Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Jel preko potvrde iz bg kluba? U svakom slucaju treba da dostavis neki dokaz jos o poreklu pradede, npr krstenica, vojna knjizica ili bilo koji stari dokument izdat od strane Bugarske. Ukoliko nemas tako nesto, probaj da nadjes nekog u porodici ko ima bg pasos, bilo ko s kim si u srodstvu i nosi to kao dopunu. Naravno, ovo drugo nije garancija za prolaz ali bolje ista nego nista.
Ukoliko nemas nista, cekaj i vidi sta ce odluciti posle tog datuma o tvom predmetu.
 
Член од
2 октомври 2020
Мислења
39
Поени од реакции
227
Jas mislam deka prestojuvanje poveke od dozvolenoto se smeta za krivicno, ali daj Boze da gresam. Imase vakva situacija na forumot kaj sto eden clen imase veke crn pecat a dobi ukaz, i znam deka go podigna ukazot vo drzavata kaj sto prestojuval, ama ne uspeal da se slika ili ne znam sto... najdobro da si prasa nekoj poupaten ili ako mu stavat crn pecat da gi moli na granica da go pustat da se slika.
Drugar delumno si greska ;)
Se raboti za clenot @Totorina na koj od kako vekje mu izleze ukazot, po nekoja slucajnost ja fatija kako raboti na crno i dobi zabrana za vlez vo Eu 1 god ,ali ne dobi pecat vo pasos, sama on/ona kaza deka takvo nesto ne postoi tuku te zaveduvaat vo ICD deka imas prekoraceno i deka imas zabrana i deka istoto toa moze da go proveri samo policija.

Isto rece deka ima advokat so koj ke proba da se zali i da dobie namaluvanje na zabranata na 6mes za da moze pobrzo da ide u Sofija i go/ja snema.... :toe::toe::toe:
 
Член од
1 октомври 2021
Мислења
3
Поени од реакции
1
Jel preko potvrde iz bg kluba? U svakom slucaju treba da dostavis neki dokaz jos o poreklu pradede, npr krstenica, vojna knjizica ili bilo koji stari dokument izdat od strane Bugarske. Ukoliko nemas tako nesto, probaj da nadjes nekog u porodici ko ima bg pasos, bilo ko s kim si u srodstvu i nosi to kao dopunu. Naravno, ovo drugo nije garancija za prolaz ali bolje ista nego nista.
Ukoliko nemas nista, cekaj i vidi sta ce odluciti posle tog datuma o tvom predmetu.
Hvala puno,brat i sestra od ujaka imaju bg pasose,mislim da bi mogla predati i to
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.443
Поени од реакции
9.182
I sto.objasnuva ova ? Statusot veli da dostavis dopolnitelen dokument plus od potvrdata i izvodite....a takov dokument nemaat 90% od aplikantite so se zaglaveni momentalno na finalna...i demek so ke gleda taa ne sozdadena komisija vo dabac? Ova nisto ne pojasnuva...naprotiv uste pogolema kalakurnica pravi...t.e edna komisija plus...i cekanje edna godina za da te odbijat...

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
Во превод, секогаш кога има избори е чиста калакурница.

Zdravo na site, cestitki za tie sto dobivte ukazi. Imam prsanje. Vo momentot soprugata moja go dobi terminot za zakazuvanje za podiganje na drzavjanstvoto. Seuste ne go popolnala, prasanjeto mi e dali mozi da se sredi nekako da stigni vo konzulatot vo Bitola i kolku vreme stoi otvorena formata za da se popolni
Да не те лажел Господ да чекаш преку конзулати.
Подобро закажи за по месец дена ако имаш обврски и оди подигни си него да чекате до недоглед преку конзулати.
 
Член од
23 јуни 2021
Мислења
30
Поени од реакции
27
I sto.objasnuva ova ? Statusot veli da dostavis dopolnitelen dokument plus od potvrdata i izvodite....a takov dokument nemaat 90% od aplikantite so se zaglaveni momentalno na finalna...i demek so ke gleda taa ne sozdadena komisija vo dabac? Ova nisto ne pojasnuva...naprotiv uste pogolema kalakurnica pravi...t.e edna komisija plus...i cekanje edna godina za da te odbijat...

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
Za dopolnitelna nosish
ili izvodi,dok od egzarhija drugi stari dokumenti |posebno ako ne si gi dal so udostoverenieto od dabc ako si dal prati povtorno izvodi.
na nekoi im pobaraa potvrda od klub zatoa shto nemale podadeno togash koga go podale i udostoverenieto od DABC
na tie sto odat po roditeli im baraat po novo izvod od opstinata kade e zapishan/a vo Bugarija.

Jas taka ja svajkam dopolnitelna momentalno, a so Konsultativen Sovet ako bide kako shto e po zakon kje bide polesno
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
51
Поени од реакции
109
Za dopolnitelna nosish
ili izvodi,dok od egzarhija drugi stari dokumenti |posebno ako ne si gi dal so udostoverenieto od dabc ako si dal prati povtorno izvodi.
na nekoi im pobaraa potvrda od klub zatoa shto nemale podadeno togash koga go podale i udostoverenieto od DABC
na tie sto odat po roditeli im baraat po novo izvod od opstinata kade e zapishan/a vo Bugarija.

Jas taka ja svajkam dopolnitelna momentalno, a so Konsultativen Sovet ako bide kako shto e po zakon kje bide polesno
Jas dopolnitelno koga bev na zadolzitelna sam licno gi odnesov povtorno izvodite i potvrdata od klub vo ministerstvo...drug star dokument nemam, da imav kje go dostavev toa sigurno...taka da dokolku zavrsam na ovaa dopolnitelna ne znam koja e poentata da nosam pak izvodi i potvrda? Ili pak istite izvodi da se nosat vo DABAC...so malku mi nema smisla posto tie se vekje tamu prvicno...i na taa osnova e dobien proishodot....zatoa mi nema logika rabotava...

Sent from my SM-M515F using Tapatalk
 
Член од
1 октомври 2021
Мислења
5
Поени од реакции
3
Во превод, секогаш кога има избори е чиста калакурница.


Да не те лажел Господ да чекаш преку конзулати.
Подобро закажи за по месец дена ако имаш обврски и оди подигни си него да чекате до недоглед преку конзулати.
Kolku dena ke ostani otvorena formata za zakazuvanje? Znae li nekoj?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.443
Поени од реакции
9.182
Kolku dena ke ostani otvorena formata za zakazuvanje? Znae li nekoj?
Ајде да не ги мешаме работите, може?

АКО сте имале интервју во бт или ск седи отворено некој саат за да си закажете термин и потоа автоматски се менува во испратено таму и таму.

АКО сте имале интервју во Софија, мислам дека не се менува.

Како и да е, со сигурност не се работи за денови, особено не многу.
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
85
Поени од реакции
123
Lugje zdravo na site malku of-topik ama povrzano so celokupnava situacija: Seriozno nemozam da svaram i razberam:Od tolku lugje na forumot sto otidoa na dopolnitelna proverka nikoj li ne odnese seuste dopolnitelni dokumenti po ministerstvava za da objavi nekoe info, sto odnel, kako odnel???Ima lugje na forumot samo ke se informiraat za toa sto im treba:MAZ MI ZEMA UKAZ, ZENA MI E NA FINALNA, SESTRA MI BRAT MI BABA MI I DEDO MI SE NA ZADOLZITELNA KOGA KE IM SE SMENI STATUSOT....??Samo ke se informiraat za toa sto im treba i gi snemuva posle od liceto na zemjata.Krajno NE FER prema ostanatite clenovi kojsto pomagaat so sekakvi informacii @Altair75 @Blgarceto @marin.skp @Генерал @Wolf5 @Bibo @Bigo i eden kup drugi sto so izvinuvanje gi ispustam i koi sto sekojdnevno praat proverki na prepiski samo za nekoj VOAJER da si procita toa sto mu treba a za vozvrat da dae eden KURAC tuka na forumov..
Neka ne se pronaogjaat vo tekstot tie sto nema potreba, sami si se znaat koj kolku pridonel na forumov !!!
Pozdrav do site dobri lugje se nadevame na dobri vesti vo vrska so finalnava naredna nedela :) :) :)
 
Член од
30 март 2021
Мислења
25
Поени од реакции
53
Здаво,Малку не ми е јасен терминот 'за еден ден" за земањето на ЕГН-то во опшината Средец.
Што значи за еден ден-да ти го издадат ЕНГ-то веднаш додека си внатре на шалтер со подмачкување ,се разбира или да го земеш ЕГН-то наредниот ден од сабајле да не чекаш законски предвидените 7 дена.Благодарам,Позз
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Во четврток одиме да земеме ЕГН (пред еден месец аплициравме).
планираме пасош да вадиме по скратена постапка. Може ли некој од искуство да каже дали ќе испадне истиот ден, или следниот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom