истото важи и во двата правци. Зошто е тоа така, според мене е заради тоа што општествените нормативи се во директен конфликт со природните потреби, зошто денеска да се биде фин, добар паметен и културен, значи да се биде феминизиран.
Автоматски споено мислење:

сите жени се курви.
Ваков муабет прави само исфрустриран лик. Треба да се засрамиш.
 
Последно уредено:

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.615
Поени од реакции
21.324
Друго, сакам да кажам дека ужасно ме нервира кога и на ваквите теми се потценува женската интелектуалност и фокусот се става на желбата за доминација од страна на мажот. Стереотипни размислувања, од типот жената сака романтика, нежности и симнување ѕвезди од небото, а мажот е склон кон агресивност и грубост. Емоции? Какви емоции кај мажите? Не, никако. Дали сте реални? Па зарем вие не сте човечки суштества? Зошто таква емоционална недопирливост? Зошто таков стоицизам?

Зарем не ви е навредливо на вас како мажи тоа општественото дефинирање на машкоста? Силни мускули, либидо, жестоки автомобили, завидна финансиска состојба. Вака звучи примамливо и сигурна сум дека попатно се гледаат и тие аспекти во животот, ама не ви е малку површно да зборите така за вас? Токму заради тоа што ги поддржувате ваквите стереотипи, постојат и такви жени ете.
Инаку вие сте многу повредни од тоа! Вашата машкост е многу повеќе од тоа што мислите и тоа е она што е привлечно во очите на женската популација.
Зошто не се погледне страната на жената која кога ќе те погледне ќе се стопиш како сладолед. Затвораш очи и пред очи ти излегува нејзиниот лик. Нејзиното име го изговараш со почит, затоа што се поврзано со неа ти е свето. Ја сакаш, ја посакуваш, ја цениш, твоја е. Животот единствено со нејзе ти има смисла. Се останато е мртвило.
Што се однесува до машка емоционалност, топење сладолед и животот со смисла, дозволете ми да ви раскажам една приказна.

Седиме мешано полово друштво 4 женски и 3 или 4 машки во станот на една од девојките. Сите (сега веќе екс) форумџии. И тргнува вечерта алкохол, фиш...
Почнува тема на муабет кој е попатетичен, машки или женски. Тој муабет кратко траеше, со апсолутно мнозинство заклучивме дека мажите се попатетични. Надоврзувајќи се на таа тема, меѓу девојките почна муабет чив дечко е попатетичен. Е тука настана жестока дискусија и дебата која траеше се додека една од нив не предложи еден генијален начин како да се разреши дилемата, што веднаш без размислување беше прифатен. Да им се јават и да ги стават на спикерфон.

Никогаш ни пред ни после тоа не ме јадел толкав туѓ срам. Сакав во земја да пропаднам, сакав да ги прекинам разговорите, ама што фајде, секако јас а бил a не бил таму тоа ќе се случеше, вака ќе бев партибрејкер, плус од каде ќе учиш и стекнуваш искуства за да ги пишуваш овие работи. Еден од дечковците беше охриѓанец. Луѓе, апсолутно ништо на светот не е попатетично од охриѓанец како се лигави на телефон со охридски дијалект. Секако, победникот беше тој, не само поради дијалектот, се испостави дека е реално најпатетичен. А не заборавајте дека после тие дечковци требаше да ги гледам во живо и да правам муабет со нив.

Needless to say, ниту еден од тие дечковци не е сега со тие девојки, сите беа исшиканирани порано или подоцна. Значи дечковциве не згрешиле ништо па овие да им се светат. Се ова беше направено онака, за вечерта да биде поинтересна, да победиш во натпреварот на имање најпатетичен дечко, за забава. За девојкиве се ова беше една забавна, смешна, хумористична ноќ. Каква грижа на совест, каков бутур. Еден дури и примети дека е на спикерфон и кога ја праша зошто, оваа како од пушка му одговори дека е во Ве Це и се шминка/спрема па затоа, што е само доказ плус колку итро, проникливо и брзо може да биде женско фатено во незгодна ситуација.

Е така дечки, додека вие ја топите како сладолед, ја држите на дланка и и изразувате љубов и се тоа, другарки нејзини и некои бараби пукаат сеир од другата страна на слушалката, мониторот...

И не само ова, да знаете вашите девојки што чуваат, од СМС пораки (на времето повеќе), принтскринови, скриншотови и се што остава електронски траг, кои подоцна се споделуваат со другарки некогаш заради заедничка анализа што си сакал ти да кажеш, колкав шупак си излегол на тој и тој чат и слично, а некогаш е овака за забава и мајтап. Памет во глава, толку ќе ви кажам.
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
3.041
Поени од реакции
10.252
Баш добро се објаснати машките. Тие 90% фини момчиња што се водени од емоциите и во голема мера остануваат изиграни, баш затоа што ги немаат особините на машкост (gay friend). Значи ги кажува само оние кои научиле дека да бидеш дрзок и таков каков што е опишан вродува со плод.

Значи не ги генерализира „ебачите“, ниту пак се става во истиот кош. Едноставно кажува што пали. Што и како е тоа кај девојките кај коишто пали, незнам. Дали пали затоа што баш тие девојки се дефектни или нешто, многу е порелевантно вие да кажете. Но изгледа женскиот дел сака да се генерализира и да ги тера стереотипите правејќи се дека тоа што го кажува сусаро 100% не е вистина.

Желбата на жената да биде доминирана звучи лошо, но од друга страна кога ќе прашаш жена што сака кај мажот, повеќето кажуваат сигурност некаква. Да се осеќа сигурно во неговото присуство... Еве запрашај се и ти дали сакаш сигурност. Што е тоа ако не е сон за доминантен маж.

И на крај убаво си заклучи, понудата и побарувачката се многу зависни меѓусебно. Така да кривицата за ваквата ситуација не е само кај едните.
Види, ја можев комотно да изнапишувам цели реферати во суперлативи за прекрасноста и безгрешноста на мојот пол (не е дека не сум пишувала нешто такво во хумористична конотација), а поттикната од своите лични фрустрации (како што некој беше спомнал претходно на темава) реферат со еден куп негативности за машкиот пол. Наместо тоа приземјено и колку што можам пообјективно ви укажувам дека претерувањето, преувеличувањето, пристраснота и генерализацијата на ваквите теми се невистинити. Подедднакво за двата пола.

Туку, знаеш што ми е онака најиритативно во начинот на кој што дискутирате вие мажите на темата? Се поставувате надмено и несакајќи (или со умисла) и индиректно ги пецкате жените кои ете по некоја случајност се нашле на форумов и решиле да си пишуваат на темава (и тука саркастични коментари и неверувања за отстапувањето од таа ваша шема). Ова е дефиниција за генерализацијата што си ја спомнал ти. Прочитај си го и првиот пасус и таму ќе видиш генерализација.

Сè друго е преференца и се разликува од човек до човек. :)
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.793
Според логиката на нештата (тоа што во општеството се брои како врлина), жената треба да го избере тој што е фин, добар, паметен, културен. Но за да не испадне дека впечатокот доаѓа само од форумов, има една изрека, добрите круши свињите ги јадат
Ако сме веќе искрени, според логиката на нештата. Една жена денес е во состојба да направи разлика помеѓу 256 различни нијанси на пудри од исто толку производители, ама не е во состојба да направи разлика помеѓу добар од лош маж.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.041
Поени од реакции
10.252
Што се однесува до машка емоционалност, топење сладолед и животот со смисла, дозволете ми да ви раскажам една приказна.

Седиме мешано полово друштво 4 женски и 3 или 4 машки во станот на една од девојките. Сите (сега веќе екс) форумџии. И тргнува вечерта алкохол, фиш...
Почнува тема на муабет кој е попатетичен, машки или женски. Тој муабет кратко траеше, со апсолутно мнозинство заклучивме дека мажите се попатетични. Надоврзувајќи се на таа тема, меѓу девојките почна муабет чив дечко е попатетичен. Е тука настана жестока дискусија и дебата која траеше се додека една од нив не предложи еден генијален начин како да се разреши дилемата, што веднаш без размислување беше прифатен. Да им се јават и да ги стават на спикерфон.

Никогаш ни пред ни после тоа не ме јадел толкав туѓ срам. Сакав во земја да пропаднам, сакав да ги прекинам разговорите, ама што фајде, секако јас а бил ане бил таму тоа ќе се случеше, вака ќе бев партибрејкер, плус од каде ќе учиш и стекнуваш искуства за да ги пишуваш овие работи. Еден од дечковците беше охриѓанец. Луѓе, апсолутно ништо на светот не е попатетично од охриѓанец како се лигави на телефон со охридски дијалект. Секако, победникот беше тој, не само поради дијалектот, се испостави дека е реално најпатетичен. А не заборавајте дека после тие дечковци требаше да ги гледам во живо и да правам муабет со нив.

Needless to say, ниту еден од тие дечковци не е сега со тие девојки, сите беа исшиканирани порано или подоцна. Значи дечковциве не згрешиле ништо па овие да им се светат. Се ова беше направено онака, за вечерта да биде поинтересна, да победиш во натпреварот на имање најпатетичен дечко, за забава. За девојкиве се ова беше една забавна, смешна, хумористична ноќ. Каква грижа на совест, каков бутур. Еден дури и примети дека е на спикерфон и кога ја праша зошто, оваа како од пушка му одговори дека е во Ве Це и се шминка/спрема па затоа, што е само доказ плус колку итро, проникливо и брзо може да биде женско фатено во незгодна ситуација.

Е така дечки, додека вие ја топите како сладолед, ја држите на дланка и и изразувате љубов и се тоа, другарки нејзини и некои бараби пукаат сеир од другата страна на слушалката, мониторот...

И не само ова, да знаете вашите девојки што чуваат, од СМС пораки (на времето повеќе), принтскринови, скриншотови и се што остава електронски траг, кои подоцна се споделуваат со другарки некогаш заради заедничка анализа што си сакал ти да кажеш, колкав шупак си излегол на тој и тој чат и слично, а некогаш е овака за забава и мајтап. Памет во глава, толку ќе ви кажам.
И врз основа на тие 3-4 другарки ти реши да собираш искуство, да донесеш заклучок и да пишуваш трудови на форумов. Генијално. :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.527
Поени од реакции
26.015
Види, ја можев комотно да изнапишувам цели реферати во суперлативи за прекрасноста и безгрешноста на мојот пол (не е дека не сум пишувала нешто такво во хумористична конотација), а поттикната од своите лични фрустрации (како што некој беше спомнал претходно на темава) реферат со еден куп негативности за машкиот пол. Наместо тоа приземјено и колку што можам пообјективно ви укажувам дека претерувањето, преувеличувањето, пристраснота и генерализацијата на ваквите теми се невистинити. Подедднакво за двата пола.

Туку, знаеш што ми е онака најиритативно во начинот на кој што дискутирате вие мажите на темата? Се поставувате надмено и несакајќи (или со умисла) и индиректно ги пецкате жените кои ете по некоја случајност се нашле на форумов и решиле да си пишуваат на темава (и тука саркастични коментари и неверувања за отстапувањето од таа ваша шема). Ова е дефиниција за генерализацијата што си ја спомнал ти. Прочитај си го и првиот пасус и таму ќе видиш генерализација.

Сè друго е преференца и се разликува од човек до човек. :)
Ме заебаваш сега нели? Збориме надмено и шовинистички... Ај молим те прочитај го последниот пост на Сусаро, што е надмено и што е шовинистички? Тоа што вика дека мажите се попатетични? Како тоа патетиката одеднаш ја гледаш како суперлатив. Или мојот прв пасус кој вика 90% од мажите во денешницата се наивни. Зарем да бидеш глуп и наивен е позитивна особина, која ти би посакала да ја има твојот животен сопатник?

Зарем ти сакаш некој патетичен маж кој само ќе ти оди по ќејфот?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.041
Поени од реакции
10.252
Ме заебаваш сега нели? Збориме надмено и шовинистички... Ај молим те прочитај го последниот пост на Сусаро, што е надмено и што е шовинистички? Тоа што вика дека мажите се попатетични? Како тоа патетиката одеднаш ја гледаш како суперлатив. Или мојот прв пасус кој вика 90% од мажите во денешницата се наивни. Зарем да бидеш глуп и наивен е позитивна особина, која ти би посакала да ја има твојот животен сопатник?

Зарем ти сакаш некој патетичен маж кој само ќе ти оди по ќејфот?
Да бе, патетичноста на мажите, а не подмолноста и нискиот морал на жените....заклучоци донесени врз основа на некое си таму искуство од некоја си таму тинејџерска игра. :pos:
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.615
Поени од реакции
21.324
И врз основа на тие 3-4 другарки ти реши да собираш искуство, да донесеш заклучок и да пишуваш трудови на форумов. Генијално. :D
Сакаш кога ќе се подсмири коронава да дојдеш со мене во Џубокс? Јас и ти ќе пиеме пијачка и ќе посматраме, другаров ќе прави тоа што обично прави. Или и тогаш ќе викаш, ама ова, ама она, ама да беше сега друга ситуација, да имаше баба кур немаше вака да биде.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.527
Поени од реакции
26.015
Да бе, патетичноста на мажите, а не подмолноста и нискиот морал на жените....заклучоци донесени врз основа на некое си таму искуство од некоја си таму тинејџерска игра. :pos:
Игра која генерално ја отсликува реалноста. Еден човек(маж или жена) не е лош онолку колку што сака, туку онолку колку што му се дозволува. Така да за тоа како некои жени си играат со мажите и како некои мажи си играат со жените е резултат само тоа што има наивни луѓе. Но генерално приказната нема кривец кој е полово определен, Перса го игра својот gay friend Трпе и е изиграна од својот ебач Митре. Тоа што во случајов мажите се попатетични од девојките не е поради тоа што девојките се подмолни и расипани, туку дека општеството ги прави мажите да се скриени под сукњите на мајките. (го кажав моето мислење зошто е тоа така.)

Ако сме веќе искрени, според логиката на нештата. Една жена денес е во состојба да направи разлика помеѓу 256 различни нијанси на пудри од исто толку производители, ама не е во состојба да направи разлика помеѓу добар од лош маж.
Затоа реков во мојот прв пост од темава, тоа што им треба на жените се слатки мали лаги и интелектуална, физичка или финансиска доминација. Значи не што свесно сакаат, туку што несвесно им треба :)
Автоматски споено мислење:

Сакаш кога ќе се подсмири коронава да дојдеш со мене во Џубокс? Јас и ти ќе пиеме пијачка и ќе посматраме, другаров ќе прави тоа што обично прави. Или и тогаш ќе викаш, ама ова, ама она, ама да беше сега друга ситуација, да имаше баба кур немаше вака да биде.
Не се баш девојките од Џубокс репрезентативен примерок. Јас мислам дека девојките што се во Џубокс, не им се губи време за романтики и чуда, ниту им е целта да се омажат.
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
3.041
Поени од реакции
10.252
Сакаш кога ќе се подсмири коронава да дојдеш со мене во Џубокс? Јас и ти ќе пиеме пијачка и ќе посматраме, другаров ќе прави тоа што обично прави. Или и тогаш ќе викаш, ама ова, ама она, ама да беше сега друга ситуација, да имаше баба кур немаше вака да биде.
Што да посматраме, патетиките на другарот?
Не, имам попаметна работа во животот. Колку и да сакам да посматрам кога е во прашање психологијата на околината, не идам во екстреми. :D

Тебе другаров идол ти е во животот или?
 
Член од
26 декември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
3
Сакаш кога ќе се подсмири коронава да дојдеш со мене во Џубокс? Јас и ти ќе пиеме пијачка и ќе посматраме, другаров ќе прави тоа што обично прави. Или и тогаш ќе викаш, ама ова, ама она, ама да беше сега друга ситуација, да имаше баба кур немаше вака да биде.
Ај ако не однеси ја и во Балет да се излапа со класната од прва средно :icon_lol:

Си нашол тука да кажуваш сказни од Џубокс за распаднати фрајлици и дизелаши-имбецили, фаци што го доживеале peak-от на својата младост пред 15-20 години.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Што се однесува до машка емоционалност, топење сладолед и животот со смисла, дозволете ми да ви раскажам една приказна.

Седиме мешано полово друштво 4 женски и 3 или 4 машки во станот на една од девојките. Сите (сега веќе екс) форумџии. И тргнува вечерта алкохол, фиш...
Почнува тема на муабет кој е попатетичен, машки или женски. Тој муабет кратко траеше, со апсолутно мнозинство заклучивме дека мажите се попатетични. Надоврзувајќи се на таа тема, меѓу девојките почна муабет чив дечко е попатетичен. Е тука настана жестока дискусија и дебата која траеше се додека една од нив не предложи еден генијален начин како да се разреши дилемата, што веднаш без размислување беше прифатен. Да им се јават и да ги стават на спикерфон.

Никогаш ни пред ни после тоа не ме јадел толкав туѓ срам. Сакав во земја да пропаднам, сакав да ги прекинам разговорите, ама што фајде, секако јас а бил a не бил таму тоа ќе се случеше, вака ќе бев партибрејкер, плус од каде ќе учиш и стекнуваш искуства за да ги пишуваш овие работи. Еден од дечковците беше охриѓанец. Луѓе, апсолутно ништо на светот не е попатетично од охриѓанец како се лигави на телефон со охридски дијалект. Секако, победникот беше тој, не само поради дијалектот, се испостави дека е реално најпатетичен. А не заборавајте дека после тие дечковци требаше да ги гледам во живо и да правам муабет со нив.

Needless to say, ниту еден од тие дечковци не е сега со тие девојки, сите беа исшиканирани порано или подоцна. Значи дечковциве не згрешиле ништо па овие да им се светат. Се ова беше направено онака, за вечерта да биде поинтересна, да победиш во натпреварот на имање најпатетичен дечко, за забава. За девојкиве се ова беше една забавна, смешна, хумористична ноќ. Каква грижа на совест, каков бутур. Еден дури и примети дека е на спикерфон и кога ја праша зошто, оваа како од пушка му одговори дека е во Ве Це и се шминка/спрема па затоа, што е само доказ плус колку итро, проникливо и брзо може да биде женско фатено во незгодна ситуација.

Е така дечки, додека вие ја топите како сладолед, ја држите на дланка и и изразувате љубов и се тоа, другарки нејзини и некои бараби пукаат сеир од другата страна на слушалката, мониторот...

И не само ова, да знаете вашите девојки што чуваат, од СМС пораки (на времето повеќе), принтскринови, скриншотови и се што остава електронски траг, кои подоцна се споделуваат со другарки некогаш заради заедничка анализа што си сакал ти да кажеш, колкав шупак си излегол на тој и тој чат и слично, а некогаш е овака за забава и мајтап. Памет во глава, толку ќе ви кажам.
Де кажи некој конретен муабет што се правеше? Кои манипулации ги правеа змииве за да дојде до израз патетиката?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom