Фан клуб - РК Вардар

Член од
3 мај 2014
Мислења
878
Поени од реакции
2.700
Ама искрено е недозволиво да си вака ноншалатен на -11 па ако сака и нека е пријателска од затворен карактер.

Ќе ги убие сега Вујо со тренинзи и коментари, или ќе научат и кренат форма или ќе се откажат од ракомет.

Само што не знам и Вујо колку може да одговори на овој Вардар.

Едно е сигурно за три/четири месеци ќе видиме како е.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.567
Поени од реакции
8.183
Во второ тотално се изгубивме со ротацијата. Мене ми е јасно дека се уште се бара составот, ама денес во вториот дел една постава не изигра подолго од 5 напади заедно.

Кај за нигде ни беше играта, дополнително и оној гадон Јаник Грин какви зицери кинеше.
Во право си. Вујо постојано ротира мислиш еднаков квалитет ракометари има на секоја позиција. Чак као што спомна и Сајбер мислам дека намерно ги пушта нашиве у игра на суптилен начин да покаже дека се камења и дека уствари има само квантитет у тим а не и квалитет. Колку и да не му идеше на Гаџа, немој да го вадиш и ставаш Мишевски само побрзо си го копаш гробот.
 
Член од
11 ноември 2012
Мислења
1.340
Поени од реакции
3.873
Ама искрено е недозволиво да си вака ноншалатен на -11 па ако сака и нека е пријателска од затворен карактер.

Ќе ги убие сега Вујо со тренинзи и коментари, или ќе научат и кренат форма или ќе се откажат од ракомет.

Само што не знам и Вујо колку може да одговори на овој Вардар.

Едно е сигурно за три/четири месеци ќе видиме како е.
И јас мислам дека пред Нова година нема да знаеме на што сме. Битно е да чепнеме некој бод во ЛШ, да можеме да излеземе од група.
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.693
Вујо секогаш ротира играчи, така беше и во минатото. Реално, Вардар изгради такво име, што кога се сведовме на само една квалитетна постава, приморани сме со сите противници да играме со прв тим, за да не јадеме фијаско. Затоа Аљушот ич не ротираше, ниту во пријателски натпревари, а и во лигата скоро секогаш игравме во најсилен состав.
Во последниот мандат на Вујо, разликата меѓу првата и втората постава не беше толку голема и ако губевме, Вујо ротираше до бесконечност додека не му се погоди денот на некого. Овојпат ситуацијата не е таква. Бековска линија со Тале и Мишевски не би победила ни со ЕК Шампион, не па со Магдебург. Не знам дали Вујо ме беше запознаен со (не)квалитетот на македонскиве пополнувачи на места во тимот, ама мене ми изгледа доста изненаден од тоа какви дрва се. Потајно сите се надевамњ дека ќе ги измотивира да играат, ама знаеме дека толку им е квалитетот.
Мислам дека повеќе време треба да посвети на воигрување на првата постава, затоа што мене ни тие не ме убедија дека се спремни за ЛШ. Кудиз мене ми е дрво досега, а и Гурбиндо настапува ревијално. Не знам зошто спортски работници како Михо и Вујо кои се 100 години во ракометот, се брукаа дека тимов сега бил 40% посилен од лани, кога тим без среден бек разигрувач, едноставно нема просперитет во ЛШ.
Нема топки за внатрешната линија, џабе ни е добра. Не може пикерот и крилата сами да си направат акции.

За квалитетот на Вујо во сегашниот Вардар, уште не би коментирал, ама веројатноста да се исполни она што го тврдев минатата сезона е голема.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.057
Поени од реакции
5.558
Мислам дека е рано за да се носат било какви заклучоци. Нормално е дека играчите нема да гризаат на пријателски мечеви, на непочната сезона. До почетокот на ЛШ има уште цел месец, дури и СЕХА двочемот никој не го гледа како нешто многу битен. И Вујо е ставен во малце глупава ситуација, играме три фронта, 70-тина мечеви, а како капак на се во домашната лига бројот на странци е ограничен. Во таква ситуација нормално е дека ќе дава шанса на сите да ги види до каде се, секако ќе мора да го користи најголемиот дел од играчите кои се во ростерот низ текот на сезоната. Ако сега не прави хокеарски измени, кога?

Инаку, (не)квалитетот на оние деца кои ги префрлија од вториот тим (поточно од Работнички) не е воопшто изненадување за оние кои го следат домашниот ракомет. Крстевски, Карапалевски, Мишевски, Атанасовски, Гогов... тешко дека некој од овие има потенцијал да достигне некое повисоко ниво. Единствени двајца кои мооооожеби можат нешто да направат се Ќосевски и Савревски. Најквалитетните домашни играчи кои покажуваат некаков си потенцијал веќе со години не доаѓаат во Вардар. Металург беше наприкосновен, но во последниве неколку години сериозно умешаа прсти КЛ7 и Еурофарм Пелистер па и они го изгубија приматот. Тука ќе треба многу се работи за да се смени ситуацијата. Дали има моменталното раководство желба, план и капацитет за нешто такво е веќе сосема друга тема.
 
Последно уредено:
Член од
19 август 2010
Мислења
3.567
Поени од реакции
8.183
Вујо секогаш ротира играчи, така беше и во минатото. Реално, Вардар изгради такво име, што кога се сведовме на само една квалитетна постава, приморани сме со сите противници да играме со прв тим, за да не јадеме фијаско. Затоа Аљушот ич не ротираше, ниту во пријателски натпревари, а и во лигата скоро секогаш игравме во најсилен состав.
Во последниот мандат на Вујо, разликата меѓу првата и втората постава не беше толку голема и ако губевме, Вујо ротираше до бесконечност додека не му се погоди денот на некого. Овојпат ситуацијата не е таква. Бековска линија со Тале и Мишевски не би победила ни со ЕК Шампион, не па со Магдебург. Не знам дали Вујо ме беше запознаен со (не)квалитетот на македонскиве пополнувачи на места во тимот, ама мене ми изгледа доста изненаден од тоа какви дрва се. Потајно сите се надевамњ дека ќе ги измотивира да играат, ама знаеме дека толку им е квалитетот.
Мислам дека повеќе време треба да посвети на воигрување на првата постава, затоа што мене ни тие не ме убедија дека се спремни за ЛШ. Кудиз мене ми е дрво досега, а и Гурбиндо настапува ревијално. Не знам зошто спортски работници како Михо и Вујо кои се 100 години во ракометот, се брукаа дека тимов сега бил 40% посилен од лани, кога тим без среден бек разигрувач, едноставно нема просперитет во ЛШ.
Нема топки за внатрешната линија, џабе ни е добра. Не може пикерот и крилата сами да си направат акции.

За квалитетот на Вујо во сегашниот Вардар, уште не би коментирал, ама веројатноста да се исполни она што го тврдев минатата сезона е голема.
Проблемот е што и Гурбиндо и Кудуз се играчи за кои мора да се направи систем. Мора целиот тим да работи, едноставно секој да си ја знае својата задача на терен и према поставеноста на противничката дефанзива да се одлучи како и со која акција ќе се напаѓа. Знаеме сите дека Гурбиндо е далеку од класичен десен бек шутер, и на него како ракометар ( и во Барселона и Нант) му одговара брза игра со брзо движење на топка и ситуации во кои би се отварала дупка во противничката одбрана за евентуален негов влез, или пак да остане еден на еден со противникот да влезе или во однос на поставеноста да рашири на десно крило. Тамо Гурбиндо е најјак. Исто делува дека е и со Кудуз, само со таа разлика дека мора да му се отвори простор во зоната, со добри вкрстувања каде би можел во прав момент да се крене и да шутне. Дека има јак шут има, ама ако се чека он да земе топка и сам да прави некои маѓии тешко дека ќе го гледаме тој филм. Мора да се игра колективно, мора од секој ракометар да се цеди она најдоброто кое може да го даде. Исто и играта во одбрана. Денес одлично почнаа, посебно со Тото, ама полека коа почна се да се менува се распадна системот. Има овде многу работа, мора и Вујо да сфати дека нема леб од Мишевски и таквите и дека мора да бидат само принудна замена за одбрана или да одмори кратко некој од другиве. Ќе мораат да се обидат најдат некој централен типа Циндра, Скубе (профил на играч не тој квалитет) пошо е прекупотребен во екипава.Ќе видиме, времето ќе покаже дали Вујо може (и колку е возможно) да го склопи мозаикот на оваа екипа.
Автоматски споено мислење:

Мислам дека е рано за да се носат било какви заклучоци. Нормално е дека играчите нема да гризаат на пријателски мечеви, на непочната сезона. До почетокот на ЛШ има уште цел месец, дури и СЕХА двочемот никој не го гледа како нешто многу битен. И Вујо е ставен во малце глупава ситуација, играме три фронта, 70-тина мечеви, а како капак на се во домшаната лига бројот на странци е ограничен. Во таква ситуација нормално е дека ќе дава шанса на сите да ги види до каде се, секако ќе мора да го користи најголемиот дел од играчите кои се во ростерот низ текот на сезоната. Ако сега не прави хокеарски измени, кога?
Точно, ама тогаш не треба да бидеме изненадени од овие дебакли, него да ги прифатиме као нормален процес во подготвителен период.
 
Последно уредено:
Член од
11 ноември 2012
Мислења
1.340
Поени од реакции
3.873
Мене оној Моралес ме изненади со движењата и неколку пробиви што ги направи, а не очекував баш ништо од него. Ама од друга страна огромен процент од тие пробиви завршија со промашување.
Автоматски споено мислење:

Мислам дека е рано за да се носат било какви заклучоци. Нормално е дека играчите нема да гризаат на пријателски мечеви, на непочната сезона. До почетокот на ЛШ има уште цел месец, дури и СЕХА двочемот никој не го гледа како нешто многу битен. И Вујо е ставен во малце глупава ситуација, играме три фронта, 70-тина мечеви, а како капак на се во домшаната лига бројот на странци е ограничен. Во таква ситуација нормално е дека ќе дава шанса на сите да ги види до каде се, секако ќе мора да го користи најголемиот дел од играчите кои се во ростерот низ текот на сезоната. Ако сега не прави хокеарски измени, кога?

Инаку, (не)квалитетот на оние деца кои ги префрлија од вториот тим (поточно од Работнички) не е воопшто изненадување за оние кои го следат домашниот ракомет. Крстевски, Карапалевски, Мишевски, Атанасовски, Гогов... тешко дека некој од овие има потенцијал да достигне некое повисоко ниво. Единствени двајца кои можеби можат нешто да направат се Ќосевски и Савревски. Најквалитетните домашни играчи кои покажуваат некаков си потенцијал веќе со години не доаѓаат во Вардар. Металург беше наприкосновен, но во последниве неколку години сериозно умешаа прсти КЛ7 и Еурофарм Пелистер. Тука ќе треба многу се работи за да се смени ситуацијата. Дали има моменталното раководство желба и план за нешто такво е веќе сосема друга тема.
Што тип на играч е Савревски, си го гледал?
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.057
Поени од реакции
5.558
Мене оној Моралес ме изненади со движењата и неколку пробиви што ги направи, а не очекував баш ништо од него. Ама од друга страна огромен процент од тие пробиви завршија со промашување.
Од секогаш бил таков тип на играч. Со години играше во Порто па го имам гледано чат-пат низ ЛШ и ЕХФ куп утакмици, пробивал, имал движења, но и трошел топки.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.057
Поени од реакции
5.558
Што тип на играч е Савревски, си го гледал?
Ух, тешко да се каже. :D

Има физички предиспозиции за бек добри. Дефанзивно не е лош, но офанзивно има многу слабости. Прво и основно, скок-шутот не му е баш сјајен бидејќи не е многу експлозивен во вертикала. Знае да ја "зачука" некогаш во гол, но почесто знае да ја акне некаде у трибини. Заради ова и речиси секогаш бара некоја дуел игра, ако може да се пробие низ противничката зона, но и таму го мачи она што ги мачи сите наши млади играчи бекови кои имаат висина - нема доволно брзина и агилност. Па така често знае да прави пробивања. Знае да изненади со некоја асистенција, генерално ја чита играта, разбира ракомет, но ако сака да достигне некое повисоко ниво треба да работи МНОГУ. Мартин Димовски од КЛ7 на пример, кој е иста генерација со Савревски (2002) и игра на истата позиција моментално е далеку понапред од него, барем според мене.
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.173
Поени од реакции
4.094
Не е индикативен овој натпревар за квалитетот на екипата. Но јас сепак мислам дека не се реални тие изјави дека овој тим е појак за 30%/40% од лани. Повеќе играчи има за ротација, да, меѓутоа, сомнителен ми е квалитетот на оваа целина. Мислам дека ќе биде многу тешко со Загреб.
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
754
Поени од реакции
1.304
naviknete se na vakvi porazi i vo ls, isto kako i nie sho treba da se naviknime na ocobol i na porazi vo evropska liga, svetlosni godini se nazad klubovite, iako se frla dosta para ocekuvanja imame ama so ovie igraci nisto...
Хмммм, полека време ќе каже како ќе биде понатаму ...
 
Член од
31 август 2020
Мислења
395
Поени од реакции
1.200
У кило крв се кладам дека ќе го растуриме Загреб и и Скопје и на гости
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.534
Поени од реакции
3.726
Не само што не сме 30-40% посилни од лани туку и веројатно сме уште послаби. За Кудуз имав поголеми очекувања ама според досега виденото се работи за многу тромав играч, му требаат три секунди да се спреми и да се крене на шут, класичен ракометар од 90-тите, стара школа, не за џабе Динамо кои се во процес на создавање на јак тим ни го дадоа, а го земаа Дисингер, класа е Германецот за него. Единствен плус во однос на Дисингер може да биде само што овој беше пречесто повреден и надвор од комбинација, ма да со овој квалитет не знам колку би било плус тоа што ќе го имаме постојано во ротација. На среден само со Гаџа е преризично, Ѓукиќ не е ни половина од крилото што беше порано, не за џабе завршил во Спортинг. Тото и Томовски во најдобар случај се ист квалитет со Кантегрел и Калараш. Единствено на десен бек сме многу јасно подобри него лани, со тоа што сметам дека Гурбиндо играше доста претпазливо на пријателскиве, ќе крене игра во ЛШ сигурно, само што проблемот е што сме преслаби веќе за тоа ниво на ракомет, многу тешко дека би поминале група, веројатно сме и најслаби по квалитет во наша група.
Сезонава и за прв пат за разлика од лани Еурофарм имаат стварно позиции на кои се подобри од нас, на лев бек со Мандалиниќ и Кубанецот во однос на Кудуз/Талевски и на среден со Периќ/Обрадовиќ во однос на Гаџа. Ништо не изгубија, а донесоа 4 засилувања кои се значително подобри од изборот кој го имаа на нивните позиции лани. Нема веќе на терен да ги имаат смешните Танковски, Кукуловски и Костески, ќе си играат со Радовиш и Бутел тие. Мислам дека сме сеуште поквалитетни, пред се ради огромната разлика на лево крило и десен бек кои кај нив се најслаби во тимот, а кај нас па обратно со Гурбиндо и Дибиров најквалитетно покриени, али веќе се многу блиску по квалитет до нас, иако сме сеуште први фаворити за двојна круна дома сепак нема да биде никакво изненадување ако успеат да ни земат титула, една повреда или нарушена атмосфера во тим (која се некако мислам дека ќе не задеси нас во текот на сезонава) може многу да влијае при вака мала разлика во квалитет.
 
Член од
12 јули 2020
Мислења
23
Поени од реакции
38
Мене не ми е јасна стратегијата на клубот (ако ја имаат), дали е на сите три фронта да бидат успешни
(СЛ/ЛШ/ДП) или само одат во еден правец, некако ми личи сеуште не почната сезоната за нив е пропадната. Можеби и грешам, нека ме демантираат :) За ЛШ и СЛ ни треба тренер, а не кловн и паљачо, нека извинат сите што се затрескани во тренеров - Вујо „мајсторе“, не знам зошто е мајстор? Како играч да мајсториште, ама како тренер просек, освен тоа 3 место со Словенија 2017, не знам со некој клуб дека освоил нешто освен домашни првенства. На година две мења клубови, а резултати никакви. Макар што и домашново наше е доведено во прашање ако имаме во предвид дека Еурофарм Пелистер ќе биде опасен, не смени ништо донесе 4 нови кои бргу ќе се вклопат. Исто така не знам дали е дефицит на средни бекови низ светов па не можат да најдат, или не сакаат да најдат. Се на се пропадната уште една сезона за Вардар ама имаат шанса да ме демантираат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom